Jak správně čistit šperky

Všechny je milujeme. Jejich lesk a třpyt, to, jak dokáží proměnit nudný outfit v něco výjimečného. Zbožňujeme, když otevřeme dárek a z krabičky na nás zasvítí křehký šperk se zářivým diamantem. Rády si užíváme krásu klenotů, rády se jimi probíráme a hledáme ten správný na danou chvíli. A jaké zažíváme zklamání, když oblíbený šperk ztrácí jiskru! Co v takovou chvíli dělat?


V tomto článku vás seznámíme se základními způsoby čištění šperků. V první části vám představíme vhodné metody podle toho, z jakého materiálu je šperk vyroben. V další části se pak budeme některým metodám věnovat podrobněji. Díky správné péči budou vaše šperky i po letech jako nové! (Kromě čištění šperků ale nezapomínejte ani na další péči, kterou je šperkům třeba věnovat.)

Čištění podle materiálu

Jak na stříbro

Není nic horšího, než sledovat stříbro pomalu černat. Naštěstí existuje řada způsobů, jak se tomu vyhnout. Jakmile si všimnete, že šperk ztrácí lesk, přidejte pár kapek prostředku na nádobí do teplé vody a v jarových bublinkách namočte měkký hadřík, kterým klenot jemně otírejte. Pak ho opláchněte ve studené vodě a vyleštěte speciálním hadříčkem na šperky. Pokud jste šperk dlouho nenosili a ten vypadá hodně zašle, zkuste některý z čisticích přípravků na stříbro a postříbřený kov, který seženete v každé drogerii (podrobnější návod na to, jak tyto přípravky používat, najdete níže), nebo lešticí hadřík napuštěný speciálním roztokem. Během chvilky bude skvost jako nový!

Máte-li slabost pro stříbrné šperky a chcete se vyhnout příliš častému čištění, doporučujeme vám vyvarovat se kontaktu s chemickými látkami kyselého charakteru, které urychlují černání stříbra. Prstýnky sundávejte při každém mytí rukou nebo při mytí nádobí. Pokud se chystáte do bazénu, odložte raději i náušnice a řetízky. Stejně tak, pokud plánujete úklid, zahradničení či jakoukoliv práci v kuchyni, nechte své šperky bezpečně uložené v krabičkách. Tatáž rada se týká i termálních koupelí, masáží a sauny. A samozřejmě, šperky si nasazujte až po použití parfému a krémů, neboť i kosmetické přípravky působí na klenoty negativně a snižují jejich lesk.

Vyzkoušet můžete i ekologický středověký způsob péče o stříbrné šperky, při kterém nemusíte použít žádnou chemii. Do nádoby (nesmí být kovová) vložte alobal nebo hliníkovou lžíci, přisypte lžíci kuchyňské soli a vše zalijte zhruba 2 dcl vroucí nebo horké vody. Vložte stříbrný šperk a nejvýše po 15 sekundách ho vyndejte. Kov získá zpět svůj třpyt.

Prevencí proti černání je potažení šperku tenkou vrstvou rhodia. To dodá stříbru lesk a povrch ochrání. Tuto úpravu mají u nás všechny stříbrné šperky. Pokud by se časem vrstva začala ošoupávat, je možné nechat šperk znovu porhodiovat.


Jak na zlato a kameny

Znáte někoho, kdo by si čas od času nechtěl odpočinout v uklidňující teplé bublinkové koupeli? Ne? Pak se nedivte, že i váš šperk si příležitostnou koupel zaslouží. Nalijte do malé misky nebo hrnku sycenou vodu, do které přimíchejte trochu jaru. Vložte třeba prstýnek a nechte pět minut působit. Bublinky s mycím prostředkem veškeré nečistoty rozpustí a odstraní. Než šperk z lázně vytáhnete, očistěte ho měkkým zubním kartáčkem (opravdu dejte pozor, aby kartáček byl měkký, nechcete si přece šperk odřít) nebo houbičkou. Budete tak mít jistotu, že vám neunikla ani ta nejmenší škvírka. Pak už stačí opláchnout pod studenou vodou a do sucha otřít papírovým kapesníčkem nebo ubrouskem. Vyvarujte se textilních látek, které mohou, pokud to není alespoň 100x vypraná měkounká bavlna, klenot poškrábat a za kamínky nebo jiné zdobení se mohou přichytit nitky, jež nelze snadno odstranit.

V případě drahých kamenů doporučujeme nechat čištění šperků na odbornících. Přece jen hrozí, že se kamínek vyviklá a uvolní ze své jamky.


Jak na perly

Perly tvoří sama příroda, proto hrozí, že se jejich jednotlivé porézní vrstvy snadno oloupou, odštípnou a ztratí lesk. Nejlepší službu svým perlám prokážete, když je po každém nošení lehce otřete měkkým hadříkem. Perly by se nikdy neměly dostat do kontaktu s čisticími prostředky, které mohou poškodit jejich strukturu nebo hedvábné vlákno, na němž jsou navlečené (v případě náhrdelníků a náramků). Pokud používáte parfémy či jakékoliv jiné kosmetické spreje, připínejte si perlový šperk až po navonění.

Na perly samozřejmě podobně jako na stříbro existují speciální čisticí roztoky. Nemáte-li však vhodný prostředek po ruce, postačí vám houbička na nádobí a šampón. Šperk čistěte přitlačením houbičky. Pokud se pustíte do náhrdelníku, nikdy nepoužívejte dlouhé tahy, houbičku opravdu jen přikládejte, nešoupejte – náhrdelník by se mohl vytáhnout a musel by se celý rozebrat a znovu navléknout.

Voda perlám neublíží. Pokud jsou tedy zašpiněnější, můžete je na chvíli do vody namočit. Náramky nebo náhrdelníky pak ale nechte vyschnout na rovné podložce – perlové šperky by nikdy neměly být zavěšené, aby se nevytahalo hedvábné vlákno, na kterém jsou perly navlečené.

Protože jsou perly organického původu (podobně jako nehty a rohovina), poškozuje je nejčastěji kyselé prostředí a chemikálie. Jestliže váš šperk ztratí lesk a zmatní kvůli kontaktu s některou z výše uvedených látek, vyzkoušejte jednoduchý domácí trik. Perly opláchněte čistou vodou a vysušte (klidně i fénem na nejmírnějším stupni). Pak si na ruce naneste malé množství jakéhokoliv čistého přírodního oleje (nejlépe bez zápachu) a jemně kuličku po kuličce perly přetřete. Minutku vyčkejte a následně papírovým ubrouskem opatrně vysušte zbytky oleje.

Hadříček na čištění šperků

Čištění podle metody


Ultrazvukové čističky

Profesionální ultrazvukové čističky často využívají klenotníci, můžete si je ale pořídit i vy. Dají se sehnat malé a poměrně levné verze, které vám budou naprosto stačit. Vždy si však doma před prvním použitím řádně přečtěte návod, abyste s ní zacházeli správně. Jak vlastně taková čistička funguje? Přístroj vysílá do roztoku nízkofrekvenční vlnové délky, a tak ze šperků odstraňuje špínu a usazeniny. Tento způsob čištění je velice účinný při zbavování se nečistot na hůře přístupných místech, jako třeba pod diamanty. Ultrazvukové čističky však bohužel mohou velké množství drahých kamenů poničit – především jde o různě upravované drahokamy, porézní materiály (korál, perly atd.) a barevné přírodní kameny. Pokud si nejste jistí, raději se čističce vyhněte a použijte měkký kartáček.

U šperků s kameny vám však vždy doporučujeme konzultaci s námi, zabráníte tak poškození svého klenotu.


Čisticí prostředky obsahující amoniak

Čpavkové čisticí prostředky obsahují chemické látky, které by neměly přijít do styku s organickými a porézními kameny (korál, tyrkys, perly atd.). Slabým roztokem amoniaku však lze čistit většinu diamantových šperků, pokud samozřejmě diamant neprošel nějakým typem povrchové úpravy. Spolu s profesionálními klenotníky vám však nedoporučujeme silnější prostředky na bázi amoniaku doma používat, snadno by mohlo dojít k poškození šperku, protože práce s těmito chemikáliemi vyžaduje určité znalosti a zkušenosti.

Pokud váš šperk hyzdí usazeniny, se kterými si doma nevíte rady, kontaktuje prosím nás v Eppi nebo svého zlatníka. Vyvarujte se používání silných chemických látek sami. Navíc profesionálové občas místo čpavku raději použijí líh.


Volně prodejný čisticí prostředek nebo leštidlo na šperky

Většinu diamantů lze ošetřovat pomocí běžně dostupného čisticího roztoku na šperky, např. značky Hagerty, ale ani toto řešení není univerzální. Při koupi prostředku si pečlivě pročtěte jeho složení. Vyvarujte se škodlivým chemikáliím, jako je chlór či další bělicí činidla, protože mohou poškodit některé drahé kameny nebo kov. Vyhněte se i abrazivním látkám, které jsou obsaženy v leštidlech a zubní pastě a které mohou narušit kov a poškrábat drahokamy.

Můžete podotknout, že řada serverů zubní pastu na čištění šperků doporučuje. My bychom však rádi tento mýtus vyvrátili. Zubní pasta je absolutně nevhodná, zanechává totiž po sobě slabý povlak a jako abrazivum často klenot poškrábe. A vy si jistě přejete šperk vyčistit, ne poničit. Zubní pastu tedy při čištění šperků rozhodně nepoužívejte.

Čisticí přípravky na stříbro a postříbřený kov jsou chemická čistidla, proto postupujte podle přiloženého návodu a nezapomeňte použít ochranné pomůcky. Některé roztoky na stříbro mohou pomoci i zlatu, ale v tomto případě se raději poraďte s odborníkem. Při čištění můžete prsten nebo náušnice zavěsit na nitku či rozevřenou kancelářskou sponku, a tak je ponořit do roztoku. V případě čistění náušnic je samozřejmostí, že do kapaliny dáte obě náušnice zároveň. Když šperk vložíte do roztoku, počítejte do pěti a pak ho rychle opláchněte. V případě nutnosti postup zopakujte, nikdy však nenechávejte šperk v čistidle příliš dlouho. Pokud ho náhodou v roztoku zapomenete a on zčerná, vyhledejte pomoc u nás v Eppi.

Nezapomeňte vzít v úvahu i typ kovu, který se chystáte čistit. Například zlato je kov měkký a prstýnek z něj vyrobený se může ošoupat i při běžném nošení. Speciální volně prodejné roztoky určené na šperky jsou dobrou volbou při údržbě právě takových klenotů. U drahokamů však musíte být opravdu opatrní, protože kámen by vůbec neměl do styku s čistidlem přijít. Pokud máte šperky s porézními kameny nebo perlami, nejlepší alternativou je miska s teplou (ne horkou) vodou a pár kapkami šetrného prostředku na nádobí.

Naproti tomu platina je kov s vysokou hustotou, proto je opravdu odolná a nekoroduje. Mincovní stříbro rovněž patří mezi velice populární šperkařské kovy, navíc je cenově dostupné. Má však jednu nepříjemnou vlastnost: postupem času a působením vnějších vlivů černá. Stříbrný šperk ale jednoduše ošetříte pomocí speciálního čistidla nebo lešticím hadříkem, který je určený na jemné nebo postříbřené šperky s porézními kameny.

Nezávisle na typu kovu či kamene nic nepokazíte, když pravidelně otřete šperk měkkým hadříkem a zbavíte ho prachu a mastnoty, které se během nošení usazují.


Jarová voda

Je-li šperk zanesený, kombinace teplé vody s pár kapkami prostředku na mytí nádobí se řadí mezi téměř univerzální čistidla. Prstýnek, náušnice nebo náhrdelník stačí nechat v jarové vodě odstát zhruba minutu. Poté ho vyčistěte měkkým kartáčkem nebo houbičkou. Pokud jsou ve šperku zasazené kameny, zkuste je vyčistit zespoda a jakoby zevnitř šperku. Po vyčištění opět opláchněte v čisté vodě.

Ač je metoda velice šetrná, neměli byste takto udržovat šperky s porézními kameny (korály, tyrkys atd.) a přírodní nebo kultivované perly, které nesmí přijít do styku s žádnou chemikálií. Opatrní buďte i při čištění drahokamů, neboť každý kámen má svoje specifické vlastnosti a vyžaduje speciální ošetření.

Čištění šperků

Tipy od naší zlatnice

V Eppi spolupracujeme se šikovnou zlatnicí, jež se s námi podělila o několik triků, které sama často využívá.

1. Řetízky vždy čistěte zapnuté a omotané kolem tří či čtyř prstů. Nezapomeňte sundat přívěsek, ale nejde-li to, snažte se ho při údržbě držet mezi články prstů, případně si ho přichytit palcem.
2. Pokud po vyčištění náušnic začalo jejich zapínání skřípat, tak do něj pomocí jehly nebo špendlíku kápněte trošku jakéhokoliv kuchyňského či kosmetického oleje, jehož přebytek pak vysajte papírovým ubrouskem. Tento trik občas pomůže i při problémech se zapínáním řetízku.
3. Chcete-li se při čištění dostat pod zanesený kámen a kartáček vám nestačí, zkuste použít vatovou tyčinku. Buďte však opravdu jemní. Briliant, pokud není extrémně zanesený, zase dobře odmastí líh (např. čistá vodka).
4. Nezapomeňte po každém čištění šperk zkontrolovat, jestli mu nechybí kamínek nebo se neobjevilo jiné poškození. Nesnažte se problém opravit doma, ale obraťte se na spolehlivé odborníky.

V krátkosti jsme vám představili pár základních způsobů čištění šperků. Sice to není jaderná fyzika, ale určité vědomosti potřebujete, jestliže nechcete svůj klenot poškodit. Pokud si nejste čímkoliv jistí, nechte údržbu na odbornících. Zajděte k důvěryhodnému zlatníkovi nebo využijte možnost, kterou vám nabízíme v Eppi: na naše náklady si můžete u nás zakoupený šperk nechat kdykoli zkontrolovat a profesionálně vyčistit. U dražších klenotů, které pravidelně a rádi nosíte, dbejte na to, aby je minimálně jednou za dva roky prohlédl klenotník, jenž je vyčistí a ujistí se, že jsou v pořádku.


Zdroj: jewellerymonthly.com, gia.edu