Ametrín

Unikátní drahokam začíná růst buď jako citrín, nebo ametyst, a změna fyzikálních a chemických podmínek prostředí jednoduše naruší poklidný vývoj krystalu a promění ho v jeho nejbližšího příbuzného. Fascinující spojení různých odstínů fialové, které přechází do žluté až žlutooranžové či naopak, je neskutečně vzácné, neboť na světě existuje jediný komerční důl, který lidstvu nabízí takový poklad. Ametríny se ve velkém těží pouze v Bolívii, a proto se drahokam občas skrývá i pod jménem bolivianit.

Název ametrín je vlastně vševypovídající: popisuje druh křemene, který tvoří AMEtyst a ciTRÍN.

Základní informace

  • Drahokamová rodina quartz/křemen
  • Drahokam znamení Blíženci a Panna
  • Tvrdost (Mohsova stupnice)
  • Naleziště Bolívie
  • Barva
    prolínající se různé odstíny purpurové a žluté

Gemologické parametry akvamarínu

  • Chemické složení SiO2, oxid křemičitý
  • Relativní hustota 2,63 až2,65
  • Krystalografická soustava šestiúhelníková
  • Index lomu 1,54 až 1,55
  • Dvojlom +0,009
  • Vryp bílý
  • Absorpční spektrum -
  • Fluorescence žádná

Kupujeme ametrín

Barva (color)

Vynikající ametrín vykazuje středně tmavé až středně silné odstíny oranžové a živé a hluboké tóny purpurové, které přechází do fialkové. Větší kameny – zpravidla nad 5 ct – tíhnou k intenzivnějšímu a sytějšímu zabarvení. Obchodníci se zaměřují na atraktivní půl na půl vystínované ametríny s výrazným barevným předělem nejlépe uprostřed.

Čistota (clarity)

Většina broušených ametrínů, které jsou dostupné na trhu, je při pohledu pouhým okem bezvadná a bez viditelných inkluzí.

ametrín

Brus (cut) a tvar (shape)

Podtržení nádherné hry purpurové a žluté vyžaduje zkušenosti a péči opravdu zdatného brusiče, který správným brusem důmyslně vykřeše z kamene jeho oheň i jiskru. Kromě klasických obdélníkových a smaragdových tvarů se právě ametríny často brousí do rozmanitých moderních podob.

Opracování ametrínu

Tyto drahokamy jsou zpravidla přírodní a neupravované. Ametrín však lze od 80. let 20. století vyrábět uměle, a to tepelnou úpravou části ametystu, případně využitím radiace. V ruských laboratořích se rovněž podařilo ametríny vypěstovat z alkalického roztoku.

Cena

Hodnota tohoto fascinujícího drahokamu se odvíjí především od jeho velikosti. Čím větší kámen, tím lépe vyniknou citrínové i ametystové odstíny. Velký zájem tedy vzbuzují kameny nad 5 ct.

Proč milujeme ametrín?
Unikátnost

Žádné dva ametríny nevypadají stejně, protože v každém kameni se barvy prolínají svébytným a jedinečným způsobem.

Vzácnost

Zdroje ametrínu jsou limitované, neboť na světe existuje jediný komerční důl.

Brusičova imaginace

Brusiči si musí nacházet nové a nové cesty, aby podtrhly unikátní barevnou kombinaci ametrínu.

Mýty a legendy

V jihovýchodní Bolívii, nedaleko hranic s Brazílií, se nachází jediný komerční důl s ametríny na světě zvaný Anahí. Legenda tvrdí, že španělský dobyvatel Don Felipe de Urriola y Goitia lokalitu hluboko v džungli objevil na začátku 17. století. Zamiloval se do tamní princezny Anahí a oženil se s ní. Když se však chystal vrátit s manželkou do své domoviny, rozhodl se ho tchán a náčelník kmene Ayoreo zabít. Anahí pomohla Donu Felipovi utéci, za svoji statečnost však zaplatila životem. Zemřela v jeho náručí, předtím mu však ještě stihla darovat neobvyklý dvoubarevný kámen, který symbolizoval rozdělení jejího srdce mezi manžela a její lid. Don Felipe následně vzácný drahokam představil své královně a Evropě.

Druhá variace legendy vypráví o princezně Anahí s fialkovýma očima. Jednou v džungli potkala bledého muže v brnění na koňském hřbetě. Místo toho, aby se ukryla, běžela za otcem náčelníkem, aby se mu svěřila s tím, co viděla, a aby jeho i svůj lid varovala. Během vyprávění však dobyvatel její vesnici zničil a Anahí smrtelně zranil. Po dceřině smrti nosil náčelník u sebe ametrín jako připomínku lásky ke svému lidu i krásné dceři.

Po následující tři staletí zůstala těžko dostupná oblast ztracena a mimo pozornost veřejnosti. Znovu ji objevili až v 60. letech 20. století a o deset let později si ametrín získal zaslouženou pozornost i na trhu. V dole Anahí se dnes mimo jiné těží i citríny a ametysty.

  • Kolekce šperků ze žlutého zlata s ametríny Yerachmiel
    Kolekce šperků ze žlutého zlata s ametríny Yerachmiel
  • Romantický stříbrný prsten s ametystem Tereza
    Romantický stříbrný prsten s ametystem Tereza
  • Ametrínový přívěsek s diamanty Deandra
    Ametrínový přívěsek s diamanty Deandra
  • Zlaté náušnice s ametríny Handan
    Zlaté náušnice s ametríny Handan

Ametrín a jeho účinky

Ametrín sjednocuje mužskou a ženskou energii. Pomáhá zbavit se deprese a napomáhá k vnitřnímu míru a klidu. Věří se, že spojuje účinky ametystu a citrínu, proto přivolává bohatství a zároveň vede k duchovnímu osvícení – odstraňuje předsudky a posiluje tvůrčí schopnosti. Proniká ke kořenům problémů a očišťuje tělo od všeho negativního a jedovatého.

Fialovo-žlutý ametrín podporuje tvůrčí způsoby při hledání řešení problémů, což ocení především nerozhodní Blíženci. Když se na drahokam zaměří Panny, dostane se jim vnitřního klidu doprovázeného radostí a štěstím. Výmluvné Váhy se s tímto kamenem rozpovídají ještě více a snáze najdou pádné argumenty do diskuze.

Zajímavé ametríny

Lze těžko vybrat nejznámější a nejslavnější samostatné kameny či šperky zdobené ametríny, zaměřili jsme se proto na výjimečné brusy, které dovolí osobitému drahokamu vyniknout.

Ametrínový kohout

Německý umělec Gerd Dreher vyřezal z kvalitního bolivijského ametrínu, který přechází ze syté purpurové do bledě žluté, sošku kohouta.

Ametrínový kohout

Hruška ze Smithsonianského muzea

Ametrín v hruškovém (pear) brusu pochází z bolivijské dolu Anahí a váží 55,68 ct.

Hruška ze Smithsonianského muzea

Ametrín z kolekce Do dlaně

Nádherně zbarvený vyřezávaný ametrín je součástí kolekce Do dlaně, jejíž název se odvozuje od toho, že jednotlivé kousky lze uchopit do ruky. Jedná se o dílo nadaného designéra Michaela Dybera.

Ametrín z kolekce Do dlaně

Zajímavosti o ametrínu

  1. Ametrínu se jinak říká i bolivianit podle naleziště v Bolívii, ale na trhu se objevuje i pod názvy trystin, dvoubarevný křemen nebo ametyst-citrín.
  2. Ametrín je národním kamenem Bolívie.
  3. Barvu ametrínu způsobuje přítomnost železa. K purpurovému zabarvení vedou přirozenou radiací zoxidované železičité ionty, kdežto na odstínech žluté se podílí železité ionty.
  4. Když se ametrín poprvé objevil na trzích v Bolívii, Brazílii a Uruguayi, lidé si mysleli, že neznámý kámen je syntetický.
  5. Důl Anahí produkuje kromě ametrínu i citrín, ametyst, anahit (čirý křemen s kapkou fialové), dvoubarevný citrín (žluto-čirý) a dvoubarevný ametyst (fialovo-čirý).
  6. Žádný jiný nerost se ametrínu vybarvením nepodobá.
  7. Šperky s ametrínem lze nosit denně. Je totiž tvrdý (7 na Mohsově stupnici) a poměrně dobře odolný při styku s kosmetikou a domácími čisticími prostředky. Avšak ani nezdolný ametrín nezvládne necitlivé chování.
  8. Ametrín se spojuje s šestou čakrou, jež odpovídá mysli a poznání.
  9. Ametrín se nejčastěji kombinuje se stříbrem a bílým zlatem.

Zdroje obrázků: pinimg.com, ids.si.edu, daysjewelers.com, gemologyproject.com, jtv.com

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky