Tvar diamantu oval (oválný)

Diamant – nejlepší přítel ženy. Diamanty jsou stejně jako ženy různorodé. Každý diamant v sobě skrývá svůj příběh. Diamanty se neukážou v celé své kráse v neopracovaném stavu, musí být vybroušené a vyleštěné, aby odhalily všechny své půvaby, pro které jsou tak proslulé a ceněné. Brousí se do několika základních tvarů, které jsou odlišné, unikátní a charakteristické pro každý brus. Tvar poukazuje na hlavní linii diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.

Klasické a univerzální kulaté brilianty představují více než polovinu všech prodaných diamantů ve světě. V současnosti ale nabývají na popularitě také neobvyklé a výstřední tvary jako markýza (marquise) a princezna (princess). Výběr diamantového tvaru by měl být úzce spojen s osobou, které bude diamant patřit. Kromě skutečnosti, že každý tvar nadchne jiný typ osobnosti, je každý kámen také řezaný velmi pečlivě a s matematickou přesností. To pomáhá vyniknout těm nejlepším vlastnostem diamantu.

 • Zásnubní prsten s oval diamantem Frost
  Zásnubní prsten s oval diamantem Frost
 • Zlatý náhrdelník s 0.3ct GIA certifikovaným oval diamantem Mack
  Zlatý náhrdelník s 0.3ct GIA certifikovaným oval diamantem Mack
 • Zásnubní prsten s certifikovaným fancy pink lab-grown diamantem Avis
  Zásnubní prsten s certifikovaným fancy pink lab-grown diamantem Avis
 • Prsten s oválným salt and pepper diamantem Melisent
  Prsten s oválným salt and pepper diamantem Melisent
 • Prsten s oválným růženínem Emeli
  Prsten s oválným růženínem Emeli
Oval diamant

Každý diamantový tvar a brus má své místo v klenotníkově dílně. Oválný tvar se brilancí i ohněm podobá kulatému briliantu (round brilliant), ale jeho protáhlý tvar vytváří zdání, že kámen je větší, než tomu tak skutečně je. Užší ovál vypadá lépe ve špercích, kde ho obklopují další diamanty. Klasikou jsou samozřejmě prsteny, náušnice, přívěsky i náhrdelníky, zajímavě a neobvykle však oválné diamanty působí v eternity prstenech zasazené v řadě vedle sebe.

Oval (oválný)

1. Základné informácie

Unikátní vlastnostiFazetyPoměr (výška - šířka)PůvodNázor odborníka
Symetrický, protáhle zaoblený tvar.obvykle 58typický je 1,33 – 1,6619. stoletíOptimalizuje karátovou váhu a opticky prodlužuje prsty.

Vlastnosti

Tvar diamantu ovál


Oválný tvar je zaoblený, obvykle se skládá z 58 fazet a typický poměr výšky a šířky se pochybuje v rozmezí mezi 1,33 až 1,66. Tento tvar optimalizuje karátovou váhu, což znamená, že jeho protáhlý a symetrický tvar se může zdát větší než u kulatých diamantů s podobnou karátovou vahou. Oválný tvar také dokáže opticky prodloužit kratší prsty, díky čemuž se stal velmi oblíbeným pro použití jako centrální kámen v zásnubních prstenech. U tohoto tvaru se může objevit tzv. „motýlkový efekt“ (angl. bow tie effect), který nastává, když světlo prochází diamantem a vrhá stín přes centrální fazety kamene. Tento stín se může snížit tím, že se změní hloubka pavilonu a nastavení uhlů tabule a fazet, což přispěje k lepšímu rozptýlení světla v centrální oblasti. Tento jev se vyskytuje i ve tvarech srdce (heart), markýza (marquise) a slza (pear).

Historie

Historie tvaru ovál


Ačkoliv oválně tvarované diamanty byly poprvé uvedeny na trh před 200 lety, moderní oválný řez byl vynalezen na počátku 60. let předním ruským brusičem Lazarem Kaplanem. Oválný tvar si nakonec vysloužil místo v klenotnické Mezinárodní síni slávy. Kaplan zanechal nesmazatelné stopy v diamantovém průmyslu díky své jedinečné schopnosti rozdělit hrubý diamant do menších kamenů jediným úderem. Tento proces je známý jako štípání. Pokud má hrubý materiál špatné tvarování nebo obsahuje chyby, které mu brání ve výbrusu do jednoho kamene, musí být rozdělen podél zrna. Kaplan se proslavil díky svým odborným znalostem v oblasti posuzování kamenů běžně považovaných ze bezcenné, které však dokázal transformovat do krásně broušených diamantů.

Poměr stran je velice důležitým aspektem při posuzování kvality oválného tvaru a může mít významný vliv na rozptýlení světla v kameni. Při výběru oválného tvaru je důležité sladit relativní výhody delšího tvaru (vyšší poměr stran) a zaoblenějšího tvaru (nižší poměr stran). Delší tvar dokáže opticky prodloužit prsty, zatímco zaoblenější tvar lépe zabrání motýlkovému efektu.
 • Elegantní zásnubní prsten s diamanty Jody
  Elegantní zásnubní prsten s diamanty Jody
 • Zásnubní prsten s certifikovaným fancy yellow lab-grown diamantem Avis
  Zásnubní prsten s certifikovaným fancy yellow lab-grown diamantem Avis
 • Zásnubní prsten s certifikovaným fancy blue lab-grown diamantem Avis
  Zásnubní prsten s certifikovaným fancy blue lab-grown diamantem Avis
 • Prsten s oválným salt and pepper diamantem Oville
  Prsten s oválným salt and pepper diamantem Oville

Prozkoumejte i další tvary diamantu

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky