Tvar diamantu radiant (zářivý)

Diamant – nejlepší přítel ženy. Diamanty jsou stejně jako ženy různorodé. Každý diamant v sobě skrývá svůj příběh. Diamanty se neukážou v celé své kráse v neopracovaném stavu, musí být vybroušené a vyleštěné, aby odhalily všechny své půvaby, pro které jsou tak proslulé a ceněné. Brousí se do několika základních tvarů, které jsou odlišné, unikátní a charakteristické pro každý brus. Tvar poukazuje na hlavní linii diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.

Klasické a univerzální kulaté brilianty představují více než polovinu všech prodaných diamantů ve světě. V současnosti ale nabývají na popularitě také neobvyklé a výstřední tvary jako markýza (marquise) a princezna (princess). Výběr diamantového tvaru by měl být úzce spojen s osobou, které bude diamant patřit. Kromě skutečnosti, že každý tvar nadchne jiný typ osobnosti, je každý kámen také řezaný velmi pečlivě a s matematickou přesností. To pomáhá vyniknout těm nejlepším vlastnostem diamantu.

 • Zlatý prsten s radiant salt and pepper diamantem Aleta
  Zlatý prsten s radiant salt and pepper diamantem Aleta
 • Zásnubní prsten s 0.71ct IGI certifikovaným lab-grown diamantem Alanna
  Zásnubní prsten s 0.71ct IGI certifikovaným lab-grown diamantem Alanna
 • Prsten se salt and pepper diamantem Tazia
  Prsten se salt and pepper diamantem Tazia
 • Prsten se salt and pepper diamantem Mahmud
  Prsten se salt and pepper diamantem Mahmud
 • Prsten se salt and pepper diamantem a lab-grown diamanty Kenya
  Prsten se salt and pepper diamantem a lab-grown diamanty Kenya
 • Zlatý prsten se salt and pepper diamantem a marquise diamanty Sila
  Zlatý prsten se salt and pepper diamantem a marquise diamanty Sila
 • Prsten se žlutým salt and pepper diamantem Yasmin
  Prsten se žlutým salt and pepper diamantem Yasmin
Radiant diamant

Každý diamantový tvar a brus má své místo v klenotníkově dílně. Čtvercový tvar radiant se svými seříznutými rohy tvoří osobitý most mezi smaragdem (emerald) a polštářkem (cushion), a právě proto vypadá dobře ve spojení s diamanty se zaoblenými i ostrými okraji. Název tvaru odkazuje na jeho unikátní brilanci, tak netypickou pro stupňovitý brus. Ač se nejčastěji zářivý tvar objevuje u prstenů jako solitér, představuje i oblíbený tvar, který šperkaři využívají k zasazení do eternity prstenů a tenisových náramků.

Radiant (zářivý)

Základní informace

Unikátní vlastnostiFazetyPoměr (výška - šířka)PůvodNázor odborníka
Stylově přistřižené rohy a velice pěkný postupný řez.obvykle 701,00 - 1,05 (čtverec), 1,05 – 1,50 (obdélník)1977Perfektně ukrývá inkluze.

Vlastnosti

Tvar radiant


Zářivý tvar je jedinečný hybridní tvar složený ze 70 fazet a s výrazně zastřiženými rohy. Čtvercové zářivé diamanty mají typický poměr výšky a šířky mezi 1,00 a 1,05, zatímco obdélníkové mohou mít poměr větší v rozmezí 1,05 až 1,50. Univerzální design tohoto tvaru v sobě spojuje lesk a hloubku kulatého (round brilliant), smaragdového (emerald) a princeznového (princess) tvaru. Díky tomu je oblíbenou volbou pro všechny druhy šperků. Tento brus je patentovaný a na certifikátech některých gemologických společností může být označován také jako tzv. "čtverec s uříznutými rohy", případně jako "obdélníkový briliant", pokud má poměr výšky a šířky větší než 1,05.

Historie

Historie tvaru radiant


První diamant zářivého tvaru byl navržen Henry Grossbardem ze společnosti Radiant Cut Diamond Company v roce 1977. Předtím měly všechny čtvercové nebo stupňovité brusy mnohem menší brilanci. Grossbard dokázal vytvořit tento hybridní brus, který představoval revoluci v tom, jak celý diamantový průmysl přistupoval ke čtvercovým nebo obdélníkovým kamenům. Podařilo se mu získat kámen stupňovitého brusu, který se pyšnil stejnou brilancí jako diamanty s trojúhelníkovitými fazetami, jako jsou oválný nebo slzovitý tvar. Zářivý tvar je také prvním brusem, který má vzorek s brilantními fazetami na koruně i pavilonu.

Díky velkému počtu fazet má tento tvar jednu z největších brilancí mezi čtvercovými a obdélníkovými tvary. Ve srovnání s jinými tvary také dokáže lépe zakrýt drobné inkluze. Jedná se o hybridní brus, který kombinuje vlastnosti jak briliantových, tak stupňovitých brusů. Díky tomu je perfektním řešením pro někoho, kdo chce od všeho trochu.

Prozkoumejte i další tvary diamantu

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky