Barva diamantu (Color)

Barva je jedním ze základních atributů diamantu. Barevné stupně vyjadřují, nakolik bezbarvý, nebo „bílý“ diamant vlastně je.


Barevné diamanty jako modré, růžové, černé nejsou zahrnuty v této stupnici. Více o tzv. fancy diamantech si můžete přečíst v tomto článku. Diamantová barva je odstupňována podle GIA - světoznámého Amerického gemologického institutu. Barva diamantů se hodnotí na stupnici od D (bezbarvé) po Z (zřetelně žluté nebo světle hnědé), v které se jako D označuje zcela bezbarvý diamant. Takové diamanty patří mezi nejvzácnější a nejdražší. Pokud nejste znalcem diamantů, pravděpodobně nebudete schopni rozeznat rozdíl mezi diamanty, které jsou barevně zařazeny jako D a I. Barevný rozdíl mezi stupni D a I je možné pozorovat, pouze pokud diamanty srovnáváte vedle sebe. Diamanty vyšších tříd jsou vzácné a pro kupujícího často znamenají cenový příplatek. Barva je do značné míry záležitost osobního vkusu. Zatímco někdo hledá téměř bezbarvý diamant, jiný dává přednost jemně tmavšímu zabarvení.

Tip:

Pohněte sliderem a zobrazte ukázky barevných stupňů diamantů podle GIA

Stupnice barev

Bezbarvé
BARVA D - PRVOTŘÍDNĚ BÍLÝ +
(Exceptional white+)

Nejvyšší stupeň barevnosti, kterého diamanty mohou dosáhnout. Takovéto označení znamená, že kámen je jako takový zcela bezbarvý (bílý). Diamanty s barvou D jsou extrémně vzácné, velmi vyhledávané a mají nejvyšší cenové ohodnocení.

BARVA E - PRVOTŘÍDNĚ BÍLÝ
(Exceptional white)

Téměř dokonale bezbarvé diamanty. Barevný rozdíl mezi D a E je obvykle viditelný pouze při pozorování pod mikroskopem odborným gemologem, který porovnává kmenové stopy barvy kamenů. Diamanty s barvou E jsou o něco levnější.

BARVA F - VYSOCE BÍLÝ +
(Rare white +)

Téměř úplně bezbarvé, s nepatrnými náznaky barvy. Barevný rozdíl mezi E a F vidí jen odborníci, gemologové. Barva F je nejnižší v kategorii bezbarvých a tudíž představuje nejlevnější alternativu z bezbarvých diamantů.

Slabé stopy barvy
BARVA G - VELMI BÍLÝ
(Rare white)

Diamanty jsou téměř bezbarvé až mírně barevné. Rozdíly jsou viditelné až v porovnání s diamanty z třídy D nebo E. G diamanty se jeví jako bezbarvé zejména poté, co jsou osazeny do šperků, proto nabízejí vynikající hodnotu za Vaše peníze.

BARVA H - BÍLÝ
(White)

Barva H působí jako zcela bílá nebo bezbarvá, pokud není ve srovnání bok po boku s vyššími stupni barevnosti. Obsahuje pouze velmi lehký barevný odstín. Barva H je obecně považována za předěl mezi bezbarvými a mírně tónovanými diamanty. Je velmi populární volbou, protože za Vaši investici stále dostanete skvělou kvalitu.

BARVA I - LEHCE TÓNOVÁNÝ BÍLÝ
(Slightly tinted white)

Barva I se vyznačuje velmi lehkými stopami barvy, ale po osazení do šperku se jeví jako bezbarvý. Běžným okem jsou barevné stopy jen velmi těžko pozorovatelné, proto diamanty s barvou I nabízejí vynikající kvalitu a jsou často osazovány do zásnubních prstenů, náušnic a přívěsků.

Zřetelné stopy barvy
BARVA J - JEMNĚ TÓNOVANÝ BÍLÝ
(Slightly tinted white)

Diamanty barvy J jsou velmi jemně tónované diamanty, při kterých po osazení do šperku, a to zejména ve žlutém zlatě, můžeme vidět mírný žlutý odstín. Představují výbornou volbu pro toho, kdo nehledá bezbarvý diamant a uvítá i jemně nažloutlý odstín.

BARVA K - TÓNOVANÝ BÍLÝ
(Tinted white)

V této kategorii nalezneme mírně tónované diamanty, které mají velmi lehké žluté zabarvení. Barva je viditelnější při osazení do šperku, kde je možné postřehnout mírně nažloutlý odstín. Jsou oblíbenou volbou pro ty, kteří dávají přednost větší karátové váze diamantu.

BARVA L - TÓNOVANÝ BÍLÝ
(Tinted white)

Diamanty s označením L mají slabý žlutý odstín. Jsou dobrou alternativou pro lidi, kteří nehledají bezbarvý diamant a při osazení preferují jemně žluté odstíny diamantů.

BARVA M - JEMNĚ NAŽLOUTLÝ
(Tinted color)

Mají lehce zřetelnou žlutou barvu. Tento stupeň zabarvení mají v oblibě lidé, kteří preferují žluté odstíny v diamantových špercích a větší karátové váhy za méně peněz.

BARVA N - JEMNĚ NAŽLOUTLÝ
(Tinted color)

Diamanty barvy N mají slabý odstín žluté barvy. Jsou dobrou alternativou pro lidi, kterým se více líbí barevnější diamanty.

BARVY O-Z

Diamanty, které mají velmi jemnou žlutou nebo nahnědlou barvu. Jsou nápadnější barvy a vhodné pro ty, kteří ocení jemně zbarvené diamanty.

Rada odborníka

Pokud jde o barvu, ti, co hledají bezbarvé nebo čistší kameny, najdou svůj ideální šperk v barevném rozpětí D-F. Toto rozpětí je také nejvhodnější pro investiční diamanty. Zákazníci, kterým se líbí čisté diamanty, mohou za své peníze získat skvělou kvalitu výběrem diamantu v G barvě.

Pokud je pro Vás důležitý rozpočet a máte zájem o osazení diamantu do bílého zlata, za úvahu stojí barva G, H, a obzvláště J, která má vynikající hodnotu, je rozpočtově přijatelná a při dobrém osazení do šperků působí téměř bezbarvě. Je zvláště důležité si uvědomit, že velkou roli při barvě diamantu sehrává osazení do šperků, které výrazně ovlivňuje vzhled diamantu.

Boční diamanty v prstenech jsou vhodné v rozpětí G-I, přičemž centrální diamant může mít i D barvu. Pokud je diamant osazen ve žlutém zlatě, tak doporučujeme rozpětí I, J až M, N. Při osazení do hladka nevyniká barva diamantu a diamant ztrácí lesk, z tohoto důvodu toto osazení není doporučeno pro centrální kámen. Diamanty s excelentním výbrusem vykazující vzor srdcí a šípů (Heart and Arrows) mají opticky nižší (tj. lepší) barvu, neboť jejich kvalita výbrusu jim dodává vyšší brilanci a výraznou jiskru.

GIA certifikované diamanty jsou obecně hodnoceny o jeden až dva stupně přísněji než diamanty v jiných laboratořích. Diamant s barvou F a certifikátem GIA je srovnatelný s diamantem barvou G a H a certifikátem od institutu jako třeba EGL a HRD.

Diamanty nejčastěji používané pro osazení do šperků jsou diamanty barev G-H. GIA certifikované diamanty těchto barev v bílém zlatě i platině vypadají jako bez barevného nádechu. Takhle si můžete dovolit šperk s dokonalým vzhledem a mnohem vyšší karátovou váhou.

Při výběru barvy diamantu je třeba se také dívat na parametry výbrusu. Barva diamantu nejvíce vynikne při excelentním výbrusu, symetrii a lesku. Diamant s barvou D s jen dobrým výbrusem, symetrií a leskem vypadá na pohled horší, než diamant barvy H s excelentním výbrusem, symetrií a leskem.