10 základních šperků pro každou ženu

Stejně jako máte ve svém šatníku kousky oblečení, které můžete snadno kombinovat téměř ke všemu, neměly byste zapomínat ani na šperky. I ty je potřeba sladit s outfitem, a pokud budete mít ve šperkovnici po ruce pár univerzálních a základních kousků, které se hodí skoro ke všemu, ušetříte si obvyklé ranní starosti s výběrem toho, co si zrovna vezmete na sebe.

A jak vlastně efektivně sestavit šperkovnici, abyste si to se šperky co nejvíce usnadnily? Inspirujte se s námi:

Zaměřte se na jednoduché šperky

Šperky ve vaší šperkovnici by měly být pokud možno co nejjednodušší, protože pak se budou skutečně snadno kombinovat s jakýmkoli oblečením pro různé příležitosti. Takové základní a všestranné kousky vám pak udělají tu největší službu. A jak konkrétně vám jednoduché šperky poslouží?

Pokud se chystáte na nějakou slavnostní příležitost, společenskou akci nebo jinou důležitou událost, která má striktní dress code – například pohovor, pracovní schůzka nebo charitativní večírek - oceníte šperky, které jsou spíše nenápadné a konzervativní. A jednoduché šperky jsou přesně ten kousek, po kterém můžete sáhnout, a nikdy neuděláte chybu. Šperk vám navíc dodá dávku elegance a podtrhne vaši ženskost.

Díky jednoduchému šperku navíc skvěle vyniknou výrazné kousky vašeho oblečení, na které chcete zaměřit pozornost, což je ideální třeba pro plesové šaty nebo jiný zajímavý kousek vašeho šatníku.

A jaké šperky ideálně zvolit? Vhodné jsou šperky všech kovů bez výrazných textur nebo složitých designů. Mohou být zdobené i barevnými drahokamy, ale barvy by měly být neutrální, jako jsou například černá, bílá, tmavě modrá nebo odstíny hnědé. Doplnit je pak můžete i nadčasovými sezónními barvami – červenou, fialovou nebo žlutou. Vybírejte si také jednoduché univerzální tvary jako kruh, ovál nebo čtverec, složitějším tvarům, jako jsou srdíčka nebo hvězdičky, se raději vyhýbejte. Výjimkou je koktejlový prsten nebo tzv. lustrové náušnice. U nich je naopak výraznost na místě, protože je na nich často postavený celý outfit. Při jejich výběru se tak můžete víc odvázat.

Perlové šperky

Dejte přednost kvalitě

Bižuterie nebo jiné levné šperky mohou sice mnohdy krásně vypadat, ale bohužel často příliš dlouho nevydrží. Buď se rychle zničí nebo nenávratně ztratí svůj lesk. Takový šperk pak už nedělá příliš parádu. Zaměřte se tedy raději na kvalitnější šperky ze vzácných kovů, do kterých sice musíte investovat trochu víc, ale jedná se o investici, která se vám rozhodně vyplatí. Při správné a pravidelné péči vám takové kousky vydrží skutečně na celý život.

Vytvořte si vlastní kolekci

Pokud se vám už některý typ šperku osvědčil jako snadno kombinovatelný, zvolte podobný styl i pro další šperky, a sestavte si tak vlastní kolekci. K peckovým perlovým náušnicím můžete zvolit například perlový náhrdelník a máte dokonalý pár! Když dáte dohromady ty opravdu základní kousky, můžete je pak začít rozšiřovat i o další, méně tradiční typy šperků.

A nyní, když už víte, na co se při výběru šperků zaměřit, podíváme se na konkrétní osvědčené druhy, které by vám ve vaší šperkovnici neměly chybět:

1. Peckové náušnice

Náušnice ve tvaru peciček jsou stálicemi na šperkařském nebi. Jsou vhodné opravdu pro každého a pro jakoukoli denní nebo noční příležitost. Díky svému tvaru se totiž lehce kombinují prakticky s čímkoli. Mohou být čistě kovové nebo perlové, s barevnými drahokamy nebo – pokud chcete něco opravdu speciálního a stylového – s diamanty. Na výběr je opravdu spousta možností. Pro ten správný okouzlující vzhled budou stačit kamínky o váze cca 0,25ct, pokud však chcete upoutat pozornost, zvolte klidně větší velikosti jako například 1 nebo 2 karáty. U barevných drahokamů ovšem pozor na výběr barvy!

 • Perlové napichovací náušnice z 14k žlutého zlata Abianne
  Perlové napichovací náušnice z 14k žlutého zlata Abianne
 • Zlaté martini napichovací náušnice s diamanty Camdyn
  Zlaté martini napichovací náušnice s diamanty Camdyn
 • Zlaté napichovací lístky Pino
  Zlaté napichovací lístky Pino
 • Minimalistické stříbrné náušnice s citríny Rue
  Minimalistické stříbrné náušnice s citríny Rue
 • Zlaté náušnice s pear morganity Belladoris
  Zlaté náušnice s pear morganity Belladoris

2. Řetízek s drahokamem

S drobným přívěskem a jednoduchým řetízkem snadno povýšíte každý top o stupeň výš. Zejména pokud rády nosíte výraznější výstřihy, je přívěsek s jedním drahokamem tím správným šperkem pro vás. Vyhrát si můžete i s délkou řetízku. Doporučujeme pořídit si rovnou dva – jeden kratší a druhý delší – a můžete je kombinovat podle příležitosti a nálady. Pokud vám záleží na každém detailu, při výběru můžete zohlednit také to, jakým způsobem je do šperku drahokam zasazen.

 • Zlatý přívěsek s bílým opálem a diamanty Gale
  Zlatý přívěsek s bílým opálem a diamanty Gale
 • Zlatý náhrdelník se salt and pepper diamantem Niria
  Zlatý náhrdelník se salt and pepper diamantem Niria
 • Zlatý náhrdelník s cabochon avanturínem Azalea
  Zlatý náhrdelník s cabochon avanturínem Azalea
 • Stříbrný halo náhrdelník s růženínem Addie
  Stříbrný halo náhrdelník s růženínem Addie
 • Stříbrný přívěsek s měsíčním kamenem, růženínem a topazy Daisi
  Stříbrný přívěsek s měsíčním kamenem, růženínem a topazy Daisi

3. Perlové náušnice

Perly jsou chloubou každé ženy. Decentně podtrhují její krásu a přitom jsou tak nenápadné, ale zároveň elegantní. Skvěle se hodí ke každodennímu pracovnímu oblečení, na posezení s kamarádkami v kavárně, ale i na večerní rande. Kromě toho si můžete zvolit odstín perel, který se hodí k vašemu tónu pleti. Růžové a bílé pro světlou pleť, broskvové a krémové pro pleť snědší. Zajímavou alternativou jsou černé perly.

 • Perlové napichovací náušnice z 14k žlutého zlata Abianne
  Perlové napichovací náušnice z 14k žlutého zlata Abianne
 • Stříbrné napichovací náušnice s levandulovými perlami Niara
  Stříbrné napichovací náušnice s levandulovými perlami Niara
 • Bílé perlové náušnice se zirkony Jolene
  Bílé perlové náušnice se zirkony Jolene
 • Něžné 9-9.50mm perlové náušnice Saroja
  Něžné 9-9.50mm perlové náušnice Saroja
 • Stříbrné napichovací náušnice s perlami Maria
  Stříbrné napichovací náušnice s perlami Maria

4. Perlový náhrdelník

Nejen celebrity objevily krásu perlových náhrdelníků. Taková šňůrka perel se skvěle hodí do společnosti, ale třeba i na pracovní schůzky. Opět si můžete hrát s barvou perel a délkou řetízku. Pozor si však dejte na příliš krátké perlové náhrdelníky, které vám budou zbytečně zkracovat krk. Správný náhrdelník by měl volně ležet trochu pod úrovní krku a trochu nad dekoltem.

 • Zlatý halo náhrdelník s perlou a diamanty Maviga
  Zlatý halo náhrdelník s perlou a diamanty Maviga
 • Zlatý perlový náhrdelník s diamanty Alixa
  Zlatý perlový náhrdelník s diamanty Alixa
 • Romantický stříbrný náhrdelník s perlou a zirkony Cody
  Romantický stříbrný náhrdelník s perlou a zirkony Cody
 • Stříbrný přívěsek s levandulovou perlou a zirkony Aniya
  Stříbrný přívěsek s levandulovou perlou a zirkony Aniya
 • Zlatý anděl v náhrdelníku s perlou a diamanty Angel
  Zlatý anděl v náhrdelníku s perlou a diamanty Angel

5. Jednoduché kroužkové náušnice

Ani s kroužkovými náušnicemi nemusíte vypadat jako dívka od kolotočů, pokud si vyberete k vašemu tvaru obličeje správnou velikost kruhů. Pokud máte drobnější obličej, zvolte spíše kruhy menší a tenčí, o velikosti cca jednoho palce (2,5 cm). S výraznějšími rysy obličeje si můžete dovolit i masivnější kruhové náušnice s průměrem okolo dvou palců (5 cm).

 • Zlaté kruhové náušnice s diamanty Wontisa
  Zlaté kruhové náušnice s diamanty Wontisa
 • Zlaté kroužky s oslnivými diamanty Koko
  Zlaté kroužky s oslnivými diamanty Koko
 • Zlaté kruhové náušnice s diamanty Nedim
  Zlaté kruhové náušnice s diamanty Nedim
 • Kruhové náušnice s černými a bílými diamanty Vidiya
  Kruhové náušnice s černými a bílými diamanty Vidiya
 • Kruhové diamantové náušnice ze zlata Brittany
  Kruhové diamantové náušnice ze zlata Brittany

6. Visací náušnice

Ke koktejlovým šatům nenajdete vhodnější náušnice než tzv. lustrové náušnice. Využijete je zejména pro slavnostní příležitosti a budete s nimi vypadat skutečně úchvatně. Pro začátek vyzkoušejte nejprve jednodušší visací kousky ze stříbra nebo zlata s bezbarvými a jinými decentními kamínky. Pokud se vám náušnice osvědčí, můžete vyzkoušet i odvážnější modely a více si pohrát s jejich barvami.

 • Zlaté visací náušnice s černými diamanty Berenice
  Zlaté visací náušnice s černými diamanty Berenice
 • Zlaté náušnice s oválnými topazy Yman
  Zlaté náušnice s oválnými topazy Yman
 • Náušnice 2v1 s černými perlami a zirkony Goda
  Náušnice 2v1 s černými perlami a zirkony Goda
 • Zlaté 9-9.50mm perlové náušnice Jalie
  Zlaté 9-9.50mm perlové náušnice Jalie
 • Stříbrné visací náušnice s perlou Coco
  Stříbrné visací náušnice s perlou Coco

7. Jednoduchý náramek

Náramkem můžete skvostně podtrhnout vaši pečlivě zvolenou vizáž, i když se bude jednat o ten nejjednodušší kousek v podobě koženého pásku, šnůrky perel nebo tenkého kovového náramku bez výrazného zdobení. Pokud se rozhodnete pro kov, v naší nabídce můžete vybírat mezi náramky zlatými i stříbrnými. Když si náramek oblíbíte, můžete časem vyzkoušet i výraznější kousky jako mezi celebritami tak oblíbené zlaté statement náramky.

 • Zlatý náramek s modrými nebroušenými diamanty Wiul
  Zlatý náramek s modrými nebroušenými diamanty Wiul
 • Zlatý náramek s měsíčním kamenem Tanwen
  Zlatý náramek s měsíčním kamenem Tanwen
 • Zlatý náramek s diamantem a s gravírem písmene Dian
  Zlatý náramek s diamantem a s gravírem písmene Dian
 • Stříbrný náramek se stromem života Tyriq
  Stříbrný náramek se stromem života Tyriq
 • Něžný náramek s perlami a diamanty Torquil
  Něžný náramek s perlami a diamanty Torquil

8. Jednoduchý náhrdelník

Vaše šperkovnice by neměla být kompletní bez decentního a jemného náhrdelníku, který jistojistě využijete v případech, kdy váš dekolt zatouží po něčem minimalistickém. Tenhle šperk je navíc dokonale univerzální a jeho využití je opravdu široké. Perfektně doplní váš ležérní outfit na odpolední posezení s přáteli, společenský kostýmek na pracovní schůzky i večerní plesovou róbu. Když si tak zrovna nejste úplně jistá ve vhodném výběru šperků, minimalistický náhrdelník je vždycky sázkou na jistotu. Navíc se jedná o doplněk, který je jako stvořený k vrstvení. Můžete ho na svém krku s radostí kombinovat s dalšími řetízky – stejně jednoduchými, ale i těmi výraznějšími.

 • Stříbrný náhrdelník Infinity
  Stříbrný náhrdelník Infinity
 • Zlatý náhrdelník minimalistického tvaru Karma
  Zlatý náhrdelník minimalistického tvaru Karma
 • Zlatý přívěsek se srdíčkem a diamantem Neila
  Zlatý přívěsek se srdíčkem a diamantem Neila
 • Romantický náhrdelník s diamantem Vahan
  Romantický náhrdelník s diamantem Vahan
 • Platinový náhrdelník s olivínem James
  Platinový náhrdelník s olivínem James

9. Drahokamový prsten

Prsteny jsme zatím nezmínili, ale nebojte, nemusíte se omezit na nošení pouze zásnubních nebo snubních prstenů. Na společenské i každodenní události vás může směle doprovodit také prsten s blyštivým drahokamem. Je jen na vás, zda zvolíte decentní, méně výraznou kombinaci nebo sáhnete po prstýnku s větším kamenem, obvykle tuto volbu však přizpůsobte dané příležitosti. Do zaměstnání doporučujeme zvolit univerzálnější prsten s decentním zdobením, na večírek si však klidně vezměte šperk s výrazným barevným drahokamem. Škála drahých kamenů je opravdu široká, vybrat si tak můžete kousek ve své oblíbené barvě či podle obsahu vašeho šatníku.

 • Zlatý prsten s turmalínem a safíry Rohini
  Zlatý prsten s turmalínem a safíry Rohini
 • Srdíčkový zelený ametyst ve stříbrném prstenu Zidiag
  Srdíčkový zelený ametyst ve stříbrném prstenu Zidiag
 • Zlatý prsten s tanzanitem a diamanty Essa
  Zlatý prsten s tanzanitem a diamanty Essa
 • Olivínový eternity prsten ze stříbra Modesia
  Olivínový eternity prsten ze stříbra Modesia
 • Zlatý zásnubní prsten s tanzanitem a diamanty Yenka
  Zlatý zásnubní prsten s tanzanitem a diamanty Yenka

10. Hodinky

Dříve se jednalo o doménu mužů, dnes však objevují hodinky nadšeně i ženy. Kromě toho, že je to věc velice praktická, i hodinky vás mohou nápaditě ozdobit. Pro začátek zkuste drobnější hodinky pro každodenní nošení, postupně třeba získáte odvahu i na větší kousky. Ale pozor, pokud máte drobnou štíhlou ruku, bude lepší zůstat u menších hodinek. Jako první kousek jsou ideální hodinky ve zlaté nebo stříbrné barvě, které můžete přizpůsobit tónu své pokožky. Zejména na pracovních schůzkách dodají hodinky vašemu vzhledu dávku profesionality.

Tyto kousky jsou tím úplným základem, u kterého byste měly začít. Každá kategorie vám však nabízí spoustu možností, takže se nemusíte omezovat jen na ty základní kousky, ale postupně můžete svou šperkovnici rozšiřovat i o další šperky. Nezapomeňte také na to, že se šperky byste se měly cítit pohodlně a měly by odrážet vaši osobnost. A hlavně by to měla být zábava!

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky