Tvar diamantu pear (hruška, slza)

Diamant – nejlepší přítel ženy. Diamanty jsou stejně jako ženy různorodé. Každý diamant v sobě skrývá svůj příběh. Diamanty se neukážou v celé své kráse v neopracovaném stavu, musí být vybroušené a vyleštěné, aby odhalily všechny své půvaby, pro které jsou tak proslulé a ceněné. Brousí se do několika základních tvarů, které jsou odlišné, unikátní a charakteristické pro každý brus. Tvar poukazuje na hlavní linii diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.

Klasické a univerzální kulaté brilianty představují více než polovinu všech prodaných diamantů ve světě. V současnosti ale nabývají na popularitě také neobvyklé a výstřední tvary jako markýza (marquise) a princezna (princess). Výběr diamantového tvaru by měl být úzce spojen s osobou, které bude diamant patřit. Kromě skutečnosti, že každý tvar nadchne jiný typ osobnosti, je každý kámen také řezaný velmi pečlivě a s matematickou přesností. To pomáhá vyniknout těm nejlepším vlastnostem diamantu.

 • Prsten s pear salt and pepper diamantem a diamanty Elysia
  Prsten s pear salt and pepper diamantem a diamanty Elysia
 • Minimalistický prsten s pear diamantem Nunez
  Minimalistický prsten s pear diamantem Nunez
 • Dokonalý zásnubní prsten se žlutým pear diamantem Natela
  Dokonalý zásnubní prsten se žlutým pear diamantem Natela
 • Zásnubní prsten plný diamantů ve tvaru slzy Savanna
  Zásnubní prsten plný diamantů ve tvaru slzy Savanna
Pear diamant

Každý diamantový tvar a brus má své místo v klenotníkově dílně. Slza (pear) se brousí v širších i užších variantách, důležitá je u ní ale především symetrie. Strany by měly být zakřivené, ne rovné, vršek zaoblený. Špička tvaru se zpravidla zasazuje do krapny – v tomto místě, které bylo nejblíže okraji surového diamantu, lze skrýt drobné nedokonalosti. Propracovaný tvar se brilancí podobá oblíbenému kulatému briliantu (round brilliant), ale zaujme především unikátní rovnováhou vlastností. Jemná slza vynikne v centru prstenů, ale neztratí se ani jako přívěsek nebo náušnice.

Pear (hruška, slza)

Základní informace

Unikátní vlastnostiFazetyPoměr (výška - šířka)PůvodNázor odborníka
Unikátní tvar s jedním bodem a zaobleným koncem.obvykle 56 až 581,50-1,7015. stoletíTento tvar opticky prodlužuje prsty. Doporučujeme barvu H a lepší.

Vlastnosti

Diamant pear


Hruškový nebo také slzovitý tvar je jedinečný hybridní tvar, který vznikl kombinací brilance a designu kulatého tvaru (round brilliant) a tvaru markýzy (marquise). Výsledkem je tvar s jedinou špičkou a zaobleným druhým koncem. Typický poměr mezi výškou a šířkou je 1,50 až 1,70 a kámen je obvykle složen z 58 fazet, i když počet fazet pavilonu se může pohybovat v rozmezí od 4 do 8. Kromě toho jsou tyto tvary někdy řezané i jako tzv. „francouzská špička“. Ta vznikne nahrazením velké hlavní fazety na špičce hvězdou a menšími fazetami, čímž se podstatně zvýší lesk diamantu. Francouzské špičky se také používají ve tvarech srdce (heart) a markýza (marquise). Slzovité tvary diamantů se mohou lišit svým vzhledem, neboť některé mají tzv. „vysoké ramena“, která činí diamant na pohled hranatější. U tohoto tvaru se může objevit tzv. „motýlkový efekt“ (angl. bow tie effect), který vzniká při průchodu světla diamantem a vrhá stín přes centrální fazety kamene. Tento stín se může snížit tím, že se změní hloubka pavilonu, nastavení úhlů tabule a fazet, což přispěje k lepšímu rozptýlení světla v centrální oblasti. Motýlkový efekt se vyskytuje i ve tvarech srdce (heart), markýza (marquise) a ovál (oval).

Historie

Pear diamant historie


První diamant slzovitého tvaru byl vytvořen v roce 1400 díky vlámskému brusiči Lodewykovi van Berquemu z Brugg, který byl vynálezcem diamantových kotoučů na leštění. Tento vynález umožnil leštění všech fazet diamantu, čímž bylo dosaženo optimálního odrazu světla uvnitř kamene. Od tohoto přelomového období se diamanty začaly používat ve šperkařství. Van Berquem také propagoval dnes už běžné symetrické uspořádání fazet na kameni, což přivedlo do módy slzovitý tvar nazývaný „pendeloque“ nebo „briolette“.

Optimální tvar slzy má leštěnou rundistu a základní zaoblení, nebo někdy bývá se zaoblením do tvaru tzv. "vysokých ramen". Barva diamantu při tomto tvaru je často viditelná na špičce slzy a z toho důvodu je třeba přihlížet k zajištění rovnoměrného tónu po celé ploše kamene. Je vhodné vybrat si pro tento tvar barvu H nebo lepší. Podobně jako oválný tvar i tvar slzy opticky prodlužuje prsty, ale dokonale vynikne i na štíhlejších rukou.
 • Jemný prsten s pear diamantem Celyn
  Jemný prsten s pear diamantem Celyn
 • Prsten s pear salt and pepper diamantem Rhys
  Prsten s pear salt and pepper diamantem Rhys
 • Zásnubní prsten s certifikovaným fancy yellow lab-grown diamantem Ernes
  Zásnubní prsten s certifikovaným fancy yellow lab-grown diamantem Ernes
 • Prsten se salt and pepper pear diamantem Luna
  Prsten se salt and pepper pear diamantem Luna
 • Halo zásnubní prsten s pear diamantem Perlote
  Halo zásnubní prsten s pear diamantem Perlote
 • Prsten s pear salt and pepper diamantem a diamanty Danni
  Prsten s pear salt and pepper diamantem a diamanty Danni
 • Zásnubní prsten s pear diamantem Nala
  Zásnubní prsten s pear diamantem Nala

Prozkoumejte i další tvary diamantu

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky