Dárek ke křtinám

„Křest je základem celého křesťanského života člověka, je bránou k životu v Duchu.“ Kán. 849

Pravděpodobně i vy budete souhlasit, že k nejkrásnějším okamžikům v lidském životě patří narození děťátka. Určitě i proto je na místě velká oslava této výjimečné chvíle a věcný dar, který by měl malého drobečka provázet po celou dobu, co je na světě. Křesťané při křtinách oslavují zázrak zrození nového života a obřadem v kostele otevírají pro nového človíčka pomyslné dveře do církevního společenství. Křest se pojí s pozváním blízké i širší rodiny a nesmí na něm chybět novopečení rodiče ani kmotři, kteří by se v budoucnu měli spolu s rodiči věnovat výchově dítěte v křesťanské víře. Kmotři by také měli být dítěti velkou oporou a dobrými kamarády. Ke křtinám často patří první dary, které dítě v životě dostane.

Dárek do kolébky nebo ke křtinám je dárkem pro novorozené děťátko, nepleťte si ho však s darem pro novopečenou maminku, který je určený pro matku, ne pro dítě.

Křtiny

Svátost křtu je základem křesťanského života. Tento obřad otvírá dítěti dveře do života ve víře a dává mu možnost se v budoucnu účastnit dalších důležitých obřadů a svátostí. Křest slouží k očištění od prvotního hříchu, ale jde také o začlenění nového věřícího do společenství církve. Je to nádherný a nesmírně významný svátek pro všechny věřící, protože jde o začátek života v Bohu a s Bohem.

Odkud pochází svátost křtu?

Původ slova „křest“ je v češtině zřejmý – odvozuje se od Ježíše Krista. Svou podstatou se hodně podobá židovskému svátku Tvilah, který je také očistným rituálem ve vodě a používá se při konvertování na židovskou víru. Tvilah se však během života opakuje, zatímco křest je jen jeden. Za zakladatele svátosti křtu považujeme Jana Křtitele. První křty byly zřejmě realizované ponořením do vody, později se zredukovaly jen na pokropení hlavy. Prý to bylo proto, že ze začátku se křtili převážně dospělí, později spíše děti, i když ponoření do vody se praktikovalo ještě v 16. století. Dodnes lze v řadě kostelů obdivovat nádherné a propracované křtitelnice.

Podle Bible takto Jan Křtitel uvedl Ježíšův příchod: „Po mně přichází někdo silnější než já! Nejsem hoden ani sehnout se a rozvázat mu řemínek sandálu. Já jsem vás křtil vodou, ale on vás bude křtít Duchem svatým.“ (Mk 1, 7-8).

Katolická církev se dodnes snaží o to, aby byl křest výjimečným a neopomenutelným obřadem plným víry a křesťanské lásky.

Jaký dárek ke křtinám?

Veříme, že vybrat ten správný dárek ke křtinám může dát pořádně zabrat. Nejdůležitější a nejvýznamnější dar se podle tradice očekává od kmotry a kmotra, ostatní pozvaní mohou donést drobnosti. Podle etikety však nepředávejte vybrané maličkosti přímo v kostele, ale nechte si je až na rodinnou oslavu, která zpravidla po celebraci následuje. Hosté, kteří se účastní pouze náboženského obřadu ve svatostánku, dar posílají nebo doručují před křtinami nebo po nich.

Někteří rodiče si dokonce nechají vytvořit webovou stránku, na níž uvedou ideální dárky. Každá rodina ke křtu přistupuje jinak, proto není na škodu se s ní předem domluvit.

Prohlédnout si šperky ke křtinám

Hodnotné dary od kmotrů

Náboženská etiketa kmotrům přímo ukládá povinnost věnovat kmotřenci dárek do kolébky, který se však liší třeba i podle větve křesťanství. Řecká ortodoxní církev vyžaduje šatičky a náhrdelník s křížkem, který pak dítě nosí. V církvích západního ritu bývá dárkem ke křtinám od kmotra zpravidla řetízek s křížkem. Většina rodin však neočekává specifický hodnotný dar, přesto je vhodné věnovat něco smysluplného. Pokud máte tu čest zastávat roli kmotra či kmotry, inspirujte se vědomím, že obvykle se jako dárky ke křtinám dávají šperky, památkové krabičky nebo stříbrné předměty s vyrytým jménem dítěte (lžičky, misky na kaši, mince a medaile). Vhodná je i vkladní knížka se základním obnosem, zlatá mince nebo medailonek zdobený prvkem vztahujícím se k miminku a významnému momentu.

Dary víry

Vzhledem k tomu, že křest je křesťanský ceremoniál, bývají dárky spojeny právě s tímto náboženstvím. Vybírejte proto předměty s církevní symbolikou. Tradičně dítě obdrží bibli v pevné vazbě, nejčastěji kožené, kterou zdobí vyryté jméno křtěnce. Popularitu neztrácí ani šperky jako náramky nebo náhrdelníky ozdobené křesťanskými symboly – obrázky Ježíše nebo Panenky Marie. Vhodné jsou i drobnosti s úryvky z Písma svatého nebo jinými religiózními texty, růžence, kříže na stěnu či hračky s biblickou tématikou.

Vzpomínkové dary

Obřad křtu představuje v životě dítěte významný předěl a mnozí pozvaní se rozhodnou pro dárky připomínající právě tento den nebo den narození. Zaměřte se tedy na osobité stříbrné rámečky na fotografie nejlépe přímo s obrázkem šťastné rodiny. Originální dárky ke křtinám představují i ručníky, deky či oblečení s vyšitým jménem novorozence a datem obřadu. Podobnou službu poskytnou i hrnky či misky na jídlo. Máte-li kreativní duši, napište například básničku nebo složte píseň, případně něco sami vyrobte. Účelem vzpomínkového daru je věnovat něco osobního, co nedá zapomenout na tento důležitý moment.

Praktické dary

Řada rodin nechává svého potomka pokřtít spíše z tradičních než náboženských důvodů, a proto ocení praktické dárky, které jejich dítě bude moci v budoucnu využít. K bezpečným volbám patří samozřejmě oblečení, ale můžete zakoupit i hračky, přikrývky nebo dětské dárkové koše. Možný dárek představují i peníze, některé rodiče by to však mohlo urazit, proto to s nimi neopomeňte nejdříve prokonzultovat.

Šperk jako ideální mix

Šperk je ideální kombinací všech výše zmíněných kategorií dárků. Nejen že se jedná o cenný dar často s investiční hodnotou, ale pokud vyberete v nabídce symbolických šperků, vyjádříte i něco hlubšího. Věnujete-li například přívěsek ve tvaru křížku, může jít o dar se symbolem víry. Na většinu šperků můžete nechat vygravírovat osobní přání, jméno či datum, může to tedy být zároveň upomínkový předmět. Náušničky ze zlata pro děvčátka zas například odkazují k praktickým drobnostem.

Jaký šperk darovat dítěti?

Při výběru ideálního šperku ke křtinám se můžete nechat inspirovat symbolikou šperků. Z naprosto pochopitelných důvodů se k poměrně nepraktickým klenotům řadí prstýnky, vybírejte proto spíše z nabídky náušnic, přívěsků, náramků či náhrdelníků. Nejčastěji se příbuzní rozhodují pro náušničky pro děvčata a přívěsky či náramky pro chlapce. Velkou oblibu si začínají získávat i medailony, jež lze ozdobit motivy dle přání darujícího. Ke křtu by to měl být náboženský symbol, nebo něco tématicky spojeného přímo s ceremonií – jméno či iniciály dítěte a datum křtin anebo narození. Výhodou je i možnost do šperku vložit drobnou památku.

Dětské šperky

Tipy pro dívky

Dárek ke ktřinám pro holčičku se shání poměrně snadno. Jako první vás nejspíše napadne řetízek s přívěskem ve tvaru křížku – jde o velmi oblíbený dar, často se však stane, že ho dítěti koupí už jeho nejbližší. Další ideální dárek pro malé dívky představují náušnice, jež jsou velmi praktické a neztrácí na hodnotě. Pokud je chcete holčičce darovat do jejího dětství, doporučujeme vybírat přímo z nabídky dětských náušnic, které jsou vybaveny bezpečným zapínáním a nehrozí tak, že je holčička ztratí. Samozřejmostí by měl být kvalitní kov, který se postará o to, že dárek ke křtinám vydrží dlouhá léta.

Pokud už děvčátko náušnice nosí, podívejte se po personalizovaném šperku: pozvolna narůstá obliba náhrdelníků a náramků, které jsou zdobeny gravírem data či jména, případně jeho počátečním písmenem. Populární je také zdobení v podobě drahokamu, který může symbolizovat měsíc narození či znamení zvěrokruhu.

 • Zlaté dětské náušnice s moissanity Jasmine
  Zlaté dětské náušnice s moissanity Jasmine
 • Zlaté dětské náušnice se srdíčky Angie
  Zlaté dětské náušnice se srdíčky Angie
 • Srdíčkový medailon ze stříbra s diamantem Charise
  Srdíčkový medailon ze stříbra s diamantem Charise
 • Zlaté dětské náušnice motýlek Madeleine
  Zlaté dětské náušnice motýlek Madeleine
 • Zlatý křížek pro děti s diamantem Elame
  Zlatý křížek pro děti s diamantem Elame

Dětské náušnice

Tipy pro chlapce

Hledání dárku ke křtinám pro chlapce vyžaduje vynaložení většího úsilí, přesto ani tady se nejedná o nesplnitelný úkol. Ačkoliv šperky se v případě chlapců neřadí zrovna k tradičním, i pro ně lze v tomto odvětví vybrat vhodné a originální dárky ke křtinám.

Praktickou a jemnou volbu, kterou bude moci kluk bez starostí nosit po celé své dětství, představuje náramek. Ten lze doplnit o gravír jména, datum narození či křtu, a proměnit ho tak v jedinečný personalizovaný šperk. Chlapci však můžete darovat i klenot do budoucna. Takové elegantní manžetové knoflíčky z ušlechtilého kovu zdobené diamanty či upomínkovým gravírem se stanou nádherným rodinným pokladem, který mohou rodiče dítěti předat při jeho první důležité společenské události, jako je třeba maturitní ples.

Zajímavou alternativu lze spatřovat i v diamantech samotných. Kámen nemusí být vždy osazený do klenotu, ale může jít o diamant s investičním potenciálem. Takovýto dar je nejen krásným spojením absolutní čistoty křtu a vzácného drahokamu, ale navíc v sobě ukrývá budoucí možnost zvyšování hodnoty. Když malý klouček vyroste, z takovéhoto dárku ke křtu se může stát finanční základ, na kterém bude moci stavět svoji budoucnost. Darovaný diamant lze také proměnit v kamínek, který jednou nechá zasadit do zásnubního prstenu své nastávající. V každém případě se jedná o dar s úžasnou a neopakovatelnou symbolikou, která bude chlapce provázet po celý život.

 • Zlatý křížek pro děti s diamantem Elame
  Zlatý křížek pro děti s diamantem Elame
 • Dětský náramek ze stříbra s gravírem pro chlapečka Casay
  Dětský náramek ze stříbra s gravírem pro chlapečka Casay
 • Stříbrné manžetové knoflíčky s modrými diamanty Orien
  Stříbrné manžetové knoflíčky s modrými diamanty Orien
 • Jemný stříbrný náhrdelník Bar
  Jemný stříbrný náhrdelník Bar

Pánské šperky

Symbolika drahokamů ve špercích pro novorozence

Při výběru dětského šperku si můžete pohrát i se symbolikou drahokamů. Každý kámen něco znamená a před něčím ochraňuje. Většina drahých kamenů je přiřazena jednomu z měsíců či znamení zvěrokruhu a na zrozence v těchto obdobích působí silněji a intenzivněji. Oblíbenost si tak získávají jemné šperky, které zdobí drahokam narození.

Jaké další poselství můžete drahokamem vyjádřit?

 • dávám ti inspiraci, přeji ti štěstí, věrnost a bezvýhradnou lásku – smaragd
 • do života ti dávám odvahu a rozvahu – akvamarín
 • jsi čistý a neposkvrněný, ať je stejně průzračný i tvůj život – diamant
 • ať máš celý život hodně energie a rovnováhy, běž za svým štěstím – rubín
 • přeji ti moudrost, ať jsi vždy sám sebou – safír
 • chci tě chránit, aby se ti na cestě životem nestalo nic zlého – opál
 • ať vždy dosáhneš toho, co si přeješ, a najdeš lásku – topaz
 • pomohu ti udržet jasnou mysl a nikdy ti nebude chybět důvtip – ametyst
 • do života ti dávám sebedůvěru, štěstí a zdraví – olivín
 • nemusíš se bát, že by ti někdy chyběla energie či bohatství – citrín
 • tvoje duše bude vždy čistá a nevinná – perla
 • ať vždy vytrváš a máš život plný oddaných přátel a milující rodiny – granát

I když si můžete říkat, že vzhledem k tomu, že žijeme ve výrazně ateistické zemi, se vám nepoštěstí zúčastnit se křtin ať už v roli hosta, nebo dokonce kmotra či kmotry, věřte, že nic není nemožné. Stále existuje řada rodičů, kteří navazují na rodinnou tradici, a ač se o nich nedá říci, že by byli pravidelnými návštěvníky kostela, udržují povědomí o rodných kořenech v sobě i svých potomcích. Křest je nádherný symbolický obřad, který lidstvo provází už přes dva tisíce let. Buďte tedy připraveni, kdyby se vám podařilo se ho zúčastnit.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky