Tvar diamantu heart (srdce)

Diamant – nejlepší přítel ženy. Diamanty jsou stejně jako ženy různorodé. Každý diamant v sobě skrývá svůj příběh. Diamanty se neukážou v celé své kráse v neopracovaném stavu, musí být vybroušené a vyleštěné, aby odhalily všechny své půvaby, pro které jsou tak proslulé a ceněné. Brousí se do několika základních tvarů, které jsou odlišné, unikátní a charakteristické pro každý brus. Tvar poukazuje na hlavní linii diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.

Klasické a univerzální kulaté brilianty představují více než polovinu všech prodaných diamantů ve světě. V současnosti ale nabývají na popularitě také neobvyklé a výstřední tvary jako markýza (marquise) a princezna (princess). Výběr diamantového tvaru by měl být úzce spojen s osobou, které bude diamant patřit. Kromě skutečnosti, že každý tvar nadchne jiný typ osobnosti, je každý kámen také řezaný velmi pečlivě a s matematickou přesností. To pomáhá vyniknout těm nejlepším vlastnostem diamantu.

 • Prsten ve tvaru srdce plný diamantů Ubline
  Prsten ve tvaru srdce plný diamantů Ubline
 • Srdcové náušnice s diamanty Janella
  Srdcové náušnice s diamanty Janella
 • Diamantový náhrdelník ve tvaru srdce Sie
  Diamantový náhrdelník ve tvaru srdce Sie
 • Zlatý srdíčkový eternity prsten s diamanty Fople
  Zlatý srdíčkový eternity prsten s diamanty Fople
 • Zlatý pečetní prsten se srdcem plným diamantů Luzien
  Zlatý pečetní prsten se srdcem plným diamantů Luzien
 • Přívěsek s diamantovým halo srdcem Delma
  Přívěsek s diamantovým halo srdcem Delma

Šperky ve tvaru srdce

Heart diamant

Každý diamantový brus má své místo v klenotníkově dílně. Klasický symbol lásky – srdce – vyniká nutností symetrie a ostrou špičkou i rozsedlinou mezi srdcovými oblouky. Do tohoto tvaru je vhodné brousit diamanty nad 0,50 ct, u menších totiž složitý tvar může zaniknout. Srdce se zasazují do tří krapen – jedna na každém obloučku a jedna na špičce, které dovolí tvaru zachovat si své obrysy a zůstat sám sebou i po spojení se šperkem. V prstenech oblíbený solitér využívají klenotníci i k vytváření symbolů, jako je např. čtyřlístek, nejen v náušnicích, ale i přívěscích.

Hearth (srdce)

1. Základní informácie

Unikátní vlastnostiFazetyPoměr (výška - šířka)PůvodNázor odborníka
Exkluzivní tvar s romantickým designem.56 až 58typický je 0,90 – 1,1016. stoletíDobrá symetrie je nezbytná.

Vlastnosti

Diamant tvaru heart


Tvar srdce se obvykle skládá z 56 až 58 fazet, přičemž počet hlavních fazet pavilonu se může pohybovat mezi 6 až 8. Kromě toho jsou srdíčkové tvary někdy řezané jako tzv. „francouzská špička“. Ta vznikne nahrazením velké hlavní fazety na špičce hvězdou a menšími fazetami, čímž se podstatně zvyšuje lesk diamantu. Francouzské špičky se také používají ve tvarech markýza (marquise) a slza (pear). Srdcovité tvary se mohou mírně lišit v závislosti na jejich vypracování a konstrukci. Tradiční tvar srdce by měl mít poměr výšky a šířky mezi 0,90 a 1,10 a musí mít absolutně symetrické lalůčky (horní oblouky). Lalůčky by měly mít vyrovnaný poměr výšky a šířky, ačkoli tyto specifikace mohou být změněny podle osobních preferencí. Při stanovení délky a šířky u tohoto tvaru se šířka měří v nejširším místě, od okraje jednoho laloku k druhému. Kromě toho může tvar srdce vykazovat tzv. „motýlkový efekt“ (angl. bow tie effect), který nastává, když světlo prochází diamantem a vrhá stín přes centrální fazety kamene.

Historie

Historie tvaru heart


Přesný původ geniálního tvaru srdce je neznámý, ačkoli briliantový brus upravený do podobného tvaru se objevil již v 16. století. Nicméně drahokamy, které by dnes byly klasifikovány jako trojúhelníkové se zaoblenými rohy nebo kapky, byly kdysi označovány jako tvar srdce. Vycházíme z mnoha francouzských popisů, které se datují do období od poloviny 17. století. První zaznamenaný diamant ve tvaru srdce se objevil na portrétu s názvem „Princezna Gonzaga“ namalovaném přibližně v roce 1605 Fransem Pourbusem mladším. Velký šperk na levé ruce princezny obsahuje řadu různých tvarů kamenů, z nichž některé jsou považovány za předchůdce tvaru srdce. Jedná se o modifikovaný tvar „kapky“, velmi populární ve Francii v tomto století. Tvar srdce je také zmíněn v knize z roku 1655, kterou napsal Jean Baptiste Tavernier, francouzský obchodník a cestovatel a také vášnivý obdivovatel drahých kamenů, který přinesl diamant "Hope" ("Naděje") do Francie. V textu vzpomíná skvostný 36ct diamant ve tvaru srdce z pokladu z Aurangzébu v Indii.

Mezi nejdůležitější prvky, které je třeba vnímat při tvaru srdce, patří kvalita řezu a zakřivení konce, které určují jiskru drahokamu. Stín způsobený motýlkovým efektem může být snížen tím, že se změní hloubka pavilonu, nastavení úhlů tabule a fazet. Výrazně to přispěje k lepšímu rozptýlení světla v centrální oblasti.
 • Prsten s rubínovým srdcem Maud
  Prsten s rubínovým srdcem Maud
 • Zlaté safírové náušnice ve tvaru srdce Kaciah
  Zlaté safírové náušnice ve tvaru srdce Kaciah
 • Přívěsek ze zlata s morganitovým srdcem a diamantem Dorevie
  Přívěsek ze zlata s morganitovým srdcem a diamantem Dorevie
 • Zlatý prsten se smaragdem ve tvaru srdce Perry
  Zlatý prsten se smaragdem ve tvaru srdce Perry
 • Zlaté náušnice s růžovými opály ve tvaru srdce Kaciah
  Zlaté náušnice s růžovými opály ve tvaru srdce Kaciah
 • Alexandritové srdce ve zlatém přívěsku s diamantem Dorevie
  Alexandritové srdce ve zlatém přívěsku s diamantem Dorevie

Prozkoumejte i další tvary diamantu

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky