Karát diamantu (Carat)

"Carat“ je termín používaný k označení hmotnosti diamantu. Jeden karát je vlastně jednou pětinou gramu, nebo také 200 mg. Karát se dá dále rozdělit na „body", jeden bod se rovná 0.01ct.


Ačkoliv velikost vybroušeného diamantu souvisí s jeho karátovou váhou, karátová hmotnost a velikost diamantu jsou rozdílné veličiny. Existují i jiné aspekty diamantu, které mohou ovlivnit, jak velký daný kámen vlastně vypadá, nejdůležitějším z nich je výbrus a tvar kamenu. Je velmi pravděpodobné, že kruhový diamant s váhou 0.90ct a dobrými proporcemi bude vypadat větší než diamant s celkovou karátovou váhou 1.00ct. Proto je velmi důležité sledovat i proporce diamantu, nejen jeho karátovou váhu. Pokud se na diamant díváte pouhým okem, Váš dojem bude spíše ovlivněn jeho proporcemi než samotnou karátovou váhou.

Proporce, které je třeba brát v úvahu, jsou hloubka a tabule diamantu. Hloubka diamantu (%) vyjadřuje základní vzájemný vztah mezi tím, jaký je diamant hluboký a jak samotný diamant ve skutečnosti vypadá. Diamant s nižší hloubkou (%), bude vypadat větší. Na to, jak diamant vypadá, má vliv i jeho tvar. Například protáhlé tvary (markýza, ovál) opticky diamant zvětšují. Vzhled diamantu a jeho velikost jsou kromě toho také ovlivněny osazením kamene do šperku.

Vždy je třeba brát v úvahu všechny důležité parametry, tedy: karátovou váhu, výbrus, barvu, čistotu diamantu a proporce diamantu. Ty Vám pomohou získat lepší představu o vzhledu osazeného diamantu v šperku. Pokud tyto parametry podrobně prozkoumáte a ověříte si je, dostanete za své peníze skutečně hodnotný diamant, který splní všechny Vaše nároky.

Historie

Název karát pochází z řeckých a arabských výrazů pro strom rohovníku „keration“ v řečtině a „qirrat“ v arabštině. Sušené semena rohovníku často používali obchodníci jako protizávaží na vážení zlata, diamantů, drahých kamenů a perel. Důvodem pro toto použití byla jejich relativně ustálená hmotnost a velikost.

Je důležité si uvědomit, že termín „karát“ ct se liší od „karát“ K, což je hodnota používaná pro označení čistoty zlata.

Během Byzantské éry se místo rohovníkových semen používali k vážení mincí skleněné kamínky, které vážily 196mg a měly tak stejnou průměrnou váhu jako semeno rohovníku.

Později se však přišlo na to, že ačkoli semena vypadají na pohled stejně, jejich váha ve skutečnosti stejná není. Proto se semena přestala používat. Uskutečnilo se množství pokusů o standardizování měření hmotnosti drahých kamenů, ale až v roce 1907, na čtvrté Generální konferenci pro váhy a míry, byl „karát“ přijat jako oficiální metrická jednotka měření pro drahokamy.

V roce 1913 přijaly Spojené státy oficiálně „karát“ jako jednotku měření pro drahé kameny a v roce 1914 je následovali Velká Británie a zbytek Evropy. Do roku 1930 se většina diamantových a drahokamových průmyslových oblastí dohodla na standardizovaném měření, které se používá dodnes.

Karátová váha a rozměry

Rozměry hrají ve vzhledu diamantu významnou roli. Lidé si často pletou karátovou váhu s rozměry diamantu. Je totiž celkem běžné, že 0,5ct kámen bude mít rozměr 5mm a kámen o velikosti 6,35mm bude mít 1ct. Je proto potřeba si zapamatovat, že karátová váha neroste přímo úměrně s jeho rozměry.

Karátová váha

Karátová hmotnost a cena

Karátové hmotnosti jsou jedním ze základních faktorů určujících cenu diamantu. Je obecným pravidlem, že čím má diamant větší karátovou hmotnost, tím je dražší. Cena za karát je jedním z nejlepších způsobů, jak porovnat náklady na podobné diamanty. Pro tento výpočet je jednoduché rozdělit náklady na každý kámen a jeho karátovou váhu. Větší diamanty jsou mnohem vzácnější, proto je o nich i větší zájem než o menší diamanty a mají také mnohem vyšší cenu za karát. Například solitér prsten s jednokarátovým diamantem bude téměř vždy dražší, než diamantový prsten složený z několika menších diamantů, jejichž celková hmotnost je jeden karát.

Obvyklá hmotnost diamantů

Diamanty jsou obvykle broušeny podle jejich karátové váhy, spíše je vybrousí například na 0.70ct nebo 1.00ct než třeba na 0.69ct nebo 0.99ct, takové „nezaokrouhlené“ hmotnosti jsou pro diamanty vzácné, ale jejich nákup se doporučuje, protože jsou levnější.

Nastavení diamantu ve špercích

Při výběru diamantu pro osazení do prstenu je také důležité vzít v úvahu délku a šířku prsteníku, protože kámen působí opticky větší (a tedy i jeho karátová hmotnost vypadá větší) na delších a štíhlejších prstech. Při poměrně kratších a širších prstech mají kameny sklon vypadat menší. Stejně je to při rozhodování ohledně osazení diamantu pro konkrétní šperky. Vzhled se ve velikosti a hmotnosti může měnit v závislosti na typu a proporcích osazení kamene. Jemné a štíhlé osazení má tendenci opticky zvětšovat a zvýrazňovat vrchol diamantu, zatímco při větším a pevném osazení se může zdát kámen menší.

Starožitné a viktoriánské šperky

Je také třeba vysvětlit, jak se standardizace karátové váhy týká viktoriánských a dalších starožitných šperků. Pokud byl šperk vyroben před rokem 1913, může být jeho uvedená karátová váha nepřesná a kámen může při měření s moderními hodnotami být buď menší, nebo větší. Viktoriánské šperky mají obecně vyšší hodnotu, ale při koupi viktoriánského nebo starožitného šperku s diamantem by měl být diamant pro jistotu odborně posouzen a změřen.