Jak se při výběru šperků vypořádat s alergií na kovy?

olivínový prstýnek

Možná jste to už také zažila. Ze zlatnictví jste si konečně přinesla vytoužený prstýnek, ale hned druhý den na to, co jste si jej s radostí navlékla na prst, vás začala pokožka pálit a svědit…

Stejně jako spoustu dalších věcí, také šperky mohou v určitých případech ovlivnit naše zdraví. Řeč je o alergických reakcích, které občas způsobují některé kovy obsažené v klenotech. Jak alergiím na kovy nejsnáze předcházet se dozvíte v tomto článku.

Jak poznat, že jste alergičtí na kov?

Alergickou reakci na kovové příměsi ve šperku poznáte poměrně jednoduše. Kůže, která přichází do kontaktu se šperkem, často zčervená, začne svědit a je suchá, případně se může také objevit šupinatění. V horších případech vznikají puchýře, vyrážky, různé tmavé skvrny a docházet může i k nevolnostem.

Podle národních zdravotních institucí se alergické příznaky obvykle projevují 24 až 48 hodin po kontaktu kovu s pokožkou. Nastat však mohou i dříve, někdy třeba i 12 hodin po expozici.

nárdelník

Problematické příměsi

Nejproblematičtějším alergenem v oblasti šperků bývá nikl. Nežádoucí reakce se může projevit jako svědivá červená vyrážka s vodnatými puchýřky. S tím souvisí také možné problémy s nerezovou ocelí, neboť ta obsahuje stopové prvky niklu a železa. Pokud tedy víte, že v tomto směru trpíte přecitlivělostí, vyhněte se šperkům i z tohoto kovu.

Dámy s alergií na měď by si zcela určitě měly odpustit šperky z růžového zlata, které za svou překrásnou barvu vděčí právě tomuto kovu. Častým materiálem pro výrobu šperků je také slitina mědi a zinku – mosaz, která je následně často potahována zlatem či stříbrem. To, že šperk obsahuje mosaz, jednoduše zjistíte tak, že kůže po kontaktu s ním zezelená. Pokud jste alergičtí na tuto látku, je velmi pravděpodobné, že jste alergičtí i na měď.

Alergie na zlato sama o sobě neexistuje, pozor však na jeho barevné nuance a méně kvalitní šperky, které často obsahují různé příměsi. To bílé je například obvykle legováno niklem a dalšími běžnými bílými kovy, žluté zase stříbrem či mědí v různých množstvích. Nezapomeňte si proto vždy zkontrolovat karáty, které ukazují na míru čistoty. Abyste zabránili jakýmkoli problémům, sázka na jistotu je minimálně 14karátové zlato. Šperky, které mají méně než 14 karátů, jsou z více než poloviny nastaveny jinými kovy či slitinami.

šperky různých kovů

Doporučení k nákupu

Nespoléhejte vždy na to, že vás od alergie ochrání pokovování, a raději investujte do kvalitnějších klenotů, které jsou sázkou na jistotu. U stříbrných a zlatých šperků se často používá potažení rhodiem. Tento kov dodává bílou barvu šperkům z bílého zlata a my jím potahujeme všechny stříbrné šperky. Kromě toho, že jsou pak hypoalergenní, zabraní se i jejich oxidaci, a tedy černání. Je však nutné brát v potaz, že horní vrstva se může časem opotřebovat a způsobit, že kovové slitiny se tak dostanou do kontaktu s pokožkou. Proto se vždy před koupí poraďte se zlatníkem a poznamenejte si, kdy je nutné šperk překontrolovat a případně nechat znovu potáhnout. Pokud se rozhodnete zakoupit svůj šperk v našem klenotnictví a víte, že nějakou alergií trpíte, dejte nám vědět. Pokud to bude možné, zajistíme, aby slitina neobsahovala žádnou příměs, která by vám mohla působit problémy.

Pokud chcete mít jistotu, že se vám alergie vyhnou úplně, nejlepší volbou jsou šperky z platiny. Tento kov má totiž kromě své vysoké odolnosti i další velkou výhodu – je zcela bez příměsí. Vaší citlivé pokožce tak nijak neublíží.

Máte nějaké zkušenosti s alergií na kovy? Setkali jste se někdy s touto nepříjemnou situací a museli se kvůli ní vzdát svého nového šperku?

Také by se vám mohlo líbit

1 komentář

 • Reply
  Lada
  18/04/2018 at 21:34

  Když jsem byla malá, tak jsem měla velkou alergii na zlato a stříbro (náušnice). Měla jsem koupené náušnice dokonce z 24 karátového zlata a i na to jsem měla alergii. Pak jsem v pubertě nosila bižuterii (nikl, měď – ty šperky samy po čase zrezivěly nebo zčernaly, ale alergii jsem neměla – jenom výjimečně mi nějaký šperk nesedl). Před několika měsíci jsem si koupila (docela tlustý) prstýnek ze 14ti karátového zlata Au 585 a tlustý prsten na palec ze stříbra 925. Nosila jsem ty prsteny pořád, i při úklidu. Začala jsem mít suché šupinaté ruce, zarudlá místa mezi prsty a nedávno už jsem začala mít dvě místa i trochu dohněda. Pod prstýnkem je kůže úplně rudá, ale problém/vyrážku mám po celém zápěstí. Dnes jsem prstýnek musela sundat a hledám, co s tím. Myslíte, že se dá i zlato něčím (ideálně průhledným) potáhnout? Chci mít totiž ten prsten, co je zlatý, v barvě žluté/zlaté.

  Celou dobu si mažu ruce jako blázen a nic nepomáhá. Pamatuji si, kdy to začalo – a dle mailu jsem si dohledala, kdy jsem prsteny objednala a to je přesně doba, kdy se mi začala dělat suchá kůže na rukou. Ze začátku jsem si to vůbec nespojila s prstenem, protože byla zima, tak jsem si myslela, že to je z ní (ač jsem na toto nikdy netrpěla – žádnou zimu doposud jsem si ruce mazat nemusela). Přišla jsem na to až teď, protože už je teplo, ale vyrážka se mi stále zhoršuje a také díky tomu, že na místě, kde byl prsten, mám vytlačený do kůže rudý kroužek. Celý život jsem obdivovala, když měl někdo na ruce hodně prstenů, ale nemohla jsem se k tomu dostat, si je pořídit (nebyl čas se tomu věnovat, chuť či peníze). A když jsem se k tomu konečně dostala, tak jsem zjistila, že žádné šperky asi nosit nemůžu.. A to jsem měla v plánu nosit celkem 7 prstenů na rukou. Náušnice mám z chirurgické oceli (nosím je výjimečně) a ty nemohu nosit déle jak 2 hodiny, jinak mi to je hodně nepříjemné (asi taky alergie). Bižuterii už nosit nechci, ty šperky dělají ošklivý barevný otisk a po chvíli nošení vypadají lacině (nablískaně vypadají jen chvilku když jsou nové a pak se mohou vyhodit a koupit zase nové.. a to mě nebaví).

  Zkusím si dát od šperků na pár měsíců pauzu, jestli se mi ta vyrážka zahojí. A pokud ano, tak si je zkusím nechat něčím potáhnout (lak na nehty mi nepřijde jako vhodné řešení, protože vydrží cca týden ani to ne a neumím určit, kdy se sloupne a nechci už vystavovat ruce ani na pár hodin alergenu).

  Takže všude jsem se dočetla, že na zlato alergie není, ale podle mě jí zrovna já mám, když jsem v dětství nemohla nosit ani 24k naušnice a v dospělosti mi vadí i zlatý prsten..

 • Nechte nám tu svoji odpověď