Vybíráme náušnice – různé typy, styly a zapínání

Od drobných diamantových peciček po velké dramatické kruhy – náušnice patří mezi šperky, kterými se ženy zdobí už od nepaměti. První zmínky spadají do časů starověké Persie a Egypta, kdy náušnice označovaly především náboženský status a společenské postavení své majitelky či majitele. Po „době temna“ se na výsluní opět dostaly v 17. století a od počátku 20. století náušnice neopouští ušní lalůčky většiny žen. Ty je milují pro jejich univerzálnost, snadné nasazování a nepřeberný výběr. Pomocí vzhledu ozdoby mohou pracovat s tvarem obličeje, podtrhnout barvu očí či odvádět pozornost od skutečných či domnělých nedostatků.

Pokud i vy hledáte perfektní náušnice a přemýšlíte, kde s výběrem začít, čtěte dál. V následujících řádcích vás seznámíme s nejběžnějšími typy tohoto šperku, jako jsou pecky, kruhy či náušnice visací. Představíme vám také jednotlivé styly, ze kterých můžete vybírat. Nakonec se podíváme i na druhy zapínání, jež často patří při výběru náušnic k nejdůležitějším faktorům.

Typy náušnic

Peckové náušnice

Tradiční pecky spatřily světlo světa už v časech starého Egypta. Dodnes pecičky reprezentují nejmenší, nejjednodušší a zároveň nejoblíbenější typ náušnic. Vyskytují se v různých variacích – od jednoduše zasazených kamenů či perel po hroznovitě seskupené diamanty a drahokamy tvarem připomínající květinu. Zapínání nejčastěji tvoří puzety (motýlci či disky), někdy šperk v uchu uchycují šroubky.

Jednoduché pecky (stud earrings)

V případě jednoduchých pecek zdobí ušní lalůček jediný umně vybroušený diamant nebodrahokam vložený do krapen či kovové lunety, případně je samotný drahý kov vytvarovaný do zajímavého designu. Vzadu náušnici nejčastěji přidržuje puzeta ve tvaru motýlka nebo disku, dražší kousky už před vypadnutím a ztrátou chrání šroubek. Obyčejné pecky patří k nadčasovým ozdobám a pro řadu žen představují univerzální volbu, která je decentní a přitom slušivá. Tento typ náušnic zajisté nechybí v žádné šperkovnici, neboť sluší každé z nás.

 • Decentní zlaté náušnice s jiskřivými diamanty Melle
  Decentní zlaté náušnice s jiskřivými diamanty Melle
 • Zlaté napichovací náušnice s bílými opály Hulda
  Zlaté napichovací náušnice s bílými opály Hulda
 • Stříbrné náušnice s modrými opály Teuln
  Stříbrné náušnice s modrými opály Teuln
 • Stříbrné náušnice s měsíčním kamenem a topazy Perkin
  Stříbrné náušnice s měsíčním kamenem a topazy Perkin
 • Zlaté náušnice s cushion granáty Iben
  Zlaté náušnice s cushion granáty Iben

Hroznové náušnice (cluster earrings)

Hroznové náušnice můžeme uvést jako zvláštní typ peckových náušnic. Tento model se objevoval už v dobách před naším letopočtem na Krétě a Kypru. V kovovém lůžku jsou vedle sebe umístěny jednotlivé, většinou stejně velké kameny či jeden ústřední obklopený několika menšími. V uchu ho zpravidla drží puzeta (motýlek nebo disk) či šroubek. Hroznové náušnice svým designem často připomínají květinu nebo hrozen. Jemný a elegantní šperk zaujme především ženy praktické a romantické. Náušnice se snadno nasazují a velice dobře se nosí, neboť se nezachytávají do šátků a šál.

 • Diamantové halo náušnice plné diamantů Caria
  Diamantové halo náušnice plné diamantů Caria
 • Zlaté diamantové náušnice ve tvaru květinek Oakley
  Zlaté diamantové náušnice ve tvaru květinek Oakley
 • Luxusné diamantové náušnice Emanie
  Luxusné diamantové náušnice Emanie
 • Zlaté napichovací náušnice s modrými a bílými diamanty Anya
  Zlaté napichovací náušnice s modrými a bílými diamanty Anya

Visací náušnice

Vedle pecek patří i visací náušnice ke stálicím dámských šperkovnic. Lehce visí z ucha dolů, jemně se pohupují a dodávají nádech elegance a ženskosti i strohým outfitům. Délka tohoto šperku variuje od kratičkých náušnic až po klenoty, které svými konečky šimrají na ramenou. Šperkaři se v jejich designech dokáží opravdu vyřádit: nabízí decentní řetízky s drahokamem na konci, netradiční geometrické tvary, kousky z drahého kovu vytvarované do neuvěřitelných podob, náušnice zdobené diamanty nebo barevnými kameny. Zpravidla se zapínají na puzetu (motýlek nebo disk) či šroubek nebo bezpečný dámský patent. Dlouhé visací náušnice, které se hodí spíše na večer a slavnostní příležitosti, bývají často na africký háček, který lépe vyváží jejich délku a váhu.

Krátké visací náušnice (drop earrings)

Krátké visací náušnice jsou už od ušní dírky zdobené kameny a visí téměř nehybně kousek pod ušní lalůček. Nádherně vyniknou s vyčesanými vlasy a odhalenou šíjí. Oblíbeným zapínáním jsou především puzety (motýlci i disky). Tento šperk si příliš nerozumí s huňatými zimními šálami a vysokými límci, neboť se do nich občas zamotává a zachytává.

 • Černé sladkovodní perly v náušnicích s diamanty Dinah
  Černé sladkovodní perly v náušnicích s diamanty Dinah
 • Zelené opály ve stříbrných náušnicích Emerie
  Zelené opály ve stříbrných náušnicích Emerie
 • Stříbrné napichovací náušnice s perlou Lomina
  Stříbrné napichovací náušnice s perlou Lomina
 • Stříbrné náušnice plné olivínů Livia
  Stříbrné náušnice plné olivínů Livia
 • Stříbrné náušnice s olivíny a zirkony Dionte
  Stříbrné náušnice s olivíny a zirkony Dionte

Houpací náušnice (dangle earrings)

Tento typ spadá pod klasické visací náušnice, jen bývá zdobnější a výraznější. Náušnice z ušních lalůčků visí a jemně se pohupují. K dostání jsou v řadě tvarů a velikostech. Zpravidla se zapínají na patent, ať už dámský nebo ruský, ke kterému je připevněn ozdobný přívěsek. Možností přichycení je i africký háček, příležitostně doplněný silikonovou koncovkou pro větší bezpečí. Jejich délka se pohybuje od centimetru či dvou až po ramena. Tyto náušnice působí velmi žensky a přitažlivě. Jejich jemné cinkání, mihotání a třpyt poutá pozornost, proto se hodí spíše na večer a slavnostní akce.

 • Visací stříbrné náušnice s jantary Lexy
  Visací stříbrné náušnice s jantary Lexy
 • Morganitové náušnice ze zlata s diamanty Bibi
  Morganitové náušnice ze zlata s diamanty Bibi
 • Zlaté náušnice s modrými topazy a diamanty Macy
  Zlaté náušnice s modrými topazy a diamanty Macy
 • Stříbrné náušnice s bílými opály Jaanus
  Stříbrné náušnice s bílými opály Jaanus
 • Drobné diamantové náušnice Linus
  Drobné diamantové náušnice Linus

Lustrové náušnice (chandelier earrings)

Lustrové náušnice se rovněž řadí mezi ty visací, ale už na první pohled přitáhnou pozornost svým výrazným a zdobným designem. Směrem dolů se rozšiřují a září nádherně vybroušenými kameny v propracovaných motivech. Název těchto náušnic se odvozuje od jejich vrstevnatosti, jíž připomínají luxusní křišťálové lustry. Perfektně jimi doplníte večerní šaty a budete se cítit jako princezna, až se vám šperk bude lehce otírat o křivku čelisti nebo vás jemně polechtá na odhalených ramenou. Se statement lustrovými náušnicemi vás v záři reflektorů nebo svící opravdu nikdo nepřehlédne.

 • Luxusní visací náušnice se smaragdy a diamanty Clemence
  Luxusní visací náušnice se smaragdy a diamanty Clemence
 • Luxusní zlaté náušnice s granáty a diamanty Kersten
  Luxusní zlaté náušnice s granáty a diamanty Kersten
 • Zlaté diamantové vločky s topazy v náušnicích Daxa
  Zlaté diamantové vločky s topazy v náušnicích Daxa
 • Luxusní safírové náušnice s diamanty Edee
  Luxusní safírové náušnice s diamanty Edee
 • Pozlacené náušnice s bílými perlami Josipa
  Pozlacené náušnice s bílými perlami Josipa

Slzičky (teardrop earrings)

Fascinující druh visacích náušnic ztělesňují slzičky, které tolik milují především nevěsty. Klasický kapkovitý kámen v kovovém lůžku bývá přichycen k pecce se zapínáním na puzetu (motýlek nebo disk) či šroubek. Často se setkáváme také s jednodušší podobou, kdy diamant nebo drahokam vybroušený do tvaru slzy visí na africkém háčku. Na druhou stranu existují i velké kameny zdobené menšími bratříčky, které zbožňují právě ženy a dívky připravující se na svatbu.

 • Zlaté smaragdové náušnice se safíry a diamanty Elsterna
  Zlaté smaragdové náušnice se safíry a diamanty Elsterna
 • Stříbrné jantarové náušnice Festa
  Stříbrné jantarové náušnice Festa
 • Zlaté náušnice s citríny a ametysty Mahal
  Zlaté náušnice s citríny a ametysty Mahal
 • Visací opálové náušnice ze stříbra Nadaz
  Visací opálové náušnice ze stříbra Nadaz
 • Stříbrné náušnice s oranžovými opály Grisell
  Stříbrné náušnice s oranžovými opály Grisell

Kruhové náušnice

Mezi kruhové typy náušnic již dnes řadíme nejen tradiční kruhy, ale v podstatě všechny tvary, které jsou uzavřené, tedy začínají před ušním boltcem a končí za ním. Tyto náušnice mohou být jednoduše kovové, nebo vykládané diamanty či drahými kameny. Kruhové náušnice najdeme mimo jiné i v retro stylu. Zvláštní variantou jsou pak malinké kruhy zvané objímky a stále oblíbenější polokruhové náušnice vylepšené řádkou blyštivých drahokamů.

Kruhy jsou považovány za vysoce elegantní a nadčasovou volbu. Podle velikosti a zpracování mohou být jak univerzálním šperkem, tak statement kouskem na stylovou party.

Klasické kruhy (hoop earrings)

Jeden z nejoblíbenějších typů náušnic znovu zazářil a vynořil se z propasti dějin v 90. letech 20. století. Kulaté nebo oválné náušnice mohou být malé i velké, zdobené i hladké. Větší kousky bývají zpravidla duté, aby ušní lalůček tolik nezatěžovaly. Běžnější typy kruhů se zavírají pomocí tenkého drátku nebo tyčinky, které se zasunou do protilehlé trubičky. Méně obvyklé je zapínání na francouzský zámek, kdy se drátek zacvakne do protilehlé vidlice. Občas lze narazit na kruhy, které se v uchu upevňují pomocí drobného žlábku, do něhož zapadá kolíček.

 • Zlaté kruhové náušnice s diamanty Nedim
  Zlaté kruhové náušnice s diamanty Nedim
 • Kruhové diamantové náušnice ze zlata Brittany
  Kruhové diamantové náušnice ze zlata Brittany
 • Zlaté kruhové náušnice vykládané diamanty Pallav
  Zlaté kruhové náušnice vykládané diamanty Pallav
 • Zlaté náušnice s diamanty Seraphina
  Zlaté náušnice s diamanty Seraphina
 • Bílé diamanty ve zlatých náušnicích Veeti
  Bílé diamanty ve zlatých náušnicích Veeti

Objímky (huggies)

Malým kroužkům se říká objímky, neboť ušní lalůček doslova objímají – nepleťte si je tedy se sortimentem železářství :) Popularitu si tyto náušnice získaly především pro svoji decentnost a praktičnost. Výborně doplňují elegantní dámské kostýmky a můžete se jimi ozdobit při řadě neformálních i formálních příležitostí; záleží pouze na výraznosti zdobení šperku. Objímky nejčastěji doplňují diamanty a drahokamy zasazené do řady za sebou. Mívají velmi příjemné a bezpečné zapínání: uprostřed je dělí mechanická část (kloub) a pak už stačí, aby kolíček se žlábkem zapadl do dírky.

 • Elegantní kruhové náušnice s diamanty Gomati
  Elegantní kruhové náušnice s diamanty Gomati
 • Zlaté kruhové náušnice s diamanty Wontisa
  Zlaté kruhové náušnice s diamanty Wontisa
 • Kruhové náušnice ze zlata s modrými safíry a diamanty Afrim
  Kruhové náušnice ze zlata s modrými safíry a diamanty Afrim
 • Zlaté kruhové náušnice s černými diamanty Heddi
  Zlaté kruhové náušnice s černými diamanty Heddi
 • Zlaté náušnice s diamanty Vester
  Zlaté náušnice s diamanty Vester

Polokruhy (semi-circular earrings)

Název tohoto typu je sám o sobě vypovídající. Jedná se o kruhové či oválné náušnice, které však nejsou dotažené až do konce a po zapnutí tak nepůsobí nekonečně. Šperk zdobívají dramaticky broušené diamanty nebo drahokamy a v uchu ho drží tradiční puzeta (motýlek či disk) nebo šroubek. V polokruhových náušnicích se můžete vydat do práce, na večírek i školní sraz.

 • Drahokamové náušnice ze stříbra s ametysty, olivíny a citríny Jorgie
  Drahokamové náušnice ze stříbra s ametysty, olivíny a citríny Jorgie
 • Stříbrné náušnice s akvamaríny Felixa
  Stříbrné náušnice s akvamaríny Felixa
 • Stříbrné náušnice v barvě duhy Suzette
  Stříbrné náušnice v barvě duhy Suzette
 • Stříbrné náušnice se švýcarskými topazy Brittney
  Stříbrné náušnice se švýcarskými topazy Brittney

Styly náušnic

Náušnice ve stylu solitér

Klenot zdobený jediným drahokamem – takové jsou náušnice solitér, které patří k nejuniverzálnějším kouskům šperkařského světa. Své nositelky těší elegantní jednoduchostí a nejčastěji je spatříme v podobě decentních pecek se zapínáním na puzetu. Na své si se solitérními náušnicemi ovšem přijdou i ženy, které dávají přednost výraznějším kouskům. Jediný drahokam se totiž klidně může skrývat také v působivém visacím modelu.

 • Stříbrné náušnice s londýnskými topazy Ricki
  Stříbrné náušnice s londýnskými topazy Ricki
 • Zlaté náušnice s černými triangle diamanty Bonieta
  Zlaté náušnice s černými triangle diamanty Bonieta
 • Stříbrné visací náušnice s přírodními opály Maumo
  Stříbrné visací náušnice s přírodními opály Maumo
 • Rubínové náušnice z 18k zlata Deepti
  Rubínové náušnice z 18k zlata Deepti
 • Zlaté náušnice s cushion granáty Iben
  Zlaté náušnice s cushion granáty Iben

Náušnice v halo stylu

Tyto náušnice s éterickým pojmenováním patří ke zdobenějším typům, neboť jsou vždy poseté větším množstvím kamenů. V jejich středu je umístěný jeden větší drahokam, který je dokola lemovaný menšími bratříčky připomínajícími svatozář. Centrální kámen je často výraznější a barevnější, zatímco ty okolní bývají čiré. Výjimkou však není ani čistě diamantový model. Tento styl je typický pro peckové, ale i visací náušnice a jeho zapínání se zpravidla odvíjí od konkrétního modelu.

 • Zlaté náušnice s akvamaríny a diamanty Azura
  Zlaté náušnice s akvamaríny a diamanty Azura
 • Zlaté pecky s černými diamanty Zulfikar
  Zlaté pecky s černými diamanty Zulfikar
 • Stříbrné visací náušnice s rubíny a zirkony Arwa
  Stříbrné visací náušnice s rubíny a zirkony Arwa
 • Visací zlaté náušnice s modrými diamanty Sonali
  Visací zlaté náušnice s modrými diamanty Sonali
 • Luxusné diamantové náušnice Emanie
  Luxusné diamantové náušnice Emanie

Náušnice ve tvaru srdce

Romantické, kouzelné a nesmrtelné. Přesně takové jsou náušnice, kterým dominuje tvar srdíčka. Do podoby tohoto zamilovaného motivu může být vytvarovaný jak kov, tak vsazený drahokam (případně obojí). Náušnice ve tvaru srdce nejčastěji spatříme v podobě peciček s puzetovým či šroubkovým zapínáním. Patří k oblíbeným dárkům k výročí, narozeninám či Valentýnu.

 • Romantické stříbrné náušnice s rubíny Edwa
  Romantické stříbrné náušnice s rubíny Edwa
 • Stříbrné náušnice s tmavě modrými safírovými srdíčky Cydney
  Stříbrné náušnice s tmavě modrými safírovými srdíčky Cydney
 • Srdcové náušnice ze stříbra s diamantem Newell
  Srdcové náušnice ze stříbra s diamantem Newell
 • Zlaté náušnice s černými srdíčkovými opály Sindri
  Zlaté náušnice s černými srdíčkovými opály Sindri
 • Romantické opálové náušnice ze stříbra Goosie
  Romantické opálové náušnice ze stříbra Goosie

Náušnice inspirované přírodou

Matka příroda s oblibou inspiruje umělce všemožných oborů. Jinak tomu není ani ve světě šperků. Náušnice s přírodními motivy nabízejí svůj půvab a lesk především ženám, které mají slabost pro rostliny a zvířata. Jednoduché i pečlivě propracované symboly se skrývají v elegantních peckových i ohromujících visacích modelech. Často jsou zdobené barevnými drahokamy, které svým uspořádáním připomínají něžné kvítky.

 • Náušnice s diamantovým květem Regina
  Náušnice s diamantovým květem Regina
 • Jemné diamantové náušnice Neda
  Jemné diamantové náušnice Neda
 • Ametystové květinky v růžovém zlatě s diamanty Elyte
  Ametystové květinky v růžovém zlatě s diamanty Elyte
 • Zlaté náušnice s morganity a diamanty Moul
  Zlaté náušnice s morganity a diamanty Moul
 • Decentní náušnice s diamanty Yoan
  Decentní náušnice s diamanty Yoan

Minimalistické náušnice

Hledáte-li něco decentního a nadčasového, nepřehlédněte minimalistické náušnice. Jemné modely, které svým zpracováním doplní každý outfit, mohou mít podobu drobných pecek, ale i nenápadných kruhů. Ve svém elegantním designu nabízejí svým nositelkám dlouhotrvající radost a doprovodí je jak na pracovní schůzku, tak do divadla.

 • Elegantní náušnice s 8mm černými perlami Balbe
  Elegantní náušnice s 8mm černými perlami Balbe
 • Platinové bezel náušnice s ametysty Alpheus
  Platinové bezel náušnice s ametysty Alpheus
 • Zlaté hexagonové náušnice Sumiko
  Zlaté hexagonové náušnice Sumiko
 • Zlaté trojlístky s černými diamanty Vollie
  Zlaté trojlístky s černými diamanty Vollie
 • Zlaté diamantové trojlístky Vallery
  Zlaté diamantové trojlístky Vallery

Basic náušnice

Jak už název napovídá, v této kategorii naleznete základní kousky, jež by neměly chybět v žádné dámské šperkovnici. Ať už se jedná o jednoduché perlové náušnice, diamantové pecičky nebo nesmrtelné kruhy… Tyto modely jsou zkrátka klasikou – díky nim budete připraveni na jakoukoli příležitost. Bez potíží si mezi nimi vždy vyberete ty pravé na večer v divadle, pracovní pohovor i odpolední posezení s přáteli.

 • Platinové minimalistické bezel náušnice s diamanty Corinna
  Platinové minimalistické bezel náušnice s diamanty Corinna
 • Elegantní zlaté náušnice s perlami Maeby
  Elegantní zlaté náušnice s perlami Maeby
 • Zlaté minimalistické bezel náušnice s černými diamanty Aristoge
  Zlaté minimalistické bezel náušnice s černými diamanty Aristoge
 • Akvamarínové napichovací náušnice Conchur
  Akvamarínové napichovací náušnice Conchur
 • Zlaté náušnice s perlami a diamanty Satisha
  Zlaté náušnice s perlami a diamanty Satisha

Náušnice 2 v 1

Nemůžete se ráno rozhodnout, jestli zvolit obyčejné pecičky, nebo visací náušnice? Jestli vybrat jednoduchou pecku s jediným broušeným kamenem, nebo raději zdobnější kousek s centrálním drahokamem? Pak pro vás jistě budou pravou volbou náušnice 2 v 1. Tento model nejčastěji tvoří klasická pecka a oddělitelná spodní část, a to buď ve stejném designu, nebo s rozpracovaným motivem základní části šperku. Existuje ale i trochu netradiční typ, jenž představují obyčejné pecky, k nimž lze jako ke středu kopretiny doplnit ozdobný prvek. Náušnice se zpravidla zapínají na puzetu (motýlek nebo disk) nebo na šroubek. Flexibilitu a nápaditost šperku zajisté oceníte, když z práce vyrazíte rovnou do divadla nebo na schůzku a zatoužíte po výraznější ozdobě.

 • Zlaté napichovací náušnice 2 v 1 se srdíčkem Arral
  Zlaté napichovací náušnice 2 v 1 se srdíčkem Arral
 • Dvojité zlaté náušnice s morganity a diamanty Reza
  Dvojité zlaté náušnice s morganity a diamanty Reza
 • Diamantové náušnice 2 v 1 z bílého zlata Demetra
  Diamantové náušnice 2 v 1 z bílého zlata Demetra
 • Zlaté triangle napichovací náušnice 2 v 1 Einne
  Zlaté triangle napichovací náušnice 2 v 1 Einne
 • Rubínové pecky s diamanty Barea
  Rubínové pecky s diamanty Barea

Oboustranné náušnice (double Dior earrings)

Není to tak dávno, co svět dobyly jednoduché perlové pecičky, které měly vzadu místo klasické puzety větší perlu. Ušní lalůček tak nebyl zkrášlen pouze zepředu, ale i zezadu. Model pro Dior vytvořila návrhářka Camille Miceli, která se nechala inspirovat piercingy primitivních kmenů, jež si velice často zdobí právě i zadní část ucha. Efektnímu a jednoduchému designu podlehly ženy celého světa a klenotníci už kromě menší a větší perly přicházejí s různými variacemi na tento základní typ. V náušnicích à la Dior můžete vyrazit do práce, ale i na večírek či ples. Pokud zbožňujete tradiční pecičky a hledáte něco nového a originálního, pak vám oboustranné náušnice zajisté učarují.

Lemující náušnice (crawler/climber earrings)

Jeden z novějších trendů ze světa náušnic je zcela poplatný svému názvu: od ušní dírky šplhá podél boltce nahoru. Lehce prohnutý šperk může být buď jednoduše kovový, nebo zdobený za sebou posazenými kameny, které se cestou vzhůru vyzývavě třpytí. Lemující náušnice oslovují jednoduchostí a minimalistickým vzhledem, a proto se hodí k jakémukoliv outfitu a příležitosti. Zdá se, jako kdyby odolávaly gravitaci, že?

 • Zlatý ear climber Tely
  Zlatý ear climber Tely
 • Stříbrné náušnice ear climber s lístky Belen
  Stříbrné náušnice ear climber s lístky Belen

Typy zapínání náušnic

Stejně jako existuje velké množství typů a stylů náušnic, existuje i celá řada způsobů, jak šperk uchytit v ušním lalůčku. Některá zapínání jsou bezpečnější, s jinými se zas snáze manipuluje. V následujících řádcích se vám pokusíme představit nejběžnější a nejpoužívanější druhy náušnicových uzávěrů. U bižuterie a levných šperků se můžete setkat i s jinými typy (např. magnetickým zapínáním), které se však pro svoji nízkou spolehlivost u dražších klenotů nedoporučují.

Puzety (push)

Oblíbený typ zapínání se využívá především u pecek a dalších náušnic menší velikosti, kde by snad ani nic jiného použít nešlo. Mechanismus spočívá v tom, že na dřík (tyčku) náušnice, který se protáhne ušní dírkou, se vzadu nasune puzeta. Ta mívá nejčastěji tvar motýlka (butterfly) nebo disku (post). Náušnice s puzetovým zapínáním se snadno nasazují i sundávají. Nevýhodu představuje riziko ztráty puzety. Výhodou je decentnost a malé rozměry.

 • Švýcarský topaz ve stříbrných náušnicích Sampritti
  Švýcarský topaz ve stříbrných náušnicích Sampritti
 • Zlaté náušnice se třemi bílými topazy Jella
  Zlaté náušnice se třemi bílými topazy Jella

Šroubky (screws)

Zapínání se podobá puzetám a někdy jsou oba typy slučovány a prezentovány jako jeden. Hlavní rozdíl však spočívá v tom, že dřík doplňují na konci závity, na které se našroubovává tzv. balonek (matička), který zabraňuje ztrátě náušnice. Nasazování šperku je pomalejší, ale především u dražších kousků se nemusíte obávat ztráty klenotu. Toto pevné zapínání si vydobylo oblibu i u dětských náušnic.

 • Stříbrné náušnice na šroubek se zelenými turmalíny Tralie
  Stříbrné náušnice na šroubek se zelenými turmalíny Tralie
 • Diamantové náušnice ve tvaru srdce Sie
  Diamantové náušnice ve tvaru srdce Sie

Dámský patent (leverback / omega back closure)

Jeden z nejznámějších a nejčetnějších typů zapínání v Evropě se používá u delších visacích i kratších náušnic. Tento uzávěr se objevuje i pod dalšími názvy: zapínání kontinentální, klasické, patentové či klapkové, klasický závěs, páčka nebo klapka. Po nasazení do ušní dírky se háček uzavře mechanickou klipsou, a tím se zabrání vypadnutí šperku. Většina zlatníků dokáže na požádání zvýšit bezpečnost už tak bezpečného zapínání vypracováním pojistky (zámku). K výhodám patří především rychlost nasazení.

 • Náušnice z bílého zlata s tanzanity a diamanty Caty
  Náušnice z bílého zlata s tanzanity a diamanty Caty
 • Stříbrné visací náušnice s olivíny Aubor
  Stříbrné visací náušnice s olivíny Aubor

Africké háčky (French / fish hooks)

Africké háčky se využívají primárně u visacích náušnic, které zatíží ušní lalůček tak, že šperk nevypadne. Příležitostně se ještě háček zajišťuje silikonovou koncovkou. Toto zapínání v současnosti zažívá velký boom, kdy z dílen tvůrců bižuterie pronikl i do světa zlatníků a drahých kovů. Šperky s africkými háčky je nutné před spaním odkládat. Tento typ si oblíbí především milovnice houpavých a lustrových náušnic, neboť klenot jednoduše provléknou ušní dírkou a mohou vyrazit na ples.

 • Stříbrné visací náušnice s jantary Pantya
  Stříbrné visací náušnice s jantary Pantya
 • Zlaté visací náušnice s diamanty Eliiot
  Zlaté visací náušnice s diamanty Eliiot

Ruský patent / francouzské zapínání (latch back)

Ruský patent lze označit za obdobu dámského patentu a někteří výrobci a ženy mu dávají přednost. Vhodnější je u kratších náušnic a dalo by se říci, že působí elegantněji, protože zapínání je zcela skryto ušním lalůčkem a nezasahuje do podoby šperku. Základem mechanismu je kolíček zakončený jemným žlábkem, do něhož se zaklapne pohyblivá část. Opět se zde bavíme o zapínání, které vede k nutnosti náušnice před ulehnutím odložit.

 • Zlaté náušnice s kouřovým topazem a diamanty Naomie
  Zlaté náušnice s kouřovým topazem a diamanty Naomie
 • Zlaté náušnice se švýcarsky modrými topazy a diamanty Adona
  Zlaté náušnice se švýcarsky modrými topazy a diamanty Adona
 • Náušnice z růžového zlata s champagne a bílými diamanty Sara
  Náušnice z růžového zlata s champagne a bílými diamanty Sara

Klenotnická klipsa (French back closure)

Ne zcela časté zapínání se hodí především pro těžší náušnice. Mechanismus funguje na bázi dříku, který se provlékne ušní dírkou a následně se zajistí klapkou. Pohodlné a jednoduché zapínání někdy může v uchu trochu tlačit. Praktičnost a jistota však pomohou drobné nepohodlí překonat, neboť se nebudete muset obávat, že drahocenný šperk ztratíte. Před spaním se doporučuje šperk vyndat a uložit zpět do krabičky nebo šperkovnice.

 • Zlaté náušnice s baguette diamanty Emy
  Zlaté náušnice s baguette diamanty Emy
 • Morganitové náušnice z růžového zlata Renita
  Morganitové náušnice z růžového zlata Renita

Zapínání kloubem (hinge closure)

U malých kroužků zvaných objímky se nejčastěji přistupuje k použití kloubového zapínání, které funguje na principu lámání v kloubu a zacvakávání tyčinky do protější části šperku. Opravdu bezpečný uzávěr vyžaduje při zapínání trochu více námahy než jiné typy, ale zase se na něj můžete plně spolehnout.

 • Diamantové náušnice ze zlata Yvon
  Diamantové náušnice ze zlata Yvon
 • Elegantní stříbrné náušnice s perlami Galdi
  Elegantní stříbrné náušnice s perlami Galdi
 • Zlaté kruhové náušnice s modrými a bílými diamanty Elany
  Zlaté kruhové náušnice s modrými a bílými diamanty Elany

Dětská brizura

Dětská brizura byla vyvinuta přímo pro dětské náušnice. V Čechách a na Slovensku toto zapínání výrazně dominuje a objevuje se jak u šperků pro miminka, tak u náušniček pro holčičky do 6–8 let. Na ozdobné části náušnice se nachází očko, do kterého se vpředu jednoduše uchytí pohyblivá část. Šperk tak v dětském oušku drží a nehrozí, že vypadne. Pro jistotu ještě můžete nechat na zapínání vyrobit malý zámeček.

 • Dětské zlaté náušnice slzy s drahokamem dle výběru Cinderella
  Dětské zlaté náušnice slzy s drahokamem dle výběru Cinderella
 • Zlaté dětské náušnice s bílými opály Yona
  Zlaté dětské náušnice s bílými opály Yona
 • Zlaté dětské náušnice srdíčka Adeliza
  Zlaté dětské náušnice srdíčka Adeliza

Jestliže jste úspěšně vybrali ty pravé náušnice pro sebe či někoho blízkého, možná přijde chvíle, kdy je budete chtít doplnit padnoucím náhrdelníkem. I při jeho výběru je vám k dispozici podrobný průvodce, ve kterém se seznámíte třeba s tím, jak nejlépe zvolit styl přívěsku, délku náhrdelníku nebo typ řetízku.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky