Instituce hodnotící diamanty a jejich certifikáty

Na celém světě existuje mnoho laboratoří pro klasifikování diamantů, které vydávají své vlastní certifikáty, postupují podle svých vlastních norem a v některých případech používají i vlastní terminologii. Certifikát hraje při určování hodnoty diamantu důležitou roli a pokud se rozhodneme pro koupi diamantu, měli bychom mít na paměti, že existují různé klasifikační systémy.

GIA - Gemological Institute of America (Americký gemologický institut)

Společnost GIA má centrálu v New Yorku a byla založena v roce 1931 jako nezisková vzdělávací instituce pro drahokamový a šperkařský průmysl. Hlavním úkolem institutu je poskytnout průmyslu a veřejnosti nezávislý a objektivní názor, co se kvality diamantu týče. Nestranně rozhoduje o normách v diamantovém průmyslu a prodeji s cílem zajistit důvěru veřejnosti. Každý kámen předložený k certifikaci je pečlivě kontrolován řadou odborníků, aby byla zaručena maximální přesnost a konzistence hodnocení diamantů.

GIA byl zodpovědný za vývoj prvního mezinárodně uznávaného systému třídění diamantů. Nezkreslené názory se staly základem pro jednotlivá kritéria třídění a kvalitu broušení diamantů. Představili nejuznávanější diamantovou zprávu, kterou stanovili standard pro dokumentaci kvality diamantů na celém světě. GIA je nejrespektovanějším pojmem v obchodovaní s diamanty a diamantovém průmyslu. Jejich diamanty mají nejvyšší hodnotu na celém světě.

Více o GIA certifikátech si můžete přečíst v samostatném článku.

Typy certifikátů vydávaných GIA

 • GIA Zpráva z hodnocení diamantu

  Dokumentuje karátovou hmotnost, čistotu, barvu diamantu a jeho přesné měření. V případě kulatého dsiamantu briliantového brusu (round brilliant) i stupeň brusu.

 • GIA Diamantová dokumentace

  Vydává se pro diamanty o hmotnosti nižší než 1 ct.

 • GIA Diamantová identifikace barevných diamantů a původní zpráva

  Popisuje stupeň barvy a původ barvy (to znamená fyzická nebo ošetřená) barevných diamantů všech velikostí. Barevný obraz může být považován za doplňkovou službu.

» Stránka: www.gia.edu

IGI - International Gemological Institute (Mezinárodní gemologický institut)

IGI je jednou z předních gemologických institucí na světě, která byla založena v roce 1975 v Antverpách se sesterskou laboratoří v New Yorku. Od té doby se stala největším nezávislým institutem pro certifikaci a hodnocení diamantů. Institut je známý díky svým kvalitním službám, rozsáhlým zkušenostem a odborným znalostem. IGI původně tvořila trojice zaměstnanců, v současnosti společnost zaměstnává více než 250 expertů, kteří se pyšní pozoruhodnou úrovní vynikajících dovedností a profesionality. IGI má mezinárodní zastoupení v Antverpách, New Yorku, Bangkoku, Bombaji a Tokiu.

IGI vydá více než 400 000 zpráv za rok. Tisíce klenotníků, maloobchodů, pojišťoven, internetových organizací, katalogových firem, účetních, spotřebitelů a obchodníků s cennými papíry se spoléhá na zprávy a certifikáty od IGI.

Sesterská laboratoř International Gemological Information (Mezinárodní společnost gemologických informací) byla založena v New Yorku v roce 1981 a zodpovídala za oceňování drahokamů a šperků. Její informace, tak jako údaje od IGI, jsou zcela nezávislé a profesionální.

Mezinárodní společnost gemologických informací je schopna poskytnout objektivní a přesné posouzení, identifikační sestavy, hodnotící aktualizace a odhady v případě poškození.

Více o IGI certifikátech si můžete přečíst v samostatném článku.

Typy certifikátů vydávaných IGI

 • IGI Diamantová zpráva Podrobná analýza charakteristiky kamene včetně karátové váhy, barvy, čistoty, lesku, symetrie a proporcí. Diamantový diagram s vykreslenými vlastnostmi čistoty je také v ceně.

 • IGI Diamantový identifikační průkaz Diamantový dokument, který obsahuje stejné informace jako Diamantová zpráva bez vykresleného schématu. Tato zpráva je také k dispozici ve velikosti kreditní karty.

 • IGI Diamantová zpráva „Hearts and Arrows“ (Srdce a šípy) Zpráva o hodnocení optické symetrie.

» Stránka IGI: www.igiworldwide.com

IIDGR – International Institute of Diamond Grading and Research (Mezinárodní institut pro klasifikaci a výzkum diamantů)

Mezinárodní institut pro klasifikaci a výzkum diamantů patří mezi významné laboratoře hodnotící kvalitu diamantů. Byl založen společností De Beers Group of Companies v roce 2008 proto, aby poskytoval vhodné doplňkové služby a příhodné vybavení pro diamantový průmysl, ve kterém tato firma působí již řadu let. Z Londýna a Antverp se IIDGR rozšířil do indického Suratu. Ve svých laboratořích sdružuje vynikající znalce a kromě široké nabídky odborných služeb se specializuje i na vývoj špičkových ověřovacích přístrojů.

IIDGR nyní běžně hodnotí i meleé diamanty, což jsou kameny od 0,07 do 0,15 ct s průměrem 2,6-3,5 mm, ve snaze podpořit světový diamantový průmysl a jejich obchodování.

V dubnu 2016 dokonce společnost přišla s tím, že její klasifikační zprávy lze nahrávat na RapNet (Rapaport‘s Diamond Trading Network), největší diamantový trh.

Více o IIDGR certifikátech si můžete přečíst v samostatném článku.

Typy certifikátů vydávaných IIDGR

 • Diamantová klasifikační zpráva (Diamond Grading Report) Zpráva obsahuje zhodnocení 4C, diagramy a schémata diamantu a vydává se pro kameny nad 0,14 ct.

 • Diamantová identifikační zpráva (Diamond Identification Report)Zpráva obsahuje 4C a vystavuje se pro nezasazené přírodní diamanty o karátové váze mezi 0,14 a 0,99.

» Stránka IIDGR: www.iidgr.com

ČGL - Česká gemologická laboratoř

Nejvýznamnější tuzemská instituce na posuzování drahých kamenů a diamantů byla založena v Praze v roce 2000 a během pár let se vzhledem ke svému vysoce kvalitnímu vybavení a přístrojům a profesionálním gemologům vyšvihla mezi špičku mezi evropskými certifikačními institucemi. U jejího zrodu stál Ing. Jaroslav Jiránek, GIA GG, jenž stejně jako jeho spolupracovnice Ing. Krystyna Samek, PhD., GIA GG, získal vzdělání na alma mater všech gemologických laboratoří: na Americkém gemologickém institutu (GIA).

Laboratoř se nespecializuje pouze na diamanty, ale zabývá se určováním a oceňováním všech druhů drahých kamenů (diamanty, přírodní i syntetické drahokamy) a také šperků z drahých i obecných kovů. V rámci vydávání certifikátu k diamantu ČGL nejprve zjišťuje, o jaký typ diamantu se jedná a jestli byl nějak dodatečně upraven. Následně určuje kvalitu stanovením 4C (barva, čistota, brus a karátová hmotnost). Podle pravidel IDC (The International Diamond Council) ze získaných informací laboratoř sestavuje certifikát.

Více o ČGL certifikátech si můžete přečíst v samostatném článku.

Typy certifikátů vydávaných ČGL:

 • D1 Certifikát diamantuformát A4

 • D2 Certifikát diamantuformát KOMPAKT (do 0,99 ct)

 • D3 Certifikát diamantuformát MINI (do 0,29 ct; pouze pro smluvní partnery)

» Stránka ČGL: www.gemology.cz

HRD - Hoge Raad voor Diamant (Diamantový koncil)

Založení společnosti HRD se datuje rokem 1976 a cílem zrodu podniku bylo uspokojit rostoucí poptávku po spolehlivých diamantových osvědčeních. HRD je nezisková organizace ve službách belgického diamantového obchodu a průmyslu se sídlem v Antverpách. Od svého vzniku se HRD Certifikované Laboratoře rozrostly v jedny z největších certifikačních diamantových laboratoří ve světě a udržují si vynikající pověst díky smyslu pro kvalitu a objektivitu.

Každý diamant je nezávisle zkoumán několika odborníky vybavenými velmi sofistikovanými nástroji s cílem zajistit vysokou úroveň spolehlivosti.

Typy certifikátů vydávaných HRD

 • Zpráva hodnotící přírodní diamant

  Detailní popis 4C a potvrzení pravosti diamantu.

 • Zpráva hodnotící diamant vytvořený laboratorně

  Popis 4C a prohlášení o původu kamene včetně informace o laserovém nápisu. Laserová inskripce se slovy „LAB GROWN“ a číslem reportu.

 • Zpráva hodnotící upravovaný diamant

  Popis 4C a prohlášení, že diamant byl vylepšen (HPHT).

 • Zpráva hodnotící přírodní barevný diamant

  Popis 4C u fancy diamantu (primárně ohodnocení intenzity a rozložení barvy). Původ barvy diamantu a jeho barevná charakteristika.

 • Zpráva identifikující přírodní diamant

  Popis 4C výhradně pro diamanty do 1 ct.

 • Identifikační karta

  Popis 4C v kompaktní velikosti.

» Stránka HRD: www.hrdantwerp.be

EGL USA - European Gemological Laboratory United States of America (Evropská gemologická laboratoř Spojených států amerických)

EGL USA je vlastněna a řízena subjektem EGL INTERNATIONAL. Je jedním z předních světových nezávislých gemologických laboratoří. Jejich služby šperkařské obchody a spotřebitelé využívají již více než 25 let. Společnost EGL USA se skládá ze čtyř severoamerických laboratoří se sídlem v New Yorku, Los Angeles, Vancouveru a Torontu.

Typy certifikátů vydávaných EGL USA

 • EGL USA Diamantový certifikát Certifikát obsahuje barvu, čistotu, karátovou hmotnost, brus diamantu včetně podrobného schématu, ve kterém jsou vykresleny diamantové proporce. Rovněž objasňuje všechny přítomné inkluze.

 • EGL USA Diamantová zpráva o analýzeObsahuje stupně brusu a je to speciální osvědčení vydávané pro round brilianty.

 • EGL USA Diamantová zpráva o analýze barevných diamantů Je to exkluzivní a nejoblíbenější dokument pro barevné diamanty.

 • EGL USA Diamantová původní zpráva barevných diamantů Kompletní dokument, který stanoví podrobnosti a původ barevných diamantů

 • EGL USA Diamantová zpráva o analýze barevných diamantů Kompaktnější verze Diamantového certifikátu vytvořená speciálně pro obchod

» Stránka EGL USA: www.eglusa.com

EGL - European Gemological Laboratory (Evropská gemologická laboratoř)

Společnost EGL EU byla založena v 70. letech 20. století v Belgii. EGL se zavazuje chránit celistvost prodávaných šperků a podněcuje zájem veřejnosti prostřednictvím aplikované vědy, vzdělání, inovace a výjimečných služeb. EGL založila tyto mezinárodní laboratoře: Antverpy (1974), Johannesburg (1980), Londýn (1981), Paříž (1981), Tel Aviv (1982), Istanbul (1990), Soul (1990), Bombaj (2003) a Kapské Město (2007). Díky tomu se EGL občas vyskytuje pod názvem „EGL Worldwide“ (Celosvětové EGL) nebo „EGL International“ (Mezinárodní EGL). Ve všech laboratořích jsou standardy stejné, avšak liší se od standardů EGL USA.

EGL má akreditaci k zavedení nových přístupů třídění diamantů. Má praxi v certifikaci diamantů, které jsou menší karátové hmotnosti jako 1 ct a s osazenými diamanty o čistotě SI3. Organizace rovněž implementuje pokročilý výzkum, který přináší renomovaní fyzici, gemologové a mineralogové.

Typy certifikátů vydávaných EGL

 • EGL Diamantová certifikovaná zprávaCertifikát obsahuje barvu, čistotu, karátovou hmotnost a brus, včetně podrobného schématu vykreslujícího diamantové proporce a objasnění všech přítomných inkluzí.

 • EGL Mini certifikátKompaktnější verze Diamantové certifikované zprávy.

 • EGL "CertiCard" Nejkompaktnější z EGL certifikátů obsahuje informace jako ostatní EGL certifikáty a má rozměry platební karty.

» Stránka EGL: www.eglinternational.org

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky