Tvar diamantu Asscher

Diamant – nejlepší přítel ženy. Diamanty jsou stejně jako ženy různorodé. Každý diamant v sobě skrývá svůj příběh. Diamanty se neukážou v celé své kráse v neopracovaném stavu, musí být vybroušené a vyleštěné, aby odhalily všechny své půvaby, pro které jsou tak proslulé a ceněné. Brousí se do několika základních tvarů, které jsou odlišné, unikátní a charakteristické pro každý brus. Tvar poukazuje na hlavní linii diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.

Klasické a univerzální kulaté brilianty představují více než polovinu všech prodaných diamantů ve světě. V současnosti ale nabývají na popularitě také neobvyklé a výstřední tvary jako markýza (marquise) a princezna (princess). Výběr diamantového tvaru by měl být úzce spojen s osobou, které bude diamant patřit. Kromě skutečnosti, že každý tvar nadchne jiný typ osobnosti, je každý kámen také řezaný velmi pečlivě a s matematickou přesností. To pomáhá vyniknout těm nejlepším vlastnostem diamantu.

Zlatý prsten s asscher a baguette salt and pepper diamanty
Salt and pepper diamant ve tvaru asscher efektně doplňuje baguette diamant z každé strany.
Zlatý prsten s asscher a baguette salt and pepper diamanty
Perfektní kousek pro sběratelky luxusních a netradičních šperků.
Asscher diamant

Každý diamantový tvar a brus má své místo v klenotníkově dílně. Vysoká koruna, široké stupňovité fasety a menší tabulka vedou k tomu, že Asscherův tvar vyniká brilancí nad konkurenčním smaragdovým (emerald) tvarem. Vzhledem ke zkoseným rohům se zdá, že tento tvar vypadá jako osmiúhelník. Zasazením do čtyř krapen si diamant udrží svůj jedinečný tvar a čtvercovou siluetu. Tvar, který se prosadil ve 20. letech 20. století, se do módy vrátil na počátku nového tisíciletí a dnes oslňuje především v zásnubních prstenech jako centrální kámen a dále v náušnicích a přívěscích.

Asscher

1. Základní informace
Unikátní vlastnostiFazetyPoměr (výška - šířka)PůvodNázor odborníka
Nejjasnější tvar s postupnými řezy. Efekt „zrcadlový sál“.50 nebo 58 (Royal Asscher má 74).1,00 – 1,05Art-deco éra, začátek 20. století.Tento tvar diamantu je ideální při čistotě VS1/VS2 nebo vyšší.

Vlastnosti

Asscher tvar diamantu


Asscher je unikátní tvar s hranolovou brilancí a s pavilonem ve stejném stylu jako smaragdový (emerald) tvar. Standardní počet fazet je 58 a typický poměr mezi výškou a šířkou pro nejpopulárnější čtvercové Asscherovy tvary je 1,00 - 1,05. Šířka zkosených rohů může být různá. Díky svému hlubokému pavilonu, fazetovému kuletu, vysoké koruně a malé tabulce se Asscherův tvar vyznačuje obrovským leskem a vytváří fascinující optický klam známý jako tzv. „zrcadlový sál“. Někdy se tento tvar označuje také jako čtvercový smaragdový tvar. Ačkoli vládne zmatek ohledně přesných rozdílů mezi Asscherovým a čtvercovým smaragdovým tvarem, ve skutečnosti jde o téměř totožné tvary. Kromě toho existuje ještě mnohem vzácnější tzv. královský (royal) Asscherův tvar, který je patentovanou verzí původního Asscheru se širokými zkosenými rohy. Tento tvar má 74 fazet namísto původních 58 a je klasifikován jako osmiúhlý tvar.

Historie

Historie diamantu asscher


Pojmenování dostal tento tvar podle svého tvůrce Josepha Asschera, vlastníka diamantové společnosti stejného jména se sídlem v Amsterdamu. Asscherův tvar byl vyvinut na počátku 20. století v rámci zrodu stylového a populárního hnutí Art Deco. Joseph Asscher se proslavil o několik let později, když byl pověřen anglickým králem Edwardem VII., aby opracoval slavný 3106ct diamant Cullinan pro anglické korunovační klenoty. V roce 1980 její veličenstvo holandská královna Juliana poskytla diamantové společnosti Asscher královský titul jako velké uznání za jejich úspěchy v diamantovém průmyslu. Na počátku nového tisíciletí byl Asscherův tvar po podrobném výzkumu doplněn ještě dalšími fazetami pro brilantnejší lesk, čemuž vděčí za svou velkou popularitu.

 • Zlatý prsten s asscher a baguette salt and pepper diamanty Veli
  Zlatý prsten s asscher a baguette salt and pepper diamanty Veli
 • Cluster prsten s asscher tanzanitem, padparadscha safírem, rubínem a diamantem Kenny
  Cluster prsten s asscher tanzanitem, padparadscha safírem, rubínem a diamantem Kenny
 • Prsten se salt and pepper diamantem a lab-grown diamanty Kenya
  Prsten se salt and pepper diamantem a lab-grown diamanty Kenya
Pro optimální ocenění všech vlastností Asscherova tvaru je vhodné volit si diamant vyšší čistoty - VS2 a vyšší, aby bylo zajištěno, že je diamant zcela čistý při pohledu pouhým okem. Procentní podíl tabule a hloubky se doporučuje mezi 60 - 73,5 %, respektive 51 - 77 %.

Prozkoumejte i další tvary diamantu

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky