Drahokamy podle měsíce narození

Lidé už od nepaměti věřili, že některé kameny nosí štěstí, ochraňují svého nositele, či odhánějí nemoci. Takové speciální schopnosti jsou připisovány zejména těm kamenům, které se svou neuvěřitelnou krásou odlišují od ostatních, jsou to kameny drahé, říkáme jim také drahokamy. I dnes astrologové přisuzují některým drahokamům speciální schopnosti. Drahokamy jsou podle nich propojeny s jednotlivými planetami, a podle těchto propojení pak reprezentují naše kalendářní měsíce. Ten, kdo nosí svůj kámen narození, je v rovnováze s přírodou i sebou samým. Měsíční drahokamy mohou být také dárky symbolizující výročí, svátek nebo jinou významnou událost v daném měsíci.

Historie drahokamů podle měsíce narození

První písemná zmínka o drahokamech narození pochází z Polska z 15. století. Lidé se zprvu domnívali, že moc kamene se projeví, pouze pokud je nošen v měsíci, který reprezentuje. Proto měla většina lidí doma 12 různých drahokamů, které si během roku obměňovali. Později však lidé začali spojovat jednotlivé kameny s daty svého narození a každý tak měl svůj vlastní drahokam narození.

Drahokam narození (angl. birthstone) se obvykle nosí na jako přívěsek nebo vsazený v prstenu, ale může být umístněný i v náušnicích nebo náramku. Drahým kamenem se podle tradice připisují jisté zvláštní schopnosti a speciální vlastnosti, podle kterých symbolizují jednotlivé měsíce v gregoriánském kalendáři.

Už od pradávna připisovali lidé kamenem různé schopnosti a spojovali je s měsíci nebo znameními. Prvním, kdo tato propojení a jednotlivé kameny popsal, byl židovský historik Josephus. Podle svatého Jeronýma se zase Základní kameny nového Jeruzaléma měli používat při oslavách Vánoc. V osmém a devátém století se každému apoštolovi přidělil jeden drahokam podle Zjevení Jana, poslední knihy Nového Zákona. Později začali lidé nosit každý drahokam v tom měsíci, který reprezentoval. Myšlenka nosit drahokam podle data narození je stará jen několik set let a názory na její původ se liší. Moderní drahokamy narození se dnes výrazně odlišují od úplně prvních Základních kamenů křesťanství. Změnily se zvyky, k nepřesnostem došlo i při překladu a tak jsou dnešní kameny o něco vzdálenější od svých historických základů.

V roce 1912 začaly pokusy o standardizaci kamenů narození. Americká národní asociace klenotníků se setkala v Kansasu, aby společně přijaly jednotný seznam. Americká klenotnická rada tento seznam roce 1952 doplnila přidáním alexandritu pro měsíc červen, citrínu pro listopad, vyčleněním růžového turmalínu pro říjen, změnou prosincového lapisu na zirkon a výměnou základních a dodatečných drahokamů pro březen. Poslední změnou bylo v říjnu 2002 přidání tanzanitu k poslednímu měsíci roku. Britská národní asociace zlatníků vytvořila svůj vlastní standardizovaný seznam drahokamů narození roce 1937.

Pouze pro vás jsme připravili kompletní přehled drahokamů podle měsíce narození podle různých kultur a tradic. Obohaťte svou sbírku o kousek, který se k vám zaručeně hodí, nebo potěšte své blízké a vsaďte při výběru na jistotu. Přečtěte si popis jednotlivých drahokamů a jejich schopností a vyberte si z naší kolekce to pravé jenom pro vás!

tabulka kamenů

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky