Barevné úpravy diamantů

Jak získat sytější a hlubší odstíny barev

Barevné diamanty

4 základní způsoby úpravy barvy diamantů

Barevné diamanty dokáží svými jemnými či sytějšími odstíny okouzlit a podmanit si srdce nejednoho zákazníka. Bohužel ceny tmavých až zářivých přírodních fancy kamenů dosahují astronomických výšin. Není výjimkou, když se kamínek, jehož karátová hmotnost nedosahuje ani čtvrtiny karátu (velikost cca 4 mm), prodává za více než milion korun. Obchodníci se však rozhodli vyjít vstříc i obyčejným zákazníkům a nabídnout i jim příležitost pořídit si krásně vybarvený diamant. Zruční odborníci ošetřují kameny tak, aby vylepšili, změnili nebo prohloubili jejich odstín. Moderní techniky dokáží nejen proměnit méně ceněné žluté a hnědé diamanty z konce hodnoticí D-Z škály v zářivé fancy kousky, ale umí dodat sytost a atraktivitu i zmíněným odstínům. Procesy v laboratoři simulují přírodní prostředí, jehož vlivem by ke změnám barvy došlo. Vědci tak objevili způsob, jak vše urychlit a získat nádherně vybarvený kámen za dostupnou cenu.

V následujících řádcích vás stručně seznámíme se základními způsoby úpravy barvy diamantů, které se v průmyslu běžně využívají.


Jak vylepšit barvu diamantů?

Vědci vynalezli během posledního století několik možností, jak pozměnit a vylepšit barvu objeveného diamantu. K získání kýženého odstínu postupy nejčastěji kombinují, podívejme se však nyní blíže na tradiční metody úpravy zabarvení kamene.

Barevné diamanty
Barevné diamanty, které si můžete osadit do šperků

Úprava za vysokého tlaku a vysoké teploty a žíhání (high pressure – high temperature annealing; HPHT)

Barvy fancy diamantů

Vystavení tlaku nad 70 000 atmosfér a teplotě okolo 2 000 °C se od konce 20. století používá na zintenzivnění zelenožluté, zelené nebo oranžovožluté barvy kamene (záleží na rozložení atomů dusíku v diamantu). Ve vzácných případech lze dosáhnout růžových nebo modrých odstínů.

Růžovočervenou až purpurovou barvu získá kámen po následném ozáření a žíhání. Žíhání lze definovat jako řízení zahřívání a ochlazování diamantu.

Jedná se o velmi stabilní metodu a po takovémto ošetření neovlivní získanou sytost barvy ani vystavení vysoké teplotě. GIA certifikuje i diamanty s takto upravenou barvou. Na rundistě by ovšem neměla pak chybět informace o HPHT ošetření.

Ozařování a zahřívání (irradiation and heat)

Barvy fancy diamantů

Vysokoenergetické procesy v urychlovači částic mohou prohloubit sytost zeleně, modře, hnědě, žlutě či černě zbarvených kamenů a patří k nejběžnějším způsobům úpravy barvy diamantů. Tento proces následuje žíhání, které diamant zbaví případné zbytkové radiace. Při zahřátí na 500 °C se změní většina modrozelených kamenů na oranžovožluté či žluté, ve vzácných případech na růžové a červené. Výsledný diamant oslní velice sytým odstínem.

Změna barvy je neměnná, nezapomínejte však, že takto upravované kameny jsou následně citlivé na výši teploty při opravování šperků, a to při přebrušování i přelešťování (teplota nad 530 °C). Při těchto procedurách hrozí změna barvy.

Úprava za vysoké teploty a nízkého tlaku a žíhání (high temperature – low pressure annealing)

Barvy fancy diamantů

Tepelné opracování (nad 1 300 °C) diamantu za nízkého tlaku se využívá především k vytváření černých diamantů. Metoda, jež vytahuje a zvýrazňuje zbytky grafitu v srdci krystalu, je natolik běžná, že takto ošetřené černé diamanty převažují na trhu nad těmi přírodně zbarvenými.

Dobarvování (paint) a potahování (coating)

Barvy fancy diamantů

V roce 1568 se ve svém díle chlubí italský zlatník a sochař Benvenuta Cellini tím, že dokáže zintenzivnit barvu žlutých diamantů pomocí indiga (modré barvivo). Pokročilé moderní metody pracují s tenkými vrstvami barevného křemíkového filmu tak, aby dosáhly požadované sytosti odstínu kamene. Nanáší se na pavilon diamantu. Za nejpopulárnější odstíny takto vylepšených diamantů lze považovat růžovou, červenou, fialovou a oranžovou.

Nanesenou barvu může poškodit nadměrné čištění ultrazvukem, chemikálie, poškrábání nebo zahřátí na vysokou teplotu.

Tento způsob úpravy se již zpravidla nevyužívá a sofistikované gemologické laboratoře takové kameny necertifikují.

Jaké výhody přináší koupě diamantu s upravenou barvou?

  • Velká finanční úspora: upravený kámen může stát až o 75 % méně než stejný přirozeně zbarvený diamant.
  • Trvalá změna barvy: v případě pořízení certifikovaného kamene ošetřeného HPHT metodou se nemusíte bát, že by jeho barva vybledla nebo se jakkoliv změnila. Ostatní způsoby úpravy odstínu nejsou tak stálé.
  • Snazší barevné párování diamantů: pokud chce klenotník vytvořit šperk s více fancy kameny, často usiluje o to, aby byly v co nejpodobnějším odstínu. U upraveného diamantu odborník už na začátku procesu ví, jaké výsledné barvy dosáhne.

Úprava barvy fancy diamantů činí kámen dosažitelným a dostupným i pro většinu z nás, kdo toužíme po třpytivém barevném kousku. Nevnímejte však tyto kameny jako investici tak, jak bývá chápána koupě přírodních fantazijních diamantů. Pořiďte si barevný kámen proto, že se vám líbí, ne proto, abyste z něj později profitovali.


Zajímavost na závěr: I tak jednoduchá a obyčejná věc jako osazení kamene do ušlechtilého kovu umí ovlivnit jeho barvu. Např. žluté zlato dokáže zvýraznit odstíny žlutého diamantu.