Znamení ryb (20. 2. – 20. 3.)

Laskavé a soucitné Ryby žijí na rozhraní reality a světa fantazie. Ametyst je vede k otevřenému vyjádření a akvamarín je poutá se zemí.

Znamení ryby

Silné stránky

Velice empatické Ryby upřednostňují především mezilidské vztahy a pocity ostatních pro ně hodně znamenají. Vodní znamení je neskutečně všestranné a nezávislé. Rybám nechybí intuice a umělecké cítění, a proto se často řadí mezi snílky s hlavou v oblacích, kteří mají opravdu bujnou fantazii. Snad i z těchto důvodů se dokáží prosadit v bohémském světě umělců a jejich schopnost tkát nit příběhu z nich činí výjimečné spisovatele. Ryby spoléhají na svůj vysoký intelekt, ale zůstávají otevřené i citově. Jako rodiče jsou přirozeně jemné, nápadité a laskavé. Zároveň soucítí s lidským utrpením. Jejich senzitivnost jim dává možnost nahlédnout na situaci ze všech hledisek a umí racionálně rozlišit dobré i špatné problémy.

 • soucit
 • flexibilita
 • imaginace
 • jemnost
 • tolerance

Slabé stránky

Ryby mohou být jak dravcem, tak kořistí. Ačkoliv znak jejich znamení tvoří dvojice ryb, bývají tito lidé osamělí a samotáři, kteří propadají melancholii. Je to právě jejich imaginace, co je zachraňuje před drsnou skutečností a odtrhává od reality – raději se schovávají do snů, než aby problémy řešili. Při snění pak ale Ryby nestíhají práci a jsou označovány za lenochy. A když je tato jejich vlastnost kritizována, ztrácejí trpělivost. Při nejmenší provokaci se stahují a utíkají pryč. Nerady čelí skutečnosti. Protože jsou nesmírně přizpůsobivé, nemají své vlastní pevné názory a zpravidla se nechají ovlivnit ideami silných osobností. Jejich nízká sebedůvěra vede k všelijakým obavám, co se jim zlého může přihodit.

 • defétismus
 • lenost
 • nerozhodnost
 • sebelítost
 • nestálost

Hlavní drahokamy

Ametyst

Ametyst daruje Rybám sebedůvěru, kterou tolik postrádají, a vede je k dokonalosti. Drahokam vyniká výjimečnými uklidňujícími účinky, a proto ulevuje od úzkosti a stresu, které vodnímu znamení ubírají spánku. Pomáhá rovněž nalézat duševní rovnováhu a příznivě ovlivňuje vnitřní růst a dozrávání. Přitahuje vodní znamení zpět z říše snů, zbystřuje jeho smysly a vede ho k naprostému soustředění.

Přespříliš flexibilním Rybám dodává rozhodnost ve chvílích nejistoty a podporuje je v realizaci jejich vytyčených cílů, čímž jim pomáhá bojovat s jejich liknavostí a letargií. Jako kámen čistoty posiluje věrnost a pomáhá při hledání pravé lásky a budování vztahu. Zahání stres a negativní emoce, stejně tak odbourává strach, v nějž ústí nedostatek sebevědomí znamení. Dává tak prostor pro klíčící naděje a nové vztahy.


Akvamarín

Blankytný akvamarín podněcuje vodní znamení k přijímání lásky a pravdy, jež mají tolik společného s jeho touhou a potřebou po otevřeném, svobodném a tvůrčím vyjádření. Drahokam poskytuje srdci Ryb čistotu a inspiraci. Pomáhá jim zbavit se staré emocionální zátěže a povzbuzuje je, aby se otevřely novým vztahům. Kámen rozvíjí jejich jemnou intuici a podporuje jejich komunikační schopnosti.

Modravý kámen Rybám přináší vyrovnanou mysl a asistuje jim při budování spokojeného a šťastného života. Zbystřuje jejich intelekt a neopomíjí ani už tak dost silnou vnímavost, čímž zlepšuje jejich sepětí s realitou. Svojí silou a významnými meditačními a uklidňujícími účinky má akvamarín schopnost utišit citlivé Ryby a přivést je k převzetí odpovědnosti za vlastní osud. Zároveň zlepšuje jejich sebevyjádření.

Další drahokamy

Tyrkys podle indiánské tradice pomáhá Rybám obstát v každodenním životě, zatímco jadeit odpovídá jejich skromnému, citlivému a láskyplnému charakteru. Perla je vede k přijetí i nepříjemné zkušenosti a směřuje je ke zdokonalení osobnosti. Měňavý opál jim napomáhá objevit proměnlivé bohatství jejich vnitřního světa. Safír v nejlépe modré variaci Ryby zbavuje zmatků a iluzí na jejich životní cestě. Zlatavý jantar k osamělému znamení láká partnera a jaspis zas uklidňuje rozbouřené emoce a zbavuje melancholických nálad. Zelenkavý olivín u nich stojí při přijímání odpovědnosti za vlastní život a zamezuje letargii. Tvůrčí vyjadřování rozvíjí a nadšení probouzí labradorit stejně jako turmalín. Achát sebepodceňujícím Rybám dodává sebevědomí a odstraňuje jejich obavy. Zdrojem nových sil a energie, který omezuje netrpělivost, je pro vodní znamení heliotrop. Měsíční kámen zas vede k získání duševní rovnováhy a podporuje kreativitu. Lapis lazuli upevňuje milostné a přátelské vztahy a vnáší do nich lásku a porozumění. Čirý křišťál ve své čistotě zrcadlí duši a povzbuzuje samostatnost a jasné myšlení. K nositelům vyrovnanosti pro Ryby patří i kočičí oko.

 • Datum

  20. 2. – 20. 3.

 • Živel

  Voda

 • Planeta

  Neptun

 • Drahokamy

  Ametyst a akvamarín

 • Barva

  Fialová, šeříková, purpurová