15 zajímavostí o diamantech

Třpytivé diamanty jsou kamenem měsíce dubna, takže dámy narozené v tomto kalendářním měsíci mají o jeden důvod navíc, proč si jako dárek přát úchvatné diamantové šperky. Abychom to s diamantem v dubnu pěkně oslavili, připravili jsme si 15 zajímavostí o tomto drahokamu, které se týkají nejen jeho původu, ale třeba i historie.

  1. V antickém Římě a Řecku lidé věřili, že diamanty jsou slzy bohů a úlomky padajících hvězd. Římané se také domnívali, že hroty šípů boha Amora jsou zhotoveny právě ze třpytivých diamantů, což zřejmě položilo základ pro spojení diamantů s tématem romantické lásky.
  2. Některé diamanty jsou staré dokonce více než 3 miliardy let.
  3. Diamanty se formovaly více než 150 km pod zemským povrchem a do vrchních vrstev země se dostaly díky podpovrchovým vulkanickým erupcím.
  4. Diamanty jsou tvořeny pouze jedním chemickým prvkem, a to uhlíkem. Utvářely se pod povrchem země za velmi horkých teplot a vysokého tlaku, což dokázalo černý uhlík přetvořit na jedinečnou a vzácnou diamantovou strukturu.
  5. Slovo diamant je odvozeno od řeckého slova “adamas”, což znamená neporazitelný a nezničitelný.
  6. Diamanty jsou nejtvrdším přírodním nerostem. Jediné, co je dokáže poškrábat, je jiný diamant.
  7. Diamanty byly člověkem žádané po celou lidskou historii. S tímto třpytivým drahokamem se intenzivně obchodovalo už ve starověké Indii ve 4. století před naším letopočtem a římský přírodovědec Plinius se o diamantech v 1. století našeho letopočtu vyjádřil takto: “Diamant je nejen nejcennějším drahým kamenem, ale i nejhodnotnější věcí na tomto světě.”
  8. Ve starověké Indii používali diamanty i umělečtí sochaři, kteří kousky tohoto drahokamu vkládali do očí vytesaných náboženských soch. Staří Indové také věřili, že diamant chrání svého nositele před nebezpečím.
  9. Řada starověkých kultur věřila, že diamanty přináší svému nositeli sílu a odvahu, což oceňovali především válečníci v bitvách. Někteří králové dokonce měli diamanty pokrytou svou zbroj, se kterou vyráželi do bitev.
  10. Ve středověku byly diamantům přisuzovány široké léčitelské schopnosti, a to přes léčbu únavy a nevolnosti až po pozitivní vliv na psychické choroby.
  11. Místa těžby diamantů se v průběhu historie výrazně změnila. Původně nejvýznamnější zemí, která těžila diamanty, byla Indie, a to zhruba od 15. století. S diamanty se v této době intenzivně obchodovalo i po Evropě, například v kupeckém městě Benátky. V 18. století vystřídala Indii v dominantním postavení Brazílie, kde byly nalezeny velké zdroje vzácných diamantů. V 19. století se na světové scéně prosadila Jižní Afrika a dnes se diamanty těží na řadě dalších míst světa, třeba i v Kanadě, Botswaně, Namibii a v Rusku.
  12. Největší dosud objevený diamant se nazývá Cullinan a váží neuvěřitelných 3 106 karátů, což odpovídá zhruba 0,6 kilogramu. Tento gigantický diamant byl objeven v Jižní Africe a majitel dolů, který byl v té době zároveň představitelem země, daroval tento diamant anglickému králi Edwardovi VII. Cullinan byl nakonec rozřezán na 9 velkých diamantů a dalších 100 menších diamantů. Tři největší diamanty jsou vystaveny v londýnském Toweru jako součást sbírky královských korunovačních klenotů.
  13. První zmínka o diamantovém zásnubním prstenu pochází z roku 1477, kdy arcivévoda Maxmilián Habsburský daroval své nastávající choti Marii Burgundské zlatý prsten s písmenem M vyskládaným diamanty.
  14. Laboratorně vytvořené diamanty mají stejnou chemickou strukturu a fyzikální vlastnosti jako diamanty vytěžené z lůna přírody. Ani profesionální gemologové nemohou mnohdy poznat rozdíl mezi přírodními a laboratorně vytvořenými diamanty, aniž by použili rozsáhlou řadu speciálních testovacích metod.
  15. A na závěr nejúžasnější fakt ze světa diamantů: Vědci objevili v roce 2004 planetu, která je zhruba z jedné třetiny tvořena uhlíkem přeměněným na diamant. Planetka obíhá okolo nedaleké hvězdy uvnitř Mléčné dráhy a byla pojmenována “55 Cancri e” (což podle našeho názoru není nejvhodnější název pro tak výjimečnou planetu). A možná ještě zajímavější objev učinili jiní vědci, kteří našli hvězdu, jež je v podstatě velkým diamantem o karátové váze zhruba 10 miliard bilionů bilionů ct. Hvězdu pojmenovali Lucy podle písničky skupiny Beatlesn“Lucy in the Sky with Diamonds” (což je určitě mnohem lepší název).

Zdroj: brilliantearth.com

  • Zásnubní prsten s certifikovaným fancy yellow lab-grown diamantem Eduta
    Zásnubní prsten s certifikovaným fancy yellow lab-grown diamantem Eduta
  • Zásnubní prsten s lab-grown diamanty Carina
    Zásnubní prsten s lab-grown diamanty Carina
  • Stříbrný eternity prsten s lab-grown diamanty Hadya
    Stříbrný eternity prsten s lab-grown diamanty Hadya
  • Zásnubní prsten s 0.51ct IGI certifikovaným lab-grown diamantem Lenal
    Zásnubní prsten s 0.51ct IGI certifikovaným lab-grown diamantem Lenal
  • Zásnubní prsten s 0.34ct IGI certifikovaným růžovým lab-grown diamantem Bayo
    Zásnubní prsten s 0.34ct IGI certifikovaným růžovým lab-grown diamantem Bayo

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky