Při jakých příležitostech nosit manžetové knoflíčky

Manžetové knoflíčky jsou nedílnou součástí pánské módy již stovky let. V průběhu staletí jejich obliba podléhala různým trendům, dnes se však opět hřejí na výsluní a neměly by tedy uniknout ani vaší pozornosti. Podívejte se na naši nabídku a podlehněte kouzlu decentního pánského šperku. Manžetové knoflíčky svojí nenápadnou elegancí podtrhnou váš outfit i osobnost. Nebojte se do nich jít.

Neodolali jste a podlehli vábení manžetových knoflíčků? Máte je doma v šuplíku a přemýšlíte, kam v nich vyrazit? Představíme vám pár tipů, kdy je vhodné místo košile s klasickými manžetami na knoflík provětrat košili s francouzskými manžetami.

Svatby, promoce, večírky a „black tie“

Formálnější a společenské události od mužů vyžadují speciální oblečení. Plesy, bály, galavečery, premiéry, svatby (zejména pokud jste v roli ženicha), promoce, recepce nebo odpolední čaj o páté s britskou královnou dozajisté patří k momentům, kdy byste kromě padnoucího smokingu či tmavého obleku (záleží, jaký dress code je na pozvánce předepsán) mohli oprášit oblíbené manžetové knoflíčky. Nezapomeňte jen zvolit lesklou a slavnostní klasiku, nejlépe zdobenou drahými kameny. Manžetové knoflíčky s motivem Star Wars si nechte na setkání filmových fanoušků.

Manžety s knoflíčky by měly ze saka nebo fraku vykukovat, dbejte proto na správnou délku rukávů jak košile, tak svrchníku. Úkolem manžetových knoflíčků je oblek doplnit a podtrhnout, rozhodně se tedy nehodí, aby na sebe poutaly pozornost na vzdálenost deseti metrů, proto pamatujte, že méně je často více.

Vhodně zvolené a zkombinované knoflíčky dokáží proměnit klasický a obyčejný outfit v moderní a stylový model, který v mužích vzbudí závist a v ženách zájem. Pokud rádi přemýšlíte o tom, co si vezmete na sebe, a nechcete splynout s davem, zaměřte se právě na drobné detaily, které dokáží zázraky.

Manžetové knoflíčky

Méně formální příležitosti

Nemusíte nosit manžetové knoflíčky do práce každý den, většinou vystačíte s klasickou košilí. Neúměrné nošení tohoto šperku pro muže by dokonce mohlo vést i k vyčlenění z kolektivu – ostatní pánové by na vás mohli pohlížet jako na přehnaně vyparáděného a nafoukaného floutka.

Kdy tedy vyrazit do práce s manžetovými knoflíčky a nebýt za blázna? Když vás čeká jednání s důležitým klientem, na kterého chcete zapůsobit. Když se chystáte na konferenci nebo máte svoji firmu reprezentovat někde na veřejnosti a přejete si zanechat dobrý a solidní dojem. Když zastáváte vedoucí pozici senior manažera, obchodního nebo finančního ředitele, protože na takovém místě se od běžných zaměstnanců odlišit chcete, a právě manžetové knoflíčky vám pomohou ukázat, kdo je tady šéf. Jen nezapomeňte na klasický oblek a kravatu.

Bez kravaty = bez manžetových knoflíčků?

Dlouhá léta se tradovalo, že manžetové knoflíčky se nosí výhradně k saku a kravatě, popřípadě motýlku. Dnes už smíme tuto poučku zařadit mezi přežitky, protože košili na manžetové knoflíčky si můžete obléci k džínům a svetru nebo blejzru, tedy sáčku sportovního střihu. Dobře vypadat bude i kombinace s oblekem, kdy kravatu necháte doma.

Kdy opravdu ne

Při pohledu na výčet událostí výše si jistě říkáte, jestli existuje chvíle a typ oblečení, ke kterému se tento doplněk ale opravdu nehodí. Samozřejmě. Byli byste tak trochu za podivíny, kdybyste si ke košili s manžetovými knoflíčky vzali šortky nebo bermudy. Ale kdo ví, kudy se vydají kreativní mozky módních designérů a co přinesou v kolekcích na příští jaro a léto?

Proto nikdy neříkáme nikdy.

Pár pravidel, na které byste neměli zapomenout

Jak vyplývá z textu výše, po celou dobu svého masového rozšíření se manžetové knoflíčky považují za nedílnou součást formálního stylu. Nicméně dnes už zdaleka neplatí, že byste je nemohli zkombinovat s volnočasovým oblečením. Skvěle totiž vylepší právě i džínsy. Existuje však pár pravidel, která vám při výběru a rozhodování, zda si tento doplněk vzít, či ne, ulehčí život:

 • manžetové knoflíčky mohou stejně jako jakýkoliv jiný pánský šperk poutat pozornost, proto lesklé a výrazné volte na společenské oslavy, matné a decentní zase na pracovní schůzky;
 • snažte se dodržet jednu barvu kovu – snubní prsten, spona do kravaty, přezka opasku, hodinky a zapínání aktovky;
 • barevné manžetové knoflíčky by měly se zbytkem outfitu ladit či kontrastovat;
 • pokud už máte vázanku i kapesníček, dolaďte manžetové knoflíčky pouze náznakem – stačí podobná barva nebo vzor;
 • dřevěné manžetové knoflíčky se hodí k volnočasovému oblečení.

Doufáme, že jsme vám pomohli proniknout do tajů manžetových knoflíčků, a pokud je ještě nemáte, že je brzy zařadíte do svého šatníku. Je to opravdu krásný a klasický šperk, který si v rodině můžete předávat z generace na generaci.

Zdroj: artofstyle.hucklebury.com, theidleman.com, attireclub.org

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky