Čistota (Clarity)

Diamanty se zrodily za extrémně vysokých teplot a obrovského tlaku hluboko v zemi, a proto se vyznačují unikátními „znaménky krásy“, a to buď vnitřními (inkluzemi), nebo vnějšími (kazy). Během formování kamene v něm mohou uvíznout drobounké krystalky, nebo může pod vlivem externích podmínek dojít ke vzniku nesrovnalostí v jeho atomové struktuře. Množství nedokonalostí diamantu vyjadřuje právě čistota, která je jedním ze základních atributů 4C, jež byste při nákupu diamantu měli vzít v úvahu (my ke klasické sestavě – karátová váha, barva, čistota a brus – přidáváme ještě certfikát, který je neméně důležitý a při rozhodování o nákupu diamantu by se na něj nemělo zapomínat, a hovoříme pak o 5C).

Čistota u diamantu představuje množství přítomných inkluzí a kazů. Kameny bez nich bývají neskutečně vzácné a jejich rarita ovlivňuje i jejich výslednou cenu. Každý diamant je jedinečný. Žádný není pod 10x zvětšením naprosto dokonalý, přestože některé se tomuto stupni výjimečnosti blíží.

Čistota se určuje na základě počtu, velikosti, druhu, pozice, barvy a viditelnosti chyb, přičemž se přihlíží k vlivu daných nedostatků na vnitřní vlastnosti diamantu. Perfektní neosazený diamant, který je čistý a bez jakýchkoliv inkluzí, je skutečně velmi vzácný. Čím méně skvrn a příměsí se nachází na povrchu nebo uvnitř diamantu, tím vyšší je stupeň jeho čistoty. Zároveň se tím také zvyšuje jeho hodnota.

Existují různé typy inkluzí, které mají vliv na jasnost diamantu. Mohou to být například pukliny, praskliny, krystaly vrostlé do kamene či jiné viditelné změny v krystalické mřížce nerostu. Přesné určení diamantové čistoty je třeba provést ještě před osazením diamantu do šperku, protože osazení a nastavení šperků často zakrývají nedostatky diamantů.

Stupně čistoty

Diamantové kazy a inkluze

Zlepšení čistoty

Rada odborníka