Safír

Název safír pochází z řeckého slova 'sappheiros' nebo 'sapphirus', které je odvozeno od hebrejského 'Sappire' a znamená modrá. Safír je druh minerálu korund, stejně jako červený rubín. Můžeme tedy říci, že safír je modrým bratrem rubínu. Safír je hned po diamantu druhým nejtvrdším drahokamem na světě, stejně jako rubínu mu náleží číslo 9 na Mohsově stupnici.

Starobylí Peršané věřili, že Země spočívá na obrovském safíru a barva nebe je jeho odrazem.

Ačkoli máme většinou safír spojený s modrou barvou, tímto názvem se označují v podstatě všechny drahokamy na bázi korundu kromě červeného rubínu. Setkat se tedy můžeme se safírem různých barev, z nichž známá a oblíbená je například růžová odrůda safíru, která bývá některými gemology řazena mezi světlé rubíny. Jak tedy vidíme, nepanuje o rozdělení tohoto minerálu shoda ani mezi odborníky.

Většina safírů nemá přirozenou intenzivní modrou barvu a musí být tedy upravovány tepelným ohřevem, aby měly požadovaný odstín a lesk. Safír je také zařazován do tzv. Velké trojky drahokamů, která obsahuje rubín, smaragd a safír. Jedná se (hned po diamantu) o ty nejvzácnější a nejcennější drahokamy. Od nepaměti mají čestné místo v mnoha korunovačních klenotech a zásnubních prstenech a jsou obecně nejoblíbenějšími drahokamy používanými v klenotnictví.

Základní informace

  • Drahokamová rodina Korund
  • Drahokam znamení Býk a Panna
  • Tvrdost (Mohsova stupnice)
  • Naleziště Myanmar, Srí Lanka, Austrálie, Vietnam, Nigérie.
  • Drahokam měsíce Září
  • Barva
    Modrá různých odstínů, bezbarvá, růžová, oranžová, žlutá, zelená, fialová, černá.

Gemologické parametry safíru

  • Chemické složení Al2O3, oxid hlinitý
  • Relativní hustota 3,95 až 4,03
  • Krystalografická soustava Trojuhelníkové, šestihranné pyramidy
  • Index lomu 1,762 až 1,788 (+0.08, -0.04)
  • Dvojlom 0,008
  • Vryp bílý
  • Absorpční spektrum Modré - 471, 460, 455, 450, 379; Žluté - 471, 460, 450; Hnědé - 471, 460 - 450
  • Fluorescence modré – žádná, bezbarvé – oranžově žlutá, fialová

Kupujeme safír

Barva (color)

Nejčastější a nejoblíbenější barvou safíru je jednoznačně modrá. Intenzita modré barvy je nejdůležitějším faktorem, který určuje kvalitu a cenu tohoto drahokamu. Vícekarátový safír světlé barvy má podstatně nižší hodnotu než menší kámen mnohem intenzivnější barvy.

Safíry, které jsou příliš tmavé nebo příliš světlé, jsou obecně méně hodnotné. Za nejhodnotnější jsou považovány intenzivně modré safíry, ne však příliš tmavé až inkoustově modré. Na druhou stranu světle modré safíry mají často jedinečný lesk, který u tmavších safírů jen tak nenajdeme, a mohou být tedy vysoce ceněné. Vzácné jsou rovněž vícebarevné safíry a kameny netradičních barev, jakými jsou například zelené, žluté a černé safíry.

  • Zlaté visací náušnice s modrými safíry Elaine
    Zlaté visací náušnice s modrými safíry Elaine
  • Cluster náušnice s měsíčním kamenem, safírem a diamanty Roseann
    Cluster náušnice s měsíčním kamenem, safírem a diamanty Roseann
  • Cluster prsten s akvamarínem, safírem, měsíčním kamenem a diamantem Roche
    Cluster prsten s akvamarínem, safírem, měsíčním kamenem a diamantem Roche
  • Stříbrný přívěsek se znamením a modrým safírem Býk
    Stříbrný přívěsek se znamením a modrým safírem Býk
  • Cluster prsten s asscher tanzanitem, padparadscha safírem, rubínem a diamantem Kenny
    Cluster prsten s asscher tanzanitem, padparadscha safírem, rubínem a diamantem Kenny

Za různé barvy safíru vděčí tento drahokam obsahu další kovů. Železo a titan mohou dodávat safíru jiné barvy podle toho, v jaké formě se v něm nacházejí. Pokud jsou oba kovy volně rozptýlené, získá safír svou typicky modrou barvu. Pokud se v korundu železo a titan naopak vyskytují ve formě celistvých inkluzí, má safír barvu růžovou. Fialové safíry mají vysoký podíl vanadu. Pokud se v korundu objevuje chrom, vzniká jasně červený rubín. Jestliže však ke chromu přidáme ještě železo a vanad, vznikají jedinečné oranžové tóny. Takto zbarvený safír se nazývá padparadscha.

Padparadscha je vzácným druhem safíru, který je zvláštní nejen svou unikátní růžovooranžovou barvou, ale i tím, že se jedná o jediný druh safíru, který má vlastní název. Označení padparadscha znamená lotosový květ a jeho původ pramení z jazyku, kterým se mluví na Srí Lance. Zde jsou také hlavní naleziště tohoto kamene. Více se o něm můžete dočíst v samostatném článku.

Safír barvy

Čistota (clarity)

Safír bývá často lesklejší a čistější než rubín. Čisté safíry nemají žádné inkluze, které by byly viditelné pouhým okem, takové kameny jsou ale velice vzácné. Slavné a nejcennější safíry se pyšní krémově modrou barvou, která je způsobena takzvaným efektem jemného hedvábí pokrývajícím povrch kamene. Jedná se o drobné a pravidelně rozptýlené inkluze v podobě rutilových jehliček. Tyto rutilové jehličky utvářejí hvězdicový efekt v safíru - unikátní rozptyl světla, který připomíná hvězdu. Příliš velké množství tzv. hedvábné vrstvy však zakrývá přirozenou barvu safíru, takže drahokam působí šedě.

Brus (cut) a tvar (shape)

Pro safíry je typická různorodost tvarů a zpracování. Nejvzácnější jsou oválné tvary, ve kterých vynikne hvězdicový efekt drahokamu. Časté jsou také tvary fancy a emeraldové brusy. U méně čistých safírů se používá tvar kabošon.

Safír brus

Opracování safíru

Pro safíry je typické tepelné opracování. Kameny jsou zahřívány při 1700 až 1800 °C po dobu několika hodin a poté jsou broušeny do požadovaných tvarů. Díky tepelnému opracování získávají intenzivnější a bohatší modrou barvu. K nalezení jsou i safíry krásně modré barvy, které nebyly tepelně ošetřeny. Takové kameny jsou ovšem velice vzácné a drahé. Mezi další formy úprav patří například proces difuze, který se používá u safírů s hvězdicovým efektem, a úprava berylliem, díky kterému získávají kameny nádech oranžové barvy, kterou připomínají vzácné padparadscha safíry.

Cena

U safírů je určujícím faktorem hodnoty jejich barva. Nejvíce ceněné barevné varianty safírů jsou intenzivně modré kameny s krémových nádechem, a to ve středně tmavých odstínech. Většina safírů bývá tepelně upravována, aby se dosáhlo požadované barvy. Takové upravované safíry mají ovšem menší hodnotu než safíry s přirozeně krásnou modrou barvou. Vysoce ceněné jsou také safíry s méně tradiční barvou, než jakou je modrá.

Zajímavosti o safíru
Kámen pro princeznu

Zásnubní prsten zdobený safírem nejprve daroval princ Charles Dianě. Tím stejným prstenem pak požádal o ruku svou přítelkyni Kate i princ William. Díky tomuto jedinečnému šperku se prudce zvýšila obliba zásnubních prstenů s barevnými drahokamy.

Vysoká odolnost

Díky vysoké odolnosti našel syntetický safír uplatnění třeba ve výrobě součástek pro kosmické lodě a přístroje.

Kámen moudrosti

Safír je symbolem moudrosti. Safírové šperky jsou proto oblíbeným dárkem k maturitě nebo promoci.

Mýty a legendy

Nejpoutavější legenda o stvoření safíru vypráví o muži jménem Džampal, který žil kdysi na Cejlonu. Byl lovcem a jeho nevídaná krása byla tak okouzlující, že ženy a dívky se na něj ostýchaly třeba jen podívat. Ostatní lovci používali k lovu luky a šípy, jemu však stačil pouze obyčejný bumerang. Jednoho dne se rozhodl strávit noc v lese, ale nemohl spát, protože nad jeho hlavou zářila třpytivá hvězda. Byla tak krásná, až se Džampal do ní zamiloval. Každý večer přišel na stejné místo a hvězdu obdivoval. Když za úsvitu tmavomodrá hvězda sestoupila tak nízko, že se jí mohl téměř dotknout, zašeptal: "Buď mou hvězdou.". Ale hvězda nic neodpověděla a zmizela v mlze. Další večer se Džampal vrátil a jeho krásná hvězda opět svítila nad ním. Najednou vyskočilo z křoví zvíře a lovec po něm, jak měl ve zvyku, hodil bumerang. Zvíře však svými rohy vymrštilo bumerang do nebe a useklo kousek hvězdy. Ten spadl před mladého muže. Byl to tmavomodrý kamínek, ve kterém uprostřed svítila hvězda. A tak vznikl tzv. hvězdný safír.

  • Zlatý cluster prsten s topazem, safírem a moissanity Avah
    Zlatý cluster prsten s topazem, safírem a moissanity Avah
  • Minimalistické náušnice se safíry a diamanty Durante
    Minimalistické náušnice se safíry a diamanty Durante
  • Stříbrný přívěsek srdce se safíry a diamantem Tanish
    Stříbrný přívěsek srdce se safíry a diamantem Tanish
  • Cluster náušnice s akvamarínem, safírem, měsíčním kamenem a diamantem Kerrie
    Cluster náušnice s akvamarínem, safírem, měsíčním kamenem a diamantem Kerrie
  • Zlatý prsten s modrým safírem a diamanty Tubiah
    Zlatý prsten s modrým safírem a diamanty Tubiah

Safír a jeho účinky

Po staletí je safír symbolem pravdy, upřímnosti a věrnosti ve vztazích. Přináší mír, radost a moudrost svému nositeli. V minulosti byl safír považován za talisman, který svého nositele chrání před zlými duchy. Ve středověku lidé věřili, že hvězdicový safír chrání cestovatele a poutníky na jejich dobrodružných cestách. Síla safíru je prý natolik velká, že nepřestává působit ani na své původní majitele, i když už safír nosí někdo jiný.

Podle knižních zdrojů z období středověku podporuje safír také moudrost a intelekt. Podobně o safíru smýšlí i hinduistické systémy, podle kterých je safír symbolem šesté čakry nacházející se uprostřed čela. Tato čakra souvisí s intelektuálními schopnostmi jedince a je rovněž symbolem třetího oka neboli šestého smyslu.

Protože safír je skutečně významný drahokam, stal se symbolem měsíce září.

Nejčastěji modrý či růžový safír kraluje Býkům a Pannám, jimž přináší trvalé štěstí. Býci ocení jeho schopnost rozvíjet trpělivost, objevovat duševní vyrovnanost a možnost utřídit si myšlenky. Snáze ovládají své city a hledají duchovní pravdu. S jeho pomocí se jim daří dosahovat lepších výsledků v práci i osobním životě. Panny z drahokamu čerpají harmonii a čisté emoce. Vymaňují se pod jeho vlivem ze zastaralého uvažování a vlastních strachů a podezíravosti. V jeho hřejivém objetí nacházejí jistotu a bezpečí, jež jim umožňují lépe pracovat s vlastními schopnostmi a rozumem. U Blíženců se drahokam soustředí především na posílení koncentrace, u Vah na upřímnost a lásku k pravdě. Pro Střelce safír představuje věrného průvodce na cestě za poznáním nejvyšší pravdy a Vodnáře kámen učí rozpoznávat, který z jejich nápadů stojí za realizaci a v čem spočívá smysl života. Drahokam oprošťuje Ryby od zmatků a iluzí, jež se táhnou jejich existencí.

Nejznámější safír

Největší safír se nazývá "Hvězda Indie" (z angl. Star of India) a má úžasných 536 ct. Byl objeven asi před třemi sty lety na Srí Lance a byl věnován Americkému muzeu finančníkem J. P. Morganem. Tento vzácný safír byl z muzea ukraden Jackem Murphym, u kterého byl drahokam o dva měsíce později nalezen, což tento kámen ještě více proslavilo.

Star of India

V současné době je safír nejpopulárnějším drahokamem osazovaným do zásnubních prstenů. Snad nejslavnější zásnubní prsten nese 12ct cejlonský safír, který původně patřil princezně Dianě a nyní jej nosí vévodkyně Kate, manželka prince Williama. Tento prsten a jiné safírové šperky slavných osobností si můžete prohlédnout v samostatném článku Celebrity a safír.

Další slavné safíry

Starry Night (Hvězdná noc)

Tomuto krásnému 112ct safíru původem z Barmy se také někdy přezdívá Van Goghův safír. Nápadně totiž vzhledem a barvou připomíná hvězdy a večerní oblohu ze slavného obrazu malíře Vincenta van Gogha, který se jmenuje Starry Night, neboli Hvězdná noc. Na povrchu tohoto slavného safíru se třpytí velká symetrická hvězda díky unikátní souhře světelných paprsků. Tento safír je jednou z nejkrásnějších ukázek hvězdicového efektu na povrchu drahokamů.

Starry Night

Logan

Tento safír je jedinečnou ukázkou bezchybného modrého safíru broušeného do tvaru cushion (polštář), který je se svou váhou 499 ct zároveň druhým největším safírem na světě. Pro představu - tento safír je veliký asi jako vajíčko. Drahokam je původem ze Srí Lanky a roku 1960 byl darován Smithsonianskému institutu paní Polly Logan, po které je pojmenován. Modrý safír je součástí krásné brože, kterou po obvodu zdobí 20 třpytivých diamantů.

Star of Bombay (Hvězda Bombaje)

Další krásný 182ct safír tvaru kabošon pochází ze Srí Lanky a společné se safírem Star of India je jediným safírem, jehož jméno se neshoduje s krajinou původu. Tento safír dostala roku 1935 darem slavná holywoodská herečka němých filmů Mary Pickford od svého manžela během natáčení stejnojmenného slavného filmu Star of Bombay. Ve své závěti darovala safír Smithsonianskému institutu. A jen tak pro zajímavost, po tomto safíru je pojmenován i slavný alkoholický nápoj - anglický gin Bombay Sapphire.

Star of Bombay

Rockefellerův safír

Krásný 62ct safír koupil roku 1934 od indického vládce slavný finančník pan Rockefeller, který jej věnoval své první ženě Abby. Ta jej nosila ve formě brože. Po její smrti připadl safír druhé ženě tohoto slavného finančníka, která jej nechala Pierrem Cartierem přetvořit do krásného platinového prstenu se safírem osazeného na bocích diamanty ve tvaru trojúhelníků.

Bismarckův safír

Součástí krásného náhrdelníku plného diamantů je i jedinečný safír původem ze Srí Lanky. Tento náhrdelník byl vytvořen roku 1935 Pierrem Cartierem na přání hraběnky Mony von Bismarck, která byla pyšnou nositelkou tohoto šperku. Safír má skoro 100 ct a k výrobě šperku byla použita také ryzí platina. Hraběnka Bismarcková jej roku 1967 darovala Smithsonianskému muzeu.

Hall safírový náhrdelník

Neméně krásný je i náhrdelník obsahující 36 modrých safírů tvaru cushion (polštář). Safíry jsou původem ze Srí Lanky a doplňuje je celá sada těch nejkrásnějších diamantů. Náhrdelník byl vytvořen slavnou zlatnickou společností Harry Winston na přání paní Evelyn A. J. Hall, která náhrdelník vlastnila a poté jej darovala Smithsoniankému institutu.

Hall safírový náhrdelník

Midnight Star (Půlnoční hvězda)

Tento velký 116karátový safír původem ze Srí Lanky je jednoznačně pojmenován podle svého charakteristického vzhledu. Má totiž temně fialovou barvu, kterou skutečně připomíná půlnoční nebe. I na tomto safíru je k vidění krásný hvězdicový efekt, který je ještě umocněn výjimečným temným zabarvením. Safír je vystaven v Americkém muzeu a jedná se o jeden z největších safírů takto tmavé barvy.

Midnight Star (Půlnoční hvězda)

The Black Star of Queensland (Černá hvězda Queenslandu)

Tento krásný tmavý safír byl náhodně objeven ve 30. letech v Austrálii a má úžasných 733 ct. Jedná se o největší nalezený safír s hvězdicovým efektem, který má navíc i jedinečnou černou barvu. Během historie změnil krásný safír několikrát svého majitele a nyní je v rukou soukromého sběratele. Tento jedinečný černý safír je zasazen do bílého zlata a po obvodu je obklopen 35 bílými diamanty.

Černá hvězda Queenslandu

České korunovační klenoty

Vzácné safíry jsou součástí i českých svatováclavských korunovačních klenotů, konkrétně korunovační koruny a královského jablka. Kromě safíru zdobí tyto klenoty i další drahokamy jako rubíny, perly, smaragdy, rubelity a akvamaríny. Některé drahokamy korunovační koruny pochází ze svatebního věna Blanky z Valoisa, manželky Karla IV.

České korunovační klenoty

Britské korunovační klenoty

Rovnou dva krásné safíry obsahují i britské korunovační klenoty. Jedním je tzv. Edwardův safír pocházející z 11. století z dob korunovace krále Edwarda. Druhý safír byl původně majetkem skotského království a je označován jako tzv. Stuartovský safír. Oba safíry se nachází na královské korunovační koruně.

Zajímavosti o safíru

Safír v umění

Přestože je safír jedním z nejtvrdších drahokamů, býval především v době antiky používán pro umělecká díla, jakými byly například drobné sošky. Slavnou plastikou je soška Buddhy vyřezávaná ze světle modrého safíru. Výjimečná je tato soška nejen použitým materiálem, ale i dokonale propracovanou technikou řezbářství. Vzácná soška je vystavena v Britském muzeu.

Safír v průmyslu

Díky svým unikátním fyzikálním vlastnostem bývá safír s oblibou používán i v průmyslu. Pro tyto účely jsou využívány lab-grown safíry, tedy safíry vyrobené v laboratoři za podmínek odpovídajících prostředí, v kterém vznikaly safíry v přírodě. Zpracovatelský průmysl si váží především vysoké tvrdosti safíru, jeho odolnosti vůči vysokým teplotám a schopnosti bránit pronikání UV záření.

Safír je používán především při výrobě laserů a také pro výrobu tzv. modrého skla, které se používá například v nanotechnologiích. Běžní uživatelé se s modrým sklem setkávají i v každodenním životě. V některých svých chytrých telefonech jej totiž používá i společnost Apple na výrobu displejů. Technologie safírového modrého skla je používána i při výrobě skenovacích zařízení, hodinek nebo některých LED monitorů.

Tarantule safírová (angl. Gooty sapphire ornamental tree spider)

Přízvisko safírová získal i jeden ze zástupců živočišné říše, a to vzácná tarantule vyskytující se na jediném místě na světě - v oblasti jižní Indie - kde byla poprvé nalezena ve městě Gooty. Označení safírová si vysloužila právem, protože má krásnou modrou barvu. Na zádech má také výrazné bílé ornamenty, které mohou vzdáleně připomínat hvězdicový efekt typický pro safíry. Jedná se o velice vzácný a chráněný druh živočicha, jehož cena je chovateli vyčíslena na zhruba 15 000 Kč. Je to tedy takový drahokam v pavoučí říši.

Safírová tarantule

Zdroje obrázků: anaheimhillsjewelry.com, jemboxx.wordpress.com, pixel.nymag.com, 4csblog.gia.edu, jemboxx.wordpress.com, lovingnewyork.co.uk, geogallery.si.edu, quora.com, jewelry-blog.internetstones.com, cs.wikipedia.org, ruby-sapphire.com, en.wikipedia.org, oceanoptics.com

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky