Dětské náušnice pro malé i větší princezny

Narodila se vám holčička. Malý sladký růžový uzlíček radosti. Těšíte se na všechny věci s péčí o miminko spojené. Usmíváte se při představě kojení, přebalování, učení převalit se, sedět nebo na přidržování při prvních krůčcích. Malujete si nádhernou budoucnost, kdy vaše malá princezna bude prospívat a vyrůstat do půvabu, inteligence a milé povahy. Děťátko je jeden z nejkrásnějších darů, které můžete sobě i svým blízkým nadělit. Jen ve vašich rukách je najednou nový život, který na vás plně závisí. A s tím přichází i řada rozhodnutí, která na vás čekají. Jak dlouho kojit? Chodit na dětské plavání? Nechat dcerušce propíchnout ouška? A pokud ano, kdy je ta nejvhodnější doba a jaké náušnice pro miminko pořídit?

Právě s posledními otázkami vám jako experti na šperky snad dokážeme pomoci. Nemusíte se probírat stovkami stránek knih o výchově a péči o dítě, číst nekončící internetové diskuze zasloužilých matek nebo obcházet příbuzné a ptát se jich na radu, protože jsme si pro vás připravili krátké shrnutí informací ze všeho výše uvedeného.

Propíchnout, či nepropíchnout?

Jako první samozřejmě vyvstává úvaha, zdali dcerce nechat vůbec uši propíchnout. Ve vašich představách bolestivá procedura vás odrazuje, protože svou holčičku nechcete vystavit utrpení. Možná vám propíchli uši v raném věku, ale možná jste si nechala do uší udělat dírky až v dospělosti. Proto víte, že to nebyl žádný med. Podívejme se tedy blíže na důvody pro a proti propíchnutí uší.

 • Zlaté dětské náušnice kytička Alexandra
  Zlaté dětské náušnice kytička Alexandra
 • Zlaté dětské náušnice motýlek Madeleine
  Zlaté dětské náušnice motýlek Madeleine
 • Kuličkové náušnice ze 14k žlutého zlata Heidy
  Kuličkové náušnice ze 14k žlutého zlata Heidy
 • Zlaté dětské náušnice s moissanity Jasmine
  Zlaté dětské náušnice s moissanity Jasmine
 • Zlaté náušnice pro děti Karola
  Zlaté náušnice pro děti Karola

Pro

Rodiče k zákroku nejčastěji vede přesvědčení, že malé miminko na bolest rychle zapomene a že lalůček je dostatečně tenký, takže celá procedura bude rychlá a šetrná. Jistou roli samozřejmě hraje i praktičnost, kdy kolemjdoucí při pohledu do kočárku hned rozpozná, jestli si v něm hoví dívenka, nebo chlapeček. Určitý tlak občas vyvíjejí novopečené babičky, které si přejí dodržet kulturní tradice a už předem vybírají náušnice pro miminka. Rovněž snazší péče o čerstvě propíchnuté ouško mluví ve prospěch neodkládání celé akce.

Proti

Některé maminky se rozhodnou s nastřelením nebo propíchnutím uší počkat, protože chtějí zážitek se svými dcerami sdílet: nechat je zvolit si, jestli zákrok podstoupit, a pak stát po jejich boku při výběru prvního dětského šperku. Svůj význam má i to, že ušní lalůček děťátka ještě zcela nedorostl a malá dírka nakonec může postupem času působit vytahaně. Případně je dírka umístěna příliš blízko tváři či zas daleko od ní. V období objevování světa zas vaše dívenka bude zkoumat i náušnice a popotahovat za ně. Hrozí, že si šperk vytrhne a ztratí či spolkne, v horším případě si propíchnuté ouško natrhne. Podobné nebezpečí vyvstává při hrách na pískovišti nebo ve školce.

Pokud ano, kdy a jak?

Přikloníte-li se k propíchnutí uší, věřte, že pediatři doporučují všem rodičům, kteří se rozhodnou ozdobit dcerkám ouška náušnicemi, aby příliš dlouho neváhali. Ideální věk je prý mezi 3. a 6. měsícem věku.

Vaše dcerka má v tuto chvíli za sebou už všechna zásadní očkování, a dokonce odborníci na čínskou medicínu a akupunkturu považují období do půlroku děvčete za nejvhodnější, neboť energetické dráhy v citlivém lalůčku se dírce přizpůsobí opravdu rychle. Nad šestý měsíc už není zákrok tak populární a rodiče nechávají rozhodnutí o propíchnutí uší už na malých slečnách. Věřte však, že pětiměsíční miminko snese takovouto návštěvu doktora o něco lépe, než čtyřletá dívenka.

Lékaři se rovněž přiklánějí k nastřelení, které je rychlejší a efektivnější než použití jehly. Ranka navíc nekrvácí a dírka většinou nehnisá ani neotéká. Dírka je zcela rovná a trošku širší, než kdybyste se rozhodli pro jehlu nebo kanylu. Nasazení vybrané náušnice pak bude vskutku jednoduché. Navíc nastřelovaný šperk splňuje všechna hygienická nařízení, nemusíte se tedy opravdu bát jakýchkoliv zdravotních následků.

Ať už ale půjdete jakoukoliv cestou, dbejte na vyhledání opravdového odborníka – pediatra, ORL specialisty nebo chirurga, a volte kvalitní drahý kov.

Proč je zlato nejlepší volbou?

Významnou otázku samozřejmě představuje výběr kovu, ze kterého budou dětské náušnice vyrobeny. Nesmrtelnou klasikou zůstává žluté zlato, které si jistě všichni pamatujeme. Drobná náušnice v dětském oušku s malým kamínkem byla stálicí ve všech kočárcích v 80. i 90. letech. Dnes už nejsme zcela limitováni pouze zlatem žlutým, podle vlastních preferencí lze vybrat i dětské náušnice z bílého elegantního zlata.

Volbu kovu vám doporučujeme opravdu nepodcenit, neboť kvalitní materiál je základem zdravého ouška vaší princezny. Ne nadarmo je zlato již po generace nejoblíbenější volbou. Kromě toho, že je dobře dostupné, se jedná o vskutku hypoalergenní kov, který chrání vaši malou slečnu před záněty a různými zdravotními nepříjemnostmi. Nekvalitní a neušlechtilé kovy často obsahují problematické příměsi, které mohou při styku s pokožkou vyvolat alergické reakce, jako je svědění či zčervenání, v horších případech pak dochází i k vyrážkám. Kvalitní dětské zlaté náušnice se postarají o to, aby ouško bylo zdravé a netrpělo.

 • Dětské zlaté náušnice srdíčka s drahokamem dle výběru Ariel
  Dětské zlaté náušnice srdíčka s drahokamem dle výběru Ariel
 • Dětské zlaté náušnice slzy s drahokamem dle výběru Cinderella
  Dětské zlaté náušnice slzy s drahokamem dle výběru Cinderella
 • Kuličkové náušnice ze 14k žlutého zlata Heidy
  Kuličkové náušnice ze 14k žlutého zlata Heidy
 • Zlaté dětské náušnice s růžovými kytičkami Celia
  Zlaté dětské náušnice s růžovými kytičkami Celia
 • Zlaté náušnice pro děti ve tvaru srdce se safíry Anastasia
  Zlaté náušnice pro děti ve tvaru srdce se safíry Anastasia

Jaký zvolit motiv a zdobení?

Při hledání těch správných náušnic pro vaši princeznu se jistě rozhlížíte po něžných a dívčích tvarech. Dokonalé bývají kytičky, slzičky, srdíčka či motýlci. Právě tyto designy nejčastěji v oddělení s dětskými šperky objevíte. A není divu – k malým parádnicím se zkrátka perfektně hodí. Co se týče kamínků, nepřekonatelnou volbu představují diamanty. Jsou nezničitelné, jejich čirý vzhled je univerzální a díky jejich věčnosti se mohou náušnice dědit z generace na generaci.

Pokud toužíte své dcerce pořídit o něco živější variantu, můžete se porozhlédnout i mezi barevnými drahokamy. Dětské zlaté náušnice ozdobené barevnými kamínky si získaly srdce nekonečného počtu matek, tet i babiček. Nestárnoucí klasikou zůstávají drahokamy červených a růžových odstínů, nabízí se však široké spektrum i dalších druhů a barev. Temně modré safíry, zelené smaragdy, sluníčkově žluté citríny či fialkové ametysty představují moderní a originální volbu. Chcete-li, kámen můžete vybírat podle měsíce narození nebo dle znamení zvěrokruhu, ve kterém vaše malá slečna přišla na svět.

A co zapínání?

V poslední řadě představuje podstatnou otázku i vhodné zapínání. To je především u náušniček pro holčičky velmi důležité, neboť neposedné a zvídavé slečny mohou šperk snadno ztratit. Optimálním řešením je zvolit náušnice se zapínáním na dětskou brizuru, které vaší malé princezně budou slušet a nijak ji neohrozí – šperk díky patentnímu uzávěru bude v oušku pěkně držet, holčička si ho nestrhne, nevypadne jí a ani ho nevdechne či nespolkne.

Vhodnou volbu představují také dětské náušnice na šroubek. I ty lze považovat za velmi bezpečné, neboť našroubovaná matička drží pevně na místě a riziko ztráty klenotu je opravdu minimální.

Věříme, že vám článek pomohl se rozhodnout, zdali nechat dcerce uši propíchnout, nebo ne. Velkou výhodou náušniček je – zajisté kromě rodinné tradice a obecných společenských očekávání – že už se nikdy nikdo při pohledu do kočárku nebude rozplývat, jakého máte pěkného chlapečka, protože jste dcerce zrovna neoblékla růžové, ale blankytné dupačky. Nastřelení klasického šperku ušetří vaší holčičce něco bolesti v dospělosti a vám spoustu vysvětlování, proč všechny ostatní holky ve školce náušnice mají a jen ona ne. Vždyť ženy nosí tento typ klenotu už od dob Mezopotámie. Pokud se však rozhodnete s propíchnutím uší počkat, může to mít také své výhody. Vše záleží jen na vás a na vašem rozhodnutí.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky