Jak vybrat správnou šperkovnici

Ptáte se, proč tolik milujeme šperky? Proč nám ty malé kousky z kovu a kamenů učarovaly? Vždyť jde o doplňky, pouze o něco „navíc“. Jenže zamyslete se: většina vašich klenotů k sobě váže příběh či vzpomínku. Připomíná osobu dárce nebo příležitost, při níž se cennost dostala do vašeho vlastnictví. Šperk rovněž může vyjádřit, kým jste, poodhalit vaši hravost nebo kreativní stránku. Ať už pro nás mají klenoty jakýkoliv význam, nepopiratelně hrají v našich životech významnou roli. A protože je důležité je správně skladovat, nahlédneme dnes pod pokličku tomu, jak pro ně nejlépe vybrat šperkovnici.

Co je to šperkovnice

Když většina lidí přemýšlí o šperkovnicích, představuje si něco roztomilého a půvabného, co elegantně doladí interiér jejich domova nebo čím potěší své blízké. Nicméně volit box na klenoty pouze podle vzhledu není vždy nejšťastnějším rozhodnutím. Vaše drahocennosti do nevhodně vybrané šperkovnice nemusí pasovat, mohou se v ní zamotat anebo dokonce poškodit.

Naše třpytivé ozdoby bychom přitom měli chránit a pečovat o ně, jak nejlépe umíme. Najít pro ně ideální místo, kde našim základním šperkům na každý den nebo výjimečným kouskům na speciální události nic nehrozí. A právě takovým prostorem se často stává šperkovnice, organizér či pouzdro, v němž bezpečně ukryjete všechny své poklady.

Šperkovnice
Nabídka šperkovnic je široká, vybírejte proto důkladně
Šperkovnice
Ukládání klenotů je základním krokem ke správné péči

Na co se šperkovnice hodí

Přemýšlíte, jestli má cenu shánět šperkovnici, když stejně dobře poslouží mistička na nočním stolku nebo původní krabička? Věřte nevěřte, péče o šperky je mnohem komplexnější záležitostí, než se na první pohled zdá. Význam šperkovnice proto tkví v několika jejích základních rolích.

Ochrana před poškozením a ztrátou

Šperkovnice má za úkol chránit klenoty před nepříznivými vlivy okolí a ztrátou. Správné zacházení a uložení pomáhá zpomalit působení vzduchu a slunečního svitu na drahé kovy, takže například nemusíte tak často řešit čištění stříbra. Měkká přihrádka v kvalitní klenotnici snižuje riziko oxidace a koroze. Navíc má-li každý pár náušnic nebo manžetové knoflíčky své místo, bez potíží vždy najdete oba kousky.

Organizér na šperky

Známý český herec Jan Tříska řekl: „Mám rád pořádek a dobrou organizaci – to je moje životní krédo.“ Řadíte-li se mezi vyznavače stejné filozofie, pak vám uspořádanost klasické šperkovnice učaruje. Vždyť když každému kousku náleží vlastní přihrádka nebo věšáček, snadno si ráno vyberete a nakombinujete šperky, které perfektně doladí váš outfit na celý den.

Dárek

Elegantní a vkusný dárek, který potěší každého milovníka klenotů – i tak lze charakterizovat šperkovnici. Roztomilá malá krabička se hodí pro mladou dívku, luxusní kožená klenotnice pro pravou dámu a decentní pouzdro v zemitých tónech ocení každý elegán. Nabídka trhu je široká, proto po chvilce objevování jistě i vy narazíte na to pravé ořechové.

Interiérový doplněk

Ten, kdo si libuje ve skleněných materiálech, ocení futuristickou nebo minimalistickou šperkovnici. Vyznavačky módních trendů a luxusu se zaměří na rafinované modely, nejlépe ručně vyrobené. Podobně se hodí brát zřetel i na barvu klenotnice. Ta může ladit i kontrastovat s výmalbou zdí a ostatním nábytkem v ložnici či šatně. Vše se odvíjí pouze od osobního vkusu.

 • Cestovní pouzdro na šperky béžové Doha
  Cestovní pouzdro na šperky béžové Doha
 • Cestovní pouzdro na šperky béžové Venice
  Cestovní pouzdro na šperky béžové Venice
 • Cestovní pouzdro na šperky růžové Tokyo
  Cestovní pouzdro na šperky růžové Tokyo
 • Cestovní pouzdro na šperky růžové Rio
  Cestovní pouzdro na šperky růžové Rio

Typy šperkovnic

Ano, primárním důvodem ke koupi šperkovnice je získání prostoru na ukládání doplňků. Jenže právě při výběru nastává ten klíčový okamžik, kdy je třeba uvážit, co vlastně potřebujete nebo po čem toužíte. Nabídka trhu je neskutečně široká a pestrá, proto se vás pokusíme seznámit se základními typy a možnostmi, s nimiž se nejčastěji potkáte.

Krabičky nebo truhličky

Zpravidla se jedná o krabičky, které jsou širší než vyšší. Nejčastěji na ně narazíte ve tvaru obdélníku nebo oválu. Charakterizuje je odklápěcí víko, pod nímž se ukrývá buď jeden velký prostor, nebo jednotlivé přihrádky. Zaujmout vás mohou i modely připomínající komodu se zásuvkami. V každém šuplíčku na vás čeká jednolitý nebo dělený oddíl. Vřele doporučujeme šperkovnice obsahující přihrádky, které usnadní organizaci vašich klenotů a rovněž zabrání jejich smíchání a zapletení. Ideální jsou tak na náušnice, manžetové knoflíčky a prstýnky, podle řešení svého vnitřku pak i na náhrdelníky a náramky.

V této kategorii lze typicky volit krabičky podle tvaru, velikosti, materiálu a barvy.

Cestovní pouzdra

Ti, kdo hodně cestují, ocení praktická pouzdra na zip, do nichž se vejde ideální množství nezbytných kousků. Tomuto snadno uzavíratelnému typu šperkovnic samozřejmě nechybí logické vnitřní uspořádání. Oddělené přihrádky jsou určené pro různé klenoty a dokáží je spolehlivě ochránit při všech nástrahách pozemní i letecké dopravy. Velikost cestovního pouzdra na šperky se hodí volit podle množství ozdob, které se během výletu unosí, a podle doby strávené na cestách.

Existují i specifické klenotnice, do nichž lze pouzdra na šperky vkládat, a podle potřeby si vždy vybrat to, které zrovna odpovídá typu a účelu cesty.

Stojany na šperky

Z různých materiálů se vyrábí také populární stojany na šperky. K nejúspěšnějším patří ty ve tvaru stromu, jež jsou ideální hlavně na visací náušnice a náhrdelníky, případně kuželovité, které skvěle poslouží vaší sbírce prstýnků. Mnohé z nich ve spodní části doplňuje odkládací mistička, některé pak uvnitř skrývají i menší úložný prostor. Za velkou výhodu lze považovat možnost mít šperky stále na očích. Méně výhodné už však je vystavení okolním vlivům, které mohou narušit strukturu povrchu klenotu, a vás tak čeká hledání nejlepšího způsobu, jak vyčistit třeba milovaný zlatý šperk.

 • Cestovní pouzdro na šperky růžové Tokyo
  Cestovní pouzdro na šperky růžové Tokyo
 • Cestovní pouzdro na šperky béžové Venice
  Cestovní pouzdro na šperky béžové Venice
 • Cestovní pouzdro na šperky růžové Rio
  Cestovní pouzdro na šperky růžové Rio
 • Cestovní pouzdro na šperky béžové Doha
  Cestovní pouzdro na šperky béžové Doha

Jak vybrat správnou šperkovnici

Výběr šperkovnice může být stejně matoucí jako koupě perfektního klenotu. Víme, jaké to je, když se kolem vás nachází nekonečně mnoho možností. Nákupní dilema ulehčí dobré plánování a nastavení si hlavních kritérií. Když budete vědět, po čem toužíte, počet vhodných kousků se vám zúží. Při hledání ideální šperkovnice se proto zaměřte na několik základních faktorů, které vám pomohou získat přesně to, co potřebujete.

Hledejte ideální materiál

Mezi perfektní materiály, které šperkovnicím sluší, se řadí kůže a koženka. Různorodé barevné variace osloví všechny, kdo hledají jak užitný, tak ozdobný předmět, který prozáří novodobý i klasický interiér. Kousky z tabákově hnědé kůže poslouží moderním gentlemanům na uložení sbírky hodinek, manžetových knoflíčků, případně i prstenů. Koženkové klenotnice v něžných pastelových odstínech potěší každou dámu, sytě a zářivě zbarvené modely pak rozradostní všechny malé parádnice.

Existuje rovněž spousta nádherných smaltovaných nebo kovových klenotnic, ty však nejsou úplně ideální. U nich vzhled totiž převažuje nad účelností. K zajímavým materiálům na výrobu boxů na šperky ale patří i dřevo. To, je-li dobře ošetřené, dokáže ochránit před vznikem vlhkosti. Milovnice starožitností nadchnou lakované, vyřezávané či malované kousky.

Plastové boxy budou vždy vypadat poněkud lacině, zkuste se jim proto raději vyhnout. Toužíte-li však po průhledném materiálu, který vám ulehčí ranní hledání správného páru náušnic, nebojte se skla. Luxusní zpracování osloví na první pohled a při správném zacházení vydrží věčnost.

Prozkoumejte svoji sbírku šperků

Uvážili jste někdy, kolik klenotů vlastníte? Při výběru šperkovnice nastává ideální čas na rychlou inventuru. Jste spíš na náhrdelníky, náušnice nebo náramky? Pokud zbožňujete prstýnky, zaměřte se na krabičky s jasně vyznačenými přihrádkami, do nichž lze jednotlivé kousky vložit. Řetízky a náhrdelníky si zaslouží klenotnici v podobě skříňky či stojánku, na který je lze jednoduše zavěsit. Hlavním cílem je zvolit šperkovnici, jež zabrání zamotání a pomíchání oblíbených kousků dohromady.

Množství vašich šperků zajisté ovlivní i velikost boxu, pro který se rozhodnete. Trh nabízí vše. Od malých pouzder na pár základních kousků po střední a velké šperkovnice, jež dokáží ochránit a pečlivě zorganizovat veškeré rodinné klenoty. Větší šperkovnice často vynikají originálním řešením přihrádek na náušnice, prsteny, náramky, řetízky i medailonky.

Šperkovnice
Při výběru správné šperkovnice hraje zásadní roli vaše sbírka klenotů
Šperkovnice
Na prstýnky je ideální pouzdro, pro přívěsky oceníte stojan

Osahejte si výstelku šperkovnice

Jestliže vyrazíte za dobrodružstvím a zkusíte koupit krabičku na šperky v kamenném obchodě nebo antikvariátu, nejprve si ji osahejte. Otevřete box a ujistěte se, že výstelka nežmolkuje a je na dotek měkká. Hrubý materiál by mohl vaše klenoty poškrábat a vypadaly by tak starší mnohem dříve, než nastane jejich čas. Stejně postupujte při objednávce přes e-shop. Až balíček dorazí, ihned prozkoumejte látku uvnitř krabičky.

Zdá-li se, že interiér šperkovnice je jedinou překážkou, která vás odrazuje od koupě, ačkoli jinak by vše bylo perfektní, vložte např. citlivé perly a opály nejprve do saténového váčku.

Zamykat, či nezamykat?

Šperky za desetitisíce si zaslouží opravdový sejf. Přejete-li si však uchránit své oblíbené kousky před nenechavýma dětskýma ručkama, postačí model se zámkem nebo dětskou pojistkou. Uzavírací mechanismus byste měli lehce odemknout, abyste si ráno rychle vybrali vhodný šperk.

Řiďte se designem

Pamatujte, šperkovnice může nejen dobře sloužit, ale i skvěle vypadat. Podlehněte tedy půvabu kousků, které perfektně doladí váš domov. Byt plný starožitností podtrhne krabička ozvláštněná řadou něžných detailů a efektních ozdob. Na druhou stranu moderní interiér si bude dokonale rozumět s jednoduchým hladkým boxem na šperky z leštěného dřeva nebo decentně zbarvené koženky.

Šperkovnice
Dbejte na to, aby šperkovnice nabízela dostatek prostoru
Šperkovnice
Důležitá je při výběru nejen velikost a uspořádání, ale i vzhled

Stejně jako se staráte o svůj domov a šatník, nezapomínejte pečovat o své šperky. Abyste měli vždy vše pěkně po ruce a pohromadě, stačí si pořídit praktickou a estetickou šperkovnici. V řádcích výše jsme se vám pokusili poskytnout průvodce, který vás bezpečně provede všemi úskalími. I klenoty si totiž zaslouží své jedinečné místo.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky