Perla

Perly jsou jediným drahokamem, který vzniká uvnitř živého organismu – v perlorodce, perlotvorce nebo v mořské ústřici. Nespojují se proto s těžbou, ale spíše s pěstováním a sbíráním. Z 10 000 ústřic přibližně jedna až dvě obsahují přírodní perlu. Obranný mechanismus ústřic a perlorodek přivádí na svět perly již tisíce let, a to buď náhodou, nebo záměrně prostřednictvím kultivace. Každá perla je uměleckým dílem, každá je unikátní svou barvou, leskem, velikostí a tvarem. Vše závisí pouze na lastuře a prostředí, kde se zrodila.

Vnitřní krása zvěčněna v historii, v umění i literatuře.
  • Elegantní zlatý prsten s perlou a diamanty Azana
    Elegantní zlatý prsten s perlou a diamanty Azana
  • Stříbrný náramek s perlami Malakai
    Stříbrný náramek s perlami Malakai
  • Stříbrné kruhové náušnice s perlami Roxanne
    Stříbrné kruhové náušnice s perlami Roxanne
  • Zlatá něžná kolekce s perlami Viliares
    Zlatá něžná kolekce s perlami Viliares
  • Perlové napichovací náušnice z 14k žlutého zlata Abira
    Perlové napichovací náušnice z 14k žlutého zlata Abira

Typy perel

Nejjednodušší dělení perel je na mořské a sladkovodní. Mořské, jak již název napovídá, pochází z moře a oceánů, kde buď do ústřice vnikne cizorodé tělísko (nejčastěji zrnko písku), nebo v rámci chovu je do ní cizí prvek vložen úmyslně. Ústřice se brání produkcí perleťové hmoty, která se na tělísku usazuje. Přírodní mořské perly jsou velice vzácné a povětšinou se prodávají na aukcích, kdežto kultivované variace se pěstují především v Číně, Japonsku, Vietnamu a na Tahiti a rostou od jednoho roku po několik let. Na druhou stranu sladkovodní perly jsou produkovány hlavně perlorodkami říčními, které na rozdíl od ústřic v sobě dokáží vytvořit více než jen jednu perlu. Při jejich pěstování se používají menší tělíska než v chovu mořských perel.

Jihomořské perly

Jihomořské perly jsou nejcennější a nejdražší ze všech kultivovaných perel. Jejich hodnotu zvyšuje jejich velikost (8-20 mm, průměrně však 12 mm), omezený prostor, kde je lze pěstovat (měkkýši Pinctada maxima jsou velice náchylní k nemocem a stresu, nejlépe se jim daří podél severozápadního pobřeží Austrálie, na Filipínách a v Indonésii) a doba, po kterou rostou (2-4 roky). Perly mívají bílou, stříbrnou, vodově modrou, krémovou, šampaňskou, žlutou až sytou, medově zlatou barvu a měkký lesk. Ve srovnání se všemi kultivovanými perlami je tvoří nejtlustší vrstva perleti. Ceny téměř kulatých bílých nebo zlatavých jihomořských perel se šplhají do astronomických výšin, perly barokních tvarů bývají dostupnější. Více se dozvíte v samostatném článku Jihomořské perly.

Tahitské perly

Tyto perly se jako jediné rodí i v černé barvě. Jsou vzácné, luxusní a exotické a tvoří je ústřice Pinctada margaritifera, jejímž přirozeným prostředím jsou ostrovy ve Francouzské Polynésii a samozřejmě Tahiti. Velcí měkkýši produkují perly od 8 do 18 mm v celém barevném spektru (od bílých a krémových, po šedé, zelené a černé). Oslňují měňavými odstíny a vynikají silnou vrstvou perleti, která roste několik let. Nejčastěji se však objevují v tmavších barvách, a to v šedé, stříbrné a uhlové se zeleným podtextem, skutečné černé perly jsou velmi vzácné. Tahitské perly většinou bývají větší než ostatní a patří mezi nejcennější druhy kultivovaných perel. Známkují se na škále A-D. Více se dozvíte v samostatném článku Tahitské perly.

Perly akoya

Tyto perly si získaly obdivovatele především kvůli téměř dokonalému tvaru a zrcadlovému lesku. Rodí se v ústřicích Pinctada fucata (někdy také zvané akoya), kterým se dobře daří podél japonského a čínského pobřeží, popř. u Austrálie, Vietnamu nebo Thajska. Vznikají v průměrné velikosti 7 mm, patří tedy k menším perlám. Vyznačují se neutrálními barvami, především bílou až šedou, s podtóny růžové, zelené a stříbrné. Zřídka se objeví modré akoya perly s podtóny stříbrné a růžové, ale nikdy nebývají černé – to se většinou upravují radiací nebo se organicky barví. Oblíbené jsou především při výrobě náhrdelníků a známkují se na škále A-AAA, kdy AAA je nejlepší. Více se dozvíte v samostatném článku Perly akoya.

Perly mabe

Od tradičních perel se liší způsobem růstu a svým tvarem. Zpravidla vypadají jako polokoule, protože vznikají spíše na vnitřní straně pláště ústřice, ne v těle měkkýše. Ačkoliv mohou vyrůst v jakékoliv mořské ústřici, ke kultivaci se nejčastěji používají Ptera sterna, Ptera penguin a Pinctada maxima. Perly mabe se sklízí po 2-3 letech, kdy je po odříznutí vyjmuto původní tělísko, kolem něhož se perleť hromadila, a nahrazeno epoxidovou pryskyřicí. Následně se perla zapečetí perletí. Perly mabe se nejčastěji objevují ve stříbřitě šedé barvě s odlesky do růžové, zelené, fialové nebo modré.

Sladkovodní perly

Sladkovodní perly, ať už jsou říční, jezerní či rybniční, zaujmou širokou škálou tvarů, velikostí, duhových barev a příznivou cenou. Produkují je mušle Hyriopsis cumungi, Hyriopsis schlegeli a Cristaria plicata, které se pěstují především v Číně a Japonsku. K zajímavostem patří, že jedna mušle dokáže vytvořit až 50 perel zároveň, nejčastěji jich však rodí 24-32. Bývají menší než mořské perly a vyznačují se 100% perletí, takže mají velmi kvalitní, přímo dokonalý lesk a jsou velmi odolné. Do průměru 2-15 mm rostou 2-7 let a nejčastěji na ně narazíte v odstínech bílé, levandulové a růžové. K sladkovodní perlám patří i tzv. perly biwa (podle japonského jezera Biwa), které zaujmou nepravidelným tvarem a kovovým leskem. Známkují se nejčastěji na škále A-AAA.

Perly keshi

Tento typ se často vyskytuje náhodou a je vedlejším produktem pěstování perel. Rodí se v mořských měkkýších i sladkovodních mušlích především v Číně. Ve skutečnosti by se daly označit za výrobek špatně naočkované ústřice, protože vznikají ve chvíli, kdy korálek nebo zrnko písku sklouznou ze svého místa.

Jak se hodnotí kvalita perly

Kvalita perel se posuzuje podle síly perleťové vrstvy, tvaru, velikosti, kvality povrchu, lesku, barvy a celkového dojmu. Perly se nehodnotí pouze na základě jediného faktoru, ale kombinují se všechna tato kritéria. Odborníci dokáží některé z faktorů posoudit už na první pohled, při systematickém hodnocení se však musí důkladně určit každý z nich a perla se přesně kategorizuje.

  • Přívěsek s perlou a písmenem Louie
    Přívěsek s perlou a písmenem Louie
  • Zlatý prsten s 8mm bílou perlou Racel
    Zlatý prsten s 8mm bílou perlou Racel
  • Zlaté visací náušnice s perlami Margo
    Zlaté visací náušnice s perlami Margo
  • Pozlacený perlový přívěsek Rocco
    Pozlacený perlový přívěsek Rocco
  • Elegantní perlové náušnice se zirkony Rochelle
    Elegantní perlové náušnice se zirkony Rochelle

1. Perleť

Když měkkýš zjistí, že se mu do těla dostalo neznámé těleso, začne vylučovat perleť, jež nakonec vytvoří perlu. Perleť je jedinečnou a neodmyslitelnou součástí skutečné perly. Díky technikám, které se často používají při kultivování perel, dokážeme podle perleti přesně určit, kolik „skutečného“ perlového materiálu perla obsahuje. Hrubší vrstva perleti znamená, že jádrové zrnko je obalené větším množstvím perlového materiálu a celá perla tedy bude odolnější.

Tloušťka perleti se měří v milimetrech. Každý hodnoticí systém má přesně určenou hranici minimální tloušťky perleti. Perla, která tohoto limitu nedosáhne, je neprodejná jako perla. Bohužel je tato hranice nastavena pro různé typy perel různě. Sladkovodní perly jsou téměř celé tvořeny perletí a jsou tedy odolnější. Většina tahitských a jihomořských perel má širokou vrstvu perleti, takže jsou poměrně velké, a oficiální minimum pro tloušťku perleti je u nich 0,8 mm. Perly akoya tvoří o něco tenčí vrstva perleti, jsou proto sice menší, ale moderní kultivační techniky z nich dělají odolné a krásně lesklé drahokamy. Tloušťka perleti se u perel akoya posuzuje velice přísně.

Na určení tloušťky perleťové vrstvy se buď používá rentgen, nebo jiné technické přístroje. Odborníci však dokáží mnohé určit už při přezkoumání perly pouhým okem. Když vystavíte perlu s tenkou vrstvou perleti světlu a pozvolna ji otočíte, bude světlo odrážet nerovnoměrně. Jádrové zrnko v ní může být nepatrné nebo jasně viditelné. Pokud perla neprosvítá (jádrové zrnko není vidět), tak ji tvoří dostatečně tlustá vrstva perleti.

2. Tvar perly

Perly jsou jedinečným výtvorem přírody, a proto mohou mít různý tvar: okrouhlý, vejčitý, oválný, kapkovitý nebo kulatý, perla však může být i úplně nepravidelná (barokní perla). Dokonale kulaté perly jsou vysoce ceněné a všeobecně platí, že čím kulatější perla, tím vyšší cena. Pouze 1-5 % perel má pravidelný okrouhlý tvar, neboť ten do velké míry závisí na typu a původu perly. Tvar perly se měří podle rozdílu mezi maximálním a minimálním průměrem a lze ho lehko určit pouhým okem.

Tvary perel

3. Povrch perly

Každá skutečná perla bude mít na svém povrchu nějaké nedokonalosti či vady. Pokud se vám podaří narazit na dokonalý kus bez jakýchkoliv nedokonalostí, buď půjde o nesmírně hodnotnou perlu (kvůli které budete muset sáhnout hluboko do peněženky), nebo o perlu falešnou. Falešné perly lehko rozeznáte podle barvy, teploty, tvaru a dalších faktorů. Nezapomeňte tedy při výběru perly na to, že ta pravá bude vykazovat povrchové nedokonalosti a že drobné skvrnky jsou absolutně přijatelné i u velmi drahých perel.

Pravá perla s hladkým povrchem bude skutečně cennější. Množství nedokonalostí na povrchu perly nesnižuje pouze její krásu, ale může i vážně ovlivnit její odolnost, hlavně u perel s jádrovým zrnkem: perleť se totiž z povrchu s mnohými vadami snadno ošoupe.

Povrch perly můžete posoudit okem nebo pomocí lupy. Nejvýraznější a nejobvyklejší vady se často vyskytují u vyvrtané dírky, protože klenotník si logicky k úpravám vybere nejpoškozenější část perly. Při hodnocení perel se množství poškozeného povrchu musí přesně zaznamenat a popsat.

Povrch perly

4. Velikost perly

U kulatých perel se měří průměr v milimetrech. Perly nepravidelných tvarů se kategorizují podle rozdílu mezi minimálním a maximálním průměrem.

Kromě toho, že hodnota perly roste s její velikostí, i její typ hraje při hodnocení důležitou úlohu a o její hodnotě rozhodne i její vzácnost. Například jihomořské nebo tahitské perly bývají často větší než 10 mm, a někdy dokonce dosahují velikosti až 18 mm, naopak je vzácností narazit na sladkovodní perlu nebo perlu akoya větší než 10 mm. Taková perla by měla větší hodnotu než jihomořská nebo tahitská perla stejné velikosti. Cena perly tedy nezávisí jen na její velikosti.

Velikost perly

5. Lesk perly

Jelikož se perly skládají z několika vrstev perleti, je jejich lesk jedinečný. Čím vyšší lesk, tím vyšší odlesky perla má. Taková perla s vysokým leskem má zrcadlový povrch, na kterém se jasně odráží její okolí. Na rozdíl od ní perla s nízkým leskem vypadá matně a neodráží ostrý obraz.

Lesk perly závisí na množství a tloušťce perleťových vrstev a na průsvitnosti perleti. Intenzitu lesku určuje krystalická struktura perleti, která se nazývá aragonit. Za poslední roky se techniky kultivování perel výrazně zlepšily a kvalita odlesku se zvýšila.

  • Excelentní lesk (excellent) – odraz jasný a ostrý
  • Velmi dobrý lesk (very good) – odraz jasný a téměř ostrý
  • Dobrý lesk (good) – odraz jasný, ale ne ostrý, kolem hran lehce zamlžený
  • Uspokojivý (fair) – odraz slabý a rozmazaný
  • Slabý (poor) – odraz matný a rozptýlený

Ve světě perel tedy rozeznáváme různé typy lesku. Perly akoya, dříve též známé jako japonské perly akoya, se považují za lesklejší než jiné druhy. Někteří lidé ale zas preferují saténový lesk jihomořských perel před ostrým zrcadlovým leskem perel akoya či sladkovodních perel.

Dalším faktorem důležitým při hodnocení je barevný nádech. Lesk právě v kombinaci s ním zvyšuje krásu perel a společně jde o nejdůležitější faktory při posuzování perel. Perly s nejvyšším leskem vypadají skoro „kovově“, kdežto ty s nízkým leskem působí křídově až matně.

6. Barva perly

Přirozená barva perly je do značné míry ovlivněná jejím původem, přesněji druhem měkkýše. Během tvorby určuje její barvu ústřice či lastura, v níž se perla rodí, ale nesmíme opominout ani vliv prostředí, ve kterém se nachází. Mezi základní barvy se řadí černá, šedá, bílá, stříbrná, smetanová, růžová a zlatá. Za nejdražší se považují bílé perly s růžovým nádechem a ty sytě zlaté.

Každý typ perly existuje ve své barevné škále. Například tahitské ústřice tvoří perly s přírodním a jedinečným tmavým kovovým zabarvením, zatímco ty jihomořské produkují jasně bílé a sytě zlaté perly. Klasická bílá a krémová je zas typická pro perly akoya. Sladkovodní perly se vyskytují v různých barvách, od broskvové a bílé až po levandulovou.

Žádná perla nemá barvu jednolitou, zabarvení vždy tvoří kombinace odstínů. Například tahitské perly nikdy nebudou čistě černé, ale budou hrát celou škálou barev od zelené až po tmavě žlutou. Perly akoya zas nikdy nebudou nedotčeně bílé, ale zvýrazní je odlesky bílé, růžové a krémové.

Kromě základní barvy perlu určují i barevné nádechy – což je vlastně barevný mix, který se liší podle typu světla, které perla v danou chvíli odráží. Jednoduše řečeno, barvy, jimiž pravá perla sálá, se mění podle světla (ať už jde o sluneční světlo, nebo žárovku) a podle úhlu pohledu, pod kterým na perlu hledíme.

Sladkovodní perly
Pravé sladkovodní perly
Jihomořské perly
Pravé jihomořské perly
Tahitské perly
Pravé tahitské perly

7. Celkový dojem perly

Celkový dojem je nejdůležitějším faktorem při posuzování hodnoty párů nebo skupin perel použitých například na náušnicích, náhrdelnících a náramcích. Dojem popisuje jednotu použitých perel v lesku, barvě, tvaru, povrchu, tloušťce perleti a velikosti, které jsou důležité pro určení celkového vzhledu šperků složených z více perel. Pokud jsou perly profesionálně uspořádané, nemusí některé chyby či nižší lesk některých kousků ovlivnit celkovou hodnotu klenotu. Ve většině případů se celkový dojem pokládá za důležitější hodnoticí kritérium než kvalita jednotlivých perel.

Na jaké škále ohodnotit perly?

Pro perly se stejně jako pro tahitské používají dva hodnoticí systémy. Škála A-D a škála AAA-A. I když barva výrazně ovlivňuje výslednou cenu perly, ne nutně ovlivňuje i její zařazení podle klasifikace. Například šňůra světle žlutých perel stupně AAA se může cenově výrazně lišit od stejné šňůry sytě zlatých perel stupně AAA.

Hodnocení A-DHodnocení AAA-APopis a kritéria
Dokonalá perlaDokonalá perlaBezchybná perla s excelentním (excellent) leskem.Před zasazením či vrtáním perla nevykazuje žádné inkluze nebo nedostatky.
AAAAAlespoň 90 % povrchu perly je bezchybného.
Nejvýše 10 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti.
Dovolena pouze jedna hluboká inkluze.
Perla by se měla zasadit či vrtat bez dalších úprav.
Velmi dobrý lesk (very good).
A/BAA+Alespoň 80 % povrchu perly je bezchybného.
Nejvýše 20 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti.
Dovolena pouze jedna či dvě hluboké inkluze.
Perla by se měla zasadit či vrtat bez dalších úprav.
Dobrý (good) až velmi dobrý (very good) lesk.
BAAAlespoň 70 % povrchu perly je bezchybného.
Nejvýše 30 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti.
Perla by se měla zasadit či vrtat bez dalších úprav.
Dobrý (good) až velmi dobrý (very good) lesk.
CA+Alespoň 40 % povrchu perly je bezchybného.
Až 60 % povrchu perly může vykazovat drobné, koncentrované nedokonalosti.
Hluboké inkluze nesmí přesáhnout 10 % povrchu perly.
Uspokojivý (fair) až velmi dobrý (very good) lesk.
DAPřinejmenším 60 % povrchu perly vykazuje nedostatky.
Hluboké inkluze a/nebo bílé skvrnky uvnitř inkluzí zasahují až 20 % povrchu perly.
Slabý (poor) až velmi dobrý (very good) lesk.

Základní informace

  • Drahokamová rodina Organická
  • Drahokam znamení Rak a Váhy
  • Tvrdost (Mohsova stupnice)
  • Naleziště Francouzská Polynésie, Austrálie, Čína, Japonsko, Filipíny.
  • Drahokam měsíce Červen
  • Barva
    Černá, bílá, šedá, žlutá, oranžová, červená, zelená, modrá, stříbrná, krémová, bezbarvá.

Gemologické parametry perly

  • Chemické složení CaCO3, uhličitan vápenatý
  • Relativní hustota 3,28 až 3,48
  • Krystalografická soustava Organická, kosočtvercová
  • Index lomu 1,530 až 1,685
  • Dvojlom 0,156
  • Vryp bílý
  • Absorpční spektrum 320 až 460, 560 až 700
  • Fluorescence Bílé perly - světle modrá až žlutá, žluté a zlaté perly - žlutozelená, zelenohnědá až tmavohnědá, černé perly - růžové až oranžovočervené.

Kupujeme perlu

Barva (color) - je definována třemi faktory:

  • Barva těla je základní barvou perly. Ta může být černá, šedá, bílá, stříbrná, smetanová, růžová, zlatá apod. Právě podle této barvy se rozhoduje o barevnosti perly. Výrazně ovlivňuje hodnotu perly, která přímo úměrně závisí na vzácnosti barevného odstínu. Za nejdražší se považují bílé perly s růžovým nádechem a ty sytě zlaté.
  • Podtext označuje velmi jemné odstíny, které popisují překrytí nebo barevné odlesky, které perla vykazuje. Ne všechny perly podtext mají.
  • Orient značí duhu barev, která může existovat v odlescích perly. Ne všechny perly mají orient barvy, avšak ty, kterým nechybí, mají mnohem větší hodnotu.

Lesk (luster)

To, co dodává perle její dokonalý lesk, se nazývá perleť. Jedná se o unikátní materiál, který se vyskytuje v perlách a mušlích. Kvalitu lesku určuje tloušťka perleti a to, jak výrazně se od perly odráží světlo. Perly s nejvyšším leskem vypadají téměř "kovově" a ty se špatným leskem působí křídově až matně.

Tvar (shape)

Perly jsou přirozeně vytvářeny v různých tvarech. Nejcennější tvar perly je dokonalá koule. Častěji se perly vyskytují téměř kulaté, oválné, ve tvaru slzy a také jako tzv. barokní perly, jejichž tvar je protáhlý až neidentifikovatelný. Obecně platí, že čím působí perla symetričtěji, tím je cennější. Po kulatých perlách jsou nejcennější půlkulaté perly mabe a ty oválné. Nepravidelné barokní perly mívají cenu nižší.

Opracování perly

Bělení je metoda, kterou se čistí barva perel, a to zejména těch bílých. Díky tomu si jsou perly navzájem podobnější. Většina perel také prochází leštěním, které zdokonaluje jejich lesk a strukturu povrchu.

Cena

Šperkařský průmysl klade důraz na celou řadou faktorů, z nichž mnohé jsou na rozdíl od klasifikačních kritérií ostatních barevných drahokamů pro perly unikátní. Americký gemologický institut (GIA) hodnotí perly na základě sedmi faktorů: velikost, tvar, barva, lesk, kvalita povrchu, kvalita perleti a celkový dojem. Lesk neboli světlo odrážející se na povrchu perly je nejdůležitějším hodnoticím prvkem ceny a krásy perly. Kvalita povrchu poukazuje na přítomnost nebo nepřítomnost nesrovnalostí, kazů a jejich velikost, počet, umístění a typ. Kvalita perleti se vztahuje na tloušťku a kvalitu vrstvení perleti. Pokud je příliš tenká, jádro perly bude viditelné a špatné vrstvení perleti může vytvořit křídový vzhled.

Zajímavosti o perlách
Symbol čistoty

Křesťané a hinduisté přijali perly za symbol čistoty. Dodnes se udržuje tradice, že nevěsta o svém svatebním dni nosí perly.

Symbol dokonalosti

Korán hovoří o perlách jako o jedné z nejlepších odměn, kterých se člověku může dostat v ráji. Perla se sama o sobě v muslimském světě stala symbolem dokonalosti.

Perlorodky

Perly jsou jediným drahokamem, který vzniká uvnitř živého organismu – v perlorodce, perlotvorce nebo v mořské ústřici.

Mýty a legendy

Ve starověké Číně se černé perly považovaly za symbol moudrosti a mimo jiné se věřilo, že vznikají v dračí hlavě. Jakmile vyrostly, dostaly se mezi drakovy zuby. Pokud hrdina po perle zatoužil, musel drakovi setnout hlavu. Staří Japonci se zase domnívali, že perly jsou slzami mýtických tvorů jako mořských panen, nymf a andělů. Podle perských legend zas perly vznikly po veliké bouři, kdy se duha dotkla země. Nedokonalosti prý mají být výsledkem působení hromů a blesků.

O černých tahitských perlách existuje řada polynéských legend. Podle jednoho mýtu bůh míru a plodnosti Oro na duze sestoupil na zem a přinesl lidu magickou ústřici Ufi. Když v ní objevil nádhernou černou perlu, daroval ji jako symbol své lásky princezně Bora Bora. Další romantický příběh vypráví o úplňku koupajícím se v temném oceánu. Paprsky světla prý vytáhly ústřice na povrch lesknoucí se nebeskou rosou. V tu chvíli kapky rosy rozehrály černé perly barevnými odstíny, od modré a zelené po zlatou a růžovou.

Staří Řekové se domnívali, že perly jsou slzami bohů. Také věřili, že nošení perel chrání ženy před pláčem o jejich svatebním dni. Existují o pověsti o tom, že perly jsou slzami radosti, které uronila bohyně lásky Afrodíté, když se zrodila z mořské pěny.

V indickém folkloru se o perlách mluví jako o kapkách rosy, které jedné noci spadly do moře měsíčního světla. Podle legendy bůh Krišna (někdy Višnu) vylovil první perlu z hlubin oceánu a daroval ji o svatebním dni své dceři Pandaie jako symbol lásky, jednoty a čistoty.

Křesťanská tradice považuje bílé perly za Eviny a černé za Adamovy slzy, které ronili po vyhnání z ráje. A to, že muži pláčou méně, vysvětluje vzácnost černých perel.

Perla a její účinky

Úchvatnost a půvab perel se přirovnává k ženám. Perly symbolizují moudrost získanou zkušenostmi. Věří se, že přivolávají štěstí a zdraví a poskytují ochranu před negativní energií. Mají uklidňující a ztišující vliv, vyrovnávají karmu a posilují vztahy. Stejně tak udržují děti v bezpečí. Perly prý značí čistotu, štědrost, vyrovnanost a loajalitu.

Unikátní zázrak přírody – perla – ovlivňuje především Raky a Váhy. Prvnímu uvedenému znamení přináší smíření se sebou samým i s vlastními nedostatky a do duše mu vnáší pocit klidu a bezpečí. Osvědčila se jako prostředek k ovládnutí a zklidnění rozbouřených emocí, takže spokojené budoucnosti a rodinnému štěstí Raků by již nemělo nic stát v cestě. Podobně perla působí i na Váhy, které však navíc pohání vpřed. Pozitivně se zaměřuje na jejich mezilidské vztahy, jimž dodává na síle a pevnosti. Jejich rozvíjející se osobnost směřuje k vyrovnanosti a kráse. U Kozoroha se černá variace perly stává prostředkem k porozumění, že k dokonalosti vede pouze cesta přijetí sebe sama i svých nedostatků. Pod jejím vlivem se i Ryby snaží o sebezdokonalení.

Nejznámější perla

Jedna z nejslavnějších perel na světě se nazývá La Peregrina (Poutnice) a byla nalezena počátkem 16. století v Americe v Panamském zálivu. Otrok, který ji z moře vylovil, si prý vysloužil svobodu. Bílá perla má hruškovitý tvar a velikostí připomíná holubí vejce (17,35-17,90 mm x 25,50 mm). Dobyvatel Vasco Núñez de Balboa ji dovezl do Španělska, kde ji daroval králi Ferdinandu II. Aragonskému. Jeho pravnuk Filip II. ji pak v den svatby věnoval své nevěstě Marii Tudorovně. Od španělských královen se dostala do rukou francouzské rodiny Bonapartů, kteří ji na počátku 19. století prodali do Anglie markýzi z Abercom. Naposledy ji prý vlastnila Elizabeth Taylor, které ji koupil její manžel Richard Burton. I jiné slavné ženy podlehly kouzlu perel, jak jim sluší můžete zjistit v našem článku na téma Celebrity a perly.

Nejznámější perla

Další slavné perly

Perla Naděje (The Hope Pearl)

Perlu Naděje o velikosti neuvěřitelných 15 cm koupil francouzský král Ludvík XIV. v roce 1669. Své jméno perla získala až na počátku 19. století, kdy si ji do své sbírky zhruba 150 přírodních perel pořídil anglický bankéř Henry Philip Hope. Perla má bílou až nazlátlou barvu a váží 454 karátů. Zasazena je do přívěsku ve tvaru koruny, který zdobí diamanty, smaragdy a rubíny. V současné době je ve vlastnictví soukromého dubajského sběratele.

Perla Naděje (The Hope Pearl)

Perla Lao Tzu

Perla Lao Tzu neboli Allahova perla byla nalezena v moři před Filipínami v roce 1934. Perla váží 6,37 kilogramu, je dlouhá 23,8 palců a její cena se pohybuje okolo 40 000 000 USD. Majitelem byl panovník, který ji následně daroval muzeu ve kterém se nachází do dnes.

Perla Lao Tzu

Perla Umm Al Quwain

Tato perla je nestarším důkazem o lovu perel. Byla nalezena v hrobě ve Spojených arabských emirátech a její stáří se odhaduje na 7 500 let.

Perla Umm Al Quwain

Perla La Regente

Perla La Regente se považuje za 5. největší na světě, možná za 1. největší pravidelného tvaru. 75karátovou perlu v roce 1811 daroval Napoleon Bonaparte své císařovně Marii Louise, která ji měla zasazenou v tiáře. Perla se může chlubit téměř dokonalou charakteristikou podle GIA: je velká, má perfektní kapkovitý tvar, vynikající barvu i lesk. Z rukou vládnoucího francouzského rodu se dostala do vlastnictví Fabergého, a odtud do majetku ruské aristokratické rodiny. V současné době patří anonymnímu majiteli ze Středního Východu.

Perla La Regente

Perla Zázrak moře (The Miracle of the Sea)

300karátová perla, kterou kdysi vlastnila čínská císařovna-vdova Tzu-Hsi, má velikost menšího vejce.

Perla Zázrak moře

Perla Černá kráska (The Black Beauty)

Přírodní perla pochází z Jižní Ameriky a vyniká tvarem, velikostí a černou barvou s duhovými odlesky přecházejícími do zelené, žluté, fialové a paví modré. Perlu vlastní americká rodina průkopníka pěstování perel ve Spojených státech.

Perla Černá kráska

Zajímavosti o perlách

  1. Starověcí Egypťané si perel vážili natolik, že se s nimi nechávali pohřbít. Koluje pověst, že Kleopatra vyňala perlu z jedné ze svých náušnic a vhodila ji do vína (či vinného octa – záleží na zdroji), které vypila. Chtěla tak prý ukázat Marcu Antoniovi, že může bohatství celého národa pohltit jediným douškem.
  2. Stejně jako jiné drahé kameny mají i barvy perel svůj skrytý význam. Modré perly značí, že jejich nositelka najde lásku, černé a zlaté perly odkazují na bohatství a prosperitu, růžové na úspěch, slávu a přízeň Štěstěny, hnědé na praktičnost, mužnost, spolehlivost a harmonii. Bílé perly symbolizují nevinnost, půvab, čistotu a nový začátek.
  3. Už od středověku se perly považují za posvátné křesťanské předměty, protože asociují právě náboženskou čistotu. První věřící měli dokonce za to, že Svatý grál pokrývají perly z čisté vody.
  4. Pravé přírodní perly se po tisíce let nacházely v Perském zálivu, v Manaarském zálivu (Indický oceán) a v Rudém moři. Kultivovanými perlami proslula Polynésie a Austrálie. Sladkovodní i mořské perly se pěstují především v Japonsku a Číně. Sladkovodní perly se objevují i v řekách ve Skotsku, Irsku, Francii, Rakousku, Německu a USA (Mississippi).
  5. Perla se pokládá za měsíční kámen všech, kdo se narodili v červnu ve znamení Blíženců. Perly se hodí jako dárek k 3. a 13. výročí.
  6. Nejstarší písemná zmínka o perlách pochází z čínských pramenů z roku 2206 př. n. l. Číňané se rovněž jako první pokoušeli perly pěstovat, významný úspěch však v kultivaci perel zaznamenali až na počátku 20. století Japonci.
  7. V roce 1917 vyměnil Pierre Cartier dvojitou šňůru přírodních perel za panské sídlo na 5. Avenue v New Yorku.
  8. Jestli kupujete nebo máte doma pravé perly, poznáte jednoduchým trikem. Přejeďte perlami po zubech – pokud ucítíte nerovnosti a hrbolky, jsou pravé, pokud budou zcela hladké, vlastníte falzifikát.

Zdroj: internetstones.com, gia.edu, pearlparadise.com, americanpearl.com

Zdroj obrázků: pinimg.com, indulgy.com, avapearldesign.co.uk, paperblog.com, jointventurejewelry.com, thejewelleryeditor.com

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky