Porovnávání certifikátů

Nejznámější a důvěryhodné gemologické laboratoře jsou:

 • GIA - Gemological Institute of America
 • IGI - International Gemological Institute
 • HRD - Hoge Raad voor Diamant

A dvě verze EGL International a EGL USA - European Gemological Laboratory (Evropská gemologická laboratoř)

Z těchto pěti laboratoří jsou první tři (GIA, IGI a HRD) nejvýznamnější. GIA je nejuznávanější gemologickou institucí, která během posledního desetiletí nastavila standard diamantových certifikátů.

GIA je považováno za nejuznávanější klasifikační laboratoř ve světě s nejpřísnějšími normami. Jejich diamanty mají vyšší hodnotu a nejpřísnější hodnocení certifikátů.

GIA je stále o krok napřed před svými konkurenty jako je IGI a HRD a EGL.

Hodnota GIA diamantu jako investice je optimální volbou, ať už při koupi zásnubního prstenu nebo investičního diamantu.

Diamantový koncil (HRD), nebo také „Vysoká rada diamantů“ je po celém světě uznávána téměř tak jako GIA, jen není tak populární. Přísnost třídění HRD je cca 95%. Po posledních skandálech, ve kterých byli přední gemologové z HRD zapleteni do úmyslného nesprávného hodnocení diamantů, HRD ztratila svou kredibilitu a do popředí se dostávají hlavně IGI a taktéž EGL. I když se jedná o pětici předních mezinárodních diamantových certifikačních organizací, jejich klasifikace a kritéria se liší a nejsou stejně přísné. Mějte prosím na paměti rozdíly při výběru diamantu.

Všechny certifikáty se mírně liší ve složení, terminologii a systému hodnocení, včetně diagramů a symetrie. Nicméně, dva hlavní aspekty třídění, které jsou potřebné pro porovnávání certifikátů, jsou barva a čistota. Jejich hodnocení do značné míry určuje cenu diamantu i přesto, že nejsou důsledně tříděny. Stupně barevnosti se mohou lišit až o dva stupně od jednoho certifikátu k druhému, avšak ne vždy se to odráží na ceně, proto je třeba pochopit třídění barvy a čistoty, jejich interpretaci a srovnávání.

Srovnání certifikátů - Barva

Barevné diamantové stupně jsou nejpřísněji kontrolovány společností GIA. Nejvíce dodržovány standardy stanovené GIA dodržují certifikáty IGI a EGL. Instituty USA a HRD mají tendenci dávat o jeden stupeň barevnosti vyšší než GIA, EGL a INT dokonce až 2 barevné stupně. Například barva F u GIA by měla s největší pravděpodobností F na certifikátech IGI a HRD, E na certifikátech IGI a EGL USA a D na EGL INT.

Podrobnější informace najdete v následující tabulce:

GIAIGIHRDEGL USAEGL INT.
BíláDDDD +D +
BíláEDDDD
BíláFEEED
BíláGFFFE
BíláHGGGF
Extrémně jemná žlutá Extremely slight yellow tintIHHHG
Velmi jemně žlutá Very slight yellow tintJIIIH
*Poznámka: I když tyto údaje nejsou nikde zveřejněny, tyto rozdíly jsou obecně známé a akceptovatelné v rámci obchodu s diamanty.

Srovnání certifikátů - Čistota

Opět platí, že čistota na certifikátech od GIA je kontrolována nejpřísněji, přičemž ostatní laboratoře uvádějí alespoň o jeden stupeň nižší čistotu. HRD přidává k čistotě kromě tradiční stupnice poznámku ke všem kamenům s nečistotami neviditelnými pod 10-násobným zvětšením. Díky této zvláštní kategorií diamanty IF nebo FL od HRD by dostali od GIA VVS1. Totéž platí pro IGI, EGL a EGL USA, které uvádějí o jeden až dva stupně vyšší čistotu než GIA. Proto IF nebo FL od IGL, EGL a EGL USA bude VVS2. Čistota na certifikátech AGS je v souladu s čistotou GIA.

Podrobnější informace naleznete v následující tabulce:

GIAIGIHRDEGL USAEGL INT.
100% 10x "LUPOU ČISTÝ" 100% 10X LOUPE CLEANFL/IFFLLC+FLFL
100% 10x "LUPOU ČISTÝ" 100% 10X LOUPE CLEANVVS1IF-/VVS1LC-/VVS1IFFL
100% 10x "LUPOU ČISTÝ" 100% 10X LOUPE CLEANVVS2VVS2VVS2VVS1IF
100% "OKEM ČISTÝ" (50% 10x LUPOU ČISTÝ) 100% EYE CLEAN (50% 10X LOUPE CLEAN)VS1VS1VS1VVS2VVS1/VVS2
100% "OKEM ČISTÝ" 100% EYE CLEANVS2VS2VS2VS1VVS2/VS1
80% "OKEM ČISTÝ" 80% CHANCE EYE CLEANSI1SI1SI1VS2VS1/VS2
10% "OKEM ČISTÝ" 10% CHANCE EYE CLEANSI2SI2SI2SI1VS2/SI1
OKEM NEČISTÝ NOT EYE CLEANI1SI3P1SI2SI1/SI2
OKEM NEČISTÝ NOT EYE CLEANI2I1P2SI3SI2/SI3

*Poznámka: I když tyto údaje nejsou nikde zveřejněny, tyto rozdíly jsou v rámci obchodu s diamanty obecně známé a akceptovatelné.

Další rozdíly v certifikátech

Další rozdíl v diamantových certifikátech spočívá v rozdílech mezi GIA, HRD a IGI. GIA poskytuje samostatný stupeň pro symetrii a lesk, které HRD sdružuje pod hlavičkou " finish " ( dokončeno ), osobně je to nedostačující údaj, proto preferujeme GIA a IGI certifikaci. HRD také obsahuje jeden stupeň čistoty nazýván " loupe Clean " ( lupou čistý ), přičemž tento stupeň není nabízen u GIA. IGI to označuje jako SI3.

Rada odborníka

Nejlepší alternativou při koupi diamantu na osazení do šperku je GIA nebo IGI s čistotou SI2. Je to zaručeně okem čistý diamant, který nabízí krásný okem čistý diamant za příznivou cenu.

Při výběru diamantu vhodné pro osazení do šperku a přihlédnutí na rozpočet, je do bílého zlata vhodné osadit barvy GHI a je možné akceptovat i J, jestliže má diamant kvalitní lesk, symetrii a brus ( Good - Dobrý a výše).

Při osazení do žlutého zlata je možné použít barvy J až M a N, diamanty s kvalitním brusem s danou barvou krásně splynou se žlutým zlatem a budete si moci okamžitě vychutnat krásu karátového vyššího diamantu za mnohem přijatelnější cenu.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky