Proč investovat do drahých kovů

Současné období konjunktury vede k tomu, že se nám daří spořit na horší časy. Mnozí z vás uvažují i o zabezpečení na stáří, případně přemýšlejí, jak zajistit spokojenou budoucnost svým potomkům. Finanční poradci a bankéři radí, jakou formou s uspořenými prostředky pracovat. Peníze můžete vložit na spořicí účet, nebo investovat. V nabídce se objevují tradiční akcie, podílové fondy nebo třeba nemovitosti. Základní poučku při investování však představuje rozdělení uspořené částky a její vložení do různých investičních nástrojů. Vzácné kovy představují užitečný a účinný způsob diverzifikace portfolia. Trik k dosažení úspěchu spočívá v nastavení racionálních cílů a ujasnění si hrozících rizik. Neinvestujete-li totiž s rozumem, můžete se dočkat velkých ztrát.

Kdo ocení investice do zlata, stříbra a platiny?

Drahé kovy nabízí unikátní ochranu před inflací. Jejich vnitřní hodnota s sebou nenese žádné úvěrové riziko. Nelze je jako bankovky tisknout dle potřeby. Jsou tak opravdovou jistotou a ochranou před politickými či jinými otřesy. Investice do zlata, stříbra a platiny ocení primárně konzervativní investoři, kteří upřednostňují fyzickou podobu svého portfolia.

Z hlediska investiční teorie poskytují ušlechtilé kovy nízkou nebo negativní korelaci vůči jiným typům aktiv, jako jsou akcie nebo dluhopisy. Z toho plyne, že i malé procento drahých kovů v investičním portfoliu snižuje míru kolísání hodnoty aktiva nebo jeho výnosové míry i celkové riziko.

Co vědět o investování do drahých kovů?

Zlato lze označit za tradiční investiční nástroj. Jeho hodnotu určuje trh 24/7. Cenu ovlivňuje zákon nabídky a poptávky. Když klasičtí investoři prodávají, hodnota zlata klesá, když nakupují, ceny stoupají. A jaké jsou důvody oblíbenosti zlata?

 • Zabezpečení hodnot: především v dobách politické nestability.

 • Inflace: i v době negativních úroků si investiční zlato udržuje svoji hodnotu.

 • Politické krize: zlato tvoří snadno přenosné a skladovatelné úspory.

Investiční stříbro svoji cenu mění v závislosti na tom, zdali je vnímáno jako investice nebo průmyslový kov. Jeho hodnota na trhu tedy kolísá mnohem více než u zlata. Významnou roli hraje využití stříbra v jiných oblastech než šperkařství.

Investiční platina se obdobně jako výše zmíněné kovy obchoduje na světových trzích nepřetržitě. V dobách klidu mívá vyšší cenu než zlato, neboť je vzácnější.

kompozice několika zlatých šperků
Tradičním a oblíbeným investičním nástrojem je bezpochyby zlato.
dva zlaté prsteny
Například díky jeho schopnosti udržet si hodnotu i v době negativních úroků.

Základní pravidla investování do drahých kovů

Zvažujete-li, že se do nákupu a prodeje ušlechtilých kovů pustíte na vlastní pěst, řiďte se několika jednoduchými pravidly:

 • Vždy si prověřte prodejce, u něhož si drahý kov kupujete. Existují samozřejmě podvodníci, kteří slitek jenom pozlatí a prodávají ho za plnou cenu.

 • Při investici do slitků mějte kov ve vlastní schránce. Pokud byste od prodejce měli pouze potvrzení, že jste nakoupili, mohli byste o zlato v případě krachu společnosti přijít.

 • U investičních mincí a medailí nezapomínejte rozlišovat mezi čtyřmi typy ceny:

ZákladníHmotnost určuje hodnotu a vychází z ceny na trhu.
InvestičníHodnotu ovlivňuje autor návrhu fyzické podoby, druh ražby a výše emise.
SběratelskáHodnota vychází z poptávky a sběratelské vášně, které mohou cenu navýšit.
HistorickáHodnota se odvíjí od okolností, společenské situace apod. z doby, kdy byla vyražena. Budoucí historická hodnota vaší mince nebo medaile se nikdy nedá předem odhadnout.
 • Zásnubní prsten ve stylu vintage s černým diamantem Zouza
  Zásnubní prsten ve stylu vintage s černým diamantem Zouza
 • Diamantový halo zásnubní prsten ze zlata Leimoni
  Diamantový halo zásnubní prsten ze zlata Leimoni
 • Platinový prsten s rubínem a diamanty Dagna
  Platinový prsten s rubínem a diamanty Dagna
 • Platinový eternity prsten s akvamaríny a diamanty Mian
  Platinový eternity prsten s akvamaríny a diamanty Mian
 • Zlatý zásnubní prsten se salt and pepper diamantem Madilyn
  Zlatý zásnubní prsten se salt and pepper diamantem Madilyn

Jak poznat solidního obchodníka?

Na trhu je řada společností, které investice do drahých kovů zprostředkovávají. Jak si však vybrat tu pravou?

 • Seriózní partner vám dokáže objektivně vysvětlit, jak se do kovů investuje. Rovněž umožňuje výkup zlata, stříbra a platiny zpět.

 • Nezapomínejte si prověřit obchodníkovu důvěryhodnost, historii a jeho postavení na trhu. Solidní prodejce by měl fungovat alespoň 7-10 let. Povšimněte si i partnerství zvoleného obchodníka (třeba s centrální bankou), aby vaše úspory neskončily v přeprodejní síti.

 • Nechte si zkontrolovat ryzost a pravost slitků, cihel i mincí.

Formy investic

 • Veřejně obchodované fondy jsou pohodlným a likvidním prostředkem pro nákup a prodej drahých kovů. Neumožňují však přístup k fyzické podobě investice.

 • Vlastníci kmenových akcií a podílových fondů těžařských firem ovlivňují pohyb cen drahých kovů. Nejste-li si jisti, jak s takovou komoditou pracovat, držte se fondů, jejichž manažeři se chlubí solidními výsledky.

 • Opce na trhu nabízejí likviditu a zajímavý prostředek pro investory, kteří chtějí obchodovat ve velkém. Nejvyšších ztrát a zisků lze dosáhnout u derivátových produktů.

 • Mince, medaile, cihličky a slitky ocení ti, kdo mají k dispozici bezpečnostní schránku nebo trezor. Pro ty, kdo očekávají nejhorší, se jedná o ideální variantu. Vlastnictví fyzické podoby kovu však snižuje jeho likviditu a může se prodražit. Počítejte totiž s tím, že za uskladnění budete platit.

 • Certifikáty nabízejí výhody fyzického vlastnictví kovu bez potíží s přepravou a skladováním. Pro případ nějaké katastrofy však počítejte s tím, že certifikáty jsou pouze papírové.

platinový řetízek s přívěskem
Platina mívá v dobách klidů vyšší cenu než zlato, protože je vzácnější.
kovové mince a stříbrné šperky
Investovat do stříbra můžeme v podobě slitků, cihel, medailí nebo mincí.

Čeho se vyvarovat?

U ušlechtilých materiálů hrozí pokles ceny v dobách ekonomické jistoty. Ti, kteří do této komodity vloží velké prostředky, mohou narazit na obtíže při snaze ji prodat. Další riziko představuje otázka zdrojů. Roste-li poptávka, zdroje se rychleji vyčerpávají a cena stoupá.

Při nákupu si dejte pozor, aby kovu nechyběla puncovní značka. Vyvarujte se nákupů na základě výhodných nabídek z letáků, které najdete doma ve schránce.

Zajímavosti

 • Více než 3/5 lidí věří hmatatelným investicím. U lidí nad 55 let jde o 70 %.

 • Celých 48 % lidí upřednostňuje investice do drahých kovů.

 • V roce 2018 vložilo do kovů peníze zhruba 100 000 Čechů.

V případě, že zvažujete zhodnocení svých úspor, diverzifikujte. Peníze můžete vložit do diamantů a drahokamů, ušlechtilých kovů, nemovitostí, akcií, dluhopisů, podílových fondů a různých spořicích produktů. S rozvahou své prostředky rozdělte, abyste se nedostali do ztráty. Hmotné investice v podobě slitků a cihel, drahocenných snubních a zásnubních prstenů, a dalších šperků uspokojí hlavně konzervativní investory.
 • Zásnubní prsten s morganitem Margarida
  Zásnubní prsten s morganitem Margarida
 • Zlatá elegantní obroučka s diamanty Annelisa
  Zlatá elegantní obroučka s diamanty Annelisa
 • Zlatý prsten s salt'n'pepper diamantem Ansonia
  Zlatý prsten s salt'n'pepper diamantem Ansonia
 • Zlatý prsten s šedým salt'n'pepper diamantem Caritta
  Zlatý prsten s šedým salt'n'pepper diamantem Caritta
 • Zásnubní prsten ze zlata se salt and pepper diamantem Dael
  Zásnubní prsten ze zlata se salt and pepper diamantem Dael

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky