Perly akoya

Za perlami akoya se skrývá podivuhodný příběh o odvaze, vynalézavosti a vytrvalosti. Příběh jediného muže – Kokičiho Mikimota. Právě on totiž na konci 19. století začal experimentovat s kultivováním perel. Po 12 letech vyčerpávající práce a spoustě neúspěšných pokusů se mu v roce 1905 podařilo vypěstovat první dokonale kulatou perličku. Co patřívalo pouze nejbohatším, najednou bylo dostupné i méně movitým.

Dokonalý kulatý tvar a lesk.

Odkud perly akoya přichází

Tyto nádherné perly vznikají v perlotvorkách Pinctada fucata martensii, které jsou během jediné sklizně schopny vytvořit nejvýše dvě perly. Do ústřice se vkládá korálek složený z malého kousku perleti a vnějšího pláště. Tento cizí prvek se stává jádrem perly a také důvodem, proč mívají perly akoya tak dokonalý tvar.

Perly akoya se v současné době pěstují především v jižní části Japonska. Slaběji hodnocené bývají perly původem z Číny, která Japonsku šlape na paty v množství vyprodukovaných perel akoya. V menší míře se perlotvorky Pinctada fucata chovají i ve Vietnamu, Thajsku a Austrálii. Aby perla dorostla do správné velikosti ke sklizni, potřebuje zhruba 10-18 měsíců mravenčí píle a péče. I přes všechnu symetrii a dokonalost pouze necelých 5 % kultivovaných perel akoya dosahuje označení té nejvyšší kvality.

 • Zlatý prsten s akoya perlou Disha
  Zlatý prsten s akoya perlou Disha
 • Akoya perly ve zlatých náušnicích Oanna
  Akoya perly ve zlatých náušnicích Oanna

Jak se perly akoya hodnotí

Podle GIA se perly hodnotí pomocí sedmi základních kritérií: lesku, povrchu, tvaru, barvy, velikosti, perleti a celkového dojmu.

Lesk a bída perel akoya

Právě perly akoya se ze všech kultivovaných perel pokládají za ty s nejkrásnějším leskem (luster). Perlotvorky se chovají především v japonských vodách, které jsou o 10-15 °C chladnější než jiná moře typická pro kultivaci perel. Zima zpomaluje vylučování perleti a nízké teploty napomáhají produkci perleti s mnohem kompaktnější krystalickou strukturou, takže perly akoya mívají vynikající reflexní vlastnosti a index lomu, což jim dodává vyšší lesk než jiným typům perel. Přestože perly akoya mívají nejtenčí vrstvu perleti ze všech typů kultivovaných perel (často pouze 0,5 mm), jejich lesk nejjasněji zrcadlí a láme světelné paprsky. Abychom o perle akoya mohli říci, že je bezchybná nebo téměř bezchybná, musí mít opravdu excelentní (excellent) lesk bez viditelných inkluzí.

Lesk perel akoya
Lesk perel akoya podle Mikimotovy škály AAA-A

Hladký povrch

Povrch perel akoya povětšinou netrpí výrazným poškozením a vyniká velkou čistotou. Tyto perly však podléhají velice striktním jakostním požadavkům a sklízejí se poměrně záhy, nehrozí jim tak riziko vážnějších vad. Vyskytují se následující kazy, které ovlivňují pouze cenu perly a které se postupem času nezhoršují:

 • Hrbolky (bumps)
 • Rýhy (circles)
 • Skvrnky (spots)
 • Jamky (pits)
 • Svraštění (wrinkles)

Na druhou stranu trhlinky a prasklinky, které vznikají například při navrtávání perly, mají vliv na její cenu a zároveň na její trvanlivost.

Kulaté na entou

Perly akoya charakterizuje mimo jiné právě téměř dokonalý tvar. Jako u jednoho z mála typů perel se u nich dá hovořit o různých typech kulatosti. Zřídkakdy vyrostou do tvaru knoflíku (button), kroužku (circle) nebo oválu (oval). Nejčastěji se objevují jako kulaté (round), téměř kulaté (semi round), kapkovité (drop) a barokní (baroque). Ač je celý pěstební proces pečlivě kontrolován, výsledek práce není předvídatelný. I z tohoto důvodu zůstávají kulaté perly akoya natolik ceněné.

Tvary perel akoya
Obvyklé tvary perel akoya: zcela kulatý (all round), téměř kulatý (mostly round), spíše nekulatý (slightly off), nekulatý (off round), téměř barokní (semi baroque), barokní (baroque)

Vyhledávaná bílá s růžovým podtextem

Přirozeně se perly akoya rodí v celé škále barev, u nichž mohou variovat různé odstíny a podtexty. Perly akoya hrají jemnými barvami od růžové, po stříbrnou, bílou, krémovou, zlatou, modrou a šedou. K oblíbeným klasickým odstínům patří bílá s růžovým nebo stříbrným podtextem či šedá s modrým podtextem. Můžeme narazit i na modré perly akoya se stříbrným či růžovým podtextem, ale tato kombinace je velice neobvyklá. Jediná barva, ve které tyto perly nikdy přirozeně nenajdete, je černá – pokud si kupujete černé perly akoya, pak vězte, že jsou ošetřené radiací nebo barvením.

Pro navlečení jediného náhrdelníku musí třídičky projít a přebrat tisíce perel, jen tak lze totiž dosáhnout co nejlepšího výsledného dojmu.

Barvy perel akoya
Barvy perel akoya

Opět ta velikost

Perly akoya se rodí v malých ústřicích, proto dorůstají do menších velikostí než jiné typy kultivovaných perel. Pohybují se v průměru od 2 do 11 mm, ač oba tyto extrémní rozměry jsou velmi vzácné. Dalo by se říci, že nejčastěji se objevují 7mm perly akoya. Obvyklé jsou rovněž náhrdelníky z perel o velikosti 5 mm.

Perly akoya podle velikosti
Perly akoya podle velikosti

Na jaké škále ohodnotit perly akoya?

Vzhledem k tomu, že se perly vyskytují v různých barvách, tvarech, velikostech atd., bylo třeba vytvořit jednotný způsob popisu jednotlivých vlastností každé perly, na jehož základě by bylo možno určit cenu. Speciálně pro perly akoya vznikl hodnoticí systém Hanadama-A, který se ale využívá třeba i pro kultivované sladkovodní perly (chybí u nich stupeň Hanadama).

StupeňPopis a kritéria
HanadamaHanadama Slovo Hanadama v japonštině označuje kulatou květinu a perlu akoya té nejvyšší kvality.
Každá perla tohoto stupně musí mít vlastní očíslovaný certifikát z Japonské perlové vědecké laboratoře (Pearl Science Laboratory of Japan).
Povrch vykazuje minimální či žádné kazy.
Tvar je dokonale kulatý.
Lesk je excelentní (excellent).
Perla vykazuje zrcadlový odraz.
Tloušťka perleti dosahuje minimálně 0,4 mm.
Vynikající celkový vzhled.
AAA95-100 % povrchu bez viditelného kazu.
Dokonale kulatý tvar.
Lesk velmi dobrý (very good) až excelentní (excellent).
Perla vykazuje ostrý odraz. Viditelně silná vrstva perleti.
Vynikající celkový vzhled.
AA+90-100 % povrchu bez viditelného kazu.
Dokonale kulatý tvar.
Lesk velmi dobrý (very good) až excelentní (excellent).
Perla vykazuje dobrý až ostrý odraz.
Viditelně silná vrstva perleti.
Dobrý až vynikající celkový vzhled.
AA80-100 % povrchu bez viditelného kazu.
Dokonale kulatý tvar.
Lesk dobrý (good) až velmi dobrý (very good).
Perla vykazuje dobrý až střední odraz.
Středně silná vrstva perleti.
Dobrý až vynikající celkový vzhled.
A70-100 % povrchu bez viditelného kazu.
Dokonale kulatý až téměř kulatý tvar.
Lesk slabý (poor) až dobrý (good).
Může být i křídovitý (chalk).
Perla vykazuje dobrý až střední odraz.
Tenká vrstva perleti.
Uspokojivý až vynikající celkový vzhled.

Cena

Ačkoliv perly akoya cenově výrazně převyšují sladkovodní kultivované perly, mezi mořskými kultivovanými perlami jsou až za těmi jihomořskými a tahitskými. Stále ale platí, že hodnota náhrdelníku z vysoce kvalitních perel akoya může vystoupat poměrně vysoko. Nadále však zůstávají jakostními, pravidelně tvarovanými a hezky zbarvenými lesklými perlami, na které dosáhnou i lidé s normálními příjmy.

Zajímavosti

 • Téměř 90 % všech vypěstovaných perel akoya musí být po vrtání lehce běleno a tónováno, aby se u náhrdelníků a náramků dosáhlo dokonalého barevného souladu.
 • Perlotvorky Pinctada fucata jsou velice citlivé na čistotu vod, proto v posledních letech došlo kvůli zvýšenému znečištění moří k jejich vyššímu úhynu. Přesto však produkce perel akoya není v ohrožení.
 • Valná většina cenově dostupných bílých perlových náhrdelníků je vyrobena právě z perel akoya.
 • Akoya japonsky znamená slaná voda.
 • V teplejších vodách u pobřeží Číny mohou růst perly akoya až 2x rychleji, ale na rozdíl od japonských perel akoya nemají tak dokonalý lesk.

Zdroj: pearlparadise.com, americanpearl.com, gia.edu, pearlsofjoy.com, pearl-guide.com

Zdroj obrázku: indonesia-product.com, americanpearl.com

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky