Citrín

Citrín patří mezi dnes nejpopulárnější a nejdostupnější žluté kameny a náleží do rodiny makrokrystalických křemenů. V přírodě vzácný polodrahokam, který se v minulosti často zaměňoval s topazem, oslovuje atraktivní barvou, tvrdostí a cenou, jež ho vynesly mezi nejprodávanější žlutooranžové kameny na trhu. Průhledná bledě žlutá až hnědooranžová odrůda křemene se cení především v sytě žluté až červeně oranžové variaci bez hnědého nádechu.

Kámen prosperity, jehož název se odvozuje z latinského výrazu pro žlutou citrina.

Ložiska citrínu se vyskytují po celém světě, největším producentem však je Brazílie – a to především stát Rio Grande do Sul Brazil. Významnými zdroji tohoto krásného zlatavého polodrahokamu se mohou pochlubit i Argentina, Bolívie, Francie, Madagaskar, Myanmar, Namibie, Rusko, Skotsko, Španělsko, Uruguay a Zambie.

Základní informace

  • Drahokamová rodina quartz/křemen
  • Drahokam znamení Blíženci a Lev
  • Tvrdost (Mohsova stupnice)
  • Naleziště Brazílie, Afrika, Rusko, Francie, Madagaskar a Uruguay
  • Drahokam měsíce Listopad
  • Barva
    různé odstíny žluté, žlutohnědá

Gemologické parametry citrínu

  • Chemické složení SIO2, Oxid křemičitý
  • Relativní hustota 2,65
  • Krystalografická soustava trojuhelníková, nebo šestrihranná
  • Index lomu 1,544 až 1,553
  • Dvojlom +0,009
  • Vryp bílý
  • Absorpční spektrum -
  • Fluorescence žádná

Kupujeme citrín

Barva (color)

V přírodě nacházené citríny tíhnou k bledým odstínům žluté, často s kouřovým zabarvením. Sytost tónů kamene je ovlivňovaná množstvím železitých iontů – s jejich narůstajícím množstvím se barva prohlubuje. Citrín se na trhu objevuje od nejníže ceněných citrónových odstínů po drahé zlatooranžové a nádherně zlatohnědé variace. Sytě oranžové kameny s červenými odlesky se označují jako „madeiry“ a samozřejmě patří k nejžádanějším. K dražším se řadí i tzv. „palmeiry“, které zaujmou oranžově jantarovým zbarvením.

Čistota (clarity)

Citrín vyniká téměř dokonalou průhledností. Většina broušených polodrahokamů nemá okem viditelné inkluze a po vybroušení a vyleštění zaujme atraktivním skelným leskem.

Brus (cut) a tvar (shape)

Citrín se brousí do všech představitelných tvarů. Nejčastější kulaté brilianty (round brilliant) a ovály (oval) nechají nejlépe vyniknout barvu a rozptyl světla. Stupňovité brusy stejně jako fancy tvary (nůžkový/scissor a portugalský/Portuguese) si získávají popularitu především vzhledem k zájmu módních designérů, kteří se zaměřují na ohromující barevnost a lesk kamene.

  • Cluster prsten s citríny, rubínem a akvamarínem Bluma
    Cluster prsten s citríny, rubínem a akvamarínem Bluma
  • Eternity stříbrný prsten s citríny Ednah
    Eternity stříbrný prsten s citríny Ednah
  • Bezel náušnice s citríny Wetty
    Bezel náušnice s citríny Wetty
  • Zlatý přívěsek s citrínem Rafyna
    Zlatý přívěsek s citrínem Rafyna
  • Drahokamové květiny v náhrdelníku Iany
    Drahokamové květiny v náhrdelníku Iany

Opracování citrínu

Přírodní citrín je poměrně vzácný, a tak se na trhu objevují upravené záhnědy a ametysty, jež za teploty nad 500 °C mění bledě hnědou a fialovou barvu v ceněnou žlutou a zlatavou. Původní záhnědový a ametystový odstín určuje sytost tónu citrínu. Barva se tepelně vylepšuje i u nevýrazně zbarvených citrínů. Získané zbarvení bývá stabilní a trvalé.

Citríny lze při velice nízkých nákladech pěstovat hydrotermálně v laboratořích.

Cena

Přírodní citríny jsou jednoznačně o trochu dražší než citríny tepelně upravované. Mezi hlavní cenové parametry citrínu patří: sytost barvy, čistota a lesk.

Zajímavosti o citrínu
Dostupnost

Dokonce i kvalitní citrín se může pochlubit rozumnou cenou. Rovněž velké kameny zůstávají dostupné, neboť cena za karát dramaticky neroste s velikostí.

Geody

Obrovské duté brazilské geody lemované ametysty se často zahřejí a vzniknou mohutné citrínové „katedrály“.

Ametrín

V Bolívii se v jenom krystalu mohou zároveň zrodit ametyst i citrín. Tento přírodní unikát se nazývá ametrín.

Mýty a legendy

Citrín zdobí nástroje a šperky tisíce let. Už staří Egypťané ho kvůli hřejivé zlaté barvě považovali za kámen slunce. Mysleli si, že je to dar od slunečního boha Ra, který jim pomůže dožít se dlouhověkosti.

Podle staročínských mýtů a legend představoval citrín kámen úspěchu, protože zbavoval pomýlenosti a bystřil intelekt. Dodnes ho Číňané považují za kámen moudrosti.

Ve starověkém Řecku patřil k oblíbeným dekorativním kamenům, a to především v době helénismu (4. – 2. st. př . n. l.), kdy věřili, že ochrání před hadím jedem, epidemiemi a zlými úmysly. Staří Římané i Řekové se rádi zdobili šperky s citríny ve stylu „intaglio“, kdy byl do kamene vyřezán reliéf. Takové klenoty měly svým jasem projasnit život nositele a odstranit z něj temnotu. Citrín se rovněž pokládal za kámen obchodníků a podle pověsti mělo jeho nošení přilákat bohatství.

Ve středověku využívali citrín v medicíně i mysticismu. Podle tehdejší víry síla kamene pomáhala při léčbě potíží se srdcem, ledvinami, játry a žaludkem.

Ještě v 17. století zdobili ve Skotsku citrínem rukojeti dýk a mečů a tradovalo se, že tento drahokam je světlem v boji.

V časech romantismu si citrínové šperky získaly takovou oblibu, že pro šperkaře bylo výhodnější soustředit se spíš na ně než na zlaté klenoty. Do módy je přinesli královna Viktorie a princ Albert, když zakoupili na Skotské vysočině hrad Balmoral, kde také s oblibou pořádali společenské události, na kterých královna chtěla doslova zazářit. Proto jí Albert věnoval v Balmoralu nalezený drahokam, kterým byl právě citrín. Od té doby se citrín ve Skotsku těší veliké oblibě. Na hradě lze doposud zhlédnout sbírku broží na rameno, sgian dubh (tradiční skotská dýka) a špendlíků do kiltu.

druhy citrínu

Citrín a jeho účinky

Barva citrínu vyzařuje pozitivní energii. Kámen sám proslul jako kámen úspěchu, neboť se vždy věřilo, že přináší prosperitu a podněcuje hojnost, a to zejména v oblasti podnikání. Řada obchodníků si pro štěstí vkládá do pokladny právě citrín. Citrín rozptyluje negativní energii a vnáší do života vyrovnanost, zároveň poskytuje základní ochranu před vším zlým. Vyrovnává deprese, odhání sebepodceňování, tlumí vztek a snižuje výkyvy nálad.

Zlatavý kámen prospívá trávení, především problémům se žaludkem, a pomáhá při potížích se spánkem. Dobře působí na štítnou žlázu, podporuje krevní oběh a zažehnává infekce v ledvinách a močovém měchýři. Pomáhá při překonávání závislostí, strachu a fóbií. Bojuje proti nočním můrám.

Zlatavě žluté hřejivé barvě citrínu podléhají především Blíženci, k jejichž hlavním drahokamům se tento řadí. Zvyšuje jejich sebeúctu a vnitřní sílu a podněcuje jejich kreativitu i představivost. Spolu s emoční rovnováhou jde ruku v ruce nadhled a pozitivní přístup. Rozkolísané znamení ocení i rozhodnost a životní energii, kterou mu citrín vlévá do žil. Berani drahokam vyhledávají jako podnět tvořivého uvažování a Býci zbožňují jeho pomoc při zpracovávání zkušeností a nových dojmů. Pro Lvy si kámen schovává sebevědomí a sílu čelit všemu, co by v něm mohlo vyvolat nejistotu a sebepodceňování. Pannám zas rozšiřuje obzory a dodává jim schopnost nezabředat do detailů. Váhy v jeho zlatém objetí hledají psychický i citový balanc.

Nejznámější citrín

Citrínový náhrdelník Angeliny Jolie

Nádherný šperk tvoří 64 citrínů ve tvaru polštářku (cushion) a jako přívěsek 177ct hruškovitý (pear) citrín. Náhrdelník darovala Angelina Jolie do gemologické sbírky Smithsonianova národního přírodovědného muzea. Klenot vznikl ve spolupráci známé herečky a designéra Roberta Procopa.

Citrínový náhrdelník Angeliny Jolie

Další známé citríny

Citrín Malaga

Největší broušený citrín se nazývá Malaga, váží 20 200 ct a měří 20 x 15 x 10 cm. Kromě nádherné slunečně žluté barvy vyniká výjimečnou čistotou a průhledností. Pochází z Brazílie, kde ho vytěžili v roce 1990, ale vybrousili až o 19 let později.

Citrín Malaga

Citrínový set od Raymonda Yarda

Set citrínového náhrdelníku a náramku patřil herečce Joan Crawford, pro kterou ho vytvořil v roce 1940 známý americký klenotník Raymond Yard. Náhrdelník zdobí kámen o 350 ct, náramek dva citríny o celkové váze 130 ct.

Citrínový set od Raymonda Yarda

Zajímavosti o citrínu

  1. Zbarvení citrínu způsobují stopy železa v jeho struktuře.
  2. Přírodní citrín je poměrně vzácný, proto většina citrínu na trhu je vlastně tepelně upravený ametyst.
  3. Citrín se považuje za jeden z nejpopulárnějších a nejčastěji prodávaných žlutých drahokamů vůbec.
  4. Citrín lze zaměnit se žlutým topazem (ten je těžší a tvrdší) a zlatým berylem.
  5. Citrín je ideálním kamenem k 13. a 17. výročí sňatku.
  6. Někteří biblisté věří, že citrín je desátý z dvanácti kamenů, které podle Exodu měl mít Aaron na pancíři.
  7. Citrínové šperky si oblíbila řada hvězd stříbrného plátna i členky královských rodin. Namátkou jmenujme Vévodkyni Kate, Emmu Watson, Joan Crawford, Kate Winslet nebo lucemburskou vévodkyni Stephanii.
  8. Ametrín (bolivianit) je krystal, který tvoří ametyst a citrín. Přechod z jedné odrůdy křemene do druhé způsobuje změna oxidace železa uvnitř krystalu, ke které vede proměna teploty během jeho růstu.
  9. Citrín příslušel jako atribut řecké bohyni úrody Démétér a egyptské bohyni války Sekhmet.
  10. Evropa podlehla kráse citrínu až ve 30. letech 20. století, kdy brusiči z německého Idar-Obersteinu odeslali domů obrovskou zásilku kamenů z Brazílie a Uruguaye. Tento skvělý obchodní tah přišel ve správnou dobu, neboť tehdy rostla síla středních vrstev, které zatoužily po dostupných špercích s nádhernými žlutými kameny.

Zdroje obrázků: navneetgems.com, gia.edu, thejewelerblog.files.wordpress.com, joancrawfordbest.com

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky