Vybíráme dětský šperk

Byť může slovní spojení „dětský šperk“ na první pohled působit trochu jako oxymorón, opak je pravdou. V tomto článku se podíváme na kloub cennostem, kterými se mohou parádit i ti nejmladší z nás. Jaká je v současnosti nabídka těchto miniaturních skvostů? A podle čeho vybrat ten pravý kousek? Pojďme to probrat krok za krokem.

Jaká je nabídka dětských šperků?

Po době, kdy byli nositelé dětských šperků trochu opomíjeni, se začíná nabídka těchto drobných klenotů pomalu rozrůstat. Dnes už to není pouze o náušnicích, jakožto identifikátoru, že v kočárku vezete holčičku. Konečně tak mají dárcové z čeho vybírat.

První místo na pomyslném žebříčku oblíbenosti patří tedy bezesporu dětským náušnicím. Jenom co se v rodině narodí malá princezna, babičky, tetičky a ostatní rodinní příslušníci už se nemohou dočkat, až jí ozdobí ouška. Pak teprve nastávají rodičům ty perné chvilky – rozhodnout se, zda nechat jejich pokladu uši propíchnout hned, nebo čekat do pozdějšího věku. Jestli volit metodu propíchnutí jehlou, nebo nastřelení apod.

V pozdějším věku dítěte se dostávají ke slovu také náramky a řetízky s přívěsky. A když mluvíme o dětech, máme na mysli nejen děvčátka, ale i chlapce. Šperky už nejsou pouhou výsadou žen a dívek. I malí kluci vezmou zavděk náramkem např. s vygravírovaným jménem. A co teprve řetízek s přívěskem domácího mazlíčka nebo oblíbeného pohádkového hrdiny?

Dětské šperky
Dětské šperky stále narůstají na popularitě
Dětský náramek
Náramek představuje oblíbenou volbu pro dívky i chlapce

Proč investovat do šperků pro děti?

Třpytivé doplňky pro nejmenší ocení zejména zastánci trvalých a nadčasových dárků. Šperk je skvělou upomínkou speciální události nebo životních milníků. Ať už to je dárek do kolébky, ke křtinám, 1. narozeninám, nástupu do školy nebo jiné významné příležitosti. Ačkoliv některé malé děti by byly spíše u vytržení z nové hračky, ta může za nějakou dobu skončit v krabici na půdě, kde si na ni nikdo nevzpomene. Oproti tomu šperk, byť může prvních pár let čekat na správnou příležitost ve šperkovnici, je dárkem na celý život. Může se dokonce stát dárkem mezigeneračním.

Kdy je vhodné dětem šperk pořídit?

Že je dítě připraveno převzít zodpovědnost a dávat na cennosti pozor, pozná každý rodič. Jestliže jste však v roli dárce, který by rád dítě něčím třpytivým obdaroval, můžete vzít v potaz následující rady.

Náušnice jsou pro svou bezpečnost vhodné de facto od narození. Riziko, že by se mohly při dětských hrách někde zaseknout a ublížit tak své nositelce, je minimální. Pro klid duše můžete jít nejprve cestou miminkovských náušnic, které mají tvar peciček a nijak nepřesahují ušní lalůčky. Těchto klenotů si většinou batolící se holčičky ani nevšimnou a nehrozí tak, že by za ně nějak tahaly. Starším děvčátkům pak můžete dopřát i náušnice visací, aby podtrhly jejich princeznovské kouzlo.

Naproti tomu řetízky a náramky jsou vhodné pro prcky přibližně od 6 let. Přijde vám to brzo? Nemusíte se bát. Jak řetízek, tak náramek v tomto věku nosí děti převážně ke zvláštním příležitostem. Tyto speciální chvíle vzbuzují v malých nositelích pocit důležitosti, díky kterému jsou vůči klenotům mnohem více ostražití. Možná vás až překvapí, jak zodpovědně k nim budou přistupovat.

 • Dětské zlaté náušnice slzy s drahokamem dle výběru Cinderella
  Dětské zlaté náušnice slzy s drahokamem dle výběru Cinderella
 • Zlaté dětské náušnice s diamanty Jasmine
  Zlaté dětské náušnice s diamanty Jasmine
 • Zlaté dětské náušnice s modrými kytičkami Katey
  Zlaté dětské náušnice s modrými kytičkami Katey
 • Zlaté dětské náušnice s růžovými kytičkami Celia
  Zlaté dětské náušnice s růžovými kytičkami Celia
 • Stříbrné náušnice s anděly Cael
  Stříbrné náušnice s anděly Cael

Na co si dát při koupi dětského šperku pozor

Zatímco my dospělí řešíme při nákupu cenností v první řadě vzhled a cenu, při volbě dětských šperků bychom měli vzít v potaz především bezpečnost. Pokud tedy plánujete pořídit nějaký blyštivý kousek pro svou ratolest, kriticky zhodnoťte, zda si nemohou vzájemně ublížit.

Nezávadný materiál

Největší potenciální hrozbou pro děti může být materiál, ze kterého je šperk vyroben. Některé druhy kovů (nikl, chrom, kobalt, měď nebo mosaz) jsou totiž alergeny, které mohou jemnou dětskou kůži dráždit a vyvolat nepříjemné alergické reakce. Nejlepší volbou jsou proto šperky ze 14 a více karátového zlata. Tato čistota minimalizuje množství přídavných problémových složek ve zlaté slitině. Fandíte-li šperkům z bílých kovů, nechejte klenoty ze stříbra či bílého zlata porhodiovat. Pozor si dejte zejména na cennosti z chirurgické oceli. Byť je tento materiál velmi oblíbený například pro nastřelovací dětské náušnice, může obsahovat stopy niklu a železa a iritovat tak pokožku svého nositele. Volte jej tedy v případě, kdy si jste 100% jisti tím, že dítku nezpůsobí styk s těmito kovy žádné obtíže.

Správná velikost

Dále může šperk ohrožovat dítě svou velikostí. Příliš malý řetízek nebo náramek může děti škrtit. Řešením není kupovat větší velikost s tím úmyslem, že do ní vaše maličké doroste. Volnější náramek se může snadno ztratit, velký řetízek či náušnice zase mohou být nebezpečné při hře. Snadno se totiž leckde zachytí. Nejlepší volbou jsou tak „rostoucí“ šperky s nastavitelným zapínáním.

Spolehlivé zapínání

Kromě toho, že je potřeba, aby si dítě šperkem neublížilo, je třeba zamezit také jeho ztrátě. To zajišťuje právě vhodné zapínání. Na něj je kladen důraz především u náušnic. Obdarováváte-li malou princeznu, poohlížejte se po takových, které se zapínají buď pomocí šroubku nebo tzv. brizury, která byla vyvinuta právě pro dětské náušnice. Ostatní typy, jako jsou například puzety, dámský patent nebo tzv. africké háčky jsou vhodnější u šperků pro slečny přibližně od 8 let věku.

Dětské náušnice
Náušnice musí v dětském oušku především pevně držet
Dětské šperky
Šperky pro nejmenší by měly být vyrobeny pouze z kvalitních materiálů

Kvalitní provedení

S bezpečností také úzce souvisí kvalita provedení. Rozhodně není třeba utrácet horentní sumy za dětský šperk, který se může lehce ztratit. Nicméně cena může být pro vás jedním z ukazatelů, jak pečlivě bylo při výrobě postupováno a zda taková cennost bude zdobit dětské ouško, krk či ruku řadu let. Zpravidla také platí, že čím dražší šperk, tím čistější kov. Kromě ceny se však spoléhejte také na své oko a vybraný klenot si dobře prohlédněte.

Vhodný design

V neposlední řadě je třeba nepodcenit také design. Z nabídky vybírejte kousky úměrné věku dítěte a jeho osobnosti. Nejvíce se pravděpodobně vyřádíte právě při výběru náušnic. Zde je nabídka opravdu široká – od zmíněných peciček přes srdíčka, slzičky, mašličky, hvězdičky až po motýlky či kytičky. Většinou je najdete v čistě kovové verzi, případně mohou být zdobeny barevným drahokamem nebo zářivým diamantem. Ano, i dětské šperky jsou osazovány diamanty. Tyto cennosti pak nejsou pouhým upomínkovým předmětem, ale také investičním dárkem.

Vkus dítěte

Nezapomeňte zohlednit také přání a vkus svého dítěte. Jestliže nemusíte růžovou, ale vaše holčička na ní lpí, ustupte. Pokud tedy nechcete, aby blyštivý kousek skončil na dně šperkovnice... Uvidíte, jakou bude mít radost, když se bude moct parádit šperkem s drahokamem ve své milované barvě.

Na závěr by se hodilo dodat, že nákupem to úplně nekončí. Jako každý šperk, i ten dětský vyžaduje určitou péči, tedy pravidelné čištění. Při této činnosti nezapomeňte zkontrolovat, zda je šperk v pořádku, zdali zapínání funguje, jak má, kamínky pevně drží v osazení a nikde nedošlo k únavě materiálu. Teď už nezbývá než doufat, že vámi vybraný dětský klenot odolá všem nástrahám dětských hřišť a radovánek. :)

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky