Tajemství
náušnic

Vybíráme náušnice

Vše, co byste měli vědět o typech náušnic

Od drobných diamantových peciček po velké dramatické kruhy – náušnice patří mezi šperky, kterými se ženy zdobí už od nepaměti. První zmínky spadají do časů starověké Persie a Egypta, kdy náušnice především označovaly náboženský status a společenské postavení své majitelky či majitele. Po „době temna“ se opět dostaly na výsluní v 17. století a od počátku 20. století náušnice neopouští ušní lalůčky většiny žen, které je milují pro jejich jednoduchost, snadné nasazování a nepřeberný výběr. Pomocí vzhledu ozdoby mohou pracovat s tvarem obličeje, podtrhnout barvu očí či odvádět pozornost od skutečných či domnělých nedostatků. Náušnice si lze vybírat podle příležitosti, na kterou se chystáte, či podle outfitu. Případně můžete sledovat módní trendy a fascinovaně přihlížet nijak neomezené fantazii designérů. Tak či onak ale ve vaší šperkovnici bude pár stálic, bez kterých se neobejdete.

V našem článku vás seznámíme s nejběžnějšími tvary náušnic, s různými typy zapínání a také s typy osazení drahokamů.

Tvary náušnic

Peckové náušnice

Tradiční pecky spatřily světlo světa už v časech starého Egypta. Dodnes pecičky reprezentují nejmenší a nejjednodušší a zároveň snad nejoblíbenější typ náušnic. Vyskytují se v různých variacích – od jednoduše zasazených kamenů či perel po hroznovitě seskupené diamanty a drahokamy tvarem připomínající květinu. Zapínání tvoří puzety (motýlci či disky), někdy šperk v uchu uchycují šroubky.


Jednoduché pecky (stud earrings)

V případě jednoduchých pecek jemně zdobí ušní lalůček jediný umně vybroušený diamant, jiskřivý barevný drahokam nebo elegantní perla vložená do krapen či kovové lunety, případně drobný kousek drahého kovu vytvarovaný do zajímavého designu. Vzadu náušnici nejčastěji přidržuje puzeta ve tvaru motýlka nebo disku, dražší kousky už před vypadnutím a ztrátou chrání šroubek. Obyčejné pecky patří k nadčasovým ozdobám a pro řadu žen představují univerzální volbu, která je decentní a přitom slušivá. Tento typ náušnic zajisté nechybí v žádné šperkovnici, neboť sluší všem.

Hroznové náušnice (cluster earrings)

Hroznové náušnice můžeme uvést jako zvláštní typ peckových náušnic. Tento styl náušnic se objevoval už před naším letopočtem na Krétě a Kypru. Kovové lůžko, v němž jsou vedle sebe umístěny jednotlivé, většinou stejně velké kameny či jeden ústřední obklopený šesti menšími, sedí na dříku (tyčce), který v uchu drží puzeta (motýlek nebo disk) či šroubek. Hroznové náušnice svým designem zpravidla připomínají květinu nebo hrozen. Jemný a elegantní šperk zaujme především ženy praktické a romantické. Sladké kvítky z diamantů poutají pozornost leskem a kousky z drahokamů zas nádhernými barvami a třpytem. Náušnice se snadno nasazují a velice dobře se nosí, neboť se nezachytávají do šátků a šál.

Náušnice ve stylu svatozáře (halo earrings)

V podobném duchu se nesou také náušnice ve stylu svatozáře. I ty jsou poseté větším množstvím kamínků, ale rozdíl je v tom, že u tohoto typu náušnic je ve středu umístěný jeden větší centrální kámen, který je dokola lemovaný menšími kamínky připomínajícími svatozář. Všechny kameny mohou být stejného druhu, nebo se do středu používá výraznější barevný drahokam, který lemují bílé diamanty. Toto rozmístění kamenů je typické pro peckové náušnice, ale je možné najít ho i u dalších typů.


Visací náušnice

Vedle pecek patří právě visací náušnice ke stálicím v dívčích i dámských šperkovnicích. Lehce visí z ucha dolů, jemně se pohupují a dodávají nádech elegance a ženskosti i strohým outfitům. Délka tohoto šperku variuje od kratičkých náušnic po klenoty, které svými konečky šimrají na ramenou. Šperkaři se v jejich designech dokáží opravdu vyřádit: nabízí neokázalé řetízky s drahokamem na konci, netradiční geometrické tvary, kousky čistě z drahého kovu vytvarované do neuvěřitelných podob, náušnice zdobené diamanty nebo barevnými kameny. Zpravidla se zapínají na puzetu (motýlek nebo disk) či šroubek nebo bezpečný dámský patent. Dlouhé visací náušnice, které se hodí spíš na večer a slavnostní příležitosti, bývají často na africký háček, který lépe vyváží jejich délku a váhu.


Krátké visací náušnice (drop earrings)

Krátké visací náušnice, jež jsou už od ušní dírky zdobené kameny a visí téměř nehybně kousek pod ušní lalůček, nádherně vyniknou s vyčesanými vlasy a odhalenou šíjí. Oblíbeným zapínáním jsou africké háčky a puzety (motýlci i disky). Na rozdíl od pecek se rozhodně doporučuje je před spánkem odložit. Rovněž si tento šperk příliš nerozumí s huňatými zimními šálami a vysokými límci, do kterých se zamotává a zachytává.

Houpací náušnice (dangle earrings)

Tento typ spadá pod klasické visací náušnice, jen bývá zdobnější a výraznější. Náušnice z ušních lalůčků visí a jemně se pohupují a k dostání jsou v řadě tvarů a velikostech. Zpravidla se zapínají na dámský patent, ke kterému je připevněn ozdobný přívěsek. Možností přichycení je i africký háček, příležitostně doplněný silikonovou koncovkou pro větší bezpečí. Jejich délka se pohybuje od centimetru či dvou až po ramena. Tyto náušnice působí velmi žensky a přitažlivě a jejich jemné cinkání, mihotání a třpyt poutá pozornost, proto se hodí spíše na večer a slavnostní akce.

Lustrové náušnice (chandelier earrings)

Lustrové náušnice se rovněž řadí mezi ty visací, ale už na první pohled přitáhnou pozornost svým výrazným a zdobným designem. Od praktických afrických háčků se směrem dolů stupňovitě rozšiřují a září nádherně vybroušenými kameny v propracovaných motivech. Název těchto náušnic se odvozuje od jejich vrstevnatosti, jíž připomínají luxusní křišťálové lustry. Perfektně jimi doplníte večerní šaty a budete se cítit jako princezna, až se vám šperk bude lehce otírat o křivku čelisti nebo vás jemně polechtá na odhalených ramenou. Se statement lustrovými náušnicemi budete v záři reflektorů nebo svící opravdu nepřehlédnutelná.

Slzičky (teardrop earrings)

Fascinující druh visacích náušnic ztělesňují slzičky, které tolik milují nevěsty a svůj velký den si bez nich nedovedou představit. Klasický kapkovitý kámen v kovovém lůžku bývá přichycen k pecce se zapínáním na puzetu (motýlek nebo disk) či šroubek. Často se setkáváme s velice jednoduchou podobou, kdy diamant nebo drahokam vybroušený do slzy visí na africkém háčku, a dámy si bez nich nedokáží představit svůj běžný den. Na druhou stranu existují i velké kameny zdobené menšími bratříčky, které zbožňují právě ženy a dívky připravující se na svatbu.


Kruhové náušnice

Mezi kruhové typy náušnic již dnes zařadíme nejen tradiční kruhy, ale v podstatě všechny tvary, které jsou uzavřené, tedy začínají před ušním boltcem a končí za ním, a které zpravidla tvoří tenčí kov. Může jít i o srdce, čtverce a obdélníky, ale nejčastějším tvarem je stále kruh. Tyto náušnice mohou být speciálně ozvláštněné různými ozdobami (např. zlatými mašličkami), vykládané diamanty či drahými kameny a vyhotovují se většinou ze zlata a stříbra. Kruhové náušnice dnes najdeme mimo jiné i v retro stylu. Zvláštní odrůdou jsou malinké kruhy zvané objímky a stále oblíbenější polokruhové náušnice vylepšené řádkou blyštivých diamantů.

Kruhy vedle peciček patří ke stálicím dámských šperkovnic. Podle velikosti a zpracování mohou být jak univerzálním šperkem, tak statement kouskem na stylovou party.


Klasické kruhy (hoop earrings)

Jeden z nejoblíbenějších typů náušnic znovu zazářil a vynořil se z propasti dějin v 90. letech 20. století. Kulaté nebo oválné náušnice mohou být malé i velké, zdobené i hladké. Větší kousky bývají zpravidla duté, aby ušní lalůček tolik netížily. Běžnější typy kruhů se zavírají pomocí tenounkého drátku nebo tyčinky, které se zasunou do protilehlé trubičky. Méně obvyklé je zapínání na francouzský zámek, kdy se drátek zacvakne do protilehlé vidlice. Občas lze narazit na kruhy, které se v uchu upevňují pomocí drobného žlábku, do něhož zapadá kolíček.

Objímky (huggies)

Malým kroužkům se říká objímky, neboť ušní lalůček doslova objímají – nepleťte si je tedy se sortimentem železářství :) Popularitu si tyto náušnice získaly především pro svoji decentnost a praktičnost. Výborně doplňují elegantní dámské kostýmky a můžete se jimi ozdobit i při cestě na nákupy a při řadě neformálních i formálních příležitostí; záleží pouze na výraznosti zdobení šperku. Jednoduché objímky nejčastěji doplňují diamanty a drahokamy zasazené do řady za sebou. Mívají velmi příjemné a bezpečné zapínání: uprostřed je dělí mechanická část (kloub) a pak už stačí, aby kolíček se žlábkem zapadl do dírky.

Polokruhy (semi-circular earrings)

Název tohoto typu je sám o sobě dostatečně vypovídající. Jedná se kruhové či oválné náušnice, které však nejsou dotažené až do konce a po zapnutí nepůsobí nekonečně. Šperk zdobívají dramaticky broušené a zasazené diamanty nebo drahokamy a v uchu mu pomáhá udržet se tradiční puzeta (motýlek či disk) nebo šroubek. V polokruhových náušnicích se můžete vydat do práce, na večírek i školní sraz a vypadat správně a vhodně oblečená.


Náušnice 2 v 1 (2-in-1 earrings)

Nemůžete se ráno rozhodnout, jestli zvolit obyčejné pecičky, nebo visací náušnice, jestli vybrat jednoduchou pecku s jediným broušeným kamenem, nebo raději zdobnější kousek s centrálním drahokamem? Pokud vás trápí takovéto váhání, tak pro vás jistě budou pravou volbou náušnice 2 v 1, které tvoří buď klasická pecka a oddělitelná spodní část nejčastěji ve stejném designu, popř. s rozpracovaným motivem základní části šperku, nebo trochu netradiční typ, jenž představují obyčejné pecky, k nimž lze jako ke středu kopretiny doplnit ozdobný prvek. Náušnice se zpravidla zapínají na puzetu (motýlek nebo disk) anebo na šroubek. Oblibu si tento design získal především v podobě s perlami, jejichž decentnost a jemnost působí více než dobře s každým outfitem, ale klenotníci zásobují trh dalšími originálními variacemi. Určitě tedy nepřehlédněte pecičky, které sundáním korunky snadno proměníte z opulentního kousku v jednoduchý. Flexibilitu a nápaditost šperku zajisté oceníte, když z práce vyrazíte rovnou do divadla nebo na schůzku a zatoužíte po zdobnější ozdobě.


Oboustranné náušnice (double Dior earrings)

Není to tak dávno, co svět dobyly jednoduché perlové pecičky, které vzadu místo klasické puzety měly větší perlu. Ušní lalůček tak nebyl zkrášlen pouze zepředu, ale i zezadu. Model pro Dior vytvořila návrhářka šperků Camille Miceli, která se nechala inspirovat piercingy primitivních kmenů, jež si velice často zdobí právě i zadní část ucha. Efektnímu a jednoduchému designu podlehly ženy celého světa a klenotníci už kromě menší a větší perly přicházejí s různými variacemi na tento základní typ. V náušnicích à la Dior můžete vyrazit do práce, ale i na večírek či ples. Pokud zbožňujete tradiční pecičky a hledáte něco nového a originálního, pak vám oboustranné náušnice zajisté učarují.


Lemující náušnice (crawler/climber earrings)

Jeden z novějších trendů ze světa náušnic je zcela poplatný svému názvu: od ušní dírky šplhá podél boltce nahoru. Lehce prohnutý šperk nejčastěji zdobí za sebe posazené diamanty nebo drahokamy, které se celou cestu vzhůru vyzývavě třpytí. Lemující náušnice se zapínáním na puzetu (motýlek nebo disk) či na šroubek oslovují jednoduchostí a minimalistickým vzhledem, a proto se hodí k jakémukoliv outfitu a příležitosti. Zdá se, jako kdyby odolávaly gravitaci, že?

Typy zapínání náušnic

Stejně jako existuje velké množství typů náušnic, existuje i celá řada způsobů, jak šperk uchytit v ušním lalůčku. Některá zapínání jsou bezpečnější, s jinými se zas snáze manipuluje. V následujících řádcích se vám pokusíme představit nejběžnější a nejpoužívanější druhy náušnicových uzávěrů. U bižuterie a levných šperků se můžete setkat i s jinými typy (např. magnetickým zapínáním), které se však pro svoji nízkou spolehlivost u dražších klenotů nedoporučují.


Puzety (push)

Oblíbený typ zapínání se využívá především u pecek a dalších náušnic menší velikosti, kde by snad ani nic jiného použít nešlo. Mechanismus spočívá v tom, že na dřík (tyčku) náušnice, který se protáhne ušní dírkou, se vzadu nasune puzeta, jež mívá nejčastěji tvar motýlka (butterfly) nebo disku (post). Náušnice s puzetovým zapínáním se snadno nasazují i sundávají. Nevýhodu představuje riziko ztráty puzety. Výhodou je decentnost a malé rozměry.

Šroubky (screws)

Zapínání se podobá puzetám a někdy jsou oba typy slučovány a prezentovány jako jeden. Hlavní rozdíl však spočívá v tom, že dřík doplňují na konci závity, na které se našroubovává tzv. balonek (matička), která zabraňuje ztrátě náušnice. Nasazování šperku je pomalejší, ale především u dražších kousků se nemusíte obávat ztráty klenotu. Toto pevné zapínání si vydobylo oblibu i u dětských náušnic.

Dámský patent (leverback / omega back closure)

Jeden z nejznámějších a nejčetnějších typů zapínání v Evropě se používá u delších visacích i kratších náušnic. Tento uzávěr se objevuje i pod dalšími názvy: zapínání kontinentální, klasické, patentové či klapkové, klasický závěs, páčka nebo klapka. Po nasazení do ušní dírky se háček uzavře mechanickou klipsou, a tím se zabrání vypadnutí šperku. Většina zlatníků dokáže na požádání zvýšit bezpečnost už tak bezpečného zapínání vypracováním pojistky (zámku). K výhodám patří především rychlost nasazení.

Africké háčky (French / fish hooks)

Africké háčky se využívají primárně u visacích náušnic, které zatíží ušní lalůček tak, že šperk nevypadne. Příležitostně se ještě háček zajišťuje silikonovou koncovkou. Toto zapínání v současnosti zažívá velký boom, kdy z dílen tvůrců bižuterie pronikl i do světa zlatníků a drahých kovů. Šperky s africkými háčky je nutné před spaním odkládat. Tento typ si oblíbí především milovnice houpavých a lustrových náušnic, neboť klenot jednoduše provléknou ušní dírkou a mohou vyrazit na ples.

Ruský patent / francouzské zapínání (latch back)

Ruský patent lze označit za obdobu dámského patentu a někteří výrobci a ženy mu dávají přednost. Vhodnější je u kratších náušnic a dalo by se říci, že působí elegantněji, protože zapínání je zcela skryto ušním lalůčkem a nezasahuje do podoby šperku. Základem mechanismu je kolíček zakončený jemným žlábkem, do něhož se zaklapne pohyblivá část. Opět se zde bavíme o zapínání, které vede k nutnosti náušnice před ulehnutím odložit.

Klenotnická klipsa (French back closure)

Ne zcela časté zapínání se hodí především pro těžší náušnice. Mechanismus funguje na bázi dříku, který se provlékne ušní dírkou a následně se zajistí klapkou. Pohodlné a jednoduché zapínání někdy může v uchu trochu tlačit. Praktičnost a jistota však pomohou drobné nepohodlí překonat, neboť se nebudete muset obávat, že drahocenný šperk ztratíte. Před spaním se doporučuje šperk vyndat a uložit zpět do krabičky nebo šperkovnice.

Zapínání kloubem (hinge closure)

U malých kroužků zvaných objímky se nejčastěji přistupuje k použití kloubového zapínání, které funguje na principu lámání v kloubu a zacvakávání tyčinky do protější části šperku. Opravdu bezpečný uzávěr vyžaduje při zapínání trochu více námahy než jiné typy, ale zas se na něj můžete plně a bezpochyby spolehnout.

Dětská brizura

Dětská brizura byla vyvinuta přímo pro dětské náušnice. V Čechách a na Slovensku toto zapínání výrazně dominuje a objevuje se jak u šperků pro miminka, tak u náušniček pro holčičky do 6-8 let. Na ozdobné části náušnice se nachází očko, do kterého se vpředu jednoduše uchytí pohyblivá část. Šperk tak v dětském oušku drží a nehrozí, že vypadne. Pro jistotu ještě můžete nechat na zapínání vyrobit malý zámeček.

Typy osazení kamínku 

Diamant či drahokam lze do kovového lůžka zasadit mnoha způsoby. Každý typ má své pro a proti a hodí se k různě broušeným kamenům. Následující řádky vám přiblíží jedny z nejpopulárnějších způsobů uchycení kamenů, existují ovšem i další typy. Všechny je najdete v našem článku, který se této oblasti věnuje do posledního detailu. 


Podle uchycení kamene


Krapny (prongs)

Krapnové osazení je velice populární a jednoduché a hraje prim především u diamantových pecek. Nejčastější počet krapen se pohybuje mezi 3, 4 a 6. Kámen krásně vynikne, na druhou stranu platí, že čím méně krapen, tím vyšší riziko poškození či vypadnutí kamínku.


Luneta (bezel)

V tomto případě přidržuje kámen celkový nebo částečný kovový kornoutek. Podle některých názorů však diamant nebo drahokam zůstává zastíněn a jeho lesk a třpyt nemají příležitost tolik zazářit a oslnit.


Podle stylu uchycení kamene


Styl martini (martini style)

Kuželovitý tvar tohoto stylu získal svůj název proto, že při pohledu z boku evokuje klasickou sklenku na martini. Diamant je v tomto případě posazen blízko ucha, a proto se snižuje pravděpodobnost, že by se kamínek skláněl dolů. Některým lidem ale připadá, že se špička kónického tvaru martini stylu zabodává do ušní dírky a roztahuje ji. Oblíbený je tří- i čtyřkrapnový styl martini.


Styl košíku (basket style)

Kovové lůžko svým tvarem připomíná košík – má ploché dno, a tak ve srovnání se stylem martini drží kámen dál od ušního lalůčku. Oblíbí si ho všichni, kdo se obávají, že by je kuželovité martini lůžko mohlo tlačit do ušních dírek.


Styl koruny (crown style)

Korunky se rovněž vyznačují plochým dnem, ale jejich konstrukce je pevnější. Tvoří je větší množství kovu než styl martini a košíku. Zasazení ústí v menší viditelnost kamene, který se navíc dále od ucha může stáčet směrem dolů.

Z výše uvedeného vyplývá, že martini krapny jsou nejlepším stylem osazení, pokud chcete, aby především větší diamant či drahokam nezanikl ve velkém množství kovu a mohl se rozzářit v celé své síle. Záleží-li vám především na bezpečném uchycení, poohlédněte se po kameni zasazeném do lunety v jakémkoliv stylu.


Jestliže jste úspěšně vybrali ty pravé náušnice pro sebe či někoho blízkého, možná přijde chvíle, kdy je budete chtít doplnit padnoucím náhrdelníkem. I při jeho výběru je vám k dispozici podrobný průvodce, ve kterém se seznámíte třeba s tím, jak nejlépe zvolit styl přívěsku, délku náhrdelníku nebo typ řetízku.