Jak nejlépe vyčistit zlato a zlaté šperky
Máte doma zlatý snubní prstýnek, náušnice nebo náramek, ale nošením už ztratily svůj lesk? V záhybech se usadila špína a mastnota a vy přemýšlíte, jak jejich krásu znovu oživit? Stejně jako v případě čištění stříbra, i zlato se dá vyčistit v pohodlí domova. Díky pár šikovným trikům to zvládnete i vy sami. Pro jistotu vám však představíme také možnosti profesionálního čištění i to, jak nejlépe pečovat o zlaté šperky s drahokamy.
Pro mnoho lidí je zlato často tou nejlepší volbou při výběru správného materiálu šperku. Je velmi odolné a jeho povrch se jen tak ničím nenaruší. Kromě dodržování rad, jak se správně starat o šperky, byste své zlaté klenoty měli podrobit také pravidelnému čištění podle následujících rad.
Jak na čištění zlata doma
1. Leštění
Tím úplně nejjednodušším způsobem, jak oživit lesk zašlého zlatého prstýnku, řetízku nebo náušnic, je kov vyleštit pomocí bavlněného hadříku. V klenotnictví seženete i speciální hadřík napuštěný roztokem zaručujícím lesk a ochranu.
2. Mýdlo
V mnoha případech postačí na běžné nečistoty, jako jsou mastnota nebo prach, použít klasické mýdlo, případně odmašťovací prostředek. Zlatý šperk mýdlem opatrně omyjte a následně opláchněte teplou vodou.
3. Kyselina citrónová
Našli jste na svém zlatém šperku zelené skvrny? Ty jednoduše odstraníte pomocí kyseliny citrónové. Ponořte do ní šperk na 5–10 minut, opláchněte ho a vyleštěte hadříkem. Zabere i pouhá šťáva z citronu, kterou šperk pokapejte a po pár minutách ho omyjte vlažnou vodou.
4. Prášek do pečiva
Jednou z dalších rad je čištění zlata pomocí prášku do pečiva. Zde buďte ovšem opatrní, abyste svůj šperk nepoškrábali. Naneste na vlhký bavlněný hadřík prášek do pečiva a šperk pomalu a velmi šetrně vyleštěte.
5. Cigaretový popel
Čistit zlaté šperky cigaretovým popelem vám může připadat možná trochu zvláštní, ale i to je jeden z možných způsobů. Stejně jako v případě prášku do pečiva byste měli během čištění dbát větší opatrnosti. Mohlo by totiž dojít k poškrábání šperku, z čehož byste určitě radost neměli. Smíchejte trochu vody s cigaretovým popelem a tuto pastu použijte na vyleštění. Poté šperk už jen opláchněte vodou a osušte.
6. Povaření ve vodě se saponátem
Přilijte do hrnce s vodou jednu lžíci saponátu, vložte do něj své zlaté šperky a nechte je chvíli povařit. Po vyjmutí z hrnce uvidíte, jak se mastnota i špína z klenotu vypařily.
7. Světlé pivo
Čištění zlata pomocí piva je možná trochu překvapující, ne nadarmo se však tomuto nápoji přezdívá zlatavý mok. Šperk stačí ponořitdo sklenice se světlým pivem a nechat ho tam několik hodin, nejlépe přes noc. Následně můžete klenot ještě očistit pomocí malého kartáčku a opláchnout ho vodou.
Jak na čištění zlata pomocí profesionálních prostředků
Kromě výše uvedených babských rad, které jistě stojí za vyzkoušení, existují samozřejmě i další možné způsoby čištění zlata. Pokud se vám domácí způsoby nezdají jako to pravé ořechové, vsaďte na zaručenou jistotu: speciální prostředky přímo určené na čištění zlata. Ty seženete v klenotnictví nebo v drogerii.
Speciální roztoky
Pokud jste už četli náš článek s návodem na správné čištění šperků, dobře víte, že v drogerii či v klenotnictví se dají zakoupit speciální roztoky, které vám s jejich čištěním pomohou. Existuje i profesionální roztok právě na zlato, který odstraňuje ze šperku zašlé nečistoty. Tekutý čisticí prostředek představuje velmi spolehlivou a účinnou variantu.
Ultrazvukové čističky
Jste milovníci zlata a máte doma šperků z tohoto drahého kovu více? Pak se vám vyplatí pořídit si ultrazvukovou čističku, kterou používají i sami klenotníci. Její použití je přitom jednoduché. Do nádoby nalijete potřebný roztok, vložíte tam svůj předmět a přístroj pomocí ultrazvukových vln zlato vyčistí. Odradit vás může pouze cena, která se pohybuje v rámci tisíci korun. Ultrazvukové čističky jsou vhodné především pro šperky s mnoha záhyby, vzory nebo prolisy.
Klenotnictví
Chcete-li se vydat cestou nejvyšší jistoty, navštivte odborníka. V klenotnictví vaše zlaté kousky dokonale vyčistí a vy se nebude muset bát o jejich poničení. Odborník vám také pomůže odstranit znečištění zlata způsobené stářím, u něhož nemusí domácí postupy fungovat. Pokud jste svůj šperk zakoupili u nás v Eppi, tuto službu vám v rámci doživotní záruky poskytujeme bezplatně.
Jak čistit zlaté šperky s kameny
Při čištění šperků, které jsou zdobeny drahými kameny, je třeba být daleko opatrnější. Kamínek by se totiž mohl snadno uvolnit a z klenotu vypadnout. Zlatý předmět proto čistěte pouze jemnými pohyby. Důležité je také vědět, jaký typ drahokamu šperk obsahuje. Některé z nich by totiž chemický prostředek mohl poškodit. V případě diamantů, safírů či rubínů není třeba mít takový strach, jelikož se jedná o velmi odolné kameny a čisticí směsi na nich nezanechají stopy. Nicméně vyvarovat byste se měli domácího čištění šperků s perlami a smaragdy, které jsou na poškození daleko náchylnější.
Zdobí-li váš zlatý šperk kamínky, doporučujeme jeho čištění raději přenechat odborníkům. Odneste proto své drahocenné náušnice nebo řetízek s drahokamem do zlatnictví, kde vám zaručí, že se šperk čištěním nijak neponičí.
Jak vyčistit bílé zlato
U čištění šperků z bílého zlata se doporučuje stejný postup jako v případě zlata žlutého.
Tipy, jak se o zlato starat
- Správně ho skladujte: Aby byly vaše zlaté šperky stále jako nové, nejvhodnějším místem pro jejich uložení je tmavé místo bez slunečního svitu. Často se pro skladování zlatých předmětů používá šperkovnice či látkový sáček.
- Před koupelí si šperky sundavejte: Nesundáte zlatý šperk ani v případě, že jdete do sprchy? Pak vězte, že to na lesku a kráse vašemu klenotu nepřidá. Snadno totiž může dojít k poškrábání povrchu nejen houbou na umývání, ale i sprchovým gelem s peelingovými částečkami.
- Odložte klenot před spaním: Stejně tak byste si měli svůj drahocenný doplněk odložit i před tím, než půjdete spát. Pokud totiž vylezete ze sprchy například s mokrým prstenem, některé jeho části nemusí dostatečně vyschnout, případně se na něj nabalí nečistoty včetně látky z ložního povlečení.
Pravidelné čištění zlatých šperků je důležité, stejně tak i dodržení správného postupu. Pokud si v péči o své klenoty nejste jistí, neváhejte se obrátit na profesionála.