10 nejslavnějších diamantů

Diamanty si podmanily srdce nejednoho milovníka šperků a drahokamů. Není se čemu divit, kromě své jedinečné třpytivé krásy mají diamanty i neuvěřitelné vlastnosti a zajímavou historii. Většina z nich vznikla před více než miliardou let hluboko pod zemským povrchem, a to za velmi vysokých teplot a tlaku, což dokázalo přeměnit černý uhlík na tyto vzácné drahokamy. Některé krásné diamanty se proslavily natolik, že vás s nimi v tomto článku podrobně seznámíme.

Great Star of Africa (Velká hvězda Afriky)

Tento 530,20ct diamant přezdívaný také Cullinan I. je největším broušeným diamantem světa. Diamant byl vybroušen do tvaru hrušky a je zasazen do britských korunovačních klenotů, konkrétně do královského žezla. Tento broušený diamant pochází z dosud největšího nalezeného surového diamantu, který se nazývá Cullinan a měl neuvěřitelných 3 106 ct. Diamant byl objeven v Jižní Africe v 11. století a příprava před jeho opracováním trvala více než 6 měsíců. Nakonec byl surový diamant rozřezán na 9 velkých a 96 malých diamantů.

Great Star of Africa (Velká hvězda Afriky)
Great Star of Africa (Velká hvězda Afriky)

Orloff (Orlov)

Tento dokonale čistý diamant zelenomodré barvy byl objeven v Indii. Diamant byl vybroušen zvláštním typem výbrusu zvaným mogul do tvaru růže a aktuálně je uložen v moskevské státní pokladně s dalšími vzácnými diamanty. Podle pověstí byl diamant původně zasazen do sochy hinduistického boha Višny v utajovaném posvátném chrámu indického města Srirangam. Odsud jej údajně v 18. století ukradl francouzský zběh a za 2 000 liber diamant prodal anglickému námořníkovi.

Další osudy diamantu jsou neznámé a znovu se o něm dovídáme až z Amsterodamu, kde jej zakoupil ruský důstojník Grigory Orlov pro svou lásku císařovnu Kateřinu Velikou. Diamant koupil za 90 000 liber a dovezl jej do Ruska. Od té doby nosí diamant jeho jméno. Kateřina Veliká nechala diamant zasadit do královského žezla a jako poděkování darovala svému milenci mramorový palác. Bohužel krásné a honosné dary nezaručily tomuto páru štěstí v lásce a nakonec svůj vztah ukončili.

Diamant Orloff (Orlov)
Diamant Orloff (Orlov)

Centenary Diamond (Stoletý diamant)

V původní surové podobě měl tento jedinečný diamant skoro 600 ct. Objeven byl v roce 1986 a za pomoci odborného týmu zlatníků z něj slavný Gabi Tolkowsky vybrousil moderní a bezchybný diamant o karátové váze 273,85 ct. Tento drahokam je třetím největším broušeným diamantem na světě a oficiálně byl představen světu v roce 1991 v londýnském Toweru.

Centenary Diamond (Stoletý diamant)
Centenary Diamond (Stoletý diamant)

Regent (Správce)

Ačkoli nepatří tento diamant se svými 140,50 ct mezi největší drahokamy, je jednoznačně považován za nejkrásnější diamant světa, a to díky své dokonalé průhlednosti a perfektnímu brusu. Tento úchvatný diamant byl objeven v Indii roku 1698 a později se stal součástí francouzských korunovačních klenotů. Královskou korunu s tímto diamantem nasadili například Ludvík XV. a jeho neméně slavný syn Ludvík XVI. Dnes je diamant vystaven v pařížském Louvru.

Regent (Správce)
Regent (Správce)

Mountain of Light (Světelná hora) alias Koh-i-Noor

Tento 105ct oválný diamant, jehož původní perský název zní Koh-i-Noor, je jedním z nejstarších diamantů světa. Objeven byl už roku 1304 a v průběhu staletí toho také velmi nacestoval. Byl ve vlastnictví několika indických a afghánských šlechtických rodů a nakonec se dostal do rukou Východoindické společnosti. Ta jej roku 1850 předala královně Viktorii, která diamant s oblibou nosila ve formě brože. Teprve později byl diamant zasazen do královské koruny, kterou nosily královny Alexandra, Marie z Tecku i Královna matka. Dnes je diamant uschován s ostatními korunovačními klenoty v londýnském Toweru.

Mountain of Light (Světelná hora) alias Koh-i-Noor
Mountain of Light (Světelná hora) alias Koh-i-Noor

Idol´s Eye (Oko modly)

Tímto zvláštním názvem je označován diamant tvaru hrušky, který byl podle legend součástí posvátné sochy, z které byl ukraden. Diamant měl být údajně také výkupným kašmírského šejka za princeznu Rasheedu, kterou nechal unést jeho sok, turecký sultán.

Idol´s Eye (Oko modly)
Idol´s Eye (Oko modly)

Taylor-Burton

Tento krásný 69,42ct diamant pochází z Jižní Afriky, kde byl objeven roku 1966. Jak název napovídá, diamant daroval Richard Burton své milované ženě, herečce Elizabeth Taylor. Burton zakoupil tento diamant ve tvaru hrušky za 1,1 milionu dolarů jako zásnubní dar. Po jeho smrti v roce 1979 herečka diamant prodala za neuvěřitelných 2,8 milionů dolarů a peníze darovala na charitativní účely. Naposledy byl tento diamant spatřen v Saudské Arábii.

Diamant Taylor-Burton
Taylor-Burton

Sancy

Diamant patřil původně Karlu Smělému, burgundskému vévodovi, který diamant ztratil při bitvě v roce 1477. Tento 55ct diamant ve tvaru hrušky byl ovšem pojmenován až po svém pozdějším majiteli, francouzském velvyslanci de Sancy, který působil v 16. století na tureckém dvoře. Ten jej zapůjčil například i francouzskému králi Jindřichu III., který diamant nosil pod čepicí zakrývající jeho pleš. V 17. století byl diamant prodán anglickému králi Jakubovi I. Stuartovi. Vlastnil jej i jeho následovník Jakub II., poslední z rodu Stuartovců, který byl i s diamantem nucen uprchnout ze země. Poslední dochovaná zmínka o diamantu pochází z dob Velké francouzské revoluce, při které byl drahokam ztracen.

Diamant Sancy
Sancy

Blue Hope (Modrá naděje)

Tento modře zbarvený diamant s karátovou váhou 45,52 ct byl pojmenován po svém majiteli Henry Thomasi Hopeovi. Bohužel v průběhu historie nepřinášel svým majitelům bohatství, ale spíše smůlu a starosti. Hopeova syna připravil o veškerý majetek a svou další majitelku paní McLeanovou dohnal dokonce k sebevraždě. V roce 1949 zakoupil diamant slavný Harry Winston, ale nikdo z klientů o tento nešťastný drahokam neprojevil zájem a kámen je tedy dodnes vystaven ve Smithsonianském institutu.

Diamant Blue Hope (Modrá naděje)
Blue Hope (Modrá naděje)

Hortensie

Růžový diamant o váze 20 ct je pojmenován po holandské královně Hortenzii, nevlastní dceři Napoleona Bonaparteho. Tento romantický diamant byl zasazen do francouzských korunovačních klenotů a je vystaven v pařížském Louvru.

Diamant Hortensie
Hortensie

Zdroje obrázků: gia.edu, en.wikipedia.org, diamgemsstones.files.wordpress.com, weldons.ie, thesun.co.uk, gemselect.com, metmuseum.org, thestoneset.com, lazypenguins.com, torontosun.com, famousdiamonds.tripod.com

  • Romantický zásnubní prsten s modrým diamantem Cearah
    Romantický zásnubní prsten s modrým diamantem Cearah
  • Set prstenů s možností výběru diamantu Asne
    Set prstenů s možností výběru diamantu Asne
  • Halo prsten s certifikovaným fancy pink lab-grown diamantem Cassidy
    Halo prsten s certifikovaným fancy pink lab-grown diamantem Cassidy
  • Zásnubní prsten s oval lab-grown diamantem Mica
    Zásnubní prsten s oval lab-grown diamantem Mica
  • Zásnubní prsten v halo stylu s cushion diamantem Carmelo
    Zásnubní prsten v halo stylu s cushion diamantem Carmelo

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky