Granát

Pod názvem granát si lidé vybaví krásně červený drahokam syté barvy. Tento kámen může mít ale řadu dalších barevných odstínů, a to od žluté a světle zelené, přes oranžovou, až po temně rudou. Granát byl znám již ve starověkém Egyptě, kde jej faraonové používali nejen k dekorativním účelům, ale také pro různé náboženské ceremoniály. I další starověké národy obdivovaly krásu tohoto drahokamu. V tomto historickém období byl granát znám pod jménem karbunkul.

Název granát je odvozen z latinského slova "granum", které znamená "zrnko". Vychází z typicky zaobleného tvaru granátu, který připomíná semínka granátového jablka.

I když má granát stejnou krystalovou strukturu (kubickou) jako diamant, patří do samostatné skupiny minerálů. Od diamantu se liší chemickým složením, různorodostí barev a vlastnostmi. Ačkoli některé druhy červeného granátu se běžně nacházejí na všech kontinentech, jiné granáty, jakými jsou například oranžové spessartiny a hesonity nebo zelené demantoidy a tsavority, jsou mnohem vzácnější a tomu odpovídá i počet jejich nalezišť. Celkem existuje více než 20 odrůd granátů, které se pyšní všemi odstíny barev.

Na území České republiky bylo v 16. století objeveno velké naleziště červených granátů v oblasti Českého středohoří na pomezí středních a severních Čech. Objevení tohoto krásného drahokamu napomohlo rozvoji šperkařského odvětví v této oblasti, především v Jablonci nad Nisou, a proslavilo Českou republiku jako zemi, kde se nacházejí ty nejkrásnější červené granáty. Těžba granátu a jeho zpracování probíhá v České republice až do dnešních dob.

Nejznámejší druhy granátů

  • Almandin - granát červené barvy s odstínem fialové, hnědočervené až černé. Nejznámější naleziště jsou v Brazílii, Indii, na Madagaskaru, na Srí Lance a v USA. V malém množství se nachází i v České republice.
  • Andradit - granáty různých odstínů červené, žluté, zelené, hnědé a černé.
  • Demantoid - sytě zelený granát z oblasti Ruska, Číny, Koreje, USA a Demokratické republiky Kongo.
  • Grossulár - světlezelený až jantarově žlutý nebo sytě hnědý granát.
  • Hesonit - oranžový, skořicový a růžový granát z oblasti Brazílie, Kanady, Madagaskaru, Indie, Tanzánie a USA.
  • Hydroglossurál - zelenkavý granát syté neprůhledné barvy z Barmy, Jižní Afriky a Zambie.
  • Pyrop - oranžovočervený, krvavě červený až černý granát, který je těžen v Brazílii, Indii, na Srí Lance, v Thajsku, v USA a v České republice.
  • Rhodolit - purpurově červený až růžový granát.
  • Spessartin - tmavočervený až hnědočervený granát, nejlepší exempláře, zvané “Mandarínské spessartiny”, pocházejí z Namibie a mají zářivě oranžovou barvu.
  • Uvarovit - smaragdově zelený granát z oblasti Finska, Polska, Kanady, USA a Indie.
  • Tapazolit - žlutý až citrónově žlutý granát z Itálie, Švýcarska a USA.
  • Tsavorit - zelené až smaragdově zelené granáty z Tanzánie a Keni.

Základní informace

  • Drahokamová rodina Granát
  • Drahokam znamení Vodnář a Kozoroh
  • Tvrdost (Mohsova stupnice)
  • Naleziště Rusko, Brazílie, Srí Lanka, Tanzánie, Indie.
  • Drahokam měsíce Leden
  • Barva
    Všechny barevné tóny.

Gemologické parametry granátu

  • Chemické složení různé v závislosti na druhu granátu
  • Relativní hustota 3,62 až 3,87
  • Krystalografická soustava kubický, dvanáctistenné minerály
  • Index lomu 1,720 až 1,756
  • Dvojlom 0,009
  • Vryp bílý
  • Absorpční spektrum 393 – 476, 505 – 617
  • Fluorescence obvykle žádná

Kupujeme granát

Barva (color)

Granát se vyskytuje v širokém spektru barev od žluté, oranžové, přes broskvovou až po zelenou, červenou, purpurovou, hnědou, růžovou a vzácně i modrou. Přesto je červená barva nejčastějším odstínem, který si v souvislosti s granátem vybavíme a zároveň je to nejčastěji se vyskytující barevná varianta tohoto drahokamu. Nejvzácnější barevnou variantou je modrý granát. Výjimečně se tento drahokam vyskytuje také v pestrobarevných variantách, kdy se odstín drahokamu mění v závislosti na dopadajících paprscích. Nejvzácnější vícebarevnou variantou je granát, který má na slunečním světle modrou barvu a pod dopadajícími světelnými stíny ohně je purpurově červený. Barva je tedy nejdůležitějším kvalitativním faktorem určujícím hodnotu granátu.

Barvy granátu

Čistota (clarity)

Granáty jsou velmi čisté drahokamy, které mají minimum inkluzí. Například demantoid, zelená odrůda granátu, je znám pro svůj vysoký lesk a čistotu, kterou se vyrovnává těm nejtřpytivějším diamantům. Proto dostal tento název, který je odvozen od německého slova demant, což znamená diamant.Granátové odrůdy jako například almandin někdy obsahují inkluze v podobě malých dutinek nebo azbestových vláken. Ty vytvářejí čtyřpaprskový, vzácně také šestipaprskový hvězdicový efekt známý jako asterismus, který je u drahokamů vysoce ceněný. Andradity, další odrůda granátů, jsou známé pro své výrazné přesličkové inkluze (inkluze s kousky přesliček).

Brus (cut) a tvar (shape)

Granáty jsou snadno opracovatelné a mohou být broušeny různými druhy brusů do všech možných tvarů. Některé vzácné formy granátů bývají často opracovány do tvaru, který se snaží zachovat co největší karátovou váhu jedinečného druhu tohoto drahokamu.

Různé brusy granátů

Opracování granátu

Granáty nejsou v současné době nijak tepelně ani chemicky upravovány.

Cena

Nejcennější jsou granáty intenzivní syté barvy. Čím jsou barvy sytější a intenzivnější, tím roste hodnota granátů. Netradičně zbarvené granáty spessartin, hesonite, tsavorit a demantoid jsou považovány za cennější než obvyklé červené granáty.

Zajímavosti o granátu
Výzva pro gemology

Každý nově nalezený druh granátu a jeho správné zařazení mezi 6 základních druhů minerálů je i pro zkušené gemology skutečná výzva.

Přesličkové inkluze

Inkluze v podobě drobných kusů přesliček jsou jednou z mála forem inkluzí, které zvyšují hodnotu drahokamů.

Český drahokam

Česko se v minulosti proslavilo jako naleziště těch nejkrásnějších granátů na světě a ještě dodnes je možné tu tento drahokam najít.

Mýty a legendy

Granát byl po staletí považován za kámen všech poutníků a cestovatelů. Podle legendy měl Noe použít na své arše lampu zhotovenou z granátu, která mu pomáhala navigovat loď za večerních temnot. Mnoho odvážných objevitelů a cestovatelů nosilo granát jako talisman. Tradovalo se totiž, že granáty osvětlují noc a chrání svého nositele před zlem. Ve starověku a ve středověku lidé věřili, že vesmír se odráží v drahokamech. Granát je tedy od těchto dob přiřazován k planetám Mars, Merkur a Pluto. Kromě toho se granát stal oficiálním kamenem měsíce ledna.

  • Přívěsek matka a dítě s rhodolit granátem a diamantem Ella
    Přívěsek matka a dítě s rhodolit granátem a diamantem Ella
  • Cluster prsten s rhodolit granátem, safírem, morganitem a olivínem Bluma
    Cluster prsten s rhodolit granátem, safírem, morganitem a olivínem Bluma
  • Minimalistický náhrdelník s granátem Modu
    Minimalistický náhrdelník s granátem Modu
  • Zásnubní prsten s granátem Mahiya
    Zásnubní prsten s granátem Mahiya
  • Zlatý náramek s granátem Arleth
    Zlatý náramek s granátem Arleth

Granát a jeho účinky

Granát je považován za drahokam vášně a lásky, zejména díky své červené barvě. Proto je oblíbeným darem k výročí svatby nebo při romantických vyznáních lásky. Probouzí tvořivost, pozitivní energii a podporuje sebevědomí. Je spjat s kořenovou čakrou, která symbolizuje propojení se zemí.

Rudý či zelený tsavorit granát ukazuje jako maják cestu životem Kozorohům a Vodnářům. Zemské znamení ho vyhledává pro jeho královský majestát, jednotu a solidaritu. S jeho pomocí snáze překonává ustrnulé vzorce chování a hledá v krizi různá východiska. Jako samozřejmost bere porozumění a shovívavost, jež jsou kameni vlastní. Vodnáře drahokam povzbuzuje a podporuje je v prosazování jejich nápadů a navazování nových kontaktů, přátelství a lásek. Stojí při nich během jejich úspěchu a tlumí frustraci z neúspěchu. U Beranů granát pozitivně působí na vůli a sebedůvěru a zaměřuje se na jejich odvahu. Podobně je tomu tak i u Lvů, kteří si navíc ještě užívají jeho podporu v podnikání a milostné rovině. Štíři pod vlivem tohoto kamene dokáží proniknout pod povrch věcí a dosáhnout obrovského množství vědomostí.

Nejznámější granát

Na aukci pozůstalostí Jacqueline Kennedy Onassis v aukční síni Sotheby roku 1996 byla vydražena granátová květinová brož z 19. století za 145 000 dolarů.

Granátová brož

Další slavné granáty

Antická granátová vlásenka

Tento jedinečný šperk pochází z viktoriánské éry a je zhotoven z granátu odrůdy pyrop vytěženého v České republice. Červené granáty mají výbrus růže, který byl ve viktoriánské době velice oblíbený. Vlásenku darovali manželé Hrdličkovi Smithsonianskému institutu v roce 1937.

Antická granátová vlásenka

Granátový motýl

Tento okouzlující šperk ve tvaru motýla je tvořen bílými diamanty a dvěma odrůdami granátů - oranžovými spessartiny a zelenými tsavority. Oranžové granáty pochází z kalifornského dolu Little Tree a zelené granáty byly vytěženy v Keni. Brož ve tvaru motýla je vystavena v Národním historickém muzeu v Los Angeles.

Granátový motýl

Zajímavosti o granátu

Granát v průmyslu

Drobné částečky granátu ve formě písku jsou používány řezbáři na finální obrušování surového dřeva. Pro tyto účely je granát zpracován do brusného papíru. Granátový písek v kombinaci s vodou hnanou pod vysokým tlakem se používá i na řezání oceli.

Zdroje obrázků: cdn.shopify.com, gia.edu, rescuedtreasuresboutique.com, 4csblog.gia.edu, nhm.org

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky