Manžetové knoflíčky
a jak na ně

Manžetové knoflíčky a jak na ně

Jak nosit manžetové knoflíčky

Manžetové knoflíčky patří k tomu málu pánských šperků, které jsou opravdu elegantní a nadčasové. Jejich designu věnovali pozornost největší klenotníci světa: Fabergé, Cartier i Tiffany. V posledních letech se manžetové knoflíčky dostávají do hledáčku módních stylistů i návrhářů a oblibují si je nejen muži. Věřte nevěřte, i dámy mají svůj vlastní knoflíčkový sortiment.

Trocha historie

Říká se, že manžetové knoflíčky brázdí vody světové módy již přes 800 let. Z původně pouze ozdobných detailů se ve 13. století staly praktické prvky ke spínání oblečení. Během renesance popularita manžetových knoflíčků narůstala, ale teprve na konci 17. století zažily opravdový boom. Anglická a francouzská smetánka se totiž začala ve velkém pyšnit barevnými knoflíky ze skla, které v manžetě propojoval řetízek. Je otázkou, kdo s novým trendem přišel, protože oba tradiční rivalové připisují zásluhy své zemi.

Manžetové knoflíčky představovaly klenotnické skvosty, protože se vyráběly ze zlata, stříbra a drahých kamenů. Z nejvyšších královských kruhů se mezi šlechtu rozšířila právě levnější skleněná variace. A s příchodem skleněné keramické směsi, již tvořilo broušené sklo tolik podobné pravým diamantům, nesměl tento pánský šperk chybět žádnému džentlmenovi. Fabergého vylepšení vypalovací pece na smaltované klenoty pak na počátku 19. století vedlo k masové výrobě manžetových knoflíčků a jejich vývozu do celého světa.

Původně manžetové knoflíčky tvořily dvě zdobené strany s pojítkem a trvalo dlouhá léta, než se přešlo na dnešní podobu: knoflíček se zdobenou jednou stranou a otočným kolíkem na přichycení v manžetě.

Manžetové knoflíčky

Kam s ním?

Manžetové knoflíčky oslňovaly svým leskem dlouhé roky v klasických manžetách, než se objevil nápad na jejich zdvojení. Za původce této geniální idey se tradičně pokládá Alexander Dumas, který ve svém proslulém románu Hrabě Monte Christo popisuje jednoho z hlavních padouchů, barona Danglarse, jako milovníka tohoto speciálního typu manžety. Francouzští krejčí se myšlenky chytili a pustili se do výroby ve velkém. Možná právě odtud pochází označení tohoto typu manžety jako manžeta francouzská (angl. French cuff).

Správná manžeta pro manžetové knoflíčky je prodloužená a dá se zahnout na ideální délku. Nechybí jí čtyři obšité dírky, jejichž pomocí lze dokonce regulovat délku rukávu o jeden až dva centimetry.

Dnes, po 150 letech vzrůstající a klesající popularity francouzských manžet, si lze pořídit košili s univerzálními manžetami. Na speciální jednání či večer ve společnosti pak jednoduše vyměníte klasické knoflíčky za elegantní manžetové.

Manžetové knoflíčky a hodinky

Jak manžetové knoflíčky nosit?

Manžetový knoflíček lze připnout velice snadno. Ale i tak může dojít k nedorozuměním a faux pas, proto se správnému zasazení pánského šperku podívejme na zoubek.

Knoflíček se prostrčí oběma dírkami francouzské manžety tak, aby zdobená část byla vidět na vrchní části manžety. Stačí před sebe natáhnout ruku dlaní dolů a knoflíček svrchu protáhnout. Zespodu se pak otevře otočný kolík, který spojí a zajistí manžetu. Nakonec už jen zatáhnout za konec manžety a lépe v ní knoflíček zafixovat.

Nezapomeňte, že část manžety s manžetovým knoflíčkem by měla být vidět, proto při výběru košile i saka věnujte pozornost délce rukávů. Protože proč nosit šperk, který nakonec neukážete?

Jak dobře koupit a neprohloupit

Na slavnostní události (promoce, svatby, oslavy výročí a narozenin, plesy) vybírejte manžetové knoflíčky výrazné, třpytivé, se zářivými kamínky a diamanty.
Do zaměstnání nebo na obchodní jednání se hodí manžetové knoflíčky matné, méně výrazné a konzervativní. Příliš okázalý šperk by nepůsobil dostatečně decentně a profesionálně.

Výběr barvy a tvaru knoflíčků je vhodné přizpůsobit i dalším šperkům a doplňkům, jako jsou třeba hodinky, brýle, přezka opasku, zipy a zapínání na aktovce nebo snubní prsteny. Obecně platí, že kovová část manžetového knoflíčku (zlatá, stříbrná, výjimečně černá) by měla mít stejnou barvu jako ostatní kovové části outfitu. Opravdová fashion výzva pak přichází se stále oblíbenějšími bicolor hodinkami, které kombinují stříbrnou a zlatou.

Za módního guru se budete moci označit, pokud se barva zdobení knoflíčku bude blížit třeba barvě proužků či kostek na kravatě nebo košili. Barvy lze mísit buď kontrastní, nebo tón v tónu. Pokud se rozhodnete pro kontrast, máte škálu možností vlastně neomezenou. Ladění tón v tónu s sebou nese nutnost zachování hlavního nápadu a vyhnutí se protikladům. Barva manžetových knoflíčků by neměla být úplně stejná jako jiná součást oděvu, a to s jedinou výjimkou: sponou do vázanky nebo jiným šperkem. Ale všeho moc škodí a to platí i o přehnaném ladění.

Manžetové knoflíčky vybírejte zlaté, stříbrné či platinové. Na běžnější nošení dobře poslouží i levnější varianty z nerezové oceli potažené rhodiem, které zvyšuje tvrdost a odolnost materiálu. Důležité je i zapínání, například pružinka vydrží déle než obyčejný otočný kolík. Zapínání může být i neohebné, ale pak raději při nasazování manžetových knoflíčků nespěchejte a nechte si dostatek času, než chytnete ten správný grif.

Rovněž se držte klasických kulatých, čtvercových, obdélníkových a oválných designů. S tvary ať experimentují jen opravdu odvážní módní nadšenci.

Zajímavosti:

V roce 1788 se poprvé objevuje označení manžetový knoflíček (angl. cufflinks).
Nejdražší manžetové knoflíčky darovala svému budoucímu manželovi u příležitosti korunovace Wallis Simpson. Edward VIII. se tak mohl pyšnit platinovými manžetovými knoflíčky posázenými diamanty, jejichž aukční cena se vyšplhala na 440 000 dolarů.
Silk knots: hedvábné barevné uzlíky na gumičce se vyrábí v mnoha barvách a snadno se ladí třeba s kravatou. V rámci neformálního outfitu jimi lze nahradit klasické kovové manžetové knoflíčky.
Středně velké manžetové knoflíčky váží 12-14 gramů.
V 60. letech 20. století vnesl manžetové knoflíčky do světel reflektorů Sean Connery, jehož dokonalé obleky by bez tohoto drobného šperku nebyly tím pravým ořechovým.

Nezapomeňte, že nejdůležitější je, které manžetové knoflíčky se líbí vám a jak se v nich cítíte.


Zdroj: bespokeunit.com, firemountaingems.com, benjamincufflinks.com, nytimes.com