Jak pečovat o šperky

Pořídili jste si dražší šperk a chtěli byste, aby vám vydržel co nejdéle jako nový? Existuje několik základních pravidel, jak se o své šperky starat a co se svým šperkem dělat a naopak nedělat, aby vám zůstal stále tak krásný, jako když jste ho poprvé spatřili v klenotnictví.

Odložte svůj šperk při sportu a fyzické práci

Při hrubší práci (například práci na zahradě nebo při úklidu) by se vám mohl šperk poškrábat nebo i jinak poškodit. Podobně se šperk může poničit nebo zašpinit při vaření, kdy se zejména v drobných drážkách prstýnků mohou usazovat různé nečistoty. Při sportu na šperk může pro změnu působit váš pot, který urychluje oxidaci povrchu kovu. Pokud nosíte prstýnek s větším kamenem, korunka s krapničkami by se mohla při nárazu nebo mechanickém tlaku uvolnit a riskujete ztrátu drahokamu. Při tlaku se může zdeformovat i kovový kroužek prstýnku, řetízek nebo náramek se naopak může zachytit a přetrhnout. Při plavání v bazénu působí na šperk chlor obsažený ve vodě. Při všech těchto činnostech tedy svůj klenot raději odložte.

Tip: Pokud nosíte prstýnek s větším kamenem, raději si ho neberte na místa, kde je vyšší koncentrace lidí (například koncert). Kamínek by se mohl vlivem tlaku uvolnit a v davu ho budete jen těžko hledat.

Pozor na domácí čisticí prostředky, kosmetické přípravky a jiné chemické látky

Ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, některé drahé kameny jsou poměrně měkké a jsou náchylné na poškrábání nebo poleptání. Zlato používané ve šperkařství je vlastně slitinou čistého zlata a jiných kovů. Čisticí prostředky urychlují oxidaci povrchu šperku, čím vyšší obsah čistého zlata, tím je šperk proti chemickým vlivům odolnější, ale pro změnu je měkčí, takže mu hrozí třeba poškrábání hrubým čisticím pískem. Nebezpečím jsou pro šperky i různé kosmetické přípravky, protože ani ty nejsou 100% přírodní. Jedná se hlavně o tělové spreje, parfémy, mýdla, krémy, laky na vlasy, prostě vše, čím se zkrášlujete. Všechny tyto látky mohou urychlit stárnutí vašeho šperku, některé ho mohou dokonce úplně znehodnotit.

Tip: Po nanesení tělové kosmetiky počkejte alespoň 10 minut a pak si své šperky znovu nasaďte. Při použití parfémů nebo laků na vlasy stačí kratší interval.

Nevystavujte své drahokamy náhlým změnám teplot

Hodně druhů drahých kamenů je citlivých na změnu teploty. Může to být náhlá změna teploty, nebo jen prostě příliš vysoká teplota (přímé slunce, horká voda). Hrozí změna barvy drahokamu nebo dokonce popraskání.

Zbystřit by měli především ti z vás, kteří vlastní šperky se smaragdem. Nejen, že tento drahokam by neměl přijít do styku s horkou vodou (nezapomínejte si tak včas odložit svůj smaragdový prstýnek i při mytí nádobí!), ale není ani vhodné nosit ho každý den. Jedná se o citlivý a jemný drahokam, který vyžaduje spíše příležitostné nošení. Při nesprávné péči by se mohl snadno poškodit.

Jednou za čas své šperky umyjte

K odstranění drobných nečistot stačí měkký hadříček. Jestli je šperk zašlý, můžete mu připravit lázeň ze saponátu na nádobí a teplé vody. Hodně jemným zubním kartáčkem pak můžete vyčistit usazeniny v záhybech šperku. Po koupeli šperk opláchněte studenou vodou, osušte a otřete jemným hadříčkem. Jestli se chcete o domácím čištění šperků dozvědět více, přečtěte si náš samostatný článek na toto téma. Vhod vám jistě přijde i několik rad a tipů, jak nejlépe vyčistit stříbro nebo zlato.

Tip: Nikdy šperk nečistěte zubní pastou nebo chemickými prostředky, které nejsou k tomuto účelu přímo určeny. Gumové či latexové rukavice připravují šperk o lesk.
Čištění perlového šperku

Hodně zašlé šperky si nechte vyčistit profesionálně

Nejlepší péči poskytnou vašim šperkům v klenotnictví, kde jsou na čištění šperků řádně vybaveni. Profesionální čištění laserem nebo ultrazvukem odstraní všechny nečistoty a usazeniny na vašem klenotu. Především čištění drahokamových a perlových šperků je lepší přenechat odborníkovi, nebo se s ním alespoň poradit. Některé šperky na sobě mají vrstvu rhodia, šperky z bílého zlata by bez něj neměly tak krásně kovově lesklou barvu. Vrstva rhodia se časem opotřebí, ale šperk si můžete nechat znovu porhodiovat a bude zase zářit jako nový. Podobně je to i u stříbra, kde rhodiová vrstva chrání kov před oxidací a zčernáním.

Tip: V Eppi vám ke každému u nás zakoupenému šperku nabízíme doživotní čištění zdarma.

Šperky odkládejte na bezpečné místo

Ať už odkládáte svoje šperky jen na noc, nebo na delší dobu, je potřeba pro ně mít připravené místo, kde budou odděleny jeden od druhého. Může to být originální krabička, ve které jste šperk koupili. Pokud vlastníte více šperků, je dobré pořídit si šperkovnici vyloženou měkkým materiálem s dostatečným množstvím přihrádek. Šperky by se neměly dotýkat jeden druhého, měly by být na suchém a neosvětleném místě (vlhko ani přímé sluneční záření jim nesvědčí). V poslední době oblíbené stojánky na šperky raději používejte pouze na bižuterii. I diamant se vám může poškrábat, a to zase o jiný diamant, nepovažujte tedy svoje diamantové šperky za nezničitelné a všem šperkům věnujte dostatečnou péči. Pokud šperky odkládáte v průběhu dne mimo domov, určitě je nedávejte do peněženky k mincím, kontakt s jiným kovem by je mohl poškodit. Nejlepší je mít pro takové případy v kabelce připravené malé igelitové sáčky, do kterých můžete šperky schovat. Nebo je můžete opatrně zabalit do papírového kapesníčku.

Tip: Po sundání otřete každý šperk čistým měkkým hadříkem, abyste odstranili mastnotu a pot.
Šperk v dárkové krabičce

Rada na závěr

Šperky jsou v první řadě určeny k tomu, aby nás zkrášlovaly. Zejména pokud se jedná o dražší kousky zdobené drahými kameny, nejsou to doplňky vhodné na každodenní nošení, ale doporučujeme je využívat pouze pro zvláštní příležitosti. U těch šperků, které nosíte každý den (zásnubní nebo snubní prsten, hodinky a další), je nejvhodnější nasadit si je jako poslední věc před odchodem z domu a po návratu je hned jako první odložit. Tato rada se týká hlavně prstýnků, řetízků a náramků, které jsou k poškození nejnáchylnější. Pokud nosíte náušnice, je vhodné je odkládat alespoň na noc a také při mytí vlasů.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky