Znamení Kozoroha (22. 12. – 20. 1.)

22. 12. – 20. 1.

Tolerantní Kozoroh si jde odhodlaně a trpělivě za svým cílem. Granát ho činí flexibilním, kdežto ametyst mu pomáhá objevit duševní rovnováhu.

Základní informace

 • Datum22. 12. – 20. 1.
 • Živel Země
 • Planeta Saturn
 • Barva Bílá, červená, modrá
 • Drahokamygranát, ametyst

Silné stránky

Cílevědomý a neúnavný Kozoroh pohne horou, aby dosáhl toho, co si vytyčil. Nebojí se riskovat, zachovává si však ohleduplnost vůči ostatním. Každý svůj krok důkladně promýšlí a propočítává. Kozorohovi ve vztazích nechybí něha ani smysl pro humor a svého partnera opečovává. Výjimečného manžela či manželku z něj dělá nepřehlédnutelná tolerance a velká trpělivost. Kozoroh vyniká silou charakteru a odhodláním dotahovat úkoly do konce. Patří mezi pracovníky oddané svému povolání a jejich nadřízení se na ně mohou spolehnout, že práci odevzdají včas. Zemské znamení se nenechá odradit neúspěchem a snaží se dál, dokud nedosáhne očekávaného a vytouženého cíle.

Šperky pro znamení Kozoroha

Objevit

Šperky pro znamení Kozoroha

Slabé stránky

Zemské znamení všemu rozumí nejlépe, proto se nestaví dvakrát přátelsky k udělovaným instrukcím. Kozorohovi se nedostává kreativity, a proto často dogmaticky dodržuje ozkoušené postupy a inovací se bojí. Ve své rigidnosti působí neflexibilně. Dokáže být rovněž velmi sobecký a zřídka se pouští do něčeho, z čeho jemu samotnému neplyne užitek. Postrádá spontánnost, neboť vše musí mít přesně rozplánované. Vůči vůdčím osobnostem se staví podezíravě a raději stojí mimo hlavní proud. Ač se na první pohled zdá, že Kozoroh je velice klidný a vyrovnaný, hluboko v něm dříme nebezpečná sopka, která hrozí výbuchem. Na povrch vystupuje chladně, aby nikdo nemohl zranit jeho city. Vyniká i nezměrnou tvrdohlavostí.

 • Zlatý přívěsek se znamením a granátem Kozoroh
  Zlatý přívěsek se znamením a granátem Kozoroh
 • Náušnice se znamením zvěrokruhu Capricorn
  Náušnice se znamením zvěrokruhu Capricorn
 • Zlatý prsten s ametystem Xenia
  Zlatý prsten s ametystem Xenia
 • Minimalistický náhrdelník s granátem Modu
  Minimalistický náhrdelník s granátem Modu
 • Stříbrné cluster náušnice s ametysty a drahokamy Kerrie
  Stříbrné cluster náušnice s ametysty a drahokamy Kerrie

Hlavní drahokamy

Granát

Granát se rodí v různých odstínech, ale Kozoroha nejvíce ovlivňuje červená odrůda. Tato barva symbolizuje sílu, autoritu, královský majestát, významné postavení a pozici, kterou všichni obdivují – což odpovídá i výjimečné povaze znamení. Červené granáty v sobě nesou i solidaritu a jednotu, které představují stavební kameny pro Kozoroha, jenž často uvažuje, jak sjednotit své okolí, aby fungovalo jako dobře promazaný stroj. Drahokam nositeli přináší porozumění, shovívavost a pochopení ostatních, dokonce dokáže přitáhnout opravdovou lásku.

Velký význam má pro Kozoroha i schopnost granátu překonat zastaralé myšlenkové vzorce a strnulé způsoby jednání, čímž mu pomáhá vymanit se z jeho zatvrzelosti a neflexibility. Rozšiřuje mu vědomí a v krizových situacích mu nabízí různá východiska. Kámen samozřejmě dodává i víru v lepší budoucnost.

Zajímavosti o granátu
Výzva pro gemology

Každý nově nalezený druh granátu a jeho správné zařazení mezi 6 základních druhů minerálů je i pro zkušené gemology skutečná výzva.

Přesličkové inkluze

Inkluze v podobě drobných kusů přesliček jsou jednou z mála forem inkluzí, které zvyšují hodnotu drahokamů.

Český drahokam

Česko se v minulosti proslavilo jako naleziště těch nejkrásnějších granátů na světě a ještě dodnes je možné tu tento drahokam najít.

Ametyst

Nádherný, uzdravující a životu prospěšný ametyst Kozorohovi přináší do všedních dní optimismus a kapku mystiky. Podporuje jeho osobní růst a rozvoj jeho slabých stránek. S tímto drahokamem bude smích zemského znamení srdečnější a častější. Zároveň mu bude bližší duchovní rozměr lidské existence a lépe si užije sbírky poezie. Snáze porozumí nepostižitelným zážitkům. Do bytí praktického a materialistického tak vnáší nové úhly pohledu a rozšiřuje mu limitované obzory.

Ametyst v sobě nese umírněnost a zjemnění. Uklidňuje tak i Kozoroha, který občas podlehne svojí skryté exaltovanosti. Drahokam mu pomůže objevit duševní rovnováhu a příznivě působí na jeho vnitřní růst. Tlumí rozrušení a stres, buduje ochranu před negativními vlivy a stabilitu spolu s nezávislostí.

Zajímavosti o ametystu
Geody

Ametysty se často vyskytují ve formě tzv. geod, tedy dutých bublin, které jsou po obvodu pokryté ametysty. Do vnitřku těch největších geod se vejde i dospělý člověk!

Sv. Valentýn

Ametystový prsten s obrázkem boha lásky nosil i patron všech zamilovaných, sv. Valentýn.

Ametríny

Ametríny jsou jedinečné drahokamy, které vznikají spojením citrínu a ametystu. Naleziště této dvoubarevné odrůdy se nacházejí v Bolívii.

Další drahokamy

Vzácný diamant podporuje Kozorohovu schopnost soustředit se na podstatné, kdežto křišťál rozvíjí jeho nazírání do vlastního nitra a meditaci. Perla nejlépe v černé variaci mu umožňuje porozumět, že dokonalosti lze dosáhnout pouze smířením se sebou samým. Topaz mu dodává sílu a motivuje ho k realizaci i zdánlivě nemožných cílů. Rubín zas zvyšuje jeho schopnost koncentrace a prohlubuje mu i zážitky milostné. Podobnými účinky oplývá i tyrkys, který navíc podporuje tvořivost. Chalcedon jako kámen bratrství je i kamenem lásky a laskavosti. V labradoritu se ukrývá síla a vytrvalost, jež vedou Kozoroha k uskutečnění jeho plánů. Měsíční kámen tiší konflikty a neshody v partnerských vztazích. Ke kamenům vytrvalosti a pozitivního přístupu se řadí i onyx, zatímco opál podněcuje umělecké cítění, bezbřehou představivost a kreativitu, jež zemskému znamení chybí. Přátelství Kozorohovi prohlubuje jemný růženín. Achát dodává sílu a odvahu, kdežto kočičí oko a quartz přináší vyrovnanost a úspěch.

 • Přívěsek ve tvaru srdce se salt and pepper korálky Paisley
  Přívěsek ve tvaru srdce se salt and pepper korálky Paisley
 • Prsten s oválným růženínem Emeli
  Prsten s oválným růženínem Emeli
 • Jedinečný prsten s jahodovým achátem Kettil
  Jedinečný prsten s jahodovým achátem Kettil
 • Zásnubní prsten s granátem Mahiya
  Zásnubní prsten s granátem Mahiya
 • Zlatý diamantový prsten s granátem Keaton
  Zlatý diamantový prsten s granátem Keaton

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky