Tvar diamantu round brilliant (kulatý briliant)

Diamant – nejlepší přítel ženy. Diamanty jsou stejně jako ženy různorodé. Každý diamant v sobě skrývá svůj příběh. Diamanty se neukážou v celé své kráse v neopracovaném stavu, musí být vybroušené a vyleštěné, aby odhalily všechny své půvaby, pro které jsou tak proslulé a ceněné. Brousí se do několika základních tvarů, které jsou odlišné, unikátní a charakteristické pro každý brus. Tvar poukazuje na hlavní linii diamantu a umocňuje tak krásu hotového šperku.

Klasické a univerzální kulaté brilianty představují více než polovinu všech prodaných diamantů ve světě. V současnosti ale nabývají na popularitě také neobvyklé a výstřední tvary jako markýza (marquise) a princezna (princess). Výběr diamantového tvaru by měl být úzce spojen s osobou, které bude diamant patřit. Kromě skutečnosti, že každý tvar nadchne jiný typ osobnosti, je každý kámen také řezaný velmi pečlivě a s matematickou přesností. To pomáhá vyniknout těm nejlepším vlastnostem diamantu.

Pohled na round tvar

Každý diamantový tvar a brus má své místo v klenotníkově dílně. Je to právě round brilliant, který si většina lidí vybaví, když se řekne diamant. Na základě matematických výpočtů vznikl ideální počet faset a optimální sklon úhlů mezi nimi, proto světlo procházející diamantem tohoto tvaru se odráží vskutku unikátním způsobem v celém barevném spektru a maximální intenzitě. Cena za karát je vysoká především kvůli množství odpadu, které vzniká při broušení. Tvar round brilliant podtrhuje jiskru a brilanci kamene, a právě proto je tak oblíbeným solitérem nejen zásnubních prstenů.

Round (kulatý tvar)

Základní informace

Unikátní vlastnostiFazetyPoměr (výška - šířka)PůvodNázor odborníka
Považován za diamant s ideálními proporcemi, s maximální brilancí a leskem.58 (57 při špičatém kuletu)1,00-1,0217. stoletíNejoslnivější, nejpopulárnější ze všech tvarů. Klasický a univerzální typ diamantu.

Vlastnosti

Tvar diamantu round

Kulatý tvar (round brilliant) je u diamantů tím vůbec nejoblíbenějším, představuje více než polovinu všech prodaných kamenů. Někdy ho označujeme také jako tzv. Americký ideální řez. Celkem 58 fazet je rozděleno mezi korunu, rundistu a pavilon s obvyklým poměrem výšky a šířky mezi 1,00 a 1,02, což vytváří maximální lesk, protože řez přirozeně navazuje na hrubý diamantový krystal. Kulatý briliant je nejprozkoumanějším řezem v průmyslu. S cílem optimalizovat jeho lesk a brilanci využívají brusiči diamantů při své práci již více než jedno století pokročilé vědecké teorie odrazu světla a přesné matematické výpočty.

Historie

historie round tvaru


Počátky kulatého briliantového brusu lze vystopovat až do poloviny 17. století, kdy brusiči diamantů začali používat rafinovanější a složitější způsoby řezání. Na začátku byly briliantové řezy známé jako tzv. Mazarinův brus, za jejichž autora se považuje kardinál Mazarin, který provedl první tzv. křížový brus (cross-cut) v roce 1650. Přes sérii postupných transformací Mazarinova brusu a další vývoj v průběhu 18. století vznikl v portugalské Peruzze tzv. „starý brus“ nebo také „staroevropský brus“. Až v roce 1919 byl vytvořen moderní kulatý tvar (round brilliant). V té době se začaly používat teoretické výpočty beroucí v úvahu opticko-fyzikální vlastnosti diamantů. Brus byl pojmenován podle svého tvůrce, ruského matematika a diamantového nadšence Marcela Tolkowského.

Rada odborníka

Kulatý diamant je nejuniverzálnějším ze všech tvarů, co se stylu a hodnoty týče. Má lepší lesk a brilanci než jakýkoli jiný tvar. Nabízí ideální rovnováhu mezi řezem, barvou a jasností. Touto klasickou volbou nic nezkazíte. To vám můžeme garantovat.

Prozkoumejte i další tvary diamantu

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky