Vybíráme náušnice – různé typy, styly a zapínání

Od drobných diamantových peciček po velké dramatické kruhy – náušnice patří mezi šperky, kterými se ženy zdobí už od nepaměti. První zmínky spadají do časů starověké Persie a Egypta, kdy náušnice označovaly především náboženský status a společenské postavení své majitelky či majitele. Po „době temna“ se na výsluní opět dostaly v 17. století a od počátku 20. století náušnice neopouští ušní lalůčky většiny žen. Ty je milují pro jejich univerzálnost, snadné nasazování a nepřeberný výběr. Pomocí vzhledu ozdoby mohou pracovat s tvarem obličeje, podtrhnout barvu očí či odvádět pozornost od skutečných či domnělých nedostatků.

Pokud i vy hledáte perfektní náušnice a přemýšlíte, kde s výběrem začít, čtěte dál. V následujících řádcích vás seznámíme s nejběžnějšími typy tohoto šperku, jako jsou pecky, kruhy či náušnice visací. Představíme vám také jednotlivé styly, ze kterých můžete vybírat. Nakonec se podíváme i na druhy zapínání, jež často patří při výběru náušnic k nejdůležitějším faktorům.

Typy náušnic

Peckové náušnice

Tradiční pecky spatřily světlo světa už v časech starého Egypta. Dodnes pecičky reprezentují nejmenší, nejjednodušší a zároveň nejoblíbenější typ náušnic. Vyskytují se v různých variacích – od jednoduše zasazených kamenů či perel po hroznovitě seskupené diamanty a drahokamy tvarem připomínající květinu. Zapínání nejčastěji tvoří puzety (motýlci či disky), někdy šperk v uchu uchycují šroubky.

Jednoduché pecky (stud earrings)

V případě jednoduchých pecek zdobí ušní lalůček jediný umně vybroušený diamant nebodrahokam vložený do krapen či kovové lunety, případně je samotný drahý kov vytvarovaný do zajímavého designu. Vzadu náušnici nejčastěji přidržuje puzeta ve tvaru motýlka nebo disku, dražší kousky už před vypadnutím a ztrátou chrání šroubek. Obyčejné pecky patří k nadčasovým ozdobám a pro řadu žen představují univerzální volbu, která je decentní a přitom slušivá. Tento typ náušnic zajisté nechybí v žádné šperkovnici, neboť sluší každé z nás.

 • Zlaté perlové náušnice se zirkony Cleta
  Zlaté perlové náušnice se zirkony Cleta
 • Atypické náušnice plné diamantů Meryem
  Atypické náušnice plné diamantů Meryem
 • Platinové bezel náušnice s bílými topazy Wetty
  Platinové bezel náušnice s bílými topazy Wetty
 • Alexandrity a topazy ve zlatých náušnicích Badulf
  Alexandrity a topazy ve zlatých náušnicích Badulf
 • Zlaté náušnice s oválnými rubíny Qati
  Zlaté náušnice s oválnými rubíny Qati

Hroznové náušnice (cluster earrings)

Hroznové náušnice můžeme uvést jako zvláštní typ peckových náušnic. Tento model se objevoval už v dobách před naším letopočtem na Krétě a Kypru. V kovovém lůžku jsou vedle sebe umístěny jednotlivé, většinou stejně velké kameny či jeden ústřední obklopený několika menšími. V uchu ho zpravidla drží puzeta (motýlek nebo disk) či šroubek. Hroznové náušnice svým designem často připomínají květinu nebo hrozen. Jemný a elegantní šperk zaujme především ženy praktické a romantické. Náušnice se snadno nasazují a velice dobře se nosí, neboť se nezachytávají do šátků a šál.

 • Diamantové halo náušnice plné diamantů Caria
  Diamantové halo náušnice plné diamantů Caria
 • Diamantové náušnice ve tvaru květinek Oakley
  Diamantové náušnice ve tvaru květinek Oakley
 • Napichovací náušnice s modrými a bílými diamanty Anya
  Napichovací náušnice s modrými a bílými diamanty Anya

Visací náušnice

Vedle pecek patří i visací náušnice ke stálicím dámských šperkovnic. Lehce visí z ucha dolů, jemně se pohupují a dodávají nádech elegance a ženskosti i strohým outfitům. Délka tohoto šperku variuje od kratičkých náušnic až po klenoty, které svými konečky šimrají na ramenou. Šperkaři se v jejich designech dokáží opravdu vyřádit: nabízí decentní řetízky s drahokamem na konci, netradiční geometrické tvary, kousky z drahého kovu vytvarované do neuvěřitelných podob, náušnice zdobené diamanty nebo barevnými kameny. Zpravidla se zapínají na puzetu (motýlek nebo disk) či šroubek nebo bezpečný dámský patent. Dlouhé visací náušnice, které se hodí spíše na večer a slavnostní příležitosti, bývají často na africký háček, který lépe vyváží jejich délku a váhu.

Krátké visací náušnice (drop earrings)

Krátké visací náušnice jsou už od ušní dírky zdobené kameny a visí téměř nehybně kousek pod ušní lalůček. Nádherně vyniknou s vyčesanými vlasy a odhalenou šíjí. Oblíbeným zapínáním jsou především puzety (motýlci i disky). Tento šperk si příliš nerozumí s huňatými zimními šálami a vysokými límci, neboť se do nich občas zamotává a zachytává.

 • Černé sladkovodní perly v náušnicích s diamanty Dinah
  Černé sladkovodní perly v náušnicích s diamanty Dinah
 • Zelené opály ve stříbrných náušnicích Emerie
  Zelené opály ve stříbrných náušnicích Emerie
 • Stříbrné napichovací náušnice s perlou Lomina
  Stříbrné napichovací náušnice s perlou Lomina
 • Elegantní náušnice s perlami a diamanty Barbary
  Elegantní náušnice s perlami a diamanty Barbary
 • Smaragdové náušnice se safíry a diamanty Elsterna
  Smaragdové náušnice se safíry a diamanty Elsterna

Houpací náušnice (dangle earrings)

Tento typ spadá pod klasické visací náušnice, jen bývá zdobnější a výraznější. Náušnice z ušních lalůčků visí a jemně se pohupují. K dostání jsou v řadě tvarů a velikostech. Zpravidla se zapínají na patent, ať už dámský nebo ruský, ke kterému je připevněn ozdobný přívěsek. Možností přichycení je i africký háček, příležitostně doplněný silikonovou koncovkou pro větší bezpečí. Jejich délka se pohybuje od centimetru či dvou až po ramena. Tyto náušnice působí velmi žensky a přitažlivě. Jejich jemné cinkání, mihotání a třpyt poutá pozornost, proto se hodí spíše na večer a slavnostní akce.

 • Visací stříbrné náušnice s jantary Lexy
  Visací stříbrné náušnice s jantary Lexy
 • Morganitové náušnice ze zlata s diamanty Bibi
  Morganitové náušnice ze zlata s diamanty Bibi
 • Zlaté náušnice s modrými topazy a diamanty Macy
  Zlaté náušnice s modrými topazy a diamanty Macy
 • Kruhové pozlacené náušnice s perlami Svante
  Kruhové pozlacené náušnice s perlami Svante
 • Náušnice s bílými a broskvovými perlami Polya
  Náušnice s bílými a broskvovými perlami Polya

Lustrové náušnice (chandelier earrings)

Lustrové náušnice se rovněž řadí mezi ty visací, ale už na první pohled přitáhnou pozornost svým výrazným a zdobným designem. Směrem dolů se rozšiřují a září nádherně vybroušenými kameny v propracovaných motivech. Název těchto náušnic se odvozuje od jejich vrstevnatosti, jíž připomínají luxusní křišťálové lustry. Perfektně jimi doplníte večerní šaty a budete se cítit jako princezna, až se vám šperk bude lehce otírat o křivku čelisti nebo vás jemně polechtá na odhalených ramenou. Se statement lustrovými náušnicemi vás v záři reflektorů nebo svící opravdu nikdo nepřehlédne.

 • Luxusní visací náušnice se smaragdy a diamanty Clemence
  Luxusní visací náušnice se smaragdy a diamanty Clemence
 • Luxusní zlaté náušnice s granáty a diamanty Kersten
  Luxusní zlaté náušnice s granáty a diamanty Kersten
 • Zlaté diamantové vločky s topazy v náušnicích Daxa
  Zlaté diamantové vločky s topazy v náušnicích Daxa
 • Luxusní safírové náušnice s diamanty Edee
  Luxusní safírové náušnice s diamanty Edee
 • Stříbrné náušnice s bílými perlami Scarlet
  Stříbrné náušnice s bílými perlami Scarlet

Slzičky (teardrop earrings)

Fascinující druh visacích náušnic ztělesňují slzičky, které tolik milují především nevěsty. Klasický kapkovitý kámen v kovovém lůžku bývá přichycen k pecce se zapínáním na puzetu (motýlek nebo disk) či šroubek. Často se setkáváme také s jednodušší podobou, kdy diamant nebo drahokam vybroušený do tvaru slzy visí na africkém háčku. Na druhou stranu existují i velké kameny zdobené menšími bratříčky, které zbožňují právě ženy a dívky připravující se na svatbu.

 • Smaragdové náušnice se safíry a diamanty Elsterna
  Smaragdové náušnice se safíry a diamanty Elsterna
 • Stříbrné jantarové náušnice Festa
  Stříbrné jantarové náušnice Festa
 • Náušnice s citríny a ametysty Mahal
  Náušnice s citríny a ametysty Mahal
 • Stříbrné květinové náušnice plné jantarů Araxie
  Stříbrné květinové náušnice plné jantarů Araxie
 • Perlové náušnice s diamanty Faatina
  Perlové náušnice s diamanty Faatina

Kruhové náušnice

Mezi kruhové typy náušnic již dnes řadíme nejen tradiční kruhy, ale v podstatě všechny tvary, které jsou uzavřené, tedy začínají před ušním boltcem a končí za ním. Tyto náušnice mohou být jednoduše kovové, nebo vykládané diamanty či drahými kameny. Kruhové náušnice najdeme mimo jiné i v retro stylu. Zvláštní variantou jsou pak malinké kruhy zvané objímky a stále oblíbenější polokruhové náušnice vylepšené řádkou blyštivých drahokamů.

Kruhy jsou považovány za vysoce elegantní a nadčasovou volbu. Podle velikosti a zpracování mohou být jak univerzálním šperkem, tak statement kouskem na stylovou party.

Klasické kruhy (hoop earrings)

Jeden z nejoblíbenějších typů náušnic znovu zazářil a vynořil se z propasti dějin v 90. letech 20. století. Kulaté nebo oválné náušnice mohou být malé i velké, zdobené i hladké. Větší kousky bývají zpravidla duté, aby ušní lalůček tolik nezatěžovaly. Běžnější typy kruhů se zavírají pomocí tenkého drátku nebo tyčinky, které se zasunou do protilehlé trubičky. Méně obvyklé je zapínání na francouzský zámek, kdy se drátek zacvakne do protilehlé vidlice. Občas lze narazit na kruhy, které se v uchu upevňují pomocí drobného žlábku, do něhož zapadá kolíček.

 • Kruhové náušnice s diamanty Nedim
  Kruhové náušnice s diamanty Nedim
 • Kruhové diamantové náušnice Brittany
  Kruhové diamantové náušnice Brittany
 • Olivínové kruhové náušnice ze stříbra Jessie
  Olivínové kruhové náušnice ze stříbra Jessie
 • Kruhové náušnice vykládané diamanty Pallav
  Kruhové náušnice vykládané diamanty Pallav
 • Kruhové náušnice s diamanty Wontisa
  Kruhové náušnice s diamanty Wontisa

Objímky (huggies)

Malým kroužkům se říká objímky, neboť ušní lalůček doslova objímají – nepleťte si je tedy se sortimentem železářství :) Popularitu si tyto náušnice získaly především pro svoji decentnost a praktičnost. Výborně doplňují elegantní dámské kostýmky a můžete se jimi ozdobit při řadě neformálních i formálních příležitostí; záleží pouze na výraznosti zdobení šperku. Objímky nejčastěji doplňují diamanty a drahokamy zasazené do řady za sebou. Mívají velmi příjemné a bezpečné zapínání: uprostřed je dělí mechanická část (kloub) a pak už stačí, aby kolíček se žlábkem zapadl do dírky.

 • Elegantní kruhové náušnice s diamanty Gomati
  Elegantní kruhové náušnice s diamanty Gomati
 • Kruhové náušnice s diamanty Wontisa
  Kruhové náušnice s diamanty Wontisa
 • Kruhové náušnice ze zlata s modrými safíry a diamanty Afrim
  Kruhové náušnice ze zlata s modrými safíry a diamanty Afrim
 • Kruhové náušnice s černými diamanty Gomati
  Kruhové náušnice s černými diamanty Gomati
 • Diamantové kruhové náušnice Nicholls
  Diamantové kruhové náušnice Nicholls

Polokruhy (semi-circular earrings)

Název tohoto typu je sám o sobě vypovídající. Jedná se o kruhové či oválné náušnice, které však nejsou dotažené až do konce a po zapnutí tak nepůsobí nekonečně. Šperk zdobívají dramaticky broušené diamanty nebo drahokamy a v uchu ho drží tradiční puzeta (motýlek či disk) nebo šroubek. V polokruhových náušnicích se můžete vydat do práce, na večírek i školní sraz.

 • Stříbrné náušnice s akvamaríny Felixa
  Stříbrné náušnice s akvamaríny Felixa

Styly náušnic

Náušnice ve stylu solitér

Klenot zdobený jediným drahokamem – takové jsou náušnice solitér, které patří k nejuniverzálnějším kouskům šperkařského světa. Své nositelky těší elegantní jednoduchostí a nejčastěji je spatříme v podobě decentních pecek se zapínáním na puzetu. Na své si se solitérními náušnicemi ovšem přijdou i ženy, které dávají přednost výraznějším kouskům. Jediný drahokam se totiž klidně může skrývat také v působivém visacím modelu.

 • Stříbrné náušnice s londýnskými topazy Drary
  Stříbrné náušnice s londýnskými topazy Drary
 • Zlaté náušnice s černými triangle diamanty Bonieta
  Zlaté náušnice s černými triangle diamanty Bonieta
 • Stříbrné visací náušnice s přírodními opály Maumo
  Stříbrné visací náušnice s přírodními opály Maumo
 • Rubínové náušnice z 18k zlata Deepti
  Rubínové náušnice z 18k zlata Deepti
 • Stříbrné náušnice ve tvaru srdce s morganity Erlea
  Stříbrné náušnice ve tvaru srdce s morganity Erlea

Náušnice v halo stylu

Tyto náušnice s éterickým pojmenováním patří ke zdobenějším typům, neboť jsou vždy poseté větším množstvím kamenů. V jejich středu je umístěný jeden větší drahokam, který je dokola lemovaný menšími bratříčky připomínajícími svatozář. Centrální kámen je často výraznější a barevnější, zatímco ty okolní bývají čiré. Výjimkou však není ani čistě diamantový model. Tento styl je typický pro peckové, ale i visací náušnice a jeho zapínání se zpravidla odvíjí od konkrétního modelu.

 • Zlaté náušnice s akvamaríny a diamanty Azura
  Zlaté náušnice s akvamaríny a diamanty Azura
 • Zlaté pecky s černými diamanty Zulfikar
  Zlaté pecky s černými diamanty Zulfikar
 • Stříbrné visací náušnice s rubíny a zirkony Arwa
  Stříbrné visací náušnice s rubíny a zirkony Arwa
 • Visací náušnice ze zlata s diamanty Manoeta
  Visací náušnice ze zlata s diamanty Manoeta
 • Smaragdové náušnice s diamanty Livia
  Smaragdové náušnice s diamanty Livia

Náušnice ve tvaru srdce

Romantické, kouzelné a nesmrtelné. Přesně takové jsou náušnice, kterým dominuje tvar srdíčka. Do podoby tohoto zamilovaného motivu může být vytvarovaný jak kov, tak vsazený drahokam (případně obojí). Náušnice ve tvaru srdce nejčastěji spatříme v podobě peciček s puzetovým či šroubkovým zapínáním. Patří k oblíbeným dárkům k výročí, narozeninám či Valentýnu.

 • Zlaté náušnice s rubínovými srdíčky Kaciah
  Zlaté náušnice s rubínovými srdíčky Kaciah
 • Srdíčkové stříbrné náušnice s 8.25 ct topazy Myste
  Srdíčkové stříbrné náušnice s 8.25 ct topazy Myste
 • Srdcové kruhové náušnice s lab-grown diamanty Emmalyn
  Srdcové kruhové náušnice s lab-grown diamanty Emmalyn
 • Zlaté náušnice se srdíčkovými olivíny Kaciah
  Zlaté náušnice se srdíčkovými olivíny Kaciah
 • Zlaté visací náušnice ve tvaru srdce s diamanty Mekhi
  Zlaté visací náušnice ve tvaru srdce s diamanty Mekhi

Náušnice inspirované přírodou

Matka příroda s oblibou inspiruje umělce všemožných oborů. Jinak tomu není ani ve světě šperků. Náušnice s přírodními motivy nabízejí svůj půvab a lesk především ženám, které mají slabost pro rostliny a zvířata. Jednoduché i pečlivě propracované symboly se skrývají v elegantních peckových i ohromujících visacích modelech. Často jsou zdobené barevnými drahokamy, které svým uspořádáním připomínají něžné kvítky.

 • Elegantní náušnice s diamanty Ayaz
  Elegantní náušnice s diamanty Ayaz
 • Stříbrní motýlci v náušnicích s jantary Evadine
  Stříbrní motýlci v náušnicích s jantary Evadine
 • Zlaté náušnice se třemi bílými topazy Jella
  Zlaté náušnice se třemi bílými topazy Jella
 • Zlaté dětské náušnice s fialovými kytičkami Judith
  Zlaté dětské náušnice s fialovými kytičkami Judith
 • Diamantové květy ve zlatých náušnicích Kassie
  Diamantové květy ve zlatých náušnicích Kassie

Minimalistické náušnice

Hledáte-li něco decentního a nadčasového, nepřehlédněte minimalistické náušnice. Jemné modely, které svým zpracováním doplní každý outfit, mohou mít podobu drobných pecek, ale i nenápadných kruhů. Ve svém elegantním designu nabízejí svým nositelkám dlouhotrvající radost a doprovodí je jak na pracovní schůzku, tak do divadla.

 • Zlaté hexagonové náušnice Sumiko
  Zlaté hexagonové náušnice Sumiko
 • Zlaté bezel náušnice s akvamaríny Wetty
  Zlaté bezel náušnice s akvamaríny Wetty
 • Zlaté kruhové náušnice s černými diamanty Uthyr
  Zlaté kruhové náušnice s černými diamanty Uthyr
 • Minimalistické náušnice s morganity a diamanty Durante
  Minimalistické náušnice s morganity a diamanty Durante
 • Zlaté bezel náušnice s černými diamanty Wetty
  Zlaté bezel náušnice s černými diamanty Wetty

Basic náušnice

Jak už název napovídá, v této kategorii naleznete základní kousky, jež by neměly chybět v žádné dámské šperkovnici. Ať už se jedná o jednoduché perlové náušnice, diamantové pecičky nebo nesmrtelné kruhy… Tyto modely jsou zkrátka klasikou – díky nim budete připraveni na jakoukoli příležitost. Bez potíží si mezi nimi vždy vyberete ty pravé na večer v divadle, pracovní pohovor i odpolední posezení s přáteli.

 • Zlaté napichovací náušnice s moissanity Habika
  Zlaté napichovací náušnice s moissanity Habika
 • Náušnice s bílými perlami Amadey
  Náušnice s bílými perlami Amadey
 • Náušnice z růžového zlata s růžovými opály Reata
  Náušnice z růžového zlata s růžovými opály Reata
 • Cluster náušnice s akvamarínem, safírem, měsíčním kamenem a diamantem Kerrie
  Cluster náušnice s akvamarínem, safírem, měsíčním kamenem a diamantem Kerrie
 • Zlaté náušnice s růžovými cushion opály Deux
  Zlaté náušnice s růžovými cushion opály Deux

Náušnice 2 v 1

Nemůžete se ráno rozhodnout, jestli zvolit obyčejné pecičky, nebo visací náušnice? Jestli vybrat jednoduchou pecku s jediným broušeným kamenem, nebo raději zdobnější kousek s centrálním drahokamem? Pak pro vás jistě budou pravou volbou náušnice 2 v 1. Tento model nejčastěji tvoří klasická pecka a oddělitelná spodní část, a to buď ve stejném designu, nebo s rozpracovaným motivem základní části šperku. Existuje ale i trochu netradiční typ, jenž představují obyčejné pecky, k nimž lze jako ke středu kopretiny doplnit ozdobný prvek. Náušnice se zpravidla zapínají na puzetu (motýlek nebo disk) nebo na šroubek. Flexibilitu a nápaditost šperku zajisté oceníte, když z práce vyrazíte rovnou do divadla nebo na schůzku a zatoužíte po výraznější ozdobě.

 • Stříbrné 2v1 náušnice s šedými perlami Cande
  Stříbrné 2v1 náušnice s šedými perlami Cande
 • Dvojité zlaté náušnice s morganity a diamanty Reza
  Dvojité zlaté náušnice s morganity a diamanty Reza
 • Diamantové náušnice 2v1 Demetra
  Diamantové náušnice 2v1 Demetra
 • Kruhové pozlacené náušnice s perlami Svante
  Kruhové pozlacené náušnice s perlami Svante
 • Zlaté napichovací náušnice 2 v 1 se srdíčkem Arral
  Zlaté napichovací náušnice 2 v 1 se srdíčkem Arral

Oboustranné náušnice (double Dior earrings)

Není to tak dávno, co svět dobyly jednoduché perlové pecičky, které měly vzadu místo klasické puzety větší perlu. Ušní lalůček tak nebyl zkrášlen pouze zepředu, ale i zezadu. Model pro Dior vytvořila návrhářka Camille Miceli, která se nechala inspirovat piercingy primitivních kmenů, jež si velice často zdobí právě i zadní část ucha. Efektnímu a jednoduchému designu podlehly ženy celého světa a klenotníci už kromě menší a větší perly přicházejí s různými variacemi na tento základní typ. V náušnicích à la Dior můžete vyrazit do práce, ale i na večírek či ples. Pokud zbožňujete tradiční pecičky a hledáte něco nového a originálního, pak vám oboustranné náušnice zajisté učarují.

Lemující náušnice (crawler/climber earrings)

Jeden z novějších trendů ze světa náušnic je zcela poplatný svému názvu: od ušní dírky šplhá podél boltce nahoru. Lehce prohnutý šperk může být buď jednoduše kovový, nebo zdobený za sebou posazenými kameny, které se cestou vzhůru vyzývavě třpytí. Lemující náušnice oslovují jednoduchostí a minimalistickým vzhledem, a proto se hodí k jakémukoliv outfitu a příležitosti. Zdá se, jako kdyby odolávaly gravitaci, že?

 • Stříbrné náušnice ear climber s lístky Belen
  Stříbrné náušnice ear climber s lístky Belen

Typy zapínání náušnic

Stejně jako existuje velké množství typů a stylů náušnic, existuje i celá řada způsobů, jak šperk uchytit v ušním lalůčku. Některá zapínání jsou bezpečnější, s jinými se zas snáze manipuluje. V následujících řádcích se vám pokusíme představit nejběžnější a nejpoužívanější druhy náušnicových uzávěrů. U bižuterie a levných šperků se můžete setkat i s jinými typy (např. magnetickým zapínáním), které se však pro svoji nízkou spolehlivost u dražších klenotů nedoporučují.

Puzety (push)

Oblíbený typ zapínání se využívá především u pecek a dalších náušnic menší velikosti, kde by snad ani nic jiného použít nešlo. Mechanismus spočívá v tom, že na dřík (tyčku) náušnice, který se protáhne ušní dírkou, se vzadu nasune puzeta. Ta mívá nejčastěji tvar motýlka (butterfly) nebo disku (post). Náušnice s puzetovým zapínáním se snadno nasazují i sundávají. Nevýhodu představuje riziko ztráty puzety. Výhodou je decentnost a malé rozměry.

 • Švýcarský topaz ve stříbrných náušnicích Gilen
  Švýcarský topaz ve stříbrných náušnicích Gilen
 • Zlaté náušnice se třemi bílými topazy Jella
  Zlaté náušnice se třemi bílými topazy Jella

Šroubky (screws)

Zapínání se podobá puzetám a někdy jsou oba typy slučovány a prezentovány jako jeden. Hlavní rozdíl však spočívá v tom, že dřík doplňují na konci závity, na které se našroubovává tzv. balonek (matička), který zabraňuje ztrátě náušnice. Nasazování šperku je pomalejší, ale především u dražších kousků se nemusíte obávat ztráty klenotu. Toto pevné zapínání si vydobylo oblibu i u dětských náušnic.

 • Stříbrné náušnice na šroubek se zelenými turmalíny Tralie
  Stříbrné náušnice na šroubek se zelenými turmalíny Tralie
 • Diamantové náušnice ve tvaru srdce Sie
  Diamantové náušnice ve tvaru srdce Sie

Dámský patent (leverback / omega back closure)

Jeden z nejznámějších a nejčetnějších typů zapínání v Evropě se používá u delších visacích i kratších náušnic. Tento uzávěr se objevuje i pod dalšími názvy: zapínání kontinentální, klasické, patentové či klapkové, klasický závěs, páčka nebo klapka. Po nasazení do ušní dírky se háček uzavře mechanickou klipsou, a tím se zabrání vypadnutí šperku. Většina zlatníků dokáže na požádání zvýšit bezpečnost už tak bezpečného zapínání vypracováním pojistky (zámku). K výhodám patří především rychlost nasazení.

 • Náušnice s tanzanity a diamanty Caty
  Náušnice s tanzanity a diamanty Caty
 • Stříbrné visací náušnice s olivíny Hauko
  Stříbrné visací náušnice s olivíny Hauko

Africké háčky (French / fish hooks)

Africké háčky se využívají primárně u visacích náušnic, které zatíží ušní lalůček tak, že šperk nevypadne. Příležitostně se ještě háček zajišťuje silikonovou koncovkou. Toto zapínání v současnosti zažívá velký boom, kdy z dílen tvůrců bižuterie pronikl i do světa zlatníků a drahých kovů. Šperky s africkými háčky je nutné před spaním odkládat. Tento typ si oblíbí především milovnice houpavých a lustrových náušnic, neboť klenot jednoduše provléknou ušní dírkou a mohou vyrazit na ples.

 • Stříbrné visací náušnice s jantary Pantya
  Stříbrné visací náušnice s jantary Pantya
 • Zlaté visací náušnice s diamanty Eliiot
  Zlaté visací náušnice s diamanty Eliiot

Ruský patent / francouzské zapínání (latch back)

Ruský patent lze označit za obdobu dámského patentu a někteří výrobci a ženy mu dávají přednost. Vhodnější je u kratších náušnic a dalo by se říci, že působí elegantněji, protože zapínání je zcela skryto ušním lalůčkem a nezasahuje do podoby šperku. Základem mechanismu je kolíček zakončený jemným žlábkem, do něhož se zaklapne pohyblivá část. Opět se zde bavíme o zapínání, které vede k nutnosti náušnice před ulehnutím odložit.

 • Zlaté náušnice se švýcarsky modrými topazy a diamanty Adona
  Zlaté náušnice se švýcarsky modrými topazy a diamanty Adona

Klenotnická klipsa (French back closure)

Ne zcela časté zapínání se hodí především pro těžší náušnice. Mechanismus funguje na bázi dříku, který se provlékne ušní dírkou a následně se zajistí klapkou. Pohodlné a jednoduché zapínání někdy může v uchu trochu tlačit. Praktičnost a jistota však pomohou drobné nepohodlí překonat, neboť se nebudete muset obávat, že drahocenný šperk ztratíte. Před spaním se doporučuje šperk vyndat a uložit zpět do krabičky nebo šperkovnice.

 • Zlaté náušnice s baguette diamanty Emy
  Zlaté náušnice s baguette diamanty Emy

Zapínání kloubem (hinge closure)

U malých kroužků zvaných objímky se nejčastěji přistupuje k použití kloubového zapínání, které funguje na principu lámání v kloubu a zacvakávání tyčinky do protější části šperku. Opravdu bezpečný uzávěr vyžaduje při zapínání trochu více námahy než jiné typy, ale zase se na něj můžete plně spolehnout.

 • Diamantové kruhové náušnice Yvon
  Diamantové kruhové náušnice Yvon
 • Zlaté kruhové náušnice s modrými a bílými diamanty Gomati
  Zlaté kruhové náušnice s modrými a bílými diamanty Gomati

Dětská brizura

Dětská brizura byla vyvinuta přímo pro dětské náušnice. V Čechách a na Slovensku toto zapínání výrazně dominuje a objevuje se jak u šperků pro miminka, tak u náušniček pro holčičky do 6–8 let. Na ozdobné části náušnice se nachází očko, do kterého se vpředu jednoduše uchytí pohyblivá část. Šperk tak v dětském oušku drží a nehrozí, že vypadne. Pro jistotu ještě můžete nechat na zapínání vyrobit malý zámeček.

 • Dětské zlaté náušnice slzy s drahokamem dle výběru Cinderella
  Dětské zlaté náušnice slzy s drahokamem dle výběru Cinderella
 • Zlaté dětské náušnice s bílými opály Yona
  Zlaté dětské náušnice s bílými opály Yona
 • Zlaté dětské náušnice srdíčka Adeliza
  Zlaté dětské náušnice srdíčka Adeliza

Jestliže jste úspěšně vybrali ty pravé náušnice pro sebe či někoho blízkého, možná přijde chvíle, kdy je budete chtít doplnit padnoucím náhrdelníkem. I při jeho výběru je vám k dispozici podrobný průvodce, ve kterém se seznámíte třeba s tím, jak nejlépe zvolit styl přívěsku, délku náhrdelníku nebo typ řetízku.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky