Tipy na perfektní dárky ke každému výročí svatby

Svatební zvony dozvonily, dort se nakrájel a snědl, příbuzní se opili a udělali to správné množství ostudy, na kterou po letech na rodinných oslavách rádi vzpomínáme. Svatební kytice schne v bytě té šťastné, která měla nejostřejší lokty a květiny chytila. Svatební dary jsou rozbalené a roztříděné na ty, které si necháme, na ty, které pošleme dál, a na ty, které skončí v bazaru nebo popelnici. Líbánky máme za sebou a čekají nás celá desetiletí manželského života: spousta dohadů, kompromisů a sladkého usmiřování, rození a výchova dětí, společné stárnutí a podpora v nemoci i ve zdraví, v dobrém i zlém.

Výročí svatby

V našem článku jsme pro vás připravili množství tipů a inspirací nejen na dárky, které jsou ke každému roku vhodné. Stručný přehled najdete v tabulce níže. Jistě si vyberete to své, ať už se přikláníte k tradicím, nebo dáváte přednost modernímu pojetí. Můžete si stáhnout i verzi pro tisk a každý rok do ní před blížícím se výročím nahlížet. Dále v článku najdete konkrétní tipy na dárky pro ženy i pro muže a praktické rady, jak vybrat vhodný šperk. Kromě toho se dozvíte, jak se výročí svatby slavilo v minulosti, jak ho můžete oslavit v současné době a řadu dalších zajímavostí.

Počet letTradiční název a dárekModerní dárekKvětinaBarvaDrahokam nebo materiál
1papírováhodinykarafiát, maceškazlatá, žlutázlaté šperky, olivín, perla
2bavlněnáporcelánkonvalinka, krásenkačervenágranát, růženín
3koženákřišťál, skloslunečnice, fuchsiebílá, nefritově zelenáperla, křišťál, nefrit
4lněná, hedvábnáelektronikahortenzie, pelargóniemodrá, zelenámodrý topaz, modrý zirkon
5dřevěnástříbrné příborysedmikráskamodrá, růžová, tyrkysovásafír, růžový turmalín
6železná, cukrovádřevěné výrobkykalabíláametyst, tyrkys
7vlněná, měděnápsací potřebyfréziežlutá, prachově bíláonyx, žlutý safír, zlatý beryl
8bronzová, plechoválátky, krajkyšeřík, klematisbronzováturmalín, tanzanit
9hliněná, měděnákožené výrobkystrelície, vlčí mákterakotoválapiz lazuli, ametyst, zelený spinel
10cínová, hliníkovádiamantové šperkynarcisstříbrná nebo modrádiamantové šperky, modrý safír
11ocelovámódní šperkytulipán, svlačectyrkysovátyrkys, citrín, žlutý zirkon
12hedvábná, lněnáperly, barevné drahokamypivoňkaperleťovánefrit, opál
13krajkoválátky, kožešinychryzantéma, topolovkabílácitrín, měsíční kámen
14slonovinovázlaté šperkyorchidej, jiřinaslonovinováopál, achát
15křišťálováhodinkyrůžerubínově červenárubín, granát, alexandrit, křišťál, rhodolit
16-stříbrné doplňky do kuchyněstaticestříbrnáolivín, červený spinel
17nábytkovánábytekčervený karafiátžlutákarneol
18-porcelán-modrákočičí oko, akvamarín
19bronzovábronzbronzové chryzantémybronzováakvamarín
20porcelánováplatinaastra, liliesmaragdově zelená, bílásmaragd, žlutý diamant, zlatý diamant
21mosazná/niklovámosaz, niklkosatecoranžováiolite
22měděnáměď-zelenáspinel
23-stříbrné talíře-stříbrnátopaz, safír
24opálováhudební nástroje-levandulovátanzanit
25stříbrnástříbrokosatecstříbrnástříbro
30perlovádiamantlilie, hrachorzelenáperla, diamant, nefrit
35korálovánefrit-korálovásmaragd, korál, nefrit
40rubínovárubíngladiola, lichořeřišnicerubínově červenárubín, granát
45safírovásafír-safírově červenásafír, kočičí oko
50zlatázlatožlutá růžezlatázlato, císařský nebo zlatý topaz
55smaragdovásmaragdkalasmaragdově zelenásmaragd, alexandrit
60diamantovádiamantorchidejdiamantově bíládiamant
65modrosafírovámodrý safír--modrý safír
70platinováplatina--platina
75nebeská/korunovačnídiamant, zlato--diamant, zlato
80dubovádiamant, perla--diamant, perla
85vínovádiamant, safír--diamant, safír
90kamennádiamant, smaragd--diamant, smaragd

Kdy se poprvé výročí svatby slavilo

Svatba znamená zlomový okamžik našich životů, spojení dvou cest v jednu, začátek společného bytí. Rozhodně tedy něco zapamatování hodného, něco, co stojí za to oslavit. To věděli už ve středověku, kam se datují první zmínky o slavení jednotlivých výročí sňatku. Ve Svaté říši římské manželé darovávali svým lepším polovičkám po 25 letech manželství stříbrný věnec, po dalších 25 společných letech to už byl věnec zlatý. Slavení společně strávených let zpopularizovala viktoriánská éra (19. století), která proslula snahou vše zkatalogizovat a nějakým způsobem uspořádat. Odtud snad pochází i speciální seznam dárků, jež se k tomu kterému výročí hodí.

20. století s sebou přineslo rozšíření fenoménu svatebních výročí. Ve 30. letech 20. století si šperkařská asociace uvědomila, že výročí svatby představují naprosto dokonalý prostor pro zvýšení odbytu jejích produktů. Vždyť lidé neslaví pouze 20. výročí, ale shánějí dárek i k výročí 22. Proběhlo přepracování a rozšíření seznamu jubilejních oslav a dnes se slaví 1.–25. výročí, následně se vzdává hold společnému životu každých pět let.

Jak výročí oslavit

Jistě si kladete otázku, jak nejlépe výročí oslavit. Pouze v soukromí se svou lepší polovičkou, nebo uspořádat obrovskou párty pro všechny přátele a příbuzné? Každý rok zařizovat velkou akci zabírá spoustu času a finančních prostředků, proto se většinou dodržuje tradice, kdy se spousta hostů schází opravdu jen na kulatých a významných výročích.

Intimní večeře při svíčkách

Prvních zhruba 15 let řada párů upřednostňuje privátní oslavy jubilea. Zpravidla se rozhodují pro romantickou večeři při svíčkách a nezáleží, jestli doma, nebo v oblíbené restauraci či na místě, kde se poznali, případně měli první rande. K slavnostnímu večeru patří kromě dobrého vína i ten správný outfit, většinou květiny a drobný dárek. Nemusí jít o nic velkého, stačí maličkost. Základem všeho je vědomí, že ten druhý na nás myslí a že s námi touží uctít významný milník společného života. Popularitu si získává i v poslední době se rozšiřující obyčej užít si dohromady v týdnu výročí sňatku prodloužený víkend. Před manželi se objevuje šance strávit nerušeně pár dní spolu, oprostit se od každodenních starostí s dětmi, v práci apod., věnovat se pouze sobě a uvědomit si, proč se vlastně milují a proč se rozhodli kráčet životem společně.

Rodinná oslava

Větší oslavu v rodinném kruhu páry preferují u 25. výročí, tzv. stříbrné svatby. Čtvrtstoletí čelení nástrahám všednosti, každodennosti a osobnosti toho druhého vzbuzuje obdiv našich blízkých, a proto si zaslouží řádnou party, kde se mohou potkat všichni členové rozvětvené rodiny a přátelé. Chtějí si vychutnat pocit dobře odvedené práce a oslavit společné úspěchy. Ještě intenzivněji to lze vnímat při oslavách rubínové (40 let), zlaté (50 let), diamantové (60 let) a platinové svatby (70 let). Poslední zmíněná výročí se považují už za opravdovou raritu, do celebrace tak často zasáhne i zájem a gratulace místní radnice a sdělovacích prostředků, které přispějí drobným dárkem.

Oslava výročí svatby je zcela záležitostí osobního vkusu a rozhodnutí manželů. Především oni si volí způsob, jak si vyjádřit lásku, oddanost a díky za společně strávené roky. Nechte se svým okolím a médii inspirovat, ale neberte je jako dogma. Vy sami víte nejlépe, jak ocenit a potěšit svého partnera. Důležité přece je si na sebe najít čas, a hlavně nezapomenout.

Tipy na dárky

Stříbro, zlato, drahé kamení nebo společnou dovolenou?

Výročí a dárek už jsou skoro synonymem. Slavit lze totiž skoro všechno, nejen výročí sňatku, narozeniny a svátky, ale i den, kdy jste se potkali, šli na první schůzku, poprvé se políbili, zasnoubili se, poprvé se pohádali nebo kdy jste se sestěhovali. Pro každého má ten který milník jiný význam, páry si však vytyčí jeden či více momentů, které si chtějí pravidelně připomínat a pomocí drobnosti i zapamatovat do dalších společných let.

Každého se u srdce nejvíce dotkne dárek osobní, takový, který vypovídá o tom, že jste nad jeho výběrem přemýšleli, důmyslně jste koumali a plánovali a hledali, dokud vás do nosu necvrnklo: „To je ono!“ Vždyť všichni toužíme udělat obdarovávanému radost, a u výročí to snad platí dvojnásob, protože tehdy nějakou maličkostí děkujeme za trpělivost a lásku a vyjadřujeme naději, že spolu strávíme další krásné roky.

Chcete-li sběratelce panenek či milovníkovi dvacetileté whiskey oslavu výročí každý rok trochu zpestřit, nebo pokud jen hledáte inspiraci, zkuste zvážit tradiční dárky, podle nichž i jednotlivá jubilea získala svůj název. Tyto obyčeje tkví ve víře, že určitému počtu společných let odpovídá specifická látka či substance. O trvání tohoto zvyku svědčí i fakt, že už ve středověku obdarovávali manželé své ženy při 25. či 50. výročí stříbrným či zlatým věncem. V tabulce v úvodu článku i v textu níže si můžete všimnout, že stejně jak sílí manželské pouto a vztah, tak se proměňuje i materiál, který výročí symbolizuje: od křehkého a snadno zničitelného papíru po odolný a pevný diamant. Pokud na tradicích tolik nelpíte a je vám bližší modernější pojetí oslav, můžete vybírat mezi moderními dárky, jejichž varianty byly později ke každému výročí přiřazeny.

Příjemným zpestřením oslav výročí bývá i společná dovolená. Od prodlouženého poznávacího víkendu v Paříži po dva týdny na balijských plážích nebo v gruzínských horách: nabídka cestovních kanceláří je široká, některé se přímo na podobný typ zájezdů specializují. Pokud vám však v těle plane touha po dobrodružství, klidně můžete vyrazit i na vlastní pěst. Vždyť tento výlet slouží k posílení vašeho svazku a opětovného nalezení cesty k sobě. Cestování patří k oblíbeným dárkům pro celý pár.

Dárkový průvodce

Pro ženy: Růže a diamanty – okoukaná klasika?

Když vybírá dárek k výročí muž, zajde do květinářství nebo ke klenotníkovi, kde vybere růže nebo prsten. Jistě, jedná se o nestárnoucí klasiku známou z romantických filmů, v nichž kytice ohnivých květů rozbuší srdce i té nejpragmatičtější ženy a blyštivý diamant rozzáří oči i vyznavačce strohého stylu. Ale nemyslíte, že po pěti, deseti letech se tato klasika všech klasik trochu okouká? Že může být fajn věnovat hledání vhodného dárku pár hodin navíc? Že neuškodí nechat se inspirovat typy na dárky k výročí, kterých je plný internet i časopisy?

Ke každému společně prožitému roku manželství se přiřazuje vlastní květina, typ dárku a kamene. Proč si seznam někam neuložit a nepřekvapovat svoji drahou polovičku každý rok něčím novým a unikátním? Ta kapka vynaložené námahy se vám vrátí ve formě šťastného úsměvu a ohromení v očích vaší ženy. Lekce tance, jógy, masáž, výlet do Číny, lístky do divadla, starožitná panenka nebo houpací křeslo… Stačí se na chvíli zamyslet a drobnost pro vaši životní souputnici nebude problém najít.

Dárek, ať už zvolíte něco osvědčeného, nebo něco inovativního, by měl odpovídat povaze a vkusu vaší paní. Vždyť vy ji znáte nejlépe a víte, jestli ji víc potěší kytička lučních květin, které sám natrháte, nebo obrovská kytice skleníkových orchidejí. Jestliže dokážete vybraný dárek i vtipně zdůvodnit a okomentovat, máte vyhráno.

Dárky pro ženy

Pro muže: Whiskey nebo bungee jumping?

Říkáte si, že volba dárku pro muže nepředstavuje nic náročného. Chce to jen něco praktického nebo k jídlu. Hodně dam také investuje do lichotivého spodního prádla, kterým pak těší zrak svého manžela. Ženy však všeobecně řeší různá výročí a dárky mnohem více a komplexněji než muži. Vše vybírají snáze a instinktivněji, protože si přece jen lépe pamatují různé maličkosti. A ženy rovněž mívají větší sklon k romantice.

Přesto se může stát, že po řadě prožitých let dojde inspirace. Zkuste pobavit a zaujmout lahví oblíbeného dobrého alkoholu, který zrál v sudech stejně dlouho, jako trvá vaše manželství. Vyhledávejte manžetové knoflíčky zdobené drahokamy, které odpovídají tomu kterému výročí, nebo se porozhlédněte i mezi dalšími šperky pro muže. Pořiďte hodinky, jež váš muž zkoumá ve výloze klenotnictví nebo na internetu. Darujte vzpomínku, zážitek – dnes se právě zrovna se zážitkovými kurzy roztrhl pytel. Vyjeďte na lyže do hor, sjeďte na raftu divokou řeku, jděte rybařit. Dárek nemusí být jen věcný a hmatatelný, může to být i něco, co prožijete spolu a na co budete moci v následujících letech vzpomínat.

Ať už se vrhnete do water zorbingu, nebo objevíte v antikvariátu podepsaný první výtisk manželovy oblíbené knihy, myslete na svého muže a jeho povahu. Budujte a vytvářejte si krásné vzpomínky, kterými budete při oslavách kulatých výročí bavit celou rodinu a které vás zahřejí u srdce a dojmou. Vždyť máloco nás potěší tolik, jako když někomu milovanému uděláme radost.

Dárky pro muže

Tipy na výběr šperku

Rozhodli jste se pořídit své drahé polovičce k výročí šperk? Pak jistě máte pocit, že stojíte před obtížným úkolem. Pokud jen cestou z práce zaběhnete do klenotnictví a vyberete první kousek, který vám padne do oka, vaše paní možná ocení vaši spontánnost. Při takhle nepromyšleném rychlém nákupu lze ale také šlápnout pořádně vedle. Což samozřejmě není nejlepší výsledek vašeho snažení, protože dárek ze zlatnictví znamená výraznější investici. Vy přece nechcete vyhodit spoustu peněz za něco, co vaše žena nikdy nebude nosit, protože to není její styl. Věnujte proto své manželce více pozornosti. Sledujte, jaký kov se jí líbí – má raději zlato nebo stříbro? Nenápadně prozkoumejte její šperkovnici a zjistěte, jestli je plná jednoduchých řetízků, nebo složitých propracovaných náhrdelníků a prstenů. Při výběru šperku se také můžete řídit barvou pleti a vlasů nebo stylem šatníku vaší ženy.

Univerzální náušnice

Říká se, že darováním náušnic nikdy nešlápnete vedle. Trh doslova zaplavuje tento oblíbený šperk, vybírat totiž můžete z klasických kroužků, peciček nebo visacích typů. Tvar náušnic přizpůsobte rysům tváře své ženy – kulatému obličeji sluší šperky visací, oválným zas drobnější kousky. Zvážit byste měli odstín pleti a barvu vlasů a očí. Křehké modrooké blondýnky unosí lehké a jemně zpracované klenoty, ve spojení světle hnědých vlasů a zelených či hnědých očí vyniknou matné šperky, lesklé kousky rozzáří výrazné tmavovlasé a tmavooké typy a dámy s nosíky poprášenými pihami. Pamatujte, že náušnice jsou přímo u obličeje, proto pokud si s koupí nevíte rady, požádejte o pomoc odborníka. Vyplatí se s sebou třeba vzít i fotografii obdarovávané.

Oblíbené prsteny

Výběr prstenu – dalšího velice oblíbeného daru k výročí svatby – je oproti náušnicím procházka růžovým sadem. Stačí jen trefit správnou velikost, což ale bude s našimi tipy hračka. Zvažte však i délku prstů své dámy. Kratším prsteníčkům sednou spíše decentní šperky s oválnými či obdélníkovými kameny, kdežto dlouhé štíhlé prsty si mohou dovolit nosit téměř cokoliv. Tvar a brus kamene dává různě vyniknout různým typům drahokamů a diamantů. Nedokážete se rozhodnout, jestli spíše ohnivý rubín nebo čistý třpytivý diamant? Zkuste být inovativní a zvolit kámen podle jubilea, které se chystáte slavit. Tak každý rok můžete věnovat šperk s jiným kamenem a dáma vašeho srdce bude vždy vědět, kdy který prsten, náušnice, náramek i náhrdelník dostala. Máte raději něco klasického? Pak byste se měli přiklonit k drahokamu podle zvěrokruhu nebo měsíce narození. Stylově působí i kámen podle měsíce, v němž jste si řekli své ano. Drahokam není jen pěkný lesklý kamínek, ale nese v sobě spoustu skryté symboliky a romantických významů.

Jaký kov je nejvhodnější?

Kov se hodí ušlechtilý, protože bývá hypoalergenní a nemusíte se tak bát, že šperk přivodí vaší paní nějaké zdravotní problémy. Rovněž kvalitní materiál lépe drží tvar, takže prstýnek se rychle nezohýbá, a déle vypadá jako nový. Navíc lesk drahého kovu je nezaměnitelný svou hloubkou a vyzařujícím teplem či chladem. U prvních výročí se nemusíte strachovat a klidně sáhněte po stříbru, nejlépe s označením sterlingové 925. V neutrálním odstínu klenotu krásně vyniknou zářivé kameny a ozdoby celkově působí lehčeji a mladistvě. Postupem času se můžete propracovat ke zlatu, pokud ho vaše paní nosí: ledově bílé, klasické žluté nebo moderní a romantické růžové zlato nabývá na popularitě, cenově se však pohybuje v jiných výšinách než stříbro. Ke kulatým výročím perfektně pasuje platina – tento vzácný a výjimečný kov vypovídá o úctě a lásce a nese v sobě hluboké díky za společně strávená léta.

Krátce řečeno, k obyčejným výročím kupujte šperky levnější, k významným sáhněte do kapsy hlouběji. Nehleďte však pouze na cenu, ale i na barvu kovu a kamene, stejně tak na jeho typ. Rovněž i design šperku se při hledání toho pravého řadí mezi důležité faktory. Nezapomeňte, že pokud se vaše paní dobře opaluje, tak je letní typ a sluší jí spíše zlaté kousky a teple zbarvené kameny. Pokud však na sluníčku spíše zčervená, je typem zimním a rozzáří ji stříbro, bílé zlato či platina s chladně zabarvenými drahokamy.

Spolu rok za rokem

Jak už jsme zmínili výše, každý rok strávený v manželství si zaslouží oslavit. Nezáleží, jestli se rozhodnete pro komorní romantickou večeři s předáním dárku, nebo velkou oslavu v kruhu rodiny a přátel. Vězte, že když si na sebe uděláte čas, dáte si najevo, že vaše city neochladly, že je vám spolu stále dobře, že vám na sobě záleží, že vám to pomůže překonat náročné situace v dalším roce a každodenním shonu. Pro inspiraci jsme si pro vás připravili seznam jednotlivých výročí s typickými dárky, barvami, květinami a drahokamy.

1. výročí – svatba papírová

Máte za sebou prvních 12 měsíců manželství. Už dokonale víte, co ten druhý rád a co nerad, znáte jeho oblíbené jídlo, víte, jak řeší konflikty, za co utrácí a kdy chodí spát. Tradičním dárkem, který k tomu výročí patří, je něco z papíru. Od papírových květin po třeba loďku nebo originální origami, které sami složíte – fantazii se meze nekladou a záleží pouze na vašem partnerovi a jeho smyslu pro humor. Alternativou papíru může být plastový dar, například houpačka. Pokud vám to připadá příliš neformální a obyčejné, zkuste vybrat hodiny – nejlépe kvalitní starožitný kousek.

Jestliže ani je nepovažujete za vhodné, darujte kytici macešek nebo pomerančových květů. Případně zkuste karafiáty, které symbolizují neutuchající radost z manželského pouta a štěstí do dalších let.

K tomu nejlépe šperk ze zlata, zdobený olivíny nebo perlami. Hřejivý zelený odstín olivínu prozáří stejnobarevné oči vaší drahé polovičky a velice sluší dámám, které se dobře opalují. Perly zasazené do zlata potěší elegantní ženy, především náušnice s jemnými perličkami akoya nebo řetízek s přívěskem s dozlatova zbarvenou dokonalou jihomořskou perlou.

Oslavy prvního výročí by se měly nést ve zlaté nebo žluté. Při domácí oslavě prostřete v těchto barvách. Zabalte dárek do papíru v uvedených odstínech. Oblékněte se v tomto duchu – a pokud vám zrovna tyto barvy úplně nelichotí, nemusíte mít hned kanárkově žluté šaty, stačí i drobný doplněk v decentním odstínu. Jde o symboliku, je to hra, na kterou rádi budete i po letech vzpomínat.

 • Prsten se zeleným turmalínem a postranními olivíny Imelda
  Prsten se zeleným turmalínem a postranními olivíny Imelda
 • Zlaté visací náušnice s perlami Margo
  Zlaté visací náušnice s perlami Margo
 • Náhrdelník s měsíčním kamenem, olivínem a tsavorit granátem Milly
  Náhrdelník s měsíčním kamenem, olivínem a tsavorit granátem Milly
 • Perlový náhrdelník ze stříbra Ayelet
  Perlový náhrdelník ze stříbra Ayelet

2. výročí – svatba bavlněná

Celé dva roky už spolu žijete, vychováváte první dítě, případně o pořízení potomka uvažujete. Propadáte se do určité rutiny, proto nezapomeňte oslavit výročí svatby. Vymýšlení dárku a plánování romantického prodlouženého víkendu vás vytrhne z apatie a vnese do života nový drive. Typickým darem pro toto jubileum je něco z bavlny – je odolná a pevná, známá rovněž jako symbol prosperity. Zkusit můžete i výrobek z potištěné bavlny (z kalika). Nebo vyberte nový porcelán do domácnosti.

Oči vaší drahé rozzáří i kytička krásenek nebo konvalinek, které vypovídají o skromnosti a čistotě vašeho vztahu, o odevzdání se tomu druhému a jsou symbolem silné a trvalé lásky.

Chcete-li vybírat dárek v klenotnictví, porozhlédněte se po něčem s granátem nebo růženínem. Pány oslní zlaté manžetové knoflíčky osazené proslulými českými granáty, dámy zas zavzdychají nad jemným kouskem ze stříbra nebo bílého zlata ozdobeného růžovým nebo broskvovým růženínem. Tento kámen podporuje lásku a něhu ve vztahu, pomáhá ostýchavým povahám říci, po čem touží. Granát je pro Berana a Kozoroha, růženín pro Býky.

Druhé výročí slavte v odstínech červené. Rudé ubrusy, červené svíčky, červené víno lahodné chuti, jahody se šlehačkou či šampaňským, bordó šaty podtrhující siluetu, vášnivě rudá rtěnka, svůdné červené krajkové prádlo… S barvou vášně, ohně a odvahy si jistě hravě poradíte.

 • Stříbrný náhrdelník s granátem Jonie
  Stříbrný náhrdelník s granátem Jonie
 • Stříbrný náramek s granátem Arleth
  Stříbrný náramek s granátem Arleth

3. výročí – svatba kožená

Kůže je pevný, hřejivý, silný a flexibilní materiál, který odkazuje na stabilitu vztahu. Vždyť tři roky spolu přesně toto vyžadují. Vaše pouto musí být pevné, ale vy se často musíte přizpůsobit a pracovat na hledání kompromisních řešení. Darujte tedy sexy kožené lodičky nebo elegantní polobotky, opasek, kabelku, brašnu, kufřík… Nebo si navzájem věnujte kožené bundy a vyražte na výlet na motorkách – takový společný adrenalinový zážitek jistě vyžene nudu, která by se nenápadně mohla skrývat za dveřmi vašeho láskyplného vztahu. Případně zkuste darovat drobnost ze skla či křišťálu, kterýžto materiál je křehkou připomínkou toho, jak pár dokáže ovlivnit životy svých blízkých.

Vaše paní si jistě ráda přivoní k pugétu barevných fuchsií nebo jemných bělostných konvalinek. Nejvíce však oslníte, pokud domů přinesete slunečnice, jež symbolizují pevné pouto, které vás spojuje, a jejichž zářivá barva rozsvítí i deštivé listopadové dny.

Perly jsou tím pravým ořechovým, pokud chcete, aby vaše lepší polovička věděla, kdy ten který šperk dostala. Prsten s okrouhlou perlou nebo klasický smetanový perlový náhrdelník si zamilují decentní dámy. Náhrdelník v teplých smetanových odstínech dokonale vynikne na bělostné pokožce, kterou rozzáří a zahřeje.

Kombinace nevinné bílé a uchvacující nefritově zelené představuje perfektní výzdobu pro slavnostní tabuli. Na bílém ubruse vyniknou zelené ubrousky a svíčky. Bílé šaty sluší všem, a pokud jejich monolitnost rozbijete třeba nefritově zbarvenými doplňky, jednoduše zazáříte. A počkejte na chvíle, kdy budete na kolenou houpat vnoučata a budete jim u fotek z oslavy vyprávět, jak jste tehdy sháněli přesně tuhle kravatu a tamty skvělé lodičky.

 • Stříbrný elegantní prsten s perlou a lab-grown diamanty Azana
  Stříbrný elegantní prsten s perlou a lab-grown diamanty Azana
 • Zlaté náušnice s perlami a lab-grown diamanty Clarice
  Zlaté náušnice s perlami a lab-grown diamanty Clarice

4. výročí – svatba ovocná/květinová/hedvábná/lněná

Čtvrté výročí se nese ve znamení květin a ovoce. Po tolika letech spolu je třeba si spolužití trochu osladit – a proč ne právě slaďoučkým plodem? Jídlo už od pradávna patří k nejvděčnějším dárkům a může působit i jako afrodiziakum. Květy navíc symbolizují rozkvět partnerství, protože už jste se spolu náležitě sžili a začínáte fungovat jako dobře promazaný stroj. Nezapomínejte však, že i ta nejdokonalejší mašina občas potřebuje trochu oleje, aby nedrhla. Proto si nechte v obchodě – případně svépomocí – naplnit koš svým oblíbeným ovocem a vydejte se na piknik. Pokud zrovna prší nebo padá sníh, kdo říká, že si nemůžete udělat výlet do teplých krajin, nebo jen natáhnout deku uprostřed obýváku a užít si několik nerušených chvil? Jste-li spíše praktičtějšího založení, vybírejte dárky z hebkého hedvábí, prodyšného lnu nebo pružného nylonu. Říkáte si – nylon? Ale váš horolezec nová lana jistě ocení :) Moderní rodiny si rády pořídí novou lednici nebo širokoúhlou smart TV.

Jak lépe slavit květinovou svatbu než cestičkou z okvětních lístků vonných pelargónií? Nebo kyticí hortenzií, jejichž drobounké kvítky symbolizují vděčnost a uznání. Oceňte lásku a péči své ženy květomluvou – darujte jí právě hortenzie.

Modré topazy nejlépe vyniknou ve zlatých špercích. Kameny tohoto výročí, které vybízí ke skromnosti, jsou opravdu tvrdé a odolné stejně jako manželství. Modrá barva topazů je velice vděčná, tolik různých odstínů, od teplých po chladné, vám dovolí vybrat ten pravý v oblíbeném tónu vaší paní nebo takový, který nádherně podtrhne oči, jež se na vás i po čtyřech letech dívají s láskou. Vsaďte na zlatý topazový přívěsek nebo jemné náušnice s tímto kamenem.

Výzdobu laďte do modré nebo zelené, záleží, která barva je vašemu srdci bližší. Modrá je vděčnější, líbí se a sluší všem – záleží pouze na správném odstínu. Příběh zelené je trošku složitější, protože ač barva přírodní, přiřazují se jí různé vlastnosti – označuje se za barvu závisti, ale též klidu a míru. A pak si vyberte! Ale ano, vy si můžete zvolit, jak ji budete vnímat.

 • Stříbrný přívěsek s topazem a zirkony ve tvaru hvězdy Bohemia
  Stříbrný přívěsek s topazem a zirkony ve tvaru hvězdy Bohemia
 • Zlatý cluster prsten s topazem, safírem a moissanity Avah
  Zlatý cluster prsten s topazem, safírem a moissanity Avah
 • Stříbrné náušnice s nebesky modrými topazy Nellie
  Stříbrné náušnice s nebesky modrými topazy Nellie

5. výročí – svatba dřevěná

Pevné, tvrdé, odolné, konzistentní, dlouhověké, téměř nezničitelné – přesně takovými vlastnostmi vyniká dřevo. A netoužíte snad, aby takové bylo i vaše manželství po pěti letech? Oslavte dřevěnou svatbu tradičně dárkem ze dřeva – umně vyřezávanou soškou, dřevěnými korálky či náramkem, novým krovem na domě, jídelním stolem a židlemi, výletem do hlubokých lesů a kempováním na místě, kde vás nikdo nebude rušit a kde se budete moci věnovat jen sobě. Telefony i notebooky nechte doma, výročí je čas ukradený jen pro vás dva. Přijde-li vám dřevo moc obyčejné, prozkoumejte starožitnictví a pořiďte stříbrné příbory. Při pohledu na takový dar si vzpomenete na spojení, které jste spolu vybudovali.

Po pěti letech se dávají sedmikrásky. Nositelky příslibu romantické budoucnosti, kvítky nevinné a křehké, symbol loajality a čistoty. Slavíte-li výročí v době, kdy kvetou na zahrádkách a lukách, běžte sám natrhat kytičku. Určitě svoji ženu potěšíte více pár neuměle svázanými stonky než pěstěnými skleníkovými květinami. To, že si dáte práci s hledáním a trháním sedmikrásek, vypovídá o vaší lásce a ochotě pro váš vztah obětovat trochu z vlastního pohodlí.

Safír – symbol úspěchu v lásce – je kamenem dubna a září, znamení Blíženců a Panny, čistých čaker a dobrého zraku a 5. výročí. Safír lze pořídit ve všech barvách duhy. Klasikou samozřejmě zůstává temně modrá, která krásně vyniká v safírových náušnicích z bílého i žlutého zlata. Chladný lesk sluší sněhurkovským typům, tedy ženám s porcelánovou pletí, modrýma očima a havraními vlasy. Hodí se však pro všechny dámy, které se hůře opalují. Nechcete-li investovat do safíru nebo neoslnil-li vás žádný takový šperk, zkuste růžový turmalín. Tento symbol lásky a přátelství vynikne ve stejném kovu jako safír, odstraní negativní pocity a seženete ho v růžové, orchidejové, modré, zelené, červené, žluté, černé a v barvě vodního melounu. Teplé odstíny kombinujte se zlatem, chladivé se stříbrnými tóny.

Modrá, růžová, tyrkysová – vyberte si jen jednu, nebo je podle přání a vlastního vkusu zkombinujte. Necítíte-li se v těchto barvách ve své kůži, neztrácejte naději, že byste na oslavu výročí museli volit barvy jiné: vždyť nemusíte být růžovo-modří od hlavy k patě. Stačí drobnost, doplněk, barevné tkaničky, lak na nehty, které dokáží, že víte, které tóny se k 5. výročí váží.

 • Stříbrný cluster náhrdelník s turmalínem a drahokamy Millie
  Stříbrný cluster náhrdelník s turmalínem a drahokamy Millie
 • Zlaté visací náušnice s modrými safíry Elaine
  Zlaté visací náušnice s modrými safíry Elaine
 • Minimalistický náhrdelník s růžovým safírem Glosie
  Minimalistický náhrdelník s růžovým safírem Glosie

10. výročí – svatba cínová/hliníková

Máte za sebou první dekádu svého manželství, důkaz stability, obětavosti, schopnosti najít kompromis a v neposlední řadě spoustu lásky, smíchu a společných vzpomínek. Cín je symbolem úspěšného manželství – flexibilní, stálý a nelze ho ohnout, aniž byste ho zničili. Darujte jemně modelovaný cínový pohár, raritní cínové mince nebo sošky. Váš hračička nebo milovník historie ocení sadu starožitných cínových vojáčků. Shání-li se vám takový dárek těžko, zkuste něco z hliníku – úplně ne hrnce, ale třeba kola, na kterých spolu můžete vyrazit každou neděli do přírody. Z hliníku se navíc vyrábí spousta drobností, které objevíte v každém dárkovém obchůdku. Není-li vám to stále dost, zvolte materiál ze všech nejtvrdší: diamant. Pro pány se nabízejí investiční diamanty, pro dámy samozřejmě šperky.

Radost, hravost, štěstí, respekt, znovuzrození a nový začátek představuje kytice žlutýchnarcisů. Jejich trumpetové květy nádherně voní a jako jedna z prvních jarních květin rozjasní narcisky romantickou večeři při svíčkách. Potěší svazeček květů v barvě slunce, není třeba k nim přidávat žádné další zelené rostliny. Manželku můžete během oslav výročí pobavit i historkou, kde jste ke květinám přišel – od jediného květinářství ve městě po sousedovic zahrádku, kde se na vás chystal jejich krvežíznivý vlkodav.

Diamanty jsou věčné, stejně jako vaše láska, proto se nejlépe hodí právě k oslavě 10. výročí. Nejtvrdší kámen symbolizuje veselost, ohromující radost, prosperitu, nepřemožitelnost a trvalost. Často se zasazuje do eternity prstenů, protože v sobě nese označení pro ctnost. Původně však byl kamenem odvahy. Vybroušený diamant láme světlo tak, že vypadá, jako kdyby hluboko v něm hořel oheň. Věří se, že tento jev představuje nevyhasínající plamen lásky. Diamanty se neprodávají pouze čiré, ale jejich fancy variace hrají všemi barvami. Kámen měsíce dubna je neskutečně populární a nejprodávanější vůbec, ale pokud hledáte něco jiného, za vhodnou alternativu se považuje modrý safír. Patříte-li k maximalistům, nebojte se manžetových knoflíčků nebo prstenu z bílého zlata, do nichž je zasazený právě takový safír obklopený menšími diamanty.

Oslavy 10. výročí symbolizují stříbrná a modrá barva. Stříbrné sandálky a šperky doprovázené šaty v půlnoční modré, tmavomodrý oblek, vlahý pohled modrých očí, stříbrné příbory, blankytné ubrusy a prostírání v temnějších odstínech, stříbrné auto, modře vymalovaný hotelový pokoj… Odstíny stříbrné a modré nás obklopují na každém kroku, snadno proto namícháte tu správnou a vkusnou kombinaci, která vám bude připomínat završení první dekády společného života.

 • Eternity prsten plný lab-grown diamantů Minke
  Eternity prsten plný lab-grown diamantů Minke
 • Minimalistické náušnice s modrými safíry Daina
  Minimalistické náušnice s modrými safíry Daina
 • Stříbrný přívěsek srdce se safíry a diamantem Tanish
  Stříbrný přívěsek srdce se safíry a diamantem Tanish
 • Stříbrné manžetové knoflíčky s modrými diamanty Orien
  Stříbrné manžetové knoflíčky s modrými diamanty Orien

15. výročí – svatba křišťálová

Dárkem z křišťálu podarujte svoji milou o 15. výročí. Čistota materiálu vypovídá o průzračnosti vašeho vztahu. Porozhlédněte se po obchodech s proslulým českým nebo rakouským křišťálem, kde zajisté objevíte nádherně broušené vázy, misky, sošky a unikátní přívěsky a šperky. Přijde-li vám křišťál příliš pompézní a do moderní domácnosti se vám nehodí, sáhněte po obyčejném skle. Dnes se z něj dají kromě skleniček, váziček a dalších drobností pořídit i klasické hrnce – vaření v nich je prý úplně nejzdravější. Většina uvedených dárků a materiálů působí spíše žensky, ale vy chcete oslnit muže? Zjistěte, po jakých touží hodinkách, a ty mu kupte. Zaručíte, že už nebude mít výmluvy, proč chodí pozdě, navíc dnes lze objednat hodinky s velkým množstvím různých funkcí od hloubkoměrů po určovače přílivu a odlivu, takže technické typy zaplesají.

Konečně můžete své ženě koupit kytici rudých růží, aniž byste byli osočováni z nedostatku důmyslu a důvtipu. Právě královna všech květin je symbolem 15. výročí. Už od antiky růže znamená lásku, vášeň a dokonalost. A přesně takové musí být i vaše manželství, jinak byste spolu tak dlouho nevydrželi, že?

15. jubileum vám nabízí na výběr ze tří typů drahokamů. Pokud hledáte luxusní kámen, jistě propadnete ohnivému kouzlu rudého rubínu, který napravuje pošramocené vztahy, ulevuje od bolesti a chrání před utonutím. Patří ke kamenům července a jeho světle červená až purpurová barva vynikne na zlatém podkladu, proto se při výběru soustřeďte na šperky ze žlutého zlata. Cena rubínů se pohybuje poměrně vysoko, za vhodné alternativy se proto považují granáty a alexandrity, jež je odstínem často připomínají.

Rubínově červená není pro každého. Velice výrazný odstín může kdekoho zastrašit, proto se zaměřte spíš na detaily v této barvě. Krásně působí prostírání, svíčky a rubínově rudé víno v elegantních sklenkách. A samozřejmě prádlo, které vynikne na světlé i opálené pokožce.

 • Elegantní přívěsek s diamanty a rubíny Muriel
  Elegantní přívěsek s diamanty a rubíny Muriel
 • Stříbrný eternity prsten s granáty Urian
  Stříbrný eternity prsten s granáty Urian
 • Minimalistický náhrdelník s granátem Modu
  Minimalistický náhrdelník s granátem Modu
 • Visací náušnice s rubínovými srdíčky Ruby
  Visací náušnice s rubínovými srdíčky Ruby

20. výročí – svatba porcelánová

Po 20 letech slavíte druhé kulaté výročí, jste spolu dvě dekády, proto si zasloužíte velkou oslavu v kruhu přátel a rodiny. Party můžete spojit s promítáním fotek z předchozích akcí a bavit se, jak jste zestárli, jak jste se změnili a jak se vám vytříbil vkus. Podle tradice byste si měli věnovat dárek z porcelánu, od sběratelských panenek, sošek, nádobí po starožitné míšeňské a čínské kousky, jež na aukcích dosahují astronomických cen. Je-li vám bližší pevný kov než křehký porcelán, pohlédněte se po špercích a manžetových knoflíčcích z platiny, která symbolizuje sílu a výdrž.

V květinářství si pak nechte uvázat elegantní velkokvěté lilie nebo pestrobarevné astry, které značí moudrost a štěstí, nebo je natrhejte na zahradě. Výrazné kalichy lilií provoní celý byt a ocení je spíše ženy, které tíhnou k eleganci a luxusu. Astry potěší hravé ženy, které jezdí na túry do hor a nevadí jim přespávat ve stanu.

Poprvé se nám objevuje jako tradiční jubilejní kámen smaragd. Vzácný zelený drahokam spadá pod květen a znamení Býka a Vah. Kámen při správné barvě a brusu cenově převýší i stejně velký diamant. Smaragd sám o sobě evokuje nesmrtelnost a víru, podporuje domácí štěstí, věrnost a vnímavost mezi partnery. Krásně vypadá zasazený do zlatých smaragdových náhrdelníků, ale i dalších šperků. Ten správný luxusní vzhled mu dodají menší diamanty kolem, jež vznítí jeho vnitřní oheň. Vynikne ve všech klenotech, které mu dají dost prostoru. Jako vhodnou alternativu smaragdu lze jmenovat veselé a radostiplné žluté diamanty. Správný brus a tvar dokáže podtrhnout jejich jas, když je klenotník umně zasadí do žlutého zlata.

Rodinnou oslavu připravte v odstínech smaragdově zelené a bílé. Ubrusy, prostírání, květiny na stůl, dort i balicí papír na dárky. Při pohledu na fotky nebo při sledování videa si po letech nostalgicky zavzpomínáte nad tím, jak jste na poslední chvíli sháněli svíčky ve správném odstínu a jak vám v cukrárně místo smaragdově zelené chtěli vnutit brčálově zelenou polevu. Zažijete spoustu momentů, které si v těžkých obdobích připomenete pro zlepšení nálady a jako motivaci, proč to všechno stojí za to.

 • Stříbrný přívěsek se smaragdem s výběrem velikosti Quinn
  Stříbrný přívěsek se smaragdem s výběrem velikosti Quinn
 • Jemné náušnice se smaragdy Patton
  Jemné náušnice se smaragdy Patton
 • Stříbrný přívěsek ve tvaru srdce se smaragdem a diamantem Lynelle
  Stříbrný přívěsek ve tvaru srdce se smaragdem a diamantem Lynelle
 • Zlaté visací náušnice se smaragdy Elaine
  Zlaté visací náušnice se smaragdy Elaine
 • Smaragdový náramek s diamantem Reith
  Smaragdový náramek s diamantem Reith

25. výročí – svatba stříbrná

Společných 25 let, celé čtvrtstoletí, se slaví už od středověku – je tedy jasné, o jak významné výročí se jedná. Tradice byla natolik živá a životaschopná, že přetrvala po několik století, a to téměř v nezměněné podobně. I po půl tisíciletí se dávají především dárky ze stříbra. Nezáleží, jestli jsou to tabatěrky, starožitné hodiny nebo sošky, případně neotřelé šperky, podstatná je výdrž obyčeje. Stejně jako stříbro, které se musí sem tam vyčistit, měl by podobným očistným procesem projít i váš vztah.

Na oslavu 25. výročí doneste manželce kytici 25 kosatců. Tato květina reprezentuje slib, věrnost, naději, chrabrost a vášnivou lásku. Zhruba 250 druhů kosatců kvete po celé Evropě, Asii a Severní Americe. V Čechách na rozvinuté květy irisů narazíte na jaře, pokud jste se tedy v tomto ročním období brali, nemusíte shánět skleníkové variace, ale stačí zajít na zahrádku.

Ve středověku obdarovávali manželé své choti stříbrným věncem, dnes se spíše uchylují k méně okázalým a běžně nositelným šperkům, mezi něž patří oblíbené náušnice a prsteny, náhrdelníky, náramky, brože a sponky. Chcete-li dokázat, jak nekonečná vaše láska skutečně je, zkuste darovat stříbrný eternity prsten. Pány lze potěšit manžetovými knoflíčky, sponami do kravaty, unikátními přezkami k opasku nebo hodinkami. Při výběru klidně nahlédněte mezi stříbrné šperky, které mezi našimi zákazníky dlouhodobě bodují. Volit můžete jednoduché klenoty zdobené pouze jemným filigránem nebo důmyslným zpracováním, ale nebojte se ani šperků doplněných diamanty nebo barevnými drahokamy. Decentní šperk zpravidla můžete nosit každý den jako připomínku výjimečného vztahu.

Sezvěte všechny příbuzné a původní osazenstvo své svatby. Vystrojte se do stříbrné, rezervujte hotelový sál, objednejte stany a židle na zahradu, zaměstnejte profesionální organizátorku oslav a zasypte ji svými představami a přáními. Nenechte se odradit a prožijte oslavu 25. jubilea přesně podle své fantazie, protože po tolika společných letech si to opravdu zasloužíte. Oba.

 • Stříbrné cluster náušnice se salt and pepper diamanty Kerrie
  Stříbrné cluster náušnice se salt and pepper diamanty Kerrie
 • Stříbrný náramek s třpytivými lab-grown diamanty Jago
  Stříbrný náramek s třpytivými lab-grown diamanty Jago
 • Stříbrný eternity prsten s lab-grown diamanty Hadya
  Stříbrný eternity prsten s lab-grown diamanty Hadya
 • Stříbrné bezel náušnice s moissanity Wetty
  Stříbrné bezel náušnice s moissanity Wetty
 • Stříbrná kravatová spona s černým diamantem a gravírem dle přání Draco
  Stříbrná kravatová spona s černým diamantem a gravírem dle přání Draco

30. výročí – svatba perlová

Je zázrak, že po 30 letech si máte ještě co říci a že jste stále spolu. Vychovali jste děti, prožili bok po boku jejich pubertu, dětské nemoci, první lásky a rozchody a nyní s očekáváním sledujete, odkud přijde první vnoučátko, které byste rozmazlovali. Ceníte si poklidného života, zaběhnutých kolejí, zajeté rutiny a užíváte si, že mezi svými rozvedenými přáteli se můžete pochlubit stálým vztahem. Už sám název výročí napovídá, že tradičním darem jsou perly. Překvapíte dvouřadým kouskem z perel akoya, nebo snad náušnicemi s černými tahitskými perlami, či prstenem s jedinou dokonale kulatou medově zlatou jihomořskou perlou? Nechte se unést nostalgií a obdarujte tu, již tak dobře znáte, něčím, čím ji stoprocentně překvapíte a potěšíte. Alternativu k perlám představují věčné diamanty.

Majestátní půvab lilií odkazuje k oddanosti a věrnosti, čestnosti a cti, čistotě srdce a nevinnosti. Jejich velké květy na sebe přitáhnou všechnu pozornost a nadchnou svou dokonalostí. Hledáte-li něco méně pompézního, kupte pár semínek a vypěstujte hrachor. Tato plazivka nádherně voní a vaše vášnivá zahradnice se může nechat inspirovat Mendelem a zkoumat taje genetického křížení. Hrachor předává zprávu, že na svou drahou myslíte. Oslavu vyveďte v zeleném. Nebo se vykašlete na složité organizování a vyražte do Irska, kterému se přezdívá zelená země. Výročí okamžitě získá punc výjimečnosti a nezapomenutelnosti.

 • Zlatý perlový náhrdelník s diamanty Namrah
  Zlatý perlový náhrdelník s diamanty Namrah
 • Zlatý romantický prsten s tělovou perlou a diamanty Qiana
  Zlatý romantický prsten s tělovou perlou a diamanty Qiana
 • Zlatý náramek s broskvovými 8-8.5mm perlami Asahel
  Zlatý náramek s broskvovými 8-8.5mm perlami Asahel
 • Stříbrná perlová kolekce náušnic a náhrdelníku s diamanty Kamila
  Stříbrná perlová kolekce náušnic a náhrdelníku s diamanty Kamila
 • Elegantní náušnice s 8mm černými perlami Balbe
  Elegantní náušnice s 8mm černými perlami Balbe

40. výročí – svatba rubínová

Jak sám název napovídá, za nejvhodnější dárek ke 40 společně odžitým rokům se považuje rubín. Ohnivý vášnivý kámen, jeden z nejvzácnější a nejdražších drahokamů vůbec. Krásně vypadá zasazený do bílého zlata a stříbra, ale jeho vnitřní zář vytáhne na povrch hlavně žluté zlato. Rubín zlepšuje paměť a ulevuje od bolesti, rovněž utužuje přátelství. V rubínově červené byste oficiálně měli pojmout celou oslavu 40. jubilea. Nezapomeňte ani na šperky – s rubínovým náhrdelníkem či náušnicemi jistě zazáříte.

Výroční kytici si nechte uvázat z barevných mečíků, jež symbolizují štědrost, upřímnost, sílu charakteru a váže se k nim pověst, která je označuje jako květinu římských gladiátorů. Pojedete-li domů hromadnou dopravou, správně předpokládáte, že v dopravní špičce byste nemuseli gladioly dovézt nepochroumané. Zaměřte pak svoji pozornost na lichořeřišnici, jejíž oranžovožluté květy při mírně experimentální povaze můžete použít i na ochucení okurkového salátu. Nebojte se zkoušet nové věci a okořenit tak svoje manželství.

 • Luxusní náušnice s diamanty a rubíny Quasimo
  Luxusní náušnice s diamanty a rubíny Quasimo
 • Rubínová kolekce šperků Roshni
  Rubínová kolekce šperků Roshni
 • Halo prsten s rubínem a diamanty Chrys
  Halo prsten s rubínem a diamanty Chrys
 • Zlaté manžetové knoflíčky s gravírem a rubíny Nihal
  Zlaté manžetové knoflíčky s gravírem a rubíny Nihal
 • Elegantní zlatý náramek s rubíny Emma
  Elegantní zlatý náramek s rubíny Emma

50. výročí – svatba zlatá

Půl století. 50 let. Zní to neuvěřitelně, že? Proto jste zaujali i místní novináře, kteří se k vám chystají na rozhovor a plánují o vás v den výročí vydat článek. Rovněž osazenstvo zdejší radnice nebo obecního úřadu cítí potřebu vyjádřit obdiv pevného pouta, které vás na tolik let nerozlučně spojilo, a posílá gratulační dopis nebo přímo úředníka s blahopřáním. Zlatá svatba si žádá zlatý dar. Chápeme však, že nepotřebujete zlaté kohoutky ani zlaté kliky. Pouvažujte místo toho o koupi zlatých prutů nebo cihliček. Taková investice se vám na stará kolena vrátí, případně svým dětem a vnoučatům zanecháte hodnotný odkaz.

Dvěma tucty žlutých růží doprovázených oduševnělým zpěvem známé odrhovačky vženete své drahé i po 50 letech slzy do očí. Takové romantické gesto vždycky pohladí po duši. Žluté růže symbolizují světlo, radost, prosperující manželství a vášnivou lásku. Pár květy dokážete sdělit více než jen slovy. Je-li vaše paní skromná povaha, zaujme ji spíše kytička voňavých fialek, jimiž oceníte její ctnost, náklonnost a věrnost.

Po dalších 25 letech věnovali ve středověku manželé svým dámám zlatý věnec. Dnes nechme pompéznost tiár stranou a pouvažujme, zda raději necháme vyrobit na míruzlatý prstýnek nebo náušnice či přívěsek. Vlastní invence při výrobě šperku značí hluboký zájem a cit a zanechá silnější dojem než pouhá návštěva klenotnictví. Osobnější charakter můžete dodat šperku i díky gravírování. Při výběru klenotu se nemusíte omezovat pouze na zlato jako hlavní materiál. Pro takto slavnostní a speciální příležitost se hodí šperky zdobené i drahokamy nebo diamanty. Pro dámy můžeme doporučit kolekce šperků. Pány by mohly potěšit zlaté manžetové knoflíčky s vyrytou 50. Pro další inspiraci můžete nahlédnout také do kategorie našich zlatých šperků.

Zlatá svatba ve zlaté. Oslavu mohou připravit vaše děti jako překvapení, vám zadají třeba jen dress code: cokoliv zlatého. Uvidíte, jestli si užijete pouze rodinnou večeři a předání elegantně zabalených dárků, nebo se zúčastníte party v obrovském sále zaplaveném zlatými balonky a mihotavými světly s jazz bandem hrajícím na pozadí. 50. jubilea se nedožije jen tak někdo, tomu věřte.

 • Zlatý prsten s emerald salt and pepper diamantem Lucilia
  Zlatý prsten s emerald salt and pepper diamantem Lucilia
 • Zlatá kolekce šperků s lab-grown diamanty Kirstin
  Zlatá kolekce šperků s lab-grown diamanty Kirstin
 • Minimalistické bezel náušnice se salt and pepper diamanty Tofine
  Minimalistické bezel náušnice se salt and pepper diamanty Tofine
 • Prsten s morganitem a diamanty Ethany
  Prsten s morganitem a diamanty Ethany
 • Elegantní přívěsek s mechovým achátem Corinna
  Elegantní přívěsek s mechovým achátem Corinna

60. výročí – svatba diamantová

Počátky oslav 60. jubilea se kladou do časů královny Viktorie, britská vládkyně však celebrovala léta své vlády, ne manželství. Traduje se, že po šesti společných dekádách by se měl darovat diamant. Nejtvrdší z nerostů, znám především v průhledné variaci s různým zakalením, od věků okupuje trh a touží po něm každá žena. Ne nadarmo se říká, že diamanty jsou věčné. V posledních letech se zpopularizovaly i barevné fancy diamanty, proto pokud bažíte po růžovém, zeleném nebo modrém diamantu, s chutí do toho. Diamant lze různě brousit a tvarovat, zasadit si ho nechte do stříbra, bílého, žlutého nebo růžového zlata, klidně i do platiny. Fantazii a přáním se meze nekladou, dbejte jen na to, že pokud je vaše paní drobná křehká dáma, tak prsten s kamenem velikosti holubího vejce by nemusel splnit svůj účel. Moderní příručky připouštějí jako vhodný dárek i zlato. Proč nespojit klasiku s novotou a neobdarovat šperkem ze zlata zdobeným jedním či více diamanty?

Exotické květy orchidejí si nechte zabalit do diamantově bílého hedvábného papíru. Zabijete dvě mouchy jednou ranou – dodržíte barvu i květinu přiřazené k tomuto výročí. Orchideje jako symbol výjimečnosti, šarmu a ohleduplnosti lze dostat řezané nebo v květináči. Promyslete si, jestli je vaše paní zapálenou pěstitelkou všeho rostlinstva, nebo si darované květy na památku lisuje a zakládá do knih nebo památníku.

 • Elegantní diamantový náramek ze zlata Edwige
  Elegantní diamantový náramek ze zlata Edwige
 • Kruhové náušnice zdobené diamanty Chay
  Kruhové náušnice zdobené diamanty Chay
 • Platinové manžetové knoflíčky ve tvaru čtverce s diamanty Urban
  Platinové manžetové knoflíčky ve tvaru čtverce s diamanty Urban

Zajímavosti o výročích svatby

 • Slovní spojení „svatební výročí“ se v angličtině objevuje po roce 1673.
 • Traduje se, že se ve viktoriánské době začala slavit svatba diamantová (60. a 75. výročí) a že to způsobila především dlouhověkost babičky Evropy královny Viktorie I.
 • K roku 1875 se datuje přiznání dřeva jako materiálu pro 5. výročí sňatku.
 • Jedna z nejslavnějších autorek, které se kdy zabývaly dobrým vychováním a etiketou, Emily Post ve své Modré knize společenských obyčejů (Blue Book of Social Usage) z roku 1922 už zmiňuje 8 významných milníků manželského života: oslavu si zaslouží 1 rok, 5 let, 10 let, 15 let, 20 let, 25 let, 50 let a 75 let společného žití.
 • V současné době se ke každému výročí vztahuje tradiční a moderní materiál. Zpravidla se postupuje od nejslabšího k nejpevnějšímu, od snadno zničitelného papíru k nejtvrdšímu nerostu – diamantu. Symbolizuje to utužování a postupem let upevňování manželství.
 • Ke zlaté svatbě zasílá ve Spojených státech amerických gratulační dopis sám prezident.
 • V rámci britského commonwealthu obdržíte blahopřání od královny či krále k 60., 65. a 70. výročí svatby. O přání k jakémukoliv dalšímu jubileu už je třeba si požádat v Buckinghamském paláci nebo v úřadu generálního guvernéra země. Gratulace ke 100. narozeninám a 60. oslavám sňatku zpracovává speciální Úřad pro výročí u Buckinghamského paláce.
 • V Kanadě zasílá blahopřání k 50. a každému dalšímu výročí po pěti letech generální guvernér.
 • K 50. a následným výročím přeje v Austrálii generální guvernér. Gratulační dopisy však mohou zasílat i předseda vlády, opoziční vůdce, místní členové parlamentu a guvernéři jednotlivých států a teritorií.
 • Římští katolíci mohou u svého biskupa zažádat o papežské požehnání k 25., 50., 60. atd. výročí svatby.
 • Po 6,5 letech manželství se oslavuje tzv. zinková svatba, jejíž symbolika spočívá v tom, že manželství, podobě jako zinek, musíte jednou za čas vyleštit. Někdo toto výročí označuje jako cukrové. Jubileum přichází v ideální dobu, kdy by si partneři měli udělat čas jen pro sebe, statisticky se totiž po 6 letech objevují první manželské krize.
 • Nejdelší zaznamenané manželství trvalo 86 let, 9 měsíců a 16 dní. Jednalo se o manžele Fisherovi ze Spojených států, kteří si řekli svoje ano v roce 1924. V tomto manželství, které ukončila až smrt Herberta Fishera v únoru 2011, se narodilo pět dětí.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky