Mezinárodní institut pro klasifikaci a výzkum diamantů IIDGR

International Institute of Diamond Grading and Research (IIDGR), neboli Mezinárodní institut pro klasifikaci a výzkum diamantů patří mezi významné laboratoře hodnotící kvalitu diamantů. Drží krok s dobou a využívá nejmodernější přístroje a nástroje. V dubnu 2016 dokonce společnost přišla s tím, že její certifikáty lze nahrávat na RapNet (Rapaport‘s Diamond Trading Network), největší online diamantový trh. IIDGR neustále hledá a vylepšuje svoje postupy a způsoby testování, protože chce zákazníkům a zájemcům o diamanty nabídnout co nejfundovanější expertizu a co nejkvalitnější a nejkonzistentnější výsledky.

Historie

Mezinárodní institut pro klasifikaci a výzkum diamantů byl založen společností De Beers Group of Companies v roce 2008 proto, aby poskytoval vhodné doplňkové služby a příhodné vybavení pro diamantový průmysl, ve kterém tato firma působí již řadu let. Z Londýna a Antverp se IIDGR rozšířil do indického Suratu. Ve svých laboratořích sdružuje vynikající znalce a kromě široké nabídky odborných služeb se specializuje i na vývoj špičkových ověřovacích přístrojů. IIDGR pracuje pouze s diamanty, které splňují požadavky Světové diamantové rady OSN pro Kimberleyský proces. Tento přístup vzbuzuje mezi zájemci o diamanty důvěru, neboť vědí, že jejich kameny nejsou „krvavé“.

Skupina De Beers Group of Companies klade své kořeny do 2. poloviny 19. století. Významnějšího postavení se jí však dostává až v půlce 90. let 20. století, kdy začíná klasifikovat surové i broušené diamanty. To vede k ustanovení IIDGR, který využívá patentovaná testovací zařízení vyvinutá mateřskou společností. Tyto přístroje dokáží přesně, konstantně a spolehlivě hodnotit diamanty podle stejných kritérií ve všech IIDGR laboratořích. Skupina De Beers se mimo jiné zabývá i hledáním, těžbou, tříděním, hodnocením a oceňováním surových diamantů a prodejem a propagací broušených kamenů a šperků.

Klasifikace diamantů

Zabezpečená on-line žádost zajistí snadnost, přesnost a konzistenci celého hodnoticího procesu. IIDGR přiřadí každému přijatému diamantu unikátní referenční číslo, takže zákazník může sledovat, kterými testy jeho kámen zrovna prochází. Ke klasifikaci se nepřijímají diamanty zasazené do šperku, lab-grown kameny, umělé náhražky nebo diamanty povrstvené či s vyplněnými prasklinami.

 • Diamantová klasifikační zpráva (Diamond Grading Report)

  IIDGR experti mají oprávnění vydávat komplexní analýzy. Diamantová klasifikační zpráva (Diamond Grading Report) se vztahuje na všechny nezasazené diamanty o minimální váze 0,14 ct a na barevné škále hodnocené buď na stupnici D-Z, nebo jako barevné fancy diamanty. Každé osvědčení představuje kompletní studii kamene a vychází z vyhodnocení 4C (barva – color, čistota – clarity, brus – cut, karátová váha – carat weight). Zpráva zároveň obsahuje přesné diagramy koruny a pavilonu diamantu, včetně vyobrazení inkluzí a dalších identifikačních znaků kamene. Lze si ji stáhnout i elektronicky.

 • Diamantová identifikační zpráva (Diamond Identification Report)

  Tato zpráva představuje úplné hodnocení karátové váhy, barvy, čistoty a brusu diamantu. Vystavuje se pro nezasazené kameny o karátové váze mezi 0,14 a 0,99 ct a spadající do barevné škály D až Y-Z. Toto osvědčení se nepřipravuje pro barevné fancy diamanty a nezobrazuje inkluze. Lze si ji stáhnout i elektronicky.

Mezi služby poskytované IIDGR patří i laserová inskripce, kterou provádí institut pro každý diamant, který projde jeho rukama. Tato drobná kombinace čísel a písmen vyvedená laserem na rundistě odpovídá kombinaci uvedené v certifikátu a usnadňuje ověření pravosti diamantu.

Na žádost vám institut klasifikovaný diamant nechá zapečetit do bezpečnostního balení, takže se nemusíte obávat, že se s kamenem cokoliv stane.

Diamantové klasifikační zprávy (Diamond Grading Reports) a Diamantové identifikační zprávy (Diamond Identification Reports) vystavuje IIDGR pro neupravované diamanty o minimální váze 0,14 ct. Hodnotí kameny čistoty od FL po I3 a všech barev podle stupnice D-Z. U Mezinárodního institutu pro klasifikaci a výzkum diamantů si lze nechat prozkoumat i barevné fancy diamanty. IIDGR pracuje s nejnovějšími přístroji na ověřování a klasifikování diamantů. Tato zařízení dokáží vhodnou kombinací prostředků efektivně ohodnotit každý kámen.

Hodnocení meleé diamantů

Meleé diamanty jsou kameny od 0,07 do 0,15 ct s průměrem 2,6-3,5 mm. IIDGR nyní běžně hodnotí i tyto malé diamanty ve snaze podpořit světový diamantový průmysl a jejich obchodování. Tato služba plně testuje a verifikuje diamanty, identifikuje lab-grown kameny a umělé náhražky a ověřené zboží vrací zatavené do speciálních balíčků, které kromě diamantu obsahují i jasné označení toho, co se v něm nachází. Jedná se o průkopnický servis, který by měl posílit důvěru v tyto malé diamanty. Laboratoře pro indický trh se nacházejí v Suratu, pro belgický v Antverpách a pro zbytek světa ve Velké Británii.

Zdroj: iidgr.com, debeersgroup.com, rapnet.com

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky