Jak vybrat dokonalý šperk

Výběr správného šperku může být matoucím, někdy stresujícím a mnohdy až nadlidským úkolem. Pokud nemáte s výběrem klenotů mnoho zkušeností, mohou vám odborníci pomoci zúžit nabídku dostupných šperků do takové míry, že zůstane ten jediný, vysněný, unikátní ideál. A od toho jsme tu také my! Nyní se společně podíváme na to, jak podle tónu pleti, barvy vlasů a očí a stylu oblékání vybrat klenot, který podtrhne vlastnosti vyvolené ženy a bude ji krásně doplňovat.

Výběr šperku podle pleti a vlasů
Pro každou ženu existuje šperk, který podtrhne její přirozenou krásu.

1. Využijte jako vodítko tón pleti

Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že klenoty jsou neutrální a lze je bez potíží kombinovat s jakýmkoliv tónem pleti, věřte, že je to právě naopak. Tón pokožky udává, nakolik šperk svoji nositelku rozzáří. Stejný šperk může na každém vypadat trochu jinak. Ptáte se proč? Jedním z nejvýznamnějších důvodů je vlastně to, že různé ušlechtilé kovy a drahokamy odpovídají lépe buď studenému, nebo teplému tónu pleti.

Náš tip: Mnozí z nás si jistě začínají vybavovat tvář dané ženy a přemýšlí nad barvou její kůže. Nejde však o barvu, ale tón. Ženy velice často pro zkrášlení používají tónovací kosmetické prostředky a make-up, proto se při určování tónu pleti soustřeďte spíše na zápěstí.

Studený tón pleti

Existuje celá řada triků, jak zjistit, jaký typ žena je. Některé jsou sofistikovanější, některé jednodušší. My se přikloníme k šalamounskému řešení a položení tří základních otázek:

 • Vypadají vaše žíly na zápěstí pod přirozeným slunečním světlem purpurově nebo modře?
 • Spálíte se snadno?
 • Špatně se opalujete?

Jestliže třikrát zazní odpověď ano, pak se jedná bezesporu o studený typ, který se vyznačuje narůžovělou či růžově červenou barvou kůže, přirozeně blond, černými nebo hnědými vlasy a barvou očí od světle modré po tmavě hnědou. Studeným typům žen, jimž tváře lehce zbarví ruměnec, sluší chladivě zbarvené kovy:

 • stříbro
 • bílé a růžové zlato
 • platina

Není to však nejčastěji ušlechtilý kov, který k sobě přitáhne nejvíce pozornosti, ale osazený drahokam, jenž se na světle oslnivě rozzáří. Soustřeďte se tedy na:

 • Stříbrný perlový přívěsek Palani
  Stříbrný perlový přívěsek Palani
 • Cluster náušnice s turmalínem, tanzanitem, rubínem a diamantem Kerrie
  Cluster náušnice s turmalínem, tanzanitem, rubínem a diamantem Kerrie
 • Halo prsten s alexandritem a postranními diamanty Avis
  Halo prsten s alexandritem a postranními diamanty Avis

Teplý tón pleti

Teplým tónem pleti se vyznačují všechny ženy, které si odpoví ano na následující otázky:

 • V přirozeném slunečním světle se žíly na zápěstí jeví zelené s nažloutlým/olivovým podtónem?
 • Zřídka se na sluníčku spálíte?
 • Snadno a rychle se opalujete?

Při pohledu na tvář ženy s teplým tónem pokožky zjistíte, že její kůže má jemný nádech zlaté, meruňkové, hnědé nebo žluté barvy a obličej s modrýma, zelenýma či oříškovýma očima rámují jahodově či medově blond, zrzavé nebo hnědé vlasy s červenými záblesky. Těmto dívkám a dámám sednou šperky z hřejivě zbarvených kovů, jako je:

 • žluté zlato
 • růžové zlato

Samozřejmě že ideální drahokamy se pyšní odstíny, z nichž sálají sluneční paprsky, a zemitými tóny:

 • trefou do černého jsou hřejivé barvy perel – zlatá, krémová, žlutá
 • drahokamy by se měly nést ve variacích hnědé, oranžové, červené, zlaté, tyrkysové, žluté či žlutozelené a dalších sytých a odvážných odstínů, jimiž se mohou pochlubit mimo jiné olivíny, jantar, korály, tyrkys, citríny, čokoládové a zelené topazy či granáty
 • Minimalistický prsten s citrínem Xenia
  Minimalistický prsten s citrínem Xenia
 • Zlaté visací náušnice s granáty Vega
  Zlaté visací náušnice s granáty Vega

Neutrální tón pleti

Pokud žena, jež bude šperk nosit, nespadá ani do jedné z výše uvedených kategorií, pak se těší z neutrálního tónu pleti, který se nachází napůl cesty mezi studeným a teplým typem. Její pokožka se nevyznačuje ani výrazným olivovým, ani růžovým odstínem, a proto si může dovolit širší škálu barev a nemusí se omezovat a zatěžovat jakýmkoliv dělením. Tón pleti jí dává šanci nevázaně experimentovat a kombinovat studené ušlechtilé kovy s teplými barvami drahokamů a diamantů. Nejlépe na ní budou vypadat i šperky ze tří druhů zlata.

 • Stříbrné náušnice s rhodolity a zirkony Rina
  Stříbrné náušnice s rhodolity a zirkony Rina
 • Zlatá perlová kolekce náušnic a náhrdelníku s diamanty Kamila
  Zlatá perlová kolekce náušnic a náhrdelníku s diamanty Kamila
 • Elegantní zásnubní prsten s oval moissanitem s výběrem velikosti Frost
  Elegantní zásnubní prsten s oval moissanitem s výběrem velikosti Frost

2. Využijte jako vodítko barvu vlasů

Při pátrání po ideálním šperku se můžeme řídit i barvou vlasů, protože ta pro klenoty představuje nečekaného spojence. Ačkoliv se odstín vlasů často přehlíží, tvoří velkou část celkového dojmu, na jehož základě člověka vnímáme. Nezanedbejte tedy při prohlížení nabídky náušnic a náhrdelníků ani barvu vlasů té, jež se bude moci klenotem pyšnit.

Výběr šperku podle barvy vlasů
Diamanty sluší každé ženě, u ostatních drahých kamenů volte s ohledem na její barvu vlasů, pleti i očí.

Černovlásky

Šťastné černovlásky! Temný odstín vlasů jim dovoluje užívat si ty nejzářivější a nejodvážnější kameny. Sytě růžová, tmavě červená, světle modrá a zelená dokonale vyniknou, měkčí zemité tóny by se v záplavě černé hřívy mohly utopit. Úchvatný kontrast dokáží vytvořit růženíny (rose quartz), ohnivé granáty, bílé topazy, černočerné onyxy, fialové ametysty a rudé rubíny. U černovlasých žen se nebojte sáhnout po dechberoucích klenotech, které k sobě přitáhnou veškerou pozornost. Světlé typy by vedle výrazných šperků zanikly, ale černovlásky takový klenot unikátně doplní.

 • Zlatý přívěsek s cabochon růženínem Azalea
  Zlatý přívěsek s cabochon růženínem Azalea
 • Visací náušnice s rubínovými srdíčky Ruby
  Visací náušnice s rubínovými srdíčky Ruby

Brunetky

Oslňující hnědovlásky před sebou mají širokou paletu drahých kamenů, ze kterých mohou vybírat. Vedle slušivých modrých drahokamů jim lze doporučit i syté červené a okouzlující fialové kameny, které dokáží zvýraznit stejnobarevné odstíny, které se jim ve svitu slunečních paprsků odráží ve vlasech. Modrooké brunetky přirozeně sáhnou po safírech a modrých topazech, které prohloubí odstín jejich očí. Skvělou volbou jsou i podzimní tóny jantaru či nepřehlédnutelný oheň rubínu. Chybou nebude ani šperk s ametystem, citrínem nebo turmalínem.

 • Minimalistické stříbrné náušnice s topazy Andine
  Minimalistické stříbrné náušnice s topazy Andine
 • Turmalínový přívěsek s diamanty Kieran
  Turmalínový přívěsek s diamanty Kieran

Zrzky

Ohnivým rusovláskám nejlépe sednou neutrální barvy. Intenzivní kontrastní barvu vlasů se hodí zjemnit tlumenými zemitými tóny. Zrzky vyniknou v tmavě zelených, sytě modrých a žlutých drahokamech, jako je smaragd, tanzanit, citrín, jantar, ohnivý opál a záhněda (smoky quartz). Kameny s šedavým podtónem a v purpurové, růžové, jasně červené a černé potlačí živost rusých vlasů a budou vypadat mdle.

 • Zlatý halo prsten se smaragdem obklopeným diamanty Tafne
  Zlatý halo prsten se smaragdem obklopeným diamanty Tafne
 • Jantarové kuličkové 7mm náušnice ze stříbra Malikah
  Jantarové kuličkové 7mm náušnice ze stříbra Malikah
 • Bezel náhrdelník se záhnědou Jonie
  Bezel náhrdelník se záhnědou Jonie

Blondýnky

Před světlovlasými kráskami se rozkládá nepřeberné množství možností. Většina barevných kamenů s blond vlasy ladí, protože jsou univerzální a ne tak úplně dominantní. Některé kombinace odstínů však dokáží půvabem až omráčit: modré safíry, topazy, akvamaríny a tyrkysy dechberoucím způsobem kontrastují s blonďatými loknami. Ve spojení se žlutou se rozehraje vnitřní oheň smaragdů a olivínů. Odvážné a sebevědomé dámy vyniknou ve špercích s oranžově zbarvenými kameny, jež dodají světlé pleti i vlasům zdravý lesk.

 • Zlatý eternity prsten s diamanty a modrými safíry Catalin
  Zlatý eternity prsten s diamanty a modrými safíry Catalin
 • Zlatý přívěsek s akvamarínovým srdíčkem a diamantem Dorevie
  Zlatý přívěsek s akvamarínovým srdíčkem a diamantem Dorevie
 • Stříbrné náušnice s oranžovými opály Miuccia
  Stříbrné náušnice s oranžovými opály Miuccia

3. Využijte jako vodítko barvu očí

Ano, i oči hrají při výběru klenotu nezanedbatelnou roli. Správný odstín kamene dokáže barvu očí zvýraznit, prohloubit, rozpálit v nich jiskru a z krásných očí udělat oči svádivé, plné života a vášně. Pohlédněte tedy hluboko do očí té, kterou bude šperk zdobit, a rozhodněte, jaký drahokam dokáže to, co jen štěstí a radost umí.

Výběr šperku podle barvy očí
Barvu očí lze zvýraznit vhodně zvoleným drahokamem i konkrétní barvou kovu.

Modré oči

Ledový třpyt modrých očí dokáže zvýraznit stříbro, platina a bílé zlato. Neutrální odstíny jako hnědá, stříbrná a šedá zdůrazňují barvu očí a modrá má šanci naplno se rozsvítit. Jiskru očím dodá achát a quartz. Ke světlejším očím dobře vypadají akvamaríny, hlubší modř podtrhnou safíry. Ideální kontrast tvoří rubíny a červené drahokamy nebo růžové safíry a spinely, proto se porozhlédněte po náhrdelníku nebo náušnicích, které by jimi byly ozdobené. Za zajímavou a originální volbu lze označit opály, jejichž hra barev nechá očím prostor, aby náležitě vynikly.

 • Květinové náušnice se safíry a diamanty Eavan
  Květinové náušnice se safíry a diamanty Eavan
 • Safírová zlatá kolekce šperků s diamanty Brisa
  Safírová zlatá kolekce šperků s diamanty Brisa
 • Náušnice se znamením zvěrokruhu Pisces
  Náušnice se znamením zvěrokruhu Pisces

Zelené oči

Velice vzácné zelené oči uhranou svou pozoruhodnou zvláštností a tajemností. Sluší jim teplé i chladné odstíny ušlechtilých kovů, proto chybu neuděláte se stříbrem, platinou a ani jakýmkoliv zbarvením zlata. Z široké škály zelených drahokamů lze vybrat ten, který nejlépe odpovídá barvě očí: smaragd, ametyst, jadeit, olivín nebo snad turmalín? Působivou kombinaci vytváří zelené oči s úchvatnými tyrkysy nebo bohatými tóny rubínů, jež dramaticky kontrastují a přitahují tak k sobě pozornost.

 • Stříbrné náušnice s olivíny Felixa
  Stříbrné náušnice s olivíny Felixa
 • Stříbrný přívěsek s ametystem a zirkony ve tvaru hvězdy Bohemia
  Stříbrný přívěsek s ametystem a zirkony ve tvaru hvězdy Bohemia
 • Jadeit ve visacích stříbrných náušnicích Maumo
  Jadeit ve visacích stříbrných náušnicích Maumo

Oříškové oči

Oříškové oči jsou nepopiratelně ohromující. S prvky zelené, hnědé, a dokonce i modré září pokaždé jinak. Nezanedbejte proto výběr šperků, chcete přece zvýraznit záhadnou oříškovou. Nesahejte po nabízející se zelené či hnědé, ale zkuste růžovou a purpurovou. Tyto romantické odstíny dovolí oříškové zazářit v její plné kráse. Do růžového nebo žlutého zlata zasazený růžový turmalín či ametyst by mohly být tím pravým ořechovým. Dobrou volbou jsou i bohaté podzimní barvy či jasně modrá topazů a akvamarínů a červená rubínů a granátů.

 • Zlatý náhrdelník s morganitem Alayna
  Zlatý náhrdelník s morganitem Alayna

Hnědé oči

V průběhu let hnědé oči inspirovaly řadu hudebníků a dalších umělců k vytvoření unikátních děl. Hnědooké dámy ocení šperky ze žlutého a bílého zlata, stříbra nebo platiny. Chcete-li hnědé oči opravdu zvýraznit, zvolte zelené smaragdy nebo modré safíry. Hodí se i červené kameny v široké škále odstínů: od ohnivých rubínů a tmavých granátů po něžné turmalíny a spinely. Porozhlédnout se můžete i po teple hnědých drahokamech, které oči efektně zdůrazní.

 • Elegantní cluster náušnice Angelika
  Elegantní cluster náušnice Angelika
 • Minimalistický náhrdelník s granátem Modu
  Minimalistický náhrdelník s granátem Modu

4. Využijte jako vodítko obsah šatníku

Už jste prozkoumali tón pleti, podívali se na ladící nabídku podle barvy vlasů i očí, a přesto stále váháte? Zkuste nahlédnout do ženina šatníku nebo chvíli pozorovat, co ráda nosí a v čem se cítí dobře. Ačkoliv se mnoha mužům může zdát být svět dámské módy stejně vzdálený jako severní pól, existuje reálná šance, že pozornost věnovaná oblečení je dovede do země zaslíbené a oni se budou moci blýsknout perfektně zvoleným klenotem s jedinečným drahokamem.

Neutrální styl

Pod pojmem neutrální se skrývá šatník, který obsahuje decentní oblečení převážně v odstínech šedé, béžové, hnědé, pískové, bílé a černé. Barvy do něj zavítají pouze výjimečně, a to ještě spíše jen ve formě doplňků. Absenci výrazných odstínů přizpůsobte také šperk, který by neměl být příliš výrazný, aby nedominoval nad samotným stylem zvoleného oblečení. Perfektní volbu představují například náhrdelníky nebo náušnice s černými diamanty, které jsou nejen neutrální, ale i vysoce módní. Zaměřit se můžete i na zajímavé detaily šperku a stříbro a zlato různého typu doplnit originálními přívěsky či prvky, které pouze outfit doladí a nepřebijí.

 • Opálové náušnice ve tvaru lístků s diamanty Corbett
  Opálové náušnice ve tvaru lístků s diamanty Corbett
 • Zlatý náhrdelník s černými diamanty Narcisa
  Zlatý náhrdelník s černými diamanty Narcisa
 • Minimalistický prsten se salt and pepper diamantem Erebos
  Minimalistický prsten se salt and pepper diamantem Erebos

Oblečení plné barev

Pokud naopak obdarováváte ženu, která barvy miluje a dává to světu svým šatníkem najevo, nemusíte se bát zvolit odvážnější a výraznější šperk. Její outfity hrají sytými barvami a dynamickými vzory, proto ať už vyberete šperk, který je unikátní svým tvarem, nebo svojí barvou, rozhodně neuděláte chybu. Stoprocentně uspějete s nepřehlédnutelnými šperky, jako jsou statement prsteny či náhrdelníky. Trefou do černého jsou i velké zářivé kameny.

 • Stříbrný náhrdelník s howlitovými korálky Norma
  Stříbrný náhrdelník s howlitovými korálky Norma

Zlatá střední cesta

A v neposlední řadě zde máme ženy, jimiž preferovaný styl oblékání je kombinací obou předcházejících. Tyto dámy s oblibou míchají neutrální kousky oblečení s těmi barevnými. Převážná většina žen spadá právě do této kategorie. Na místě je tedy vybrat takový šperk, který bude relativně decentní, a zároveň dostatečně výrazný. Zaměřte se právě na ty odstíny, které obléká nejčastěji, a soustřeďte se na klenoty, jež nejlépe splynou a zdůrazní oblíbené barvy.

 • Elegantní zlatý prsten s perlou a diamanty Azana
  Elegantní zlatý prsten s perlou a diamanty Azana
 • Minimalistický náhrdelník s drahokamy dle vašeho výběru Kiah
  Minimalistický náhrdelník s drahokamy dle vašeho výběru Kiah
 • Trojúhelníkové náušnice 2v1 s lab-grown diamanty Macie
  Trojúhelníkové náušnice 2v1 s lab-grown diamanty Macie
Každá žena je originál a správně zvolený šperk bude její jedinečnost podtrhovat. Náš návod může posloužit jako univerzální rádce v případech, kdy nemáme absolutně žádnou představu o hledaném šperku, nebo máme jen málo informací o ženě, která jej obdrží. Není pochyb, že ženu pomocí krásného šperku můžete jedině potěšit.
Z

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky