Diamant

Úlomek hvězd symbolizující čistotu, nebojácnost, radost a lásku.

Původ názvu diamantu pochází z arabského slova "al-mas" - nejtvrdší, resp. z řeckého "adamas" - nezničitelný, nepřemožitelný. Nejvýznamnější drahý kámen našeho století, čistý uhlík ve formě diamantu, je jedním z nejstarších minerálů ve vesmíru. Tvoří se v hloubce 140 až 200 km pod zemským povrchem při teplotách kolem 1200 °C. Naštěstí díky erupcím a práci matky přírody si diamanty nakonec našly cestu na povrch země. A tak se díky obratnému broušení a opracování z ošklivých káčátek uhlíku stávají ty nejkrásnější labutě v podobě diamantu. Více o tom, jak diamanty vznikají a jak jsou vlastně staré, se dozvíte zde .

● Kupujeme diamant

Barva (color) : Kromě bezbarvých diamantů nacházíme diamanty skoro ve všech spektrech barevnosti - hnědé, nazývané také šampaňské nebo čokoládové diamanty, a vzácné zelené, modré, červené, oranžové, černé, žluté a růžové diamanty. Přírodní červené, fialové a růžové diamanty patří mezi nejvzácnější a nejcennější ze všech diamantů. Většina diamantů ve šperkařství je ale téměř bezbarvá, případně velmi světle žlutá nebo hnědá.

Barva diamantu


Nápověda - barva diamantů


Čistota (clarity) : Čistota diamantu poukazuje na množství inkluzí uvnitř diamantu. Nejvyšší stupeň čistoty (IF) se ve špercích většinou nevyužívá, diamanty tohoto stupně jsou investičními diamanty. GIA - Americký gemologický institut - vytvořil na třídění čistoty diamantů tabulku, která je světově uznávaným kritériem pro určování kvality diamantů.

Nápověda - čistota diamantů

Brus (cut) a tvar (shape) : Brus diamantu výrazně ovlivňuje jeho cenu. Máme na mysli zejména kvalitu brusu, ne zvolený tvar. Existují specifické proporce a úhly, které jsou pro diamanty ideální. Pokud je diamant správně broušený, jiskří a odráží barvy duhy. Hůře řezané diamanty nejsou vždy výsledkem špatného broušení. Broušením se totiž diamant zmenšuje, jeho karátová váha klesá a diamant tak ztrácí i na hodnotě. Proto se při broušení diamantu často snažíme zachovat maximální karátovou hmotnost na úkor dokonalého brusu.

Brus diamantu

Nápověda - brus diamantů

OpracovanÍ Diamantu

Mnoho let se vyvíjely různé metody na zlepšení gemologických vlastností přírodních diamantů (obvykle těch již broušených a leštěných). Patří mezi ně například vylepšení čistoty, kdy se laserem odstraňují vnitřní inkluze a vyplňují se malé trhliny uvnitř diamantu. Barva se vylepšuje ozařováním, tepelným ohřevem nebo úpravou za vysokého tlaku. Každá taková procedura však musí být zaznamenána v diamantovém certifikátu.

Cena

Cena diamantů se odvíjí od těchto čtyř základních vlastností: barva, čistota, brus a karátová váha kupovaného diamantu. Více si můžete přečíst v našem diamantovém průvodci.

Nápověda – diamanty

● Gemologické parametry diamantu

druhminerál, diamant
barvabezbarvá, modrá, červená, zelená, žlutá, oranžová, hnědá, růžová, fialová, šedá, černá
chemické složeníC, čistý uhlík
krystalografická soustavaizometrická, kubická
tvrdost10 (Mohsova stupnice)
relativní hustota3,1 až 3,5
index lomu2,417 až 2,419
vrypbílý
absorpční spektrum415 – 478, 495 - 537
fluorescencEmodrá, žlutá, bílá

● Mýty a legendy

Diamanty byly od svého objevení ve středu pozornosti všech mýtů a legend. Středověcí rytíři je nosili ve svém brnění v domnění, že díky nim budou neporazitelní. Mýtus nepochybně souvisí s tolik proslavenou tvrdostí diamantu. Existují také legendy, které tvrdí, že čistota diamantu poukazovala na charakter a nevinnost osoby, která diamant vlastnila. Diamanty se v minulosti používaly i při vyhánění ďábla a při léčbě řady nemocí, protože odjakživa byly symbolem čistoty. Ještě výrazněji byl ale diamant vnímán jako symbol čisté a upřímné lásky. Už po staletí je oblíbeným darem mezi milenci, a proto je i nejtypičtějším drahokamem zásnubních prstenů. Z astrologického hlediska se diamant přiřazuje ke Slunci, zejména pro svou nezničitelnost a lesk.

Chcete se o diamantech dozvědět další zajímavost? Pročtěte si tento samostatný článek.

● Diamant a jeho účinky

Podle tradičních léčitelů diamant podporuje funkce metabolismu a zlepšuje zrak. Posiluje také vnitřní harmonii a zbavuje nás hněvu. Zintenzivňuje všechny tělesné, myšlenkové a duchovní energie a tím pomáhá organismu sladit se s takzvaným "vyšším já". Je také využíván v kombinaci s dalšími kameny, které díky diamantům zvyšují svou energii. V minulosti se také tradovalo, že diamant pomáhá lidem hromadit bohatství.

Král všech drahokamů vládne silným Beranům a neohroženým Lvům . Berani s jeho pomocí zaměřují svoji energii správným směrem a učí se pracovat s různými stránkami své osobnosti. Do osobního života jim kámen vnáší rovnováhu a posiluje jejich vztahy a sebedůvěru. Značí jejich společenskou prestiž. Lvi pod jeho pohledem pracují na odstranění domýšlivosti a posilují svoji vytrvalost. Nejtvrdší drahokam je vede cestou radosti a štěstí. Býci diamant vyhledávají, když zatouží po harmonii a sladění psychické i fyzické stránky. Raky zas chrání před citovými výkyvy a nabízí jim odolnost vůči změnám. U Vah kámen posiluje jejich toleranci a porozumění. A Kozoroh ? Ten se k diamantu obrátí, jestliže se potřebuje hluboce soustředit jen na to podstatné.

● Nejznámější diamant

Největším nalezeným surovým diamantem světa byl Cullinan, který vážil více než 3100 ct. Cullinan I., někdy také nazývaný Velká hvězda Afriky, je největším broušeným diamantem získaným z tohoto surového diamantu. Váží neuvěřitelných 530,40 ct a je součástí britských korunovačních klenotů, konkrétně korunovačního žezla a kříže.

O dalších známých diamantech si můžete přečíst v samostatném článku zde. Pokud se chcete inspirovat slavnými osobnostmi a jejich šperky, přečtěte si náš článek na téma Celebrity a diamanty .

A pokud si nejste jistí, jak diamanty zkombinovat s výběrem oblečení a dalších doplňků, podívejte na náš článek , ve kterém najdete tipy, jak je nosit při každé příležitosti.


Zdroje obrázků: wordpress.mrreid.org, jamescojewelryrepair.com

 • Drahokamová rodina

  Diamant

 • Naleziště

  Brazílie, Afrika, Austrálie, Rusko, Kanada

 • Tvrdost

  10

 • Barva Škála barev pro Diamanty

  bezbarvá, bílá, černá, žlutá, růžová, červená, modrá, hnědá

 • Drahokam měsíce

  Duben

 • Drahokam znamení

  Beran a Lev

Proč milujeme diamant?
 • Mezinárodní jazyk

  Pro srovnávání kvality diamantů vytvořila GIA systém 4C (clarity, cut, color, carat), kterým se řídí celý svět.

 • Čistý uhlík

  Diamant je jediným drahokamem, který je tvořen pouze z jednoho chemického prvku, a to uhlíku.

 • Miliarda let

  Většina přírodních diamantů vznikla před více než miliardou let hluboko pod povrchem země.

Nejvýznamnější naleziště
Drahokam měsíce dubna
Předchozí drahokam | Další drahokam »