Znamení střelce (23. 11. – 21. 12.)

Střelec filozof se zarputilostí sobě vlastní hledá pravdu. Jeho srdce otevírá lásce vždy unikátní topaz, kdežto olivín podporuje jeho duchovní růst.

Znamení štír

Silné stránky

Střelec se jako neúnavný hledač pravdy noří hluboko do vod filozofie a náboženských teorií. V srdci mu dlí dobrodruh, který se neostýchá urazit stovky mil, aby nalezl odpověď. Ve své duchovnosti a optimismu má tendenci dívat se na životní zkušenosti pozitivně a s nadhledem a nepodléhá tak vnějším tlakům a potížím. Nezávislý a přátelský zrozenec ohnivého znamení vyhledává změny. V partnerském vztahu se nevyznačuje majetnictvím ani žárlivostí. Vnitřní hořící oheň ho pohání k ustavičné aktivitě a činorodosti, proto často sklízí úspěchy na poli atletiky. Veselý střelec se nenechá udolat tvrdou prací ani problémy a neztrácí svůj pohodový postoj. Bez výmluv navíc vždy pomůže příteli v nouzi.

 • nezávislost
 • optimismus
 • entuziasmus
 • upřímnost
 • přívětivost

Slabé stránky

Vše dobré se v přílišné míře může obrátit ve zlé i ve Střelcově povaze. Z filozofa se vyklube fanatik, z cílevědomého člověka arogantní egocentrik, jenž si názorů ostatních zrovna dvakrát necení. Nepřeberné množství optimismu ho činí imunním vůči kritice. Ač se mýlí, odmítá svoji chybu připustit a chová se hrubě. V přátelství Střelec občas zachází až za rozumné hranice a své blízké obtěžuje nevyžádanými radami a pomocí. Emočně na ničem nelpí, proto působí až chladně a bezcitně. Ohnivé znamení se do všeho nadšeně a obvykle bez přemýšlení hrne, ale postupně ze zřetele ztrácí cíl. Extrémní nepružnost Střelce mění v přehnaně kritickou osobu, která jedná impulzivně a nevyrovnaně.

 • temperament
 • netrpělivost
 • citový chlad
 • neoblomnost
 • nepokoj

Hlavní drahokamy

Topaz

Energie topazu v různých odstínech duhy posiluje Střelcovu schopnost přitahovat bohatství a štěstí a vylepšuje jeho už tak neskutečně pozitivní a optimistickou náladu. Drahokam totiž úspěšně odvrací nebezpečí negativních vlivů na mysl i tělo.

Topaz je ve své podstatě ochranný kámen, který umí zmírnit strach, vztek i depresi a dodat tak ohnivému znamení vytoužený klid a harmonii. Otevírá Střelcovo chladné srdce a vpouští do něj lásku se všemi jejími úskalími, zároveň ho však chrání omezeností a sobectvím. Drahokam zvyšuje charizma a posiluje víru ve Střelcovy schopnosti. Podporuje ho při snaze zbavit se rigidních vzorců chování a ochotně nahlédnout na záležitost i z jiného úhlu pohledu. Nadšené, avšak roztěkané znamení koncentruje a motivuje ho, aby vytrvalo v cestě za svým cílem. Nošení topazu přináší i tak vzácnou schopnost odpuštění.


Olivín

Olivín Střelci zvyšuje sebedůvěru, pomáhá mu prosadit se a motivuje jej k dalšímu pokroku. Podněcuje v něm odpovědnost a zmírňuje jeho aroganci a impulzivnost. Jako kámen růstu kladně ovlivňuje sebevědomí a štěstí ohnivého znamení. Posílení sebeúcty vede k uvolnění a odstranění pocitů viny či hněvu, které by si Střelec mohl hýčkat z dob dávno minulých. Celkově usnadňuje jeho emocionální uzdravení a nabízí mu víru ve šťastné partnerství.

Zelený až žlutozelený drahokam může Střelec používat při hledání odpovědí na komplikované filozofické otázky o smyslu života, které si klade. Olivín totiž podporuje duševní práci a směřuje k nalezení ultimátní pravdy. Celkově bystří mysl a vede ji k novým úrovním poznání. Pomáhá Střelci dosáhnout jeho plného potenciálu, neboť mu usnadňuje pochopit, že neukočírovaný temperament a zatvrzelost nepředstavují racionální cestu k cíli.

Další drahokamy

K prohloubení víry ve smysl života vede ametyst, který zároveň tiší egocentrismus a učí pokoře. Nestálý opál otevírá srdce ohnivého znamení a ukazuje mu, jak zdokonalit sebe sama. Safír ho zas provází na jeho pouti za poznáním nejvyšší pravdy a odvádí ho od povrchnosti každodennosti. Čistě modrý tanzanit přináší Střelci do života velkorysost a umožňuje mu lépe si uvědomovat okolí. Quartz už tak akčnímu znamení dodá další energii na uskutečnění jeho plánů. Chalcedon daruje Střelci klid tolik potřebný k čerpání dalších poznatků. Zlatavý jantar podporuje už tak neúnavný optimismus a vyrovnává emoce. Turmalín a heliotrop učí nepokojné znamení trpělivosti a toleranci. Tyrkys podporuje koncentraci a pomáhá tak Střelci dotahovat úkoly do konce. Na cestách by mu neměl chybět malachit, jenž ho ochrání před nepřízní osudu. Labradorit vedle síly a vytrvalosti funguje i jako nositel logického myšlení. Modravý lapis lazuli vrací rovnováhu a rozvíjí schopnost jasného a srozumitelného vyjadřování. Jaspis dodává moudrost a harmonii, neboť tiší podrážděnost. Sodalit pomáhá Střelci soustředit se a vyjadřovat myšlenky a nápady nezávisle na mínění druhých.

 • Datum

  23. 11. – 21. 12.

 • Živel

  Oheň

 • Planeta

  Jupiter

 • Drahokamy

  Topaz a olivín

 • Barva

  Fialová, šeříková, tmavě růžová