Jak zjistit správnou velikost prstenu

Alespoň jednou v životě každého z nás nastane chvíle, kdy bychom rádi obdarovali někoho z našich blízkých krásným prstenem. Jenže v tu chvíli nám nastane nejedna perná chvilka. Jak určit velikost prstenu, abychom koupili skvěle padnoucí kroužek? Nebojte, ani tentokrát vás v tom nenecháme, ale poodhalíme vám další vychytávky ze světa třpytivých šperků! Následující tipy jsme připravili s velkou pomocí našich zákazníků, kteří se s námi podělili o své zkušenosti. Některé jsou poměrně snadné, jiné jsou opravdu rafinované, ale věříme, že mezi nimi najdete takový, který vám při výběru toho přesně padnoucího prstýnku pomůže. A kdybyste se náhodou netrefili, tak nezoufejte. I s takovými případy počítáme, a proto u nás máte úpravu velikosti zlatých a platinových prstenů zdarma.

Obdarovaná o prstenu ví (nebo obdarováváte samu sebe)

Pokud jste se se svým záměrem dané osobě svěřili, máte napůl vyhráno. V očekávání krásného prstenu vám při výběru správné velikosti bude určitě nápomocná. Prozradíme vám pár triků, jak spolehlivě zjistit potřebnou velikost prstenu, což se vám bude hodit i v případě, že si chcete koupit prsten sami pro sebe.

1. Navštivte klenotnictví

Navštivte jednoduše s obdarovávanou osobou vyhlédnuté zlatnictví a prsten můžete vyzkoušet přímo na místě. V některých menších obchodech a e-shopech, jako třeba u nás v Eppi, si můžete domluvit osobní schůzku s profesionálním poradcem, který vám rád pomůže zjistit velikost prstenu. Stavte se za námi do naší pražské prodejny v ulici Národní a my vám rádi pomůžeme jak s měřením, tak i s výběrem.

Navštívit Eppi prodejnu

2. Přeměřte prsten ze šperkovnice

Poradit si můžete i bez návštěvy poboček obchodů, stačí, když s obdarovávanou společně přeměříte některý z jejích prstenů, který má ve šperkovnici. Ale pozor, u přeměřování prstenu je potřeba měřit vždy vnitřní rozměr, a to ať zvolíte přeměření obvodu nebo průměru prstenu. Rozměry měřte na milimetry a pak už podle nich snadno naleznete prsten, který padne jako ulitý.

 • Eternity prsten s diamanty Khalid
  Eternity prsten s diamanty Khalid
 • Okouzlující prsten s mechovým achátem Isabela
  Okouzlující prsten s mechovým achátem Isabela
 • Set prstenů s možností výběru lab-grown diamantu Carina
  Set prstenů s možností výběru lab-grown diamantu Carina
 • Atypický cluster zásnubní prsten s moissanitem a lab-grown diamanty Talisha
  Atypický cluster zásnubní prsten s moissanitem a lab-grown diamanty Talisha
 • Prsten Toi et Moi s rubínem a lab-grown diamantem Caro
  Prsten Toi et Moi s rubínem a lab-grown diamantem Caro
 • Eternity prsten s moissanity Sykes
  Eternity prsten s moissanity Sykes

3. Použijte speciální měřítko

Připadá vám měření popsané výše složité a bojíte se, že nebudete přesní? U nás v Eppi máme pro prsteny chtivé zákazníky i sofistikované řešení v podobě měřicího proužku, se kterým si můžete velikost prstu změřit v pohodlí domova! Měřítko prstenů je nastavitelný plastový kroužek, který si navléknete na prst a utáhnete jej jako kravatu, a to do takové míry, aby vám byl kroužek na prstě příjemný. Takto pohodlně by vám měl padnout i prsten, jehož velikost zjistíte právě díky měřítku. Určitě také vyzkoušejte, jestli nastavené měřítko z prstu pohodlně stáhnete. Pokud máte větší klouby, je potřeba tomu přizpůsobit i velikost.

4. Použijte provázek

Pokud potřebujete zjistit velikost prstenu co nejrychleji, mohla by vám přijít vhod pomůcka, která s trochou snahy poslouží jako náhrada za měřicí proužek. V několika jednoduchých krocích vám ukážeme, jak změřit velikost prstenu za pomoci obyčejného provázku či stužky.

Jak zjistit velikost prstenu pomocí provázku
1.
Jak zjistit velikost prstenu pomocí provázku
2.
Jak zjistit velikost prstenu pomocí provázku
3.
Jak zjistit velikost prstenu pomocí provázku
4.
 1. Vezměte si dostatečně velký kus provázku, se kterým se vám bude dobře manipulovat, a provlékněte ho pod měřeným prstem.
 2. Provázek okolo prstu obtočte a lehce (!) utáhněte.
 3. Ve středu prstu na provázek vyznačte pomocí tužky bod tak, abyste označili obě jeho části.
 4. Nakonec provázek natáhněte a rovnoměrně přiložte k pravítku – vyznačené rozmezí udává velikost vašeho prstenu.

Psst! Prsten je tajná záležitost!

A teď začíná ten pravý adrenalin. Jak poznat velikost prstenu, pokud má být jeho koupě tajemstvím? Přemýšlíte-li nad tím, jak zjistit velikost zásnubního prstenu nebo chcete šperk darovat jako tajný dárek, musíte přeměřit jeho velikost bez pomoci přítelkyně nebo jiné milované osoby. Nebude to sice jednoduché, ale díky pár následujícím osvědčeným tipům, které jsme sesbírali na základě našich osobních zkušeností nebo zkušeností našich zákazníků, by se vám to mělo povést.

5. Nenápadně se vyptávejte

Pokud máte na nákup prstenu dostatek času, můžete se s předstihem na velikost prstenu vyptávat nebo použít malou lest. Jako záminka vám mohou posloužit blížící se narozeniny některého člena vaší rodiny a přítelkyni či jinou obdarovávanou osobu můžete požádat o pomoc s výběrem dárku v podobě prstenu. Doporučujeme vybrat si za terč takového rodinného příslušníka, který má podobnou velikost rukou jako dotyčná. Společně vyberete „dárek“, který vám nakonec odhalí velikost, která padne i jí.

 • Zlatý prsten s černým trojúhelníkovým diamantem Daslis
  Zlatý prsten s černým trojúhelníkovým diamantem Daslis
 • Zlatý prsten se salt and pepper diamantem Granella
  Zlatý prsten se salt and pepper diamantem Granella
 • Zlatý zásnubní prsten s morganitem Mahiya
  Zlatý zásnubní prsten s morganitem Mahiya
 • Cluster prsten s morganitem, safírem, citrínem a diamantem Bluma
  Cluster prsten s morganitem, safírem, citrínem a diamantem Bluma
 • Eternity prsten s lab-grown diamanty Hvala
  Eternity prsten s lab-grown diamanty Hvala

6. Zeptejte se přátel nebo někoho z rodiny

Přátele obdarovávané nebo třeba sestru své přítelkyně můžete spolehlivě zasvětit do svých záměrů a mohou vám být při zjišťování velikosti prstenu velmi nápomocní. Je šance, že velikost budou rovnou znát. Nebo se mohou na velikost nenápadně zeptat, případně mohou navrhnout společné nákupy s dotyčnou a návštěvu klenotnictví a při zkoušení šperků zjistit správnou velikost prstenu a pak vám ji prozradit.

7. Půjčte si prsten ze šperkovnice

Nenápadně si vypůjčte jeden z prstenů, který vaše milovaná osoba ráda nosí, a máte jistotu, že jí bez problémů padne. Podle tohoto prstenu pak hravě vyberete správnou velikost a možná se inspirujete i podobným stylem. Doporučujeme ovšem nezapůjčovat si takový prsten, který je pro ni obzvlášť důležitý, protože při zaznamenání jeho ztráty byste jí způsobili zbytečné citové vypětí. Ani zapůjčení prstenu na delší dobu není ideální, protože při jeho navrácení do šperkovnice byste u ní mohli vzbudit podezření o vašich záměrech. Jeden až dva dny by tedy měly být dostačující. Dávejte také pozor na to, aby prsten seděl na správný prst a na správnou ruku. To je obzvlášť důležité, pokud kupujete zásnubní prstýnek.

8. Obkreslete si zapůjčený prsten

Jestliže nechcete zapůjčením prstenu vzbudit podezření nebo se obáváte, abyste prsten neztratili, mělo by vám stačit obkreslení kroužku prstenu na papír. Vždy obkreslujte kroužek prstenu jak zevnitř, tak i po vnějším obvodu, a proveďte více malůvek, abyste měli jistotu, že vám při obkreslování neujela ruka. Zkušený zlatník by podle tohoto nákresu měl naměřit správnou velikost prstenu. V případě nouze můžete prsten navléci na svůj prst a označit si místo, kam až jste prsten pohodlně navlékli. V klenotnictví poté přeměříte obvod v této části prstu pomocí měřících kroužků.

9. Porovnejte velikost s jiným prstenem

Někdy se nemusí žádná z předchozích metod podařit a budete si muset vystačit s odhadem velikosti. V takovém případě můžete milovanou osobu nenápadně přemluvit, aby si vyzkoušela váš prsten (pokud takový máte), a potom okem porovnat, jak by měl vypadat prsten s ideální velikostí. U přítelkyně může posloužit zásnubní prsten její kamarádky, který si může vyzkoušet. Tím získáte nejen představu o velikosti jejího prstenu, ale můžete se rovnou zeptat, jaký styl zásnubního prstenu by se jí líbil.

10. Porovnejte si ruce

Další metoda, kdy budete velikost pouze odhadovat, ale ani to nemusí být na škodu. Tento způsob se dá dobře použít, pokud vybíráte prsten pro osobu opačného pohlaví. Rozdíl ve velikosti rukou ženy a muže je značný, takže třeba pánský malíček odpovídá zhruba velikosti dámského prsteníčku. A naopak dámský prostředníček bude zhruba velikosti pánského prsteníčku. Nemusí to tak ale být vždy, takže zkuste ruce svého protějšku pořádně omrknout.

 • Zlatý prsten s routovým diamantem Vertius
  Zlatý prsten s routovým diamantem Vertius
 • Zásnubní prsten s olivínem a moissanity Lavita
  Zásnubní prsten s olivínem a moissanity Lavita
 • Zlatý zásnubní prsten se salt and pepper diamantem Xela
  Zlatý zásnubní prsten se salt and pepper diamantem Xela
 • Zlatý prsten s gravírem písmene Babire
  Zlatý prsten s gravírem písmene Babire
 • Elegantní zásnubní prsten plný diamantů Elaina
  Elegantní zásnubní prsten plný diamantů Elaina

11. Změřte velikost, když spí

Ti nejodvážnější z vás se mohou pustit do výzvy v podobě měření velikosti prstenu, až bude vaše milá spát. První možností je změřit přímo velikost prstu, na který bude prsten určený. K tomu vám může posloužit buď měřící proužek nebo provázek (viz tipy č. 3 a 4). Bude to ale vyžadovat skutečně hluboký spánek a vysokou míru šikovnosti a obratnosti z vaší strany. Jinak můžete přítelkyni nebo manželku vzbudit a také nepříjemně vyděsit.

Druhou možností je změřit prsten, což využijete v případě, že ho vaše partnerka nesundavá během dne z ruky, ale odkládá ho pouze během spaní, koupele či mytí nádobí. Právě její spánek je pro vás tou nejlepší příležitostí, kdy si můžete prstýnek „vypůjčit“ a změřit jeho rozměry jedním z výše popsaných způsobů (viz tipy č. 2 nebo 8).

12. Prostě se zeptejte

To, že se milované osoby narovinu zeptáte na velikost jejího prstenu, ještě neznamená, že jste vyzradili celé překvapení. Pokud se jedná o dárek, bude se jistě o to víc těšit. A u nákupu zásnubního prstenu navíc ani netuší, kdy a při jaké příležitosti žádost o ruku přijde, takže překvapení určitě nezkazíte.

Je potřeba připomenout, že sebelepší zvolená metoda tajného měření nikdy nezaručí, že bude prsten perfektně sedět. To zjistíte prostě až ve chvíli, kdy prsten milované osobě předáte a ta si jej bude moci vyzkoušet. Vždy tedy počítejte s možnými úpravami, a protože je jednodušší upravit menší prsten na větší, zvolte raději o trochu menší velikost. V případě úprav velikosti záleží i na typu prstenu a také na tom, o kolik velikostí, respektive mm bude prsten upravován. Prsteny s jedním kamenem se zpravidla upravují zcela bez problémů. Prsteny, které mají v sobě více kamenů, je těžší modifikovat, neboť hrozí deformace prstenu či vypadnutí kamenů. Stejné riziko hrozí, pokud zvětšujeme/zmenšujeme prsten o několik velikostí. Úpravy o více než 3 velikosti (např. zvětšení prstenu z velikosti 49 na velikost 53) bývají problematické u všech modelů. Každou žádost o úpravu velikosti proto posuzujeme individuálně. Zkuste tedy být při měření a zjišťování správné velikosti co nejpřesnější, abychom předešli případným komplikacím.
 • Zlatý prsten s emerald turmalínem a diamanty Marin
  Zlatý prsten s emerald turmalínem a diamanty Marin
 • Zlatý zásnubní diamantový prsten Wirk
  Zlatý zásnubní diamantový prsten Wirk
 • Zlatý prsten s emerald turmalínem a diamanty Marin
  Zlatý prsten s emerald turmalínem a diamanty Marin
 • Jedinečný zásnubní prsten s mechovým achátem Kettil
  Jedinečný zásnubní prsten s mechovým achátem Kettil
 • Prsten se třemi drahokamy dle vašeho výběru Dania
  Prsten se třemi drahokamy dle vašeho výběru Dania

Je prstýnek, který zrovna vybíráte, zásnubní? A podařilo se vám správné velikosti přijít na kloub? Tak hurá do vybírání toho pravého šperku!

Zajímavá fakta o velikosti prstenů

Naše dominantní ruka (tedy ta, kterou píšeme) je vždy trochu větší a širší než ta druhá. Dejte tedy pozor na to, kterou ruku přeměřujete a pro který prst bude prsten určený.
Nejčastější velikost prstenu je 52 a 53.
Prsteny se širokým kroužkem bývají obecně těsnější než útlé prsteny, proto pro přeměřování velikosti vyberte prsten s šířkou, kterou plánujete zvolit i pro vámi zakoupený prsten. V případě úzkého kroužku bude stačit menší velikost, pokud kupujete masivnější prsten, je třeba počítat s rezervou, která může být 2–3 mm. To platí především v případě pánských prstenů, které bývají obvykle silnější a masivnější než ty dámské.
 • Zlatý minimalistický prsten s měsíčním kamenem Emilien
  Zlatý minimalistický prsten s měsíčním kamenem Emilien
 • Stříbrný pánský prsten s gravírem podle vlastní volby Loslia
  Stříbrný pánský prsten s gravírem podle vlastní volby Loslia
 • Prsten z růžového zlata se švýcarským topazem Pitie
  Prsten z růžového zlata se švýcarským topazem Pitie
 • Zásnubní prsten Toi et Moi s moissanity Luca
  Zásnubní prsten Toi et Moi s moissanity Luca
 • Zásnubní prsten s lab-grown diamanty Amity
  Zásnubní prsten s lab-grown diamanty Amity

Velikost prstenu se také může měnit v průběhu dne nebo podle ročního období v závislosti na prokrvení našich rukou, což bychom při určování správné velikosti měli brát v potaz. Třeba po ránu máme prsty lehce oteklé a s nasazením prstenu můžeme mít potíže. V takovém případě pomůže umytí studenou vodou. Naopak v zimě máme prostydlé prsty mnohem tenčí a prsten se nám na ruce může mírně protáčet.

Jaká je velikost prstenu jinde na světě?

V článku jsme uváděli velikosti a rozměry prstenů v milimetrech, které se používají u nás a na Slovensku a které máme uvedené i u našich produktů. V jiných zemích se ale můžete setkat s odlišným číslováním, nezapomínejte proto také zohlednit mezinárodní velikost prstenů. Pokud se chystáte na dovolenou a rádi byste si jako suvenýr přivezli nějaký krásný prsten, připravili jsme pro vás tabulku, ve které najdete převod velikostí prstenů. Díky ní změřený průměr v milimetrech snadno převedete na odpovídající číslování, které značí vnitřní obvod prstenu.

Tabulka velikostí prstenu

Tabulka velikostí prstenů

Pokud si chcete tabulku vytisknout, PDF verzi pro tisk najdete zde.

A co až obdarujete sebe?

Protože svědkové na svatbě i dlouho před ní zastávají jednu z nejdůležitějších rolí, je hezké na ně myslet. A my na tyhle vaše speciální osoby myslíme s vámi! Zatím co pánové se rádi obdarují třeba manžetovými knoflíčky nebo gravírovanou sponou na kravatu, dámské části svatby jsme přichystali speciální kategorii krásných a zářivých dárků pro svědkyně nebo družičky.
Tak přejeme šťastnou ruku při výběru vašich i jejich šperků na celý život!

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky