Náušničky pro malé i větší princezny

Narodila se vám holčička. Malý sladký růžový uzlíček radosti. Těšíte se na všechny věci s péčí o miminko spojené. Usmíváte se při představě kojení, přebalování, učení převalit se, sedět nebo na přidržování při prvních krůčcích. Malujete si nádhernou budoucnost, kdy vaše malá princezna bude prospívat a vyrůstat do půvabu, inteligence a milé povahy. Děťátko je jeden z nejkrásnějších darů, které můžete sobě i svým blízkým nadělit. Jen ve vašich rukách je najednou nový život, který na vás plně závisí. A s tím přichází i řada rozhodnutí, která na vás čekají. Jak dlouho kojit? Chodit na dětské plavání? Nechat dcerušce propíchnout ouška? A pokud ano, kdy je ta nejvhodnější doba a jaké náušnice pořídit?

Právě s posledními otázkami vám jako experti na šperky snad dokážeme pomoci. Nemusíte se probírat stovkami stránek knih o výchově a péči o dítě, číst nekončící internetové diskuze zasloužilých matek nebo obcházet příbuzné a ptát se jich na radu, protože jsme si pro vás připravili krátké shrnutí informací ze všeho výše uvedeného.

Propíchnout, či nepropíchnout?

Jako první samozřejmě vyvstává úvaha, zdali dcerce nechat vůbec uši propíchnout. Ve vašich představách bolestivá procedura vás odrazuje, protože svou holčičku nechcete vystavit utrpení. Možná vám propíchli uši v raném věku, ale možná jste si nechala do uší udělat dírky až v dospělosti. Proto víte, že to nebyl žádný med. Podívejme se tedy blíže na důvody pro a proti propíchnutí uší.

Pro

Rodiče k zákroku nejčastěji vede přesvědčení, že malé miminko na bolest rychle zapomene a že lalůček je dostatečně tenký, takže celá procedura bude rychlá a šetrná. Jistou roli samozřejmě hraje i praktičnost, kdy kolemjdoucí při pohledu do kočárku hned rozpozná, jestli si v něm hoví dívenka nebo chlapeček. Určitý tlak občas vyvíjejí novopečené babičky, které si přejí dodržet kulturní tradice a už předem vybírají náušničky. Rovněž snazší péče o čerstvě propíchnuté ouško mluví ve prospěch neodkládání celé akce.

Proti

Některé maminky se rozhodnou s nastřelením nebo propíchnutím uší počkat, protože chtějí zážitek se svými dcerami sdílet: nechat je zvolit si, jestli zákrok podstoupit, a pak stát po jejich boku při výběru krásného šperku. Svůj význam má i to, že ušní lalůček děťátka ještě zcela nedorostl a malá dírka nakonec může postupem času působit vytahaně. Případně je dírka umístěna příliš blízko tváři či zas daleko od ní. V období objevování světa zas vaše dívenka bude zkoumat i náušnice a popotahovat za ně. Hrozí, že si šperk vytrhne a ztratí či spolkne, v horším případě si propíchnuté ouško natrhne. Podobné nebezpečí vyvstává při hrách na pískovišti nebo ve školce.

Pokud ano, kdy a jak?

Přikloníte-li se k propíchnutí uší, věřte, že pediatři doporučují všem rodičům, kteří se rozhodnou ozdobit dcerkám ouška náušnicemi, aby příliš dlouho neváhali. Ideální věk je prý mezi 3. a 6. měsícem věku.

Vaše dcerka má v tuto chvíli za sebou už všechna zásadní očkování, a dokonce odborníci na čínskou medicínu a akupunkturu považují období do půlroku děvčete za nejvhodnější, neboť energetické dráhy v citlivém lalůčku se dírce přizpůsobí opravdu rychle. Nad šestý měsíc už není zákrok tak populární a rodiče nechávají rozhodnutí o propíchnutí uší už na malých slečnách. Věřte však, že pětiměsíční miminko snese takovouto návštěvu doktora o něco lépe, než čtyřletá dívenka.

Lékaři se rovněž přiklánějí k nastřelení, které je rychlejší a efektivnější než použití jehly. Ranka navíc nekrvácí a dírka většinou nehnisá ani neotéká. Dírka je zcela rovná a trošku širší, než kdybyste se rozhodli pro jehlu nebo kanylu. Nasazení vybrané náušnice pak bude vskutku jednoduché. Navíc nastřelovaný šperk splňuje všechna hygienická nařízení, nemusíte se tedy opravdu bát jakýchkoliv zdravotních následků.

Ať už ale půjdete jakoukoliv cestou, dbejte na vyhledání opravdového odborníka – pediatra, ORL specialisty nebo chirurga, a volte kvalitní drahý kov.

Zlato, nebo stříbro?

Významnou otázku samozřejmě představuje i výběr kovu, ze kterého bude náušnice vyrobena. Nesmrtelnou klasikou zůstává žluté zlato, které si jistě všechny pamatujeme. Drobná náušnice v dětském oušku s malým kamínkem byla stálicí ve všech kočárcích v 80. i 90. letech. Kromě dostupnosti existovalo i logické odůvodnění: zlato je vskutku hypoalergenní kov a volba takovýchto náušnic uchránila malou princeznu před záněty a různými zdravotními nepříjemnostmi. Dnes už nejsme zcela limitované žlutým zlatem, podle vlastních preferencí lze volit i ze šperků z moderního růžového zlata, nebo elegantního bílého zlata.

Dražší než zlato bývají platinové náušničky, které mívají stejně výborné zdravotně nezávadné vlastnosti jako ty zlaté. Pokud hledáte levnější variantu, zkuste kousky ze sterlingového stříbra potaženého rhodiem, které optimalizuje vlastnosti tohoto oblíbeného kovu, ale ty se vážně hodí až pro starší dítka. Neuškodí ani nerezová ocel. Vyvarujte se však plastové a dřevěné bižuterie nebo ozdob z neušlechtilých kovů – vyhnete se zdravotním rizikům. První náušnice, které ozdobí ouška vaší dcery, by opravdu měly být ze zlata nebo platiny.

Optimálním řešením je zvolit jednoduché zlaté náušnice se zapínáním na dětskou brizuru, které vaší malé princezně budou slušet a nijak ji neohrozí – šperk díky patentnímu uzávěru bude v oušku pěkně držet a holčička si ho nestrhne a ani jí náhodou nevypadne a ona ho nevdechne ani nespolkne. Drahý kov se zas postará o to, aby ouško bylo zdravé a netrpělo.

Malé slečny školního věku se už stávají velkými parádnicemi a touží se zdobit podobně jako jejich maminky. Proto jim určitě hodně radosti udělají náušničky, které budou moci střídat. Dětská brizura nebo dámský patent zůstávají nejbezpečnějšími typy uzávěrů, ale s přibývajícím léty dívky vyzkoušejte i puzetky a afroháčky. Opravdu záleží na věku a zodpovědnosti nositelky.

Kytičky a srdíčka

Při hledání těch správných náušnic pro vaši princeznu se jistě rozhlížíte po něžných a dívčích tvarech. Dokonalé bývají kytičky, srdíčka a čtyřlístky. Právě tyto designy nejčastěji v oddělení s dětskými šperky objevíte. Zlaté kousky ozdobené barevnými kamínky – nejčastěji červenými, si získaly srdce nekonečného počtu matek, tet i babiček. Nestárnoucí klasika prostě neumírá. Pokud však netoužíte po tradičním červeném nebo růžovém drahokamu, zkuste vybrat kámen podle měsíce narození nebo podle znamení zvěrokruhu. Krásné bývají originální kvítky s citrínovým středem, nebo zelené smaragdové či olivínové čtyřlístky.

Věříme, že vám článek pomohl se rozhodnout, zdali nechat dcerce uši propíchnout, nebo ne. Velkou výhodou náušniček je – zajisté kromě rodinné tradice a obecných společenských očekávání – že už se nikdy nikdo při pohledu do kočárku nebude rozplývat, jakého máte pěkného chlapečka, protože jste dcerce zrovna neoblékla růžové, ale blankytné dupačky. Nastřelení klasického šperku ušetří vaší holčičce něco bolesti v dospělosti a vám spoustu vysvětlování, proč všechny ostatní holky ve školce náušnice mají a jen ona ne. Vždyť ženy nosí tento typ klenotu už od dob Mezopotámie. Pokud se však rozhodnete z propíchnutím uší počkat, může to mít také své výhody. Vše záleží jen na vás a na vašem rozhodnutí.