Americký gemologický institut GIA

GIA (Gemological Institute of America - Americký gemologický institut) je největší a nejrespektovanější světovou autoritou v oblasti klasifikace diamantů, drahokamů a šperků. Jde o neziskovou organizaci, která svoji činnost vykonává především pro veřejnost. Jejím hlavním posláním je zvýšení důvěryhodnosti diamantů a drahokamů u spotřebitelů, o což usiluje dodržováním vysokých standardů integrity, vzdělání, vědy a profesionality v akademické oblasti, výzkumu, laboratorních službách, vývoji nástrojů, přístrojů a diagnostických metod. Institut zároveň představuje důležitý zdroj informací o diamantech, drahokamech a klenotech. Je nestranný a přesný, což zaručuje kvalitu a důvěryhodnost poskytovaných služeb. Institut GIA funguje v mnoha zemích a je jedinečným přínosem pro lidi, firmy a světové organizace, které investují do drahokamů.

Historie

V roce 1931 někdejší maloobchodní klenotník Robert M. Shipley a jeho žena Beatrice investovali všechny své úspory do založení Amerického gemologického institutu - GIA. Institut byl místem vhodným nejen pro gemologické studium a výzkum, ale šlo také o vzdělávací centrum, které organizovalo a sdílelo informace o diamantech s veřejností. V padesátých letech minulého století vytvořil institut GIA mezinárodní systém přesné kvalifikace diamantu známý pod zkratkou 4C (color - barva, cut - brus, clarity - čistota, carat weight - váha v karátech) a pod jeho záštitou vznikl také Mezinárodní systém hodnocení diamantů GIA, který je dnes uznáván každým klenotníkem na světě.

GIA dnes funguje jako nezávislá nezisková organizace v 17 městech po celém světě - nachází se ve všech velkých střediscích spojených s drahokamy a klenoty.

GIA certifikát

Výzkum

Výzkumníci GIA institutu se dlouhodobě zabývají zkoumáním gemologického světa, výsledkem čehož je mnohý přínosný průlom ovlivňující náš pohled na drahokamy. GIA každý rok detailně přezkoumá více než dva miliony diamantů a barevných drahokamů, a je proto jedničkou v objevování nových i syntetických materiálů pro výrobu klenotů a nových zpracování drahokamů.

Od třicátých let minulého století se institutu GIA připisuje hned několik průkopnických objevů. Institut například vyvinul první gemologický mikroskop s temným polem, který usnadnil zkoumání diamantů, dále zjistil, že černá je přirozená barva kultivovaných perel, odlišil lab-grown a přírodní diamanty, objevil barvené diamanty a diamanty upravované vysokou teplotou nebo vysokým tlakem (HPHT - high pressure, high temperature), odhalil také syntetické a chemické diamanty depozitované z plynné fáze a vytvořil komplexní hodnoticí systém pro okrouhlé diamanty s briliantovým brusem.

Vzdělávání

Institut GIA je ve světě považován za Harvard klenotnického průmyslu. Během více než 81 let svého fungování vyškolil přes 325 000 profesionálů po celém světě. GIA svým studentům nabízí:

 • získání vysokoškolského diplomu v oboru gemolog (Graduate Gemologist diploma),
 • nejvyšší profesionální renomé v dané oblasti, zaměřené na hodnocení drahokamů a určování jejich pravosti.

GIA rovněž nabízí studium zaměřené na každou oblast průmyslu v rámci vysokoškolských oborů jako:

 • klenotník (Graduate Jeweler),
 • design a technologie drahokamů (Jewelry Design and Technology),
 • programy v oblasti akreditovaného profesionálního šperkařství (Accredited Jewelry Professional Programs).

Laboratorní práce

V 50. letech 20. století vytvořil institut GIA mezinárodní normy pro určování kvality diamantu, mezi které dnes patří například barevné rozpětí D-Z (D - prvotřídní bílá až Z - jemně žluté nebo nahnědlé zbarvení), bezchybná škála čistoty I3 a stupnice hodnotící brus jako výborný až chabý. GIA má na svém kontě četná prvenství v objevování nových šperkařských materiálů a nových postupů při zpracování klenotů. Ve velkém také přispívá k šíření informací o barevných kamenech, diamantech a perlách do obecného povědomí celého světa.

Personál laboratoří GIA se skládá výhradně z profesionálních posuzovatelů diamantů a gemologů. Laboratoře GIA nastavují vysokou laťku hodnocení a určování diamantů po celém světě. Institut je známý svou přísnou nestranností a špičkovými hodnoticími službami, proto určuje pravost a kvalitu více drahokamů než jakékoliv jiné laboratoře, a hodnotil i některé světoznámé klenoty, včetně diamantů jako Naděje (Hope Diamond) či Taylor-Burton.

Kde institut GIA najdete

GIA má, kromě světové sítě nestranných center známých jako GIA LabDirect Consolidators také 11 univerzit, 9 laboratoří a 4 výzkumná centra.

Známé drahokamy hodnocené institutem GIA

Institut GIA hodnotil některé z nejznámějších diamantů na světě, včetně diamantů jako například:

 • Naděje (Hope Diamond),
 • Steinmetz Pink,
 • Taylor-Burton,
 • Allnat,
 • Hvězda tisíciletí (DeBeers Millennium Star),
 • Wittelsbach-Graff,
 • Diamant století (Centenary).

Hlavní fakta a čísla

 • Prezidentka a výkonná ředitelka: Donna M. Baker
 • Typ organizace: GIA je charitativní nezisková organizace
 • Vzdělávání: Institut GIA vyškolil více než 325 000 odborníků v oblasti drahokamů a klenotů
 • Absolventi: GIA má více než 60 absolventských sítí po celém světě a přes 90 000 aktivních absolventů
 • Studenti: GIA navštěvuje přibližně 11 000 studentů ročně
 • Zaměstnanci: GIA zaměstnává téměř 2 000 lidí po celém světě
 • Laboratorní zprávy: GIA vydá ročně více než 2 miliony zpráv o diamantech a barevných kamenech

Institut GIA získal řadu prestižních ocenění:

 • Národní ceny tisku za vědecký žurnál Drahokamy a gemologie (Gems and Gemology), který vychází čtvrtletně (jde například o tato prestižní ocenění: American Society of Association Executives Gold Circle Award, National Gold Ink Award, Bronze Bernays Award a jiné),
 • Asociace šperků pro ženy ocenila institut GIA „Síní slávy excelentních firem“ (Hall of Fame Corporate Award for Excellence),
 • Akreditovaná komise odborných škol a vyšších odborných škol (ACCSC - Accrediting Commission of Career Schools and Colleges) udělila institutu GIA za jeho Carlsbadskou univerzitu „Ocenění vynikajících škol“ (School of Excellence Award),
 • GIA je držitelem certifikované známky za etické fungování společnosti Ethics Inside ® od institutu Ethisphere,
 • Institut GIA byl certifikován Odpovědnou radou pro šperky (Responsible Jewelry Council).

Určení pravosti a ceny diamantu

GIA vydává Zpráva z hodnocení diamantu (Diamond Grading Report), Diamantový spis (Diamond Dossier ©) a zprávy z gemologického určování pravosti, které zaručují absolutní jistotu kvality a pravosti drahokamu. GIA laboratoře zaměstnávají vysoce kvalifikované posuzovatele diamantů, gemology, výzkumné pracovníky a vědce, aby zajistily nejvyšší kvalitu analýzy pro každý drahokam, který podstupuje hodnocení či určení pravosti. Laboratorní experti GIA hodnotili některé z nejznámějších diamantů na světě, včetně diamantu Naděje (45,52 karátů), Taylor-Burton diamantu (69,42 karátů) a Diamantu století (273,85 karátů).

Díky svým pobočkám v Bangkoku, Carlsbadu, Gaborone, Hong-Kongu, Johannesburgu, Bombaji, New Yorku, Ramat Ganu, Tokiu a pěti mezinárodním servisním centrům je institut GIA považován za nejvyšší světovou autoritu v oblasti gemologie.

Zpráva z hodnocení diamantu (Diamond Grading Report)

Zpráva z hodnocení diamantu, kterou vydává GIA, je expertní analýzou kvality diamantu založenou na 4C hodnocení diamantu:

 • barva (color),
 • brus (cut),
 • čistota (clarity),
 • váha v karátech (carat weight).

Tato zpráva zahrnuje i kreslené schéma diamantu, včetně vyobrazení detailů o čistotě diamantu, které jsou pro každý diamant jedinečné. Patří mezi ně například obsah jiných minerálů nebo krystalů.

Navíc institut GIA není součástí žádného komerčního podniku, což zajišťuje naprostou nestrannost a přesnost při analýze diamantů. GIA hodnotí a posuzuje pouze samostatné diamanty, které nezdobí žádný šperk.

Diamantový spis (Diamond Dossier©)

Pro diamanty, které váží méně než 1,99 karátu, může institut GIA vydat Diamantový spis. Tato zpráva neobsahuje kreslené schéma diamantu, jinak poskytuje stejné informace jako Zpráva z hodnocení diamantu. Na každý diamant s Diamantovým spisem se také zdarma pomocí mikrolaseru vepíše unikátní Číslo zprávy diamantu od GIA.

Elektronické zprávy o diamantech

Institut GIA vydává i elektronické zprávy o diamantech, v rámci kterých poskytuje úplné výsledky hodnocení online. Elektronické zprávy lze vystavit pro přírodní diamanty s barvami D-Z, s váhou od 0,15 do 2,99 karátu. Tahle čistě digitální zpráva zahrnuje výsledky hodnocení ve formě, která je nejen přátelštější k našemu životnímu prostředí, ale naplňuje také potřeby vyvíjejícího se trhu, na kterém je důležité mít informace co nejrychleji po ruce a moci je snadno sdílet.

Určení pravosti barevných drahokamů

Zprávy určující pravost barevných drahokamů popisují výsledek komplexní gemologické prohlídky materiálu, zhodnocení materiálu a podrobně popisují takové rysy diamantu, jakými jsou barva, průhlednost, tvar, rozměry, hmotnost, a poskytují i barevné fotografie drahokamu. Plná zpráva také uvádí, zda jde o přírodní, nebo syntetický materiál, a zda byl drahokam upravován některým z rozpoznatelných postupů. Zpráva rovněž rozebírá, zda jde o napodobeninu, která nemá známou přírodní obdobu, nebo zda byl materiál vytvořen ze dvou či více různých komponentů.

Zprávy GIA z určování pravosti barevných drahokamů se vydávají k jakémukoliv hladkému či drsnému drahokamu, ať už stojí samostatně, nebo je zasazen do šperku. Pro přírodní rubíny, safíry, smaragdy, turmalíny a alexandrity se vydávají zprávy přesně uzpůsobené danému materiálu drahokamu.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky