Ametyst
Ametyst je jedním z nejcennějších drahokamů mineralogické skupiny křemene a za svůj fialový odstín vděčí stopovému množství železa a hliníku. Fialová barva je od nepaměti považována za jeden ze symbolů královského statutu, proto se ametyst stal součástí řady korunovačních klenotů. Jako symbol jej uznávaly i křesťanské církve a ametyst se tak stal znakem biskupské hodnosti.
„Ametyst zbystřuje mysl a zbavuje všech neřestných myšlenek.“ Leonardo da Vinci
Název drahokamu pochází z řeckého slova "amethystos", které lze volně přeložit jako "neopilý" nebo střízlivý. Řekové věřili, že ametyst je účinnou ochranou proti otravám, a to i z alkoholu. Z ametystu se tedy vyráběly i číše na víno. Od těchto dob je ametyst také považován za symbol střízlivosti.
Ametyst má rovněž zvláštní chemické vlastnosti. Ačkoli se jedná o odrůdu křemene, jeho krystalová struktura se liší od ostatních drahokamů z této mineralogické skupiny. I přes odlišnou krystalovou strukturu si zachoval stejnou tvrdost, lom i hmotnost.
Zvláštním typem ametystu je tzv. ametrín. Jedná se o spojení fialového ametystu se zlatavým citrínem, který je rovněž odrůdou křemene. Ametrín vzniká přírodní cestou a podstatným rozdílem oproti citrínu a ametystu je jeho obsah a rozložení inkluzí železa uvnitř drahokamu. Výskyt ametrínu v přírodě je velmi vzácný. Jeho malá ložiska byla sice nalezena na více místech, ale Bolívie je jedinou zemí, kde se ametrín těží pro obchodní účely.
Základní informace
- Drahokamová rodina Quartz/křemen (makro krystalický nebo krystalický)
- Drahokam znamení Ryby a Kozoroh
- Tvrdost (Mohsova stupnice)
- Naleziště Brazílie, USA, Zambie, Rusko, Indie
- Drahokam měsíce Únor
- BarvaPurpurovo-fialová až po červenou fialovou s modrými odlesky. Fialovožluté ametríny. Zelené ametysty vznikající tepelným ohřevem.
Gemologické parametry akvamarínu
- Chemické složení SiO2, oxid křemičitý
- Relativní hustota 2,65
- Krystalografická soustava triagonální krystal, šestihranné hranoly
- Index lomu 1,544 až 1,553
- Dvojlom +0,009
- Vryp bílý
- Absorpční spektrum 550 - 520
- Fluorescence slabá, namodralá
Kupujeme ametyst
Barva (color)
Ametyst má řadu odstínů fialkových od purpurové, přes světle fialovou až po tmavé fialové odstíny s růžovými tóny. Nejcennějšími jsou syté barevné odstíny, zejména fialová se záblesky růžovo-červené a temně fialová s červenými a modrými tóny. Tomuto ametystu s modročervenými odlesky se říká “Sibiřský ametyst”. Kombinací fialových a žlutých odstínů se pyšní ametrín. Známé jsou rovněž zelené a žluté ametysty, jejichž barvy je však dosaženo tepelnou úpravou, proto je jejich cena podstatně nižší.
Čistota (clarity)
Ametyst je transparentním kamenem, kterým světlo prochází bez překážky. Nejkvalitnější ametysty jsou "čisté", bez jakýchkoli viditelných inkluzí. Vzhledem k tomu, že o ametyst zatím není nouze, je jen málo důvodů ke koupi kamene s viditelnými inkluzemi.
Brus (cut) a tvar (shape)
Vzhledem k variabilitě rozmístění barev v krystalech je ametyst často broušený tak, aby byla co nejvíce podpořena sytost jeho barvy. Oblíbenými tvary jsou oválné a kulaté ametysty nebo drahokamy tvaru kabošon. Další tvary a brusy jsou typické spíše pro dražší ametysty s rovnoměrným rozložením barevných odstínů.
Opracování ametystu
Tyto drahokamy jsou zpravidla přírodní a neupravované. Ametrín však lze od 80. let 20. století vyrábět uměle, a to tepelnou úpravou části ametystu, případně využitím radiace. V ruských laboratořích se rovněž podařilo ametríny vypěstovat z alkalického roztoku.
Cena
Jako u většiny barevných drahokamů je rozhodujícím faktorem pro určení ceny intenzita a sytost barvy. Všechny ostatní faktory (velikost, čistota, atd.) jsou vedlejší. Nejcennější jsou ametysty nejtmavších sytých odstínů.
Zajímavosti o ametystu
Geody
Ametysty se často vyskytují ve formě tzv. geod, tedy dutých bublin, které jsou po obvodu pokryté ametysty. Do vnitřku těch největších geod se vejde i dospělý člověk!
Sv. Valentýn
Ametystový prsten s obrázkem boha lásky nosil i patron všech zamilovaných, sv. Valentýn.
Ametríny
Ametríny jsou jedinečné drahokamy, které vznikají spojením citrínu a ametystu. Naleziště této dvoubarevné odrůdy se nacházejí v Bolívii.
Mýty a legendy
Legenda o původu ametystu pochází z řeckých bájí. Dionýsos, bůh vína, se jednoho dne rozhněval na lidstvo, protože ho podle něj nemělo dostatečně v úctě. Rozhodl se, že první smrtelník, který mu zkříží cestu, bude roztrhán tygry. Jeho obětí se měla stát půvabná dívka jménem Ametyst, která kráčela vzdát hold bohyni Artemis. Bohyně proměnila Ametyst v sochu z krystalického křemene, aby ji ochránila před drápy tygrů. Dionýsos při pohledu na krásnou sochu dívky z lítosti nad svým činem plakal slzy barvy vína. Slzy obarvily i sochu dívky, a tak vznikl slavný drahokam.
Ametyst symbolizuje planetu Neptun, je oficiálním kamenem měsíce února.
Ametyst a jeho účinky
Ametyst přináší svému nositeli trpělivost, rovnováhu, klid a mír. Je považován za ochranný kámen, který chrání před špatnými sny, stresem a nedostatkem energie. V hinduistických systémech jsou mu přisuzovány pozitivní účinky na čakru srdce a údajně pomáhá posilovat i intuici.
Za léčebný kámen jej považovali i léčitelé a šamané. Ametyst podle nich pomáhá od bolesti zad a hlavy a pomáhá lidem při léčbě alkoholismu.
Nejčastěji fialkový či šedozelený ametyst kraluje Kozorohům a Rybám. Prvním zmíněným vlévá do žil optimismus a seznamuje je s duchovním rozměrem života, čímž mírní jejich surový pragmatismus. S ním nachází i duševní rovnováhu, lépe odolávají stresu a otevírají se snahám o vnitřní růst. Druhému uvedenému znamení daruje drahokam sebedůvěru, rozhodnost a soustředěnost. Pomáhá mu bojovat s liknavostí a asistuje mu při hledání pravé lásky. Neklidné Berany zbavuje horké netrpělivosti, Střelcezas učí pokoře a tiší jejich egocentrismus. Pannám propůjčuje schopnost intuitivního chápání a umožňuje využívat získané poznatky a zkušenosti racionálně a efektivně. Štíři s jeho pomocí rozvíjejí nesobecký pohled na svět a pracují jednodušeji se svojí intuicí. Vodnářům ametyst zbystřuje intelekt a jako kámen pravé lásky bojuje s jejich osamělostí.
Nejznámější ametyst
Největší doposud objevený ametyst na světě je 3 m dlouhý, 1,8 m široký, 2,2 m vysoký a váží 13 tun. Je vystaven v "Shandong Tianyu" v přírodním historickém muzeu v Číně. Světově největší broušený ametyst měl 343 ct a je součástí sbírky Přírodovědného muzea v Londýně.
Další slavné ametysty
Morris Amethyst Brooch (Morrisova ametystová brož)
Ametystová brož ve tvaru srdce obklopeného diamanty má neuvěřitelnou váhu 96 ct. Brož je zhotovena z platiny a žlutého zlata. Ametyst pochází pravděpodobně z Brazílie a má sytou purpurovou barvu. Šperk byl zhotoven v Anglii v době vlády krále Edwarda VII. (1901-1910). Nad ametystem je brož ozdobena tzv. filigránskou technikou, která byla v této době velmi populární. Ametystové srdce bylo věnováno paní George Morrisovou Smithsonianskému institutu roku 1973.
Duchess of Windsor Necklace (náhrdelník vévodkyně z Windsoru)
Slavný náhrdelník je spojován s ještě slavnějším příběhem lásky. Aby si anglický princ Edward mohl vzít ženu, kterou skutečně miloval, rozvedenou Američanku Wallis Simpson, musel se vzdát anglického trůnu. Své lásce Wallis po svatbě daroval jedinečný náhrdelník vyrobený Cartierem. Výrazný náhrdelník je zdoben 29 menšími ametysty, 1 velkým ametystem ve tvaru srdce a diamanty a tyrkysy ve tvaru kabošon. Po smrti vévodkyně v roce 1987 byl náhrdelník prodán v ženevské aukci Sotheby´s za 605 000 dolarů.
Queen Silvia´s Tiara (Tiára královny Silvie)
Nositelkou této krásné ametystové tiáry je švédská královna Silvia. Podle legendy byl původně ametystový náhrdelník vyroben roku 1806 neznámým francouzským umělcem a patřil nejprve francouzské císařovně. Teprve svatbami uvnitř šlechtických rodů se náhrdelník dostal až do švédské královské rodiny, kde jej Silvia nechala přetvořit na okouzlující ametystovou tiáru.
Delhi Purple Sapphire (Fialový safír z Dillí)
Stříbrný prsten zdobený ornamenty a velkým ametystem pochází z Indie, kde byl roku 1857 ukraden při místním povstání. Dostal se až do Anglie do rodiny Heron-Allenů a po dlouhá léta byl tento vzácný drahokam považován za fialovou odrůdu safíru. Podle vyjádření rodiny je šperk prokletý a po řadě nešťastných událostí se jej rozhodli roku 1904 darovat Přírodovědeckému historickému muzeu v Londýně. Prsten se však po odeslání na adresu muzea ztratil a znovu objeven byl až roku 1943. I svým dalším majitelům způsobil více utrpení než radosti, a tak je dodnes raději vystaven v muzeu, kde nemůže nikomu ublížit.
Zajímavosti o ametystu
Vintage ametystové šperky
Ametyst byl velmi oblíbený umělci za viktoriánské éry a poté ve slavném období secese. V těchto dobách vznikly jedny z nejkrásnějších ametystových šperků, které mají dodnes své jedinečné kouzlo. Řada těchto šperků je dnes prodávána jako tzv. vintage šperky vysoké sběratelské hodnoty.
Ametystové geody
Ametyst tvoří v přírodě krásné úkazy v podobě dutých kamenů, tzv. geod. Ametystové geody tvoří v hornině nejčastěji unikající plyn, proto jsou tyto dutiny běžnou součástí sopečných vyvřelin. Geody mohou být různých tvarů i velikostí. Zatímco některé se vejdou do lidské dlaně, do jiných se postaví i dospělý člověk! Vzniklé dutiny jsou mnohdy vyplněny dalšími minerály, jakými jsou například chalcedon, kalcit nebo křemen. Nejkrásnější ametystové geody pocházejí z Jižní Ameriky, především z Brazílie.
Zdroje obrázků: crystalsrocksandgems.com, gemstonehub.files.wordpress.com, img.szul.com, geogallery.si.edu, 4csblog.gia.edu, 2.bp.blogspot.com, paranormal-news.ru, so1d.com