Rubín

Rubín je jedním z nejcennějších drahých kamenů, jehož hodnota může být někdy dokonce vyšší než cena přibližně stejně vekých diamantů. Po staletí je rubín ceněn především pro svou krásnou barvu a taky jedinečnou tvrdost a odolnost (9 na Mohsově stupnici), která mu mimo jiné propůjčuje ideální vlastnosti pro broušení. Díky němu pak kámen získá tolik ceněný vysoce lesklý povrch.

„Rubín je žhnoucím okem uprostřed dračího čela.“ Biskup Marbodius, 11. století.

Rubín je druh korundu, který obsahuje stopové prvky chromu, který mu dodává výraznou červenou barvu. Dalším typem korundu je například safír, který má ovšem výraznou modrou barvu způsobenou obsahem jiných prvků. Co se týče chemického složení, jsou rubín a safír ve světě drahokamů vlastně blízcí příbuzní.

Podle některých zdrojů pochází název rubín z latinského slova 'ruber', které označuje červenou barvu. Podle dalších zdrojů se naopak jedná o odvozeninu ze staroindického sanskrtského slova ‚ratanraj', které doslova znamená „král drahokamů“.

  • Zlatá piercing náušnice s rubíny Amina
    Zlatá piercing náušnice s rubíny Amina
  • Přívěsek s rubínem s výběrem velikosti Quinn
    Přívěsek s rubínem s výběrem velikosti Quinn
  • Cluster prsten s citríny, rubínem a akvamarínem Bluma
    Cluster prsten s citríny, rubínem a akvamarínem Bluma
  • Náhrdelník s rubínovým srdíčkem Davila
    Náhrdelník s rubínovým srdíčkem Davila
  • Prsten se třemi drahokamy dle vašeho výběru Dania
    Prsten se třemi drahokamy dle vašeho výběru Dania
  • Kruhové náušnice s rubíny Patton
    Kruhové náušnice s rubíny Patton

Rubínové šperky

Díky barevné variabilitě od růžové přes purpurově červenou (tzv. holubí krev), červenou až hnědočervenou je rubín považován za jeden z nejvýraznějších a nejkrásnějších drahokamů. Díky červené barvě, která se přiřazuje k symbolice srdce a vášně, je také oblíbeným symbolem lásky. Rubín je dokonce zmíněn i v Bibli, a to celkem čtyřikrát.

Základní informace

  • Drahokamová rodina Minerál - Korund
  • Drahokam znamení Beran a Lev
  • Tvrdost (Mohsova stupnice)
  • Naleziště Myanmar, Thajsko, Tanzánie, Mozambik, Madagaskar.
  • Drahokam měsíce Červenec
  • Barva
    Různé odstíny červené, dle stopového množství chromu.

Gemologické parametry rubínu

  • Chemické složení Al2O3, oxid hlinitý
  • Relativní hustota 3,97 až 4,05
  • Krystalografická soustava Hexagonální hranoly nebo tabulky
  • Index lomu 1,762 až 1,778
  • Dvojlom -0,008
  • Vryp bílý
  • Absorpční spektrum 694, 693, 668, 659, 610-500, 476, 475, 468
  • Fluorescence silná, hluboce červená

Kupujeme rubín

Barva (color)

Barva rubínu je nejdůležitějším faktorem, podle kterého je posuzována nejen kvalita, ale i cena rubínu. Barevné spektrum rubínu se pohybuje od světle červené až po purpurově červenou. Nejžádanější barva je tzv. holubí krev v odstínech purpurově červené s modravým nebo fialovým nádechem. Pokud je barva rubínu výrazně světlá, označuje se za tzv. růžový safír. Zařazení tohoto světle červeného, respektive růžového, drahého kamenu není mezi odborníky jednoznačné. Zatímco někteří jej nazývají safírem a řadí jej mezi růžové safíry, jiní mluví prostě o světlém typu rubínu.

Barva rubínu

Čistota (clarity)

Inkluze se v rubínech běžně vyskytují a neznamenají zákonitě nižší kvalitu. Takzvané rutilové jehličky způsobují oblíbený efekt hedvábného nebo kouřového lesku. Pokud je však uvnitř rubínu příliš mnoho takových inkluzí, které dělají rubín až příliš zakalený, hodnotu rubínu tím spíše snižují. Mezi další oblíbené, ale velice vzácné efekty patří tzv. efekt kočičího oka a hvězdicový efekt. Jedná se v podstatě o unikátní lom světla na inkluzích uvnitř rubínu.

Brus (cut) a tvar (shape)

Rubíny mohou mít v podstatě brus jakéhokoli tvaru, protože jejich vysoká tvrdost a odolnost umožňuje jejich broušení všemi možnými způsoby. Pokud rubín obsahuje speciální světelné efekty, jakými jsou například efekt kočičího oka nebo hvězdicový efekt, tak je většinou broušen do tvaru kabošon nebo jiného oválného tvaru, který dává vyniknout těmto speciálním světelným efektům.

Brus rubínu

Opracování rubínu

Rubíny bývají tepelně upravovány, aby vynikla jejich výrazná červená barva. Během tepelných úprav jsou rubíny vystavovány teplotám v rozmezí 1 700 až 1 800 °C. Neupravované rubíny si zachovávají svůj kouřový nádech, který je jasným důkazem toho, že rubín nebyl tepelně opracován. Rubín bývá dále upravován ozařováním, což se hodí především pro účely zpracování ve šperkařském průmyslu. Opravdu výjimečně může být rubín i dobarvován.

Cena

Podobně jako u jiných barevných drahokamů je kromě čirosti a velikosti primárním faktorem určujícím hodnotu drahokamu intenzita barvy. Nejcennější rubíny mají sytě červené až purpurové odstíny. „Temná červená krev“ je obchodní termín pro rubíny s nejžádanější krvavě červenou barvou.

Zajímavosti o rubínu
První laser

V roce 1960 byl vytvořen první laser za pomoci efektu rubínové fluorescence.

Kámen lásky

Díky své nádherné sytě červené barvě je rubín oblíbeným kamenem pro šperky darované z lásky.

Křestní jméno

V anglicky mluvících zemích je Ruby také křestní jméno. V našem týmu máme psího člena jménem Ruby.

Mýty a legendy

Existuje mnoho legend o rubínech. Jedna legenda z Barmy vypráví o krásné a silné orlici Lal, která žila vysoko v horách. Vyhýbali se jí nejen ptáci, ale i kamzíci a veškerá živá zvěř. V korunách stromů stále pozoroval orlici výr. Pozoroval, jak po letech její peří zešedivělo a jejích letů nad horou stále ubývalo. Orlice věděla, že její život se blíží ke konci, avšak jednoho večera k orlici přišel výr a navrhl jí, že se s ní podělí o jídlo, pokud ho nezabije. Orlice Lal chvíli přemýšlela a pak odpověděla: „Měla jsem čas narození a nyní nadešel čas smrti.“ Z posledních sil vyletěla na oblohu a všechna zvířata ji viděla s prvními paprsky slunce padat k zemi přímo na vrcholky skal. Krev orlice na skalách vytvořila unikátní rubíny z Barmy, které jsou dodnes známé svou krásou.

Další legendy nejsou tak celistvými příběhy jako tento, ale rovněž jsou dokladem o jedinečné hodnotě, která je rubínu přikládána. Například podle příběhů Marca Pola nabídl cejlonský král celé jedno významné město své země výměnou za krásný velký rubín.

Ve znamení zvěrokruhu je rubín symbolem Berana a stal se mimo jiné oficiálním kamenem července. Podle tradice je oblíbeným dárkem pro 40. a 50. výročí svatby. Oficiálním dnem rubínu je úterý podle písničky „Ruby Tuesday“ skupiny Rolling Stones. Planetami symbolizujícími rubín jsou Mars a Pluto. Pokud vás zajímá téma slavných osobností, které nosí rubínové šperky, přečtete si náš článek Celebrity a rubín.

  • Přívěsek s rubíny a diamanty Greta
    Přívěsek s rubíny a diamanty Greta
  • Prsten s měsíčním kamenem, rubínem a ametysty Lowri
    Prsten s měsíčním kamenem, rubínem a ametysty Lowri
  • Minimalistické stříbrné náušnice s rubíny Andine
    Minimalistické stříbrné náušnice s rubíny Andine
  • Manžetové knoflíčky ze stříbra s gravírem a rubíny Fanny
    Manžetové knoflíčky ze stříbra s gravírem a rubíny Fanny
  • Zlaté náušnice s okrouhlými rubíny Hulda
    Zlaté náušnice s okrouhlými rubíny Hulda

Rubín a jeho účinky

Po staletí je rubín nazýván králem drahokamů. Svým nositelům dává sílu lva, nebojácnost orla a moudrost hada. Ten, kdo nosí rubín, prožije podle legend život plný míru a materiální hojnosti. Výrazná červená barva rubínu podněcuje sexuální touhu, proto byly rubínu po staletí připisovány afrodiziakální účinky. V lidském srdci probouzí rubín lásku a napomáhá ke šťastným manželstvím.

Co se týče fyzických účinků, napomáhá rubín všude tam, kde je zapotřebí krve, a správnému fungování oběhové soustavy. Pomáhá vyrovnávat krevní tlak a potlačuje menstruační bolesti. Svému nositeli přináší pozitivní energii do života a emocionální vyrovnanost.

V hinduistických systémech je rubín spjat s první čakrou, která je vyjádřením živočisné energie člověka a spojením se zemskou silou planety. Ve feng shui je rubín symbolem pro princip yang, který je nositelem dynamické ohnivé energie.

Královský rubín svým ohněm rozehrává hru především s Berany a Lvy. V prvních zmíněných potlačuje sobectví a sebestřednost a zušlechťuje jeho pohnutky. S posíleným charakterem Berani vylepšují své akademické i profesní schopnosti a k věcem přistupují se zdravou odvahou. Rudý drahokam jim do žil vlévá energii a nechává je zpomalit a soustředit se na podstatné úkoly. Lvi se pod vlivem červeného kamene učí milovat ve všech smyslech slova a být ochotní snažit se o blaho svých bližních. Ohnivé znamení z něj čerpá vitalitu a se zkrocenou pýchou se nechává motivovat k velkým činům. Raci podléhají schopnosti rubínu stimulovat mysl a překonávat problémy, zatímco Štíři jeho energii využívají k uskutečnění svých cílů. Pannám přináší radost a štěstí, kdežto pro Berany si schovává posílení koncentrace a prohloubení zážitků na milostném poli.

Nejznámější rubín

Slavným rubínem vynikajícím svou krásou je 167ct rubín, nazývaný „Edwardes Ruby“, který najdeme v přírodovědeckém historickém muzeu v Británii. Dalším známým kouskem je hvězdný rubín zvaný také „Rosser Reeves“, který má 138,7 ct a který je vystaven v institutu Smithsonian ve Washingtonu. Tento rubín s hvězdným lomem světla pochází ze Srí Lanky a je pojmenován podle svého šťastného nálezce. Mnohé rubíny jsou nezbytnou součástí královské insignie a dalších slavných klenotů. Například koruna českého svatého Václava obsahuje 250ct rubín.

Edwardes Ruby
Nalevo „Edwardes Ruby“, napravo hvězdný rubín zvaný také „Rosser Reeves“.

Další slavné rubíny

Rubínové střevíčky

Rubínové střevíčky nosila ve filmu Čaroděj ze země Oz herečka Judy Garland, která ztvárnila postavu Dorotky ve filmovém zpracování z roku 1939. V knižní předloze jsou kouzelné střevíčky původně stříbrné, ovšem z důvodu filmařské technologie se nakonec tvůrci filmu rozhodli pro rubínově červenou. U výročí 50 let od natočení filmu nechal umělec Harry Winston vytvořil repliku těchto střevíčků. Na celý pár bylo použito 4 600 rubínů.

Rubínové střevíčky

České korunovační klenoty

Vzácný rubín je součástí i českých svatováclavských korunovačních klenotů, konkrétně korunovační koruny a žezla. Kromě rubínu zdobí tyto klenoty i další drahokamy jako perly, smaragdy, rubelity, akvamaríny a safíry. Některé tyto drahokamy pochází ze svatebního věna Blanky z Valois, manželky Karla IV.

České korunovační klenoty

„The Black Prince“ rubín

Drahokamy jsou posázeny i britské korunovační klenoty. Jedním takovým drahokamem je i tzv. rubín Černého prince (z angl. The Black Prince Ruby), který není ve skutečnosti rubínem, ale spinelem, dalším druhem drahokamu, který je mnohdy k nalezení právě v místech těžby rubínů. Tento spinel z korunovačních klenotů neklame jenom svým názvem, ale i vzhledem, od rubínu je totiž opravdu k nerozeznání. Podstatným rozdílem je menší tvrdost spinelu než rubínu.

Zajímavosti o rubínu

Rubín v průmyslu

Protože rubín je jeden z nejtvrdších drahokamů, jeho synteticky vyrobené formy jsou používány i v průmyslovém odvětví. Okolo 70 % synteticky vyrobených rubínů je použito v průmyslu, přičemž většinou bývají tyto lab-grown drahokamy vyráběny na zakázku pro konkrétní účely. Tento drahokam tvrdší než ocel je používán například na konstrukci vnitřních součástí průmyslových šicích strojů. Používá se také na výrobu spojovacích součástek do drobných zařízení, jakými jsou například hodinky, elektroměry a kompasy.

Zdroje obrázků: lotusgemology.com, africagems.com, aboutrubyjewelry.com, starruby.in, africagems-gemstones.blogspot.cz, cs.wikipedia.org, oceanoptics.com

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky