10 zajímavostí o platině

Platina je jedním z nejvzácnějších drahých kovů na světě. Svou hodnotou převyšuje nejen stříbro, ale dokonce i zlato. I přes to byla dlouhá léta opomíjena a stála ve stínu ostatních drahých kovů. Nyní se ovšem o platině hovoří jako o kovu třetího tisíciletí a je stále populárnější i ve šperkařském průmyslu. Jakými zajímavými vlastnosti oplývá a co ji činí tak výjimečnou?

1. Jako stvořená pro diamanty

Platina se vyznačuje svou tvrdostí a houževnatostí. Díky tomu je ideální volbou pro výrobu šperků, neboť v nich vsazené kameny perfektně drží. Nehrozí tak, že by se například z platinového prstenu uvolnily a vypadly. I proto se největší z diamantů zasazují právě do tohoto kovu.

2. Oslňující lesk

Šperky z platiny zaujmou na první pohled svým bohatým bílým leskem, díky němuž si skvěle rozumí s diamanty i dalšími zářivými drahokamy. Svůj lesk navíc platinové šperky neztrácejí ani s postupem času a pravidelným používáním. Investovat do nich se tak skutečně vyplatí.

3. Odolnost na celý život

Platinové šperky mají záruku dlouhé trvanlivosti a vysoké odolnosti. Ustojí v podstatě cokoliv a vy je tak můžete nosit každý den bez obav z poškození či vymizení bělosti.

4. Ryzí láska = ryzí šperk

Pokud budete vybírat platinový zásnubní prsten, pak si můžete být jistí, že svou lásku stvrdíte téměř čistou ryzostí – šperky z platiny totiž obsahují 95 % čistého kovu. Ve srovnání s tím jsou například zlaté slitiny tvořeny přibližně jen ze 75 % zlata. Platina se navíc v přírodě vyskytuje prakticky jen jako ryzí kov.

Platinový prsten
Platinový prsten

5. Limitované množství

Platina je luxusní materiál, který se získává obtížnou a složitou těžbou. Nejbohatší světová naleziště se nacházejí na jihu Afriky a v Rusku. Ročně se jí přitom vytěží necelých 200 tun, což je ve srovnání s těžbou zlata a stříbra opravdu jen pouhý zlomek.

6. Puncovní značky

Abyste s jistotou věděli, že opravdu dostanete výrobek z uváděného materiálu, značí se šperky malými symboly, které informují o ryzosti a původu použitého kovu. Jedná se o tzv. puncovní značky, které prozradí, z jakého kovu šperky jsou. Ty vydává státní puncovní úřad, přičemž platina musí obdržet tyto značky dvě.

7. Platina – plato – stříbro

Název platina vznikl jako zdrobnělina ze španělského slova plata, které v překladu znamená stříbro. Platinu bychom tedy doslova přeložili jako „stříbříčko“.

8. Využití v medicíně

Platina neslouží pouze pro dekoraci, ale uplatňuje se i v lékařství. Je prospěšná při léčbě rakoviny hlavy, krku, ovaria, varlat a močového měchýře. Brání totiž šíření rakovinných buněk, jelikož dokáže poškodit jejich DNA.

9. Ideální kov pro alergiky

Bojujete se špatnou kožní snášenlivostí kovů? U šperků z platiny se nemusíte bát alergické reakce, jelikož platina neobsahuje žádné příměsi dalších kovů. Tento materiál je přirozeně hypoalergenní a může tak udělat radost každému.

10. Nadčasový módní trend

Pokud se vám žluté či bílé zlato již okoukalo a stříbro vám přijde moc obyčejné, pak vězte, že platina je pro vás to pravé. Jestliže se rozhodnete pro zakoupení platinového šperku, můžete si být jistí, že získáte jeden z nejoriginálnějších a nejušlechtilejších kovů vůbec.

Platinový náhrdelník
Platinový náhrdelník

Výhody platiny v bodech

 • odolný a stálý materiál
 • přirozený, bohatý a trvanlivý lesk
 • vysoce ryzí materiál
 • originalita
 • hypoalergennost

Má platina nějaké nevýhody?

 • vyšší cena

Kvůli složité těžbě je největší nevýhodou platiny její cena. Platinové šperky stojí v porovnání s ostatními drahými kovy podstatně více. Cena platinových prstenů se pak může vyšplhat například až na dvojnásobnou částku oproti prstenům ze 14karátového zlata.

 • úpravy šperků jsou dražší než u jiných kovů

V případě, že budete platinový šperk potřebovat upravit, musíte počítat také s vyšší částkou.

 • větší váha

Šperk vyrobený z platiny lze od šperku z bílého zlata rozeznat díky jeho hmotnosti. Platina je totiž podstatně těžší než zlato.

Kdy byste měli do platinového šperku investovat?

Pro platinu byste se měli zaručeně rozhodnout v momentě, kdy vybíráte zásnubní prsten. Platinové prsteny jsou totiž luxusní záležitostí a díky jejich vlastnostem máte jistotu, že investujete do opravdové kvality, která vám vydrží až do konce života.

 • Zlatý prsten s černým diamantem Cearah
  Zlatý prsten s černým diamantem Cearah
 • Proplétaný eternity prsten s diamanty Allan
  Proplétaný eternity prsten s diamanty Allan
 • Znamenitý prsten s lab-grown diamanty Charmie
  Znamenitý prsten s lab-grown diamanty Charmie
 • Komfortní snubní prsten z platiny Ygyn
  Komfortní snubní prsten z platiny Ygyn
 • Zásnubní prsten s moissanitem Katya
  Zásnubní prsten s moissanitem Katya

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky