Tvar diamantu princess (princezna)

Diamant – nejlepší přítel ženy. Diamanty jsou stejně jako ženy různorodé. Každý diamant v sobě skrývá svůj příběh. Diamanty se neukážou v celé své kráse v neopracovaném stavu, musí být vybroušené a vyleštěné, aby odhalily všechny své půvaby, pro které jsou tak proslulé a ceněné. Brousí se do několika základních tvarů, které jsou odlišné, unikátní a charakteristické pro každý brus. Tvar poukazuje na hlavní linii diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.

Klasické a univerzální kulaté brilianty představují více než polovinu všech prodaných diamantů ve světě. V současnosti ale nabývají na popularitě také neobvyklé a výstřední tvary jako markýza (marquise) a princezna (princess). Výběr diamantového tvaru by měl být úzce spojen s osobou, které bude diamant patřit. Kromě skutečnosti, že každý tvar nadchne jiný typ osobnosti, je každý kámen také řezaný velmi pečlivě a s matematickou přesností. To pomáhá vyniknout těm nejlepším vlastnostem diamantu.

 • Vintage prsten s třpytivými diamanty Venera
  Vintage prsten s třpytivými diamanty Venera
 • Zlatý prsten s princess diamantem Luale
  Zlatý prsten s princess diamantem Luale
 • Zásnubní prsten s princess diamantem Omewy
  Zásnubní prsten s princess diamantem Omewy
 • Eternity prsten s princess diamanty Mirica
  Eternity prsten s princess diamanty Mirica
 • Dokonalý prsten s černým diamantem a postranními moissanity Medrie
  Dokonalý prsten s černým diamantem a postranními moissanity Medrie
Princess diamant

Každý diamantový tvar a brus má své místo v klenotníkově dílně. Princezny zaujmou nižší cenou za karát než kulatý briliant (round brilliant), protože jejich pyramidální tvar odpovídá osmiúhelníkovým surovým kamenům, a proto při výbrusu nevzniká tolik odpadu. Způsob broušení rovněž vede k tomu, že diamant vypadá větší. Zasazení do krapen v rozích, které kopírují okraje kamene, zpravidla skryje možné nedokonalosti. Princezny a zářivý tvar (radiant) se ohněm a brilancí nejvíce blíží kulatým briliantům (round brilliant), a proto nádherně vyniknou jako solitérní kameny nejen zásnubních prstenů.

Princess (princezna)

1. Základní informace

Unikátní vlastnostiFazetyPoměr (výška - šířka)PůvodNázor odborníka
Považován za nejdokonalejší ze všech čtvercových tvarů diamantů.obvykle 57 nebo 761,0 - 1,05 čtverec; ˃ 1,05 obdélník1970 vyvinul se z brusu BarionIdeální pro štíhlé, delší tvary rukou. Nejlépe vynikne v zásnubních prstenech.

Vlastnosti

Diamant princess
Princeznový tvar je hranatou verzí kulatého tvaru (round brilliant). Skládá se obvykle buď z 57 nebo 76 fazet s typickým poměrem výšky a šířky 1,00 až 1,05. Pyramidový tvar se čtyřmi zkosenými stranami vytvoří rozptyl světla větší než jakýkoli jiný tvar diamantu. Díky tomu se z princezny postupně stává nejpopulárnější tvar pro diamanty do zásnubních prstenů, solitér prstenů a náušnic. Princeznový tvar může být čtvercový, případně obdélníkový, pokud má poměr stran větší než 1,05.

Historie

Princess diamant historie

Název "princess" byl původně používán ve spojení s jiným typem brusu diamantu, známým jako „profilový brus“, který byl navržen londýnským brusičem Árpádem Nagyem v roce 1961. Stejný název byl později použit a zpopularizován brusiči Ygalem Perlmanem, Becalelem Ambarem a nakonec Izraelem Itzkowitzem, který v roce 1979 v Izraeli vytvořil tvar princess (neboli čtvercový modifikovaný briliant), jak jej známe dnes. Další historické stopy tvaru princess najdeme v brusu zvanému Barion - čtverec se zaoblenými rohy vytvořený v roce 1971 jihoafrickým brusičem Basilem Watermeyerem (název Barion je kombinací jeho vlastního jména a jména jeho ženy Marion). Princezna má kořeny i ve tvaru kvadrilion, který se liší pouze tím, že má 49 fazet. Tyto tvary vznikly také díky brusičům Perlmanovi, Ambarovi a Itzkowitzovi. Zpočátku byly distribuovány společností Ambar Diamonds v Los Angeles. Po několika letech výzkumu optických vlastností diamantů vznikl moderní tvar princezny - čtvercový kámen s 58 fazetami, uspořádanými podobně jako u klasických kulatých briliantů.

Díky svým perfektně rozloženým fazetám disponuje tvar princezny úžasným rozptylem světla, což efektivně zakrývá inkluze. Ze všech čtvercových a obdélníkových tvarů má největší brilanci. Jeho krása vyniká zejména v zásnubních prstenech, protože kameny mohou být vedle sebe uspořádány bez mezer. Díky svým ostře hranatým rohům dokonale vynikne na dlouhých, štíhlých rukou.
 • Halo zásnubní prsten s princess diamantem Imogen
  Halo zásnubní prsten s princess diamantem Imogen
 • Zlatý zásnubní set prstenů s princess diamantem Ralyh
  Zlatý zásnubní set prstenů s princess diamantem Ralyh
 • Vintage zásnubní prsten s princess diamantem Josephine
  Vintage zásnubní prsten s princess diamantem Josephine

Prozkoumejte i další tvary diamantu

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky