Netradiční diamanty ve světle reflektorů

Diamant. Všechny ženy o něm sní a touží po něm. Co si však představíte, když se toto slovo řekne? Nejspíše čirý třpytivý kámen kulatého tvaru, který se skví v elegantním zásnubním prstenu. Věřte nevěřte, ale pod pojmem diamant se toho skrývá mnohem více než jen tradiční brilianty. Matka příroda dokázala ve svém nitru stvořit širokou barevnou paletu, jíž populární drahokamy vybarvila. Mistři klenotníci umí zručnýma rukama rovněž vybrousit i jiné tvary než kulaté. Popusťte tedy uzdu fantazii a vydejte se s námi do blyštivého světa diamantů.

Netradiční diamanty podle barvy

Diamanty se hodnotí podle tradičních 4C parametrů. Ty určují, že by měl být kámen co nejprůhlednější, co nejčistší, co nejdokonaleji a nejsymetričtěji vybroušený a co největší. Takových však lze získat a opracovat pouze pár, a tak se nabídka klenotnictví naštěstí neomezuje už jen na ně.

Salt’n’pepper diamanty

Oč se vlastně jedná? O kameny, jež získaly přezdívku podle svých inkluzí. Sůl (salt) odkazuje na bílé nedokonalosti, kdežto pepř (pepper) na černé. Při zběžném pohledu se zdají hedvábně šedé.

Proč za to stojí? Každý z těchto diamantů je naprostý originál. Má vlastní přirozené kouzlo. Některé jiskří, jiné působí zastřeně, v dalších se působivě proplétají inkluze, zatímco jiné vypadají jako by byly puntíkované. Vždy však vynikají neoddiskutovatelnou elegancí a jsou mnohem dostupnější než jejich průhlední bráškové.

Jak se hodnotí? Jistě odhadnete, že ne podle 4C. „Nečistoty“ totiž patří k jejich hlavním a žádaným devízám. Klenotníci i ženy, jež milují neotřelé šperky, oceňují rovnoměrné rozložení inkluzí. Cena diamantů je příznivá i u vyšších karátových hmotností.

Jsou ekologické? Pokud se zajímáte o životní prostředí, pak vás jistě potěší, že salt’n’pepper kameny se řadí mezi ty, jejichž těžba ve srovnání s čirými okolí nezatěžuje. A rozhodně je neobjevíte na seznamu krvavých diamantů.

Přečtěte si o salt and pepper diamantech víc v našem článku.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Zpravidla se brousí do routy.
 • Naleznete je i pod názvem galaxy (u větších kousků připomínají nedokonalosti hvězdy v galaxii).

Prsten se salt and pepper diamantem
Zlatý halo prsten s routovým diamantem Estella
Prsten se salt and pepper diamantem
Zlatý prsten se salt'n'pepper diamantem Fermie

Fancy barevné diamanty

Oč se jedná? O kameny, u kterých se necení bezbarvost, ale sytost zabarvení. Barevné diamanty se pohybují ve škále od světle modré po tmavě rudou.

Jak se hodnotí? Zde už lze využít klasické 4C. Pouze u barvy se hledí na to, aby byla co nejvýraznější.

Kde se barvy berou? Způsobují je příměsi, ať už se jedná o bor nebo dusík, případně přírodní vlivy typu radiace.

Jaké barvy jsou nejvzácnější?

 • Růžový diamant – velice módní, především od chvíle, kdy prsten s růžovým kamenem začala nosit Jennifer Lopez. Patří k nejvzácnějším a nejcennějším.
 • Zelený diamant – zářivě krásné nerosty, jejichž hloubka odstínu závisí na intenzitě a množství radiace, jež je zasáhla. Není se však třeba obávat ozáření. Než se stihly dostat dostatečně blízko k zemskému povrchu, aby mohly být vytěženy, všeho nebezpečí se zbavily.
 • Červený diamant – extrémně vzácné a unikátní kameny. Těží se v Brazílii, Austrálii a Jižní Africe.
 • Žlutý diamant – barva slunce je způsobena přítomností dusíku. Tvrdí se, že podporují kreativitu a intuici.
 • Modrý diamant – rovněž velmi vzácné zbarvení, které symbolizuje čistotu a vnáší harmonii do vztahů. Těží se především v jižní Africe.

Objevíte však i zajímavé kameny v šampaňské, koňakové nebo čokoládové, případně bílé či šedé.

Černé diamanty

Oč se jedná? I kameny v černé barvě jsou pravými diamanty. Některé výzkumy jim přisuzují mimozemský původ. Na světových nalezištích těchto vzácných nerostů totiž černé kameny dosud nebyly objeveny. Zjistilo se, že obsahují stopy dusíku a vodíku, které vědce vedou k domněnce, že vznikly při explozích hvězdných supernov.

Odkud vzaly svoji barvu? Většina přirozeně černých diamantů získala svůj odstín díky velkému množství mraků, inkluzí a vnitřních zlomů. Skutečné zbarvení těla bývá téměř bezbarvé, hnědé nebo olivově zelené. Neprůhlednost a vysoký lesk dávají kamenům téměř kovový vzhled.

Jak se oceňují? Na základě hodnotící škály pro barevné fancy diamanty. Neboť jsou však neprůhledné a plné mnoha nedokonalostí, neurčuje se u nich čistota. Brus a karátová hmotnost však ano.

V jakých tvarech je pořídíte? Nejoblíbenější tvary diamantů jsou vedle briliantu (round brilliant) polštářek (cushion), trojúhelník (triangle), routa (rose-cut) a princezna (princess). Originální kámen si přece zaslouží neotřelý brus a tvar, nemyslíte?

Čím jsou výjimečné? Na první dobrou vás asi napadne barva. Punc jedinečnosti jim však dává i neobvyklá kombinace karbonových a grafitových atomů, jež narušuje standardní krystalickou mřížku diamantu. Broušení tohoto nejtvrdšího nerostu rozhodně nepatří k nejsnazším, bývá časově velmi náročné. Věřte proto, že pořídíte-li si takovýto kámen, brusiči mu věnovali hodně trpělivosti a lásky.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Černý diamant ozdobil i zásnubní prsten Carrie Bradshaw ze známého seriálu Sex ve městě.
 • Někteří obchodníci záměrně vystavují zelené diamanty radiaci, aby získali hedvábně lesklé černé kameny. Tímto trikem mohou obchodníci upravit barvy diamantů.
 • Zásnubní prsten s modrým diamantem Katora
  Zásnubní prsten s modrým diamantem Katora
 • Zásnubní prsten se žlutým diamantem Megha
  Zásnubní prsten se žlutým diamantem Megha
 • Zlatý prsten s černým trojúhelníkovým diamantem Daslis
  Zlatý prsten s černým trojúhelníkovým diamantem Daslis
 • Černý diamant v přívěsku Lalom
  Černý diamant v přívěsku Lalom

Netradiční diamanty podle brusu

Routa (rose-cut)

Jak vypadá? Diamanty v tomto brusu svým designem připomínají růžové poupě. Typický je pro ně rovný pavilon, z něhož stoupá koruna. Věří se, že pochází z Indie.

Čím zaujme? Vzhledem k tomu, že neztrácí hmotu v hluboké spodní části, vypadají routové kameny větší. Navíc umožňují zachovat mnohem více nerostu a zanechávají méně odpadu.

Proč za to stojí? Především proto, že diamantovým šperkům propůjčuje rustikální vintage vzhled.

Brioletka (briolette)

Oč se jedná? O brus, který charakterizuje hruškovitý tvar. Po celém povrchu jej pokrývají trojúhelníkové nebo šestiúhelníkové fazety. Právě ty dokáží z kamene vykřesat překrásnou jiskru a zvýraznit jeho barvu.

Čím je výjimečná? Jako jeden z mála brusů umožňuje diamant zavěsit, ne osadit do kovového lůžka. Světlo tak prochází a láme se v kameni za hodně specifických podmínek a podporuje neotřelou hru barev.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Původně byla brioletka brusem pro šlechtu. Napoleon daroval císařovně Marii Luise náhrdelník zdobený deseti takto vybroušenými kameny.
 • Patří k nejstarším brusům vůbec.

Netradiční diamanty podle tvaru

Jak jsme již zmínili výše, mnozí z nás si na první dobrou vybaví diamant v briliantovém brusu a kulatém designu. Svým neopakovatelným kouzlem si však řadu příznivců v posledních desetiletích získávají také nové a nové diamantové tvary. Vedle téměř již klasiky v podobě princezen (princess), markýz (marquise), smaragdů (emerald), Asscherů, slz (pear), zářivých (radiant), oválů (oval) a polštářků (cushion), se prosazují i bagetky (baguette), triliony (trillion) nebo třeba sněhové vločky (snowflakes).

Množství designů se zdá nekonečné a milovnice originality se nemusí obávat, že by designéři nepřišli každou chvíli s něčím novým.

Netradiční diamanty podle typu

Broušené diamantové korálky

Oč se jedná? Jednoduše řečeno, mluvíme zde o korálcích vybroušených z kousků barevných diamantů. K nejoblíbenějším barvám se řadí odstíny modré, zelené, růžové a žluté. Rozměry se pohybují v rozhraní od 2 mm do 8 mm.

V jakém tvaru je pořídíte? Obvyklé jsou kulaté, diskovité, trubičkové.

Čím zaujmou? V prvé řadě svým třpytem a neotřelým designem.

Nebroušené diamanty

Oč se jedná? Jednoduše řečeno, jde o odštěpky vzniklé při opracování diamantů. Snadno je rozpoznáte, neboť neprošly žádnou úpravou. Nejsou ani broušené, ani leštěné.

Čím zaujmou? Naprostou přirozeností. Když chcete jít až na dřeň, toužíte po absolutním a syrovém zážitku a dojmu, jsou nebroušené diamanty dokonalé.

Kde je využít? Vypadají moc pěkně v snubních i netradičních zásnubních prstenech, stejně tak jako solitéry náhrdelníků nebo náušnic. Když se provrtají, snadno je navlečete a získáte osobitý náramek nebo choker.

 • Zlatý prsten se surovým diamantem v tmavě šedé barvě Nemy
  Zlatý prsten se surovým diamantem v tmavě šedé barvě Nemy
 • Zlatý prsten se salt and pepper diamantem Granella
  Zlatý prsten se salt and pepper diamantem Granella
 • Černý diamant v přívěsku Lalom
  Černý diamant v přívěsku Lalom

Kouzlo netradičních diamantů

Všechny výše zmíněné druhy netradičních diamantů nepokrývají celou škálu toho, co trh kromě klasických briliantů nabízí. Představují ale výběr toho nejzajímavějšího a uspokojují svým záběrem aktuální trendy. Výjimečné kousky nemusíme brát jako šperky pro mileniály, ale pro všechny, kdo pátrají po něčem neotřelém a originálním. Každý šperk ozdobený netradiční variací vzácného kamene vytváří podmínky pro jedinečný zážitek z nošení takového kousku.

Napadlo vás, čím si netradiční diamanty získávají tolik příznivců?

 • Minimalismus – často se osazují velice jednoduše, aby kov nezastínil jejich krásu.
 • Výjimečnost – neobvyklé kameny se na trhu teprve prosazují a širšímu publiku se představují postupně, určitě zde nemluvíme o masové záležitosti.
 • Neopakovatelnost – málokdy jsou tyto dva diamanty stejné. Příroda otiskne do každého zvlášť kapku své fantazie, kterou dokáže zlatníkům při výrobě náušnic pěkně zamotat hlavu.
 • Univerzálnost – klenoty ozvláštněné netradičními drahokamy svým designem perfektně doladí jakýkoliv outfit a styl. I ve své jednoduchosti bývají výrazné.

Věříme, že se nám podařilo poodhalit roušku tajemství, která halí neobvyklé diamanty. Seznámili jsme vás s těmi nejzajímavějšími a nejsnáze dostupnými na trhu. Ukázali jsme vám bohatství, jímž gemologický svět oplývá. Před několika lety patřily salt’n’pepper diamanty k zavrhovaným, protože jsou plné nedokonalostí, ale dnes patří ke žhavým trendům.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky