Tvar diamantu cushion (polštářek)

Diamant – nejlepší přítel ženy. Diamanty jsou stejně jako ženy různorodé. Každý diamant v sobě skrývá svůj příběh. Diamanty se neukážou v celé své kráse v neopracovaném stavu, musí být vybroušené a vyleštěné, aby odhalily všechny své půvaby, pro které jsou tak proslulé a ceněné. Brousí se do několika základních tvarů, které jsou odlišné, unikátní a charakteristické pro každý brus. Tvar poukazuje na hlavní linii diamantu a umocňuje tak krásu hotového šperku.

Klasické a univerzální kulaté brilianty představují více než polovinu všech prodaných diamantů ve světě. V současnosti ale nabývají na popularitě také neobvyklé a výstřední tvary jako markýza (marquise) a princezna (princess). Výběr diamantového tvaru by měl být úzce spojen s osobou, které bude diamant patřit. Kromě skutečnosti, že každý tvar nadchne jiný typ osobnosti, je každý kámen také řezaný velmi pečlivě a s matematickou přesností. To pomáhá vyniknout těm nejlepším vlastnostem diamantu.

Každý diamantový brus má své místo v klenotníkově dílně. Čtvercový tvar se zaoblenými rohy se řadí mezi nesmrtelné klasiky, které před 200 lety byly populárnější než kulatý briliant (round brilliant). Tradiční diamant v tomto tvaru odráží světlo spořeji než moderní tvary a vyznačuje se širokou kaletou, jíž si cení především starožitníci. Ač brilance tvaru polštářek nedosahuje dokonalosti kulatého briliantu (round brilliant), v ohnivosti ho předčí, čímž samozřejmě přitahuje spoustu pozornosti a zájmu. Kromě tradičních přívěsků, náhrdelníků a náramků zdobí i prsteny a náušnice.

Cushion (polštářek/

Základní informaceVlastnostiHistorieRada odborníka
1. Základní informace
Unikátní vlastnostiFazetyPoměr (výška - šířka)PůvodNázor odborníka
Větší vybroušené fazety přinášejí úžasný rozptyl světla.obvykle 581,00 – 1,05 (čtverec);
˃ 1,10 (obdélník)
19. stoletíVolte modifikovaný briliant se skvělým efektem tzv.„ledová tříšť“, pokud toužíte po větší jiskře ve šperku.
2. Vlastnosti

Diamant tvaru cushion
Polštářkový diamant je čtvercového nebo obdélníkového tvaru se zaoblenými rohy, který se - jak jeho název napovídá - podobá svým tvarem polštáři. Obvykle se skládá z 58 fazet s typickým poměrem výšky a šířky 1,00 až 1,05, při obdélníkových tvarech je tento poměr 1,10 nebo více. I když není tak oslnivý jako klasické kulaté (round brilliant) diamanty, jeho velké broušené fazety umožňují lepší oddělení bílého světla od spektrálních barev. Polštářek bývá přirovnáván k tzv. „starému brusu“ nebo modernímu oválnému tvaru. Technické styly broušení v průběhu let vinuly několik variací tohoto tvaru, jako je například tzv. „modifikovaný polštářkový briliant“, který má další řadu fazet na pavilonu měnící celkový vzhled diamantu. Takto upravené diamanty se často vyznačují efektem nazývaným "soda" nebo "ledová tříšť", který jim přináší větší jiskru a lesk. Dalšími drobnými změnami u tohoto tvaru bylo například přidání symetrických hlavních fazet nebo fazet ve tvaru půlměsíce vsazených do pavilonu a pod rundistu.

3. Historie
Historie tvaru cushion

Polštář nebo také brus "světlo svíčky“ byl vyvinutý v 19. století. Od té doby prošel několika proměnami a určitým vývojem, který přinesl finální podobu tohoto tvaru tak, jak jej známe dnes. K vynalezení tvaru polštářku přispělo zejména vyvinutí metody štípání kamenů, jelikož tento proces pomohl maximalizovat rozptyl světla v tomto tvaru diamantu. Díky tomu ho považujeme za velmi dynamický a brilantní tvar.

4. Rada odborníka
Rada odborníka

Díky svým větším fazetám rozptyluje tvar polštářku více světla po celkové ploše kamene. Z tohoto důvodu je skrytí inkluzí efektivnější a polštářek se považuje za jeden z nejoslnivějších čtvercových a obdélníkových tvarů kamenů. Jeho zaoblené rohy z něj dělají populární tvar pro osazení do jakýkoliv šperků a dokonale vyniká jako centrální kámen.