Znamení panny (23. 8. – 22. 9.)

Precizní a metodická Panna přistupuje k životu analyticky. Její flexibilitu podněcuje safír, odvahu a naději zas pro ni ukrývá jantar.

Znamení panny

Silné stránky

Panna je znamení pro perfekcionisty. Představuje živoucí symbol precizní dokonalosti. Jako taková dokáže být velice metodická a efektivní. Zemské znamení se rozhodně neřadí mezi ta, kolem nichž vzniká chaos a nepořádek. Neustále věnuje pozornost detailům a vyniká tedy pečlivostí. Panna plánuje a umí to. Myšlenkami stojí pevně na zemi a jde si neochvějně za svým cílem. Své protivníky zpravidla ohromí výřečností a schopností logicky argumentovat, a to i písemně. Panně nechybí zodpovědnost, statečnost a oddanost, s níž se věnuje rodině. Nikdo není schopen poskytnout lepší oporu než toto zemské znamení. Vzhledem k soustředěnosti, inteligenci a tvrdé práci může Panna dosáhnout velkých věcí.

 • analytičnost
 • všímavost
 • ochota
 • spolehlivost
 • preciznost

Slabé stránky

Kritičnost Panny a její až kousavé poznámky k nápadům a myšlenkám ostatních a k různým situacím ji představují jako stále podrážděnou osobnost opovrhující lidmi okolo. Její purismus často ústí v cynismus a iracionální chování. Zrozenec v zemském znamení umí být všetečný, čímž své blízké irituje. Přirozenou úzkostlivostí a úzkoprsostí nedělá dobrý první dojem. Ve svém pohledu na svět a ve svých názorech zůstává Panna pevná, neumí se přizpůsobit a odchýlit od pevně zakořeněného přesvědčení. Extrémní náladovost a nevyrovnaný temperament ji ženou z hlubokých depresí do nejvyššího blaha a zpět bez jakéhokoliv rozmyslu. Panna ráda zasahuje do života ostatních a svou vlezlostí dokáže napáchat řadu potíží.

 • skeptičnost
 • úzkostlivost
 • nepřizpůsobivost
 • chlad
 • dotěrnost

Hlavní drahokamy

Safír

Safíry se objevují v mnoha barvách, nejčastěji však v modré, která nabízí jasné myšlení, čisté emoce a posiluje intuici. Panna z drahokamu čerpá harmonii. Kámen podporuje její klid a pročišťuje její pohled na svět. Vymaňuje ji z přehnaně kritického zacyklení a eliminuje duševní bloky a zastaralé myšlení. Otevírá jí tak cestu k flexibilitě.

Jeden z nejvzácnějších drahokamů od základu zušlechťuje a obnovuje osobnost zemského znamení. Zpřístupňuje její rigidní vědomí novým a nestandardním myšlenkám a dává jí víru v existenci vyšší moci. Panna tak nachází jistoty a bezpečí, takže se může věnovat zdokonalování vlastní povahy. Dokáže lépe pracovat se svými schopnostmi a rozumem a podpořit své blízké v nelehkých chvílích.


Jantar

Žlutavý jantar vnáší do Pannina přístupu a chování více lidskosti a velkorysosti. S jeho pomocí se dokáže zrozenec v zemském znamení svěřit s důvěrou životu, uvolnit se a nahradit nervozitu a úzkostlivost klidem a nadějí. Drahokam upevňuje Pannino zdraví a rozvíjí její prozíravost. Kámen svojí silou podporuje i realizaci jejích nápadů a dodává jí odvahu se do nich pustit.

Unikátní drahokam rovněž posiluje její trpělivost a usnadňuje jí rozhodování. Mimo jiné stimuluje paměť a zklidňuje nejistou Pannu. Pomáhá jí zapomenout na staré křivdy a vnáší jí do života rovnováhu a racionální přístup k řešení problémů. S jantarem při sobě se zemské znamení nemusí bát čerpat inspiraci všude kolem sebe a rozvíjet svoji skrytou kreativitu.

Další drahokamy

Ametyst propůjčuje Panně schopnost intuitivního chápání a umožňuje jí využívat nabyté poznatky a zkušenosti. Citrín v barvě vycházejícího či jasného slunce jí zas rozšiřuje obzory a pomáhá jí vedle detailů pojmout i celek. Podobnými podpůrnými vlastnostmi vyniká i lazurit. Karneol vnáší Panně do života větší vitalitu, pocit jistoty a bezpečí. Sodalit směřuje Pannu k podstatným věcem a učí ji prosadit se a koncentrovat se na cíl. Tygří oko ostří rozum a odhaluje hranice racionálního myšlení, čímž vede zemské znamení k zaměření se na to podstatné. S onyxem nechybí Panně nadhled, achát jí zas vlévá do žil harmonii. Nádherný jaspis podporuje nezištnost a skromnost a ukazuje cestu k duševnímu rozvoji. Lapis lazuli odbourává vztek a vyrovnává nálady zemského znamení stejně jako zelenozlatý olivín. Podobnými vlastnostmi se může pochlubit i topaz: mírní strach, vztek i deprese. Radost a štěstí spolu s vnitřním klidem se k Panně dostanou prostřednictvím dvoubarevného ametrínu i rudého rubínu. Rodochrozit nápomocně harmonizuje a vyrovnává osobnost.

 • Datum

  23. 8. – 22. 9.

 • Živel

  Země

 • Planeta

  Merkur

 • Drahokamy

  Safír a jantar

 • Barva

  Žlutá, bílá, zelená